20201.1.
* A je to tady! Nemoha více dodávat své kidy na internet, kde by oblažovaly svět celý, ale nemoha se odloučit od nakažlivé drogy zvané web, mohu si ovšem dovolit provozování téhož jaksi za oponou, kdy svět bude ošizen, ale mně se nabídnou dvě podstatné výhody: tahle má činnost bude zcela zadarmo (1) a bude při ní tentokrát vše dovoleno (2). Tak se těšte, pardálové!
Jen pro úplnost: jste-li Žid, začíná vám rok 5780, jako křesťan oslavíte spíše rok 2020.

2.1.


* Rozloučil jsem se stránkami (jen pro pořádek a že to mám zaplaceno, tam zůstanou až do konce ledna) a po 17 letech je nenajdou pak na webu ani různí londýnští, ani arizonští pozorovatelé - ti jsou vesměs českého púvodu a hojili si na nich často své stesky po domově. Já jsem se se všemi řádně a obřadně rozloučil, dokonce jsem si na tu poslední fotku nasadil zuby, což mne prý docela omladilo. Kupodivu mi ani nesebrali doménu ottomusil.cz, takže bych mohl časem vytvořit novou stránku se starou adresou, ale to ať nikdo ode mne nečeká.

* Dominik Duka a Ivan Havel - představitelé dvou opačných směrů lidského myšlení se sešli pod střechou Arcibiskupského paláce, aby při novoroční příležitosti porovnali a prodiskutovali své ideje. Oba vlastně mají svou víru: základní otázky lidské existence jsou pro jednoho co a jak (odpovědi lze získat ještě dokonalejší technikou a proniknutím do vesmíru), pro druhého kdo a proč (odpovědi jsou zde mnohem obtížnější - uznání existence Původce věcí a studium jeho záměrů, které ovšem můžeme poznat jen zčásti). Slepou uličku v současné politice ovšem potvrzují oba (u nás i ve světě) a možné řešení vidí v odchodu "starých struktur" a v nástupu mladé generace, jejíž předností je neotřelý přístup k řešení problémů, nedostatkem pak naivita a málo zkušeností. Česká televize.

* Maurice Maeterlinck: (Velice) Modrý pták. Moderní pohádka nositele Nobelovy ceny. Radio Vltava - celý záznam v archivu.

3.1.

* Dostal jsem pohlednici, vánoční přání, nad kterým jsem se dlouho zamýšlel. Nebylo mi totiž jasné jeho poslání. Kdyby mi přišly obvyklé jesličky nebo třeba stromek se svíčkami, věnoval bych obrázku pár vteřin a pak bych ho uložil. Ale k tomuhle zobrazení jsem se musel stále vracet. A možná to byl právě záměr autora (byla to vlastně autorka, totiž teta Maka ze Stráže nad Nežárkou).

4.1.
* Norman Eisen: Poslední palác. Bouřlivé století z perspektivy pěti životů a jednoho legendárního domu. Otto Petschek byl slovenský Žid, ekonom a nejbohatší člověk v ČSR mezi dvěma válkami; vybudoval mimo jiné pro svou rodinu v Bubenči nádherný palác, o němž se mluvilo na celém světě; příliš si ho však neužil, v roce 1938 museli všichni Petchkové prchat před Hitlerem. Rudolf Toussaint, generál Wehrmachtu obýval palác v letech 1938 - 1945; častými hosty zde byli Reinhard Heydrich, Karl Hermann Frank a jim podobní. Po válce zabrala palác sovětská vojska, která se vyznamenala leda tím, že pro zábavu shodila vzácný klavír z prvního patra, přičemž se klavír zničil a poškodilo i mramorové schodiště. Když nastoupil do služby po válce americký velvyslanec Laurence Steinhardt, měl problém s bydlením, protože budova velvyslanectví byla ve velmi zanedbaném stavu. Palác si sám našel, jaksi ilegálně ho obsadil a když s obavami viděl, jaké plány s ním má nový režim, podařil se mu husarský kousek: vyjednal s rodinou Petchků v USA a posléze i s čs. vládou prodej paláce Spojeným státům; tak se zrodila pražská rezidence velvyslance USA. V pohnutých poválečných dobách se v Praze objevovala bývalá dětská herečka Shirley Temple Black, podařilo se jí náhodou zažít ruskou okupaci v roce 1968 a k její nesmírné radosti byla později jmenována velvyslankyní USA v ČSR. Komunisté se pokoušeli využít její obrovské popularity, ale ona vždycky stála na straně disidentů, chodila na jejich demonstrace a dočkala se i sametové revoluce v roce 1989 (ráda provokovala estébáky svou kšiltovkou s velkým nápisem STB, což byla ovšem počáteční písmena jejího jména). Norman Eisen byl další židovský velvyslanec vyslaný do Prahy tentokrát prezidentem Obamou a ten si rezidenci tak oblíbil, že o ní napsal tuto knihu. Poslední novinkou je změna adresy paláce z původní Zikmund Winter Street na Ronald Reagan Street a život jde dál...

5.1.
* Americké jednotky v Iráku právě zavraždily pomocí dronu jednoho z nejvyšších představitelů Íránu, který byl odpovědný za řadu teroristických útoků proti americkým cílům ve světě. Írán reagoval slibem kruté odvety a když si uvědomíme, že severokorejský Kim se chystá vyzkoušet balistickou střelu, která by doletěla až do USA, tak vidíme, že nám ten nový rok moc pěkně nezačíná.

6.1.
* Po 132 letech byl zahájen provoz v kompletně obnovené budově Státní opery v Praze (původně Neues deutsches Theater, Divadlo 5. května, Smetanovo divadlo). Za 2 miliardy se opera dočkala nejmodernějšího vybavení a nyní se tedy budeme těšit i na špičkovou úroveň produkce. Na zahájení jsme viděli v televizi slavnostní Galakoncert a představení začnou ještě tento týden.

7.1.
* V Teheránu se účastnilo pohřbu zavražděného teroristy nejméně milion obyvatel. Pohřební obřady byly přerušeny, když bylo na místě ušlapáno 40 lidí.

8.1.
* Naši pravoslavní bratři slaví dnes svátek Narození Páně, který je u nich posunut o 13 dní, protože ruská ortodoxní církev nikdy neustoupila od juliánského kalendáře. Ten platil na celém tehdejším světě od starověku, až byl nahrazen v 17. století kalendářem gregoriánským. Proto také stavební úpravy našeho domu nepokračují - dělníci jsou většinou Ukrajinci a odjeli domů na hlavní svátky celého roku.

9.1.
* Karek Poláček: Židovské anekdoty. To je žánr, který si nikdy nemohl stěžovat na nezájem čtenářů. A spisovatel Poláček v meziválečné době čas od času zachraňoval hubenou bilanci Lidových novin dalším vydáním židovského humoru. Knihy šly vždycky na dračku.

"Tak jsem se dal pojistit proti ohni a proti krupobití," povídá pan Blum panu Steinbachovi.
"Proti ohni, to bych rozuměl," vece na to pan Steinbach. "Ale, prosím tě, jak děláš krupobití?"

10.1.
* První letošní úplněk a také částečné zatmění Měsíce (bohužel skryté za mraky).
Politický problém, který po tři roky hýbal zpravodajstvím téměř celého světa, totiž brexit, se náhle vyřešil, ale nikoho už to snad ani nezajímá. Britská poslanecká sněmovna definitivně schválila odchod země po 47 letech z Evropské unie a v novinách se o tom skoro nedočtete. Zbývá potvrzení sněmovny lordů a podpis královny, což už ovšem na věci nic nezmění. Zájem se určitě zase zvýší, až se objeví různé hospodářské problémy, a hlavně pak v závislosti na reakci Skotska a Severního Irska na novou situaci.

11.1.
* Krize ve vztahu Íránu a USA v souvislosti se smrtí významného politického představitele se ještě prohloubila, když bylo sestřeleno ukrajinské civilní letadlo při startu v Teheránu, i když se pravděpodobně jednalo o omyl. Při zřícení zahynulo všech 176 lidí různých národností.

12.1.

* Křest Páně.
Končí doba vánoční. Jako každý rok jsem poctivě doma postavil Ladův betlém, ale za celou dobu nepřišel na návštěvu nikdo, komu bych se s ním mohl pochlubit.

13.1.
* V těcho dnech by měla vrcholit Tříkrálová sbírka (a já mám také připravenu pěknou bankovku), ale nikde nikoho nevidět.

14.1.
* Hana Frištenská Štarková: Každému jeho Izrael. Tři příběhy a jedna vypravěčka. To, co zažili Židé ve 20. století, vejde do dějin jako jeden z největších hororů. Nacistické a komunistické zločiny, miliony zavražděných, rozvrácené rodiny, rozkradené majetky, ale jen malé procento postižených přežilo nebo uniklo. A ještě menšímu procentu se podařilo splnit si jediný sen - uvidět Jeruzalém. Hrdina jednoho příběhu o tom dlouho snil a dlouho přežíval, ale dočkal se až díky penězům amerických Židů, bohužel jedině tak, že byl přepraven do Izraele v zaletované rakvi a pochován na Olivové hoře. Výborná kniha dopsaná v minulém roce a urychleně vydaná zatím aspoň elektronicky.

15.1.
* Už nemáme jenom brexit, ale také megxit, když naše milá Meghan začala mít zřejmě Británie plné zuby a spolu se svým manželem Harrym a synáčkem Archiem tíhnou možná do USA, možná do Kanady. To se přihodilo už mnohému Američanovi - a vévodkyně ze Sussexu Američanka je. Jedny hnusné noviny tady o ní navíc napsaly, že má "exotické DNA". Královna svolala poradu členů rodiny, ovšem asi moc toho nevyřeší (cos za oceán je nutí, nic v Londýně jim po chuti).

16.1.
* Harry se omlouvá národu: Manželka se rozhodla a já jsem neměl na vybranou.

17.1.
* Královna překvapivě promluvila s tiskem: Je to pro mne velice smutné, skoro jako by zemřeli.
Mezitím Britové šílí nad neobyčejně povedeným životopisným filmem The Crown (Koruna). Královna většinou filmy nemusí, ale vnuci prý ji přemluvili, aby se dívala, a jí se film líbil (ovšem s drobnými připomínkami, ale to není divu: vždyť se jedná o její život).
Snímek se u nás zatím nepromítá.

18.1.
* Slunce září jako v září a na keřích vyrážejí pupeny; vsaďte se, že leden bude teplotně rekordní.

19.1.
* 2. neděle v mezidobí.
Oběd v Livornské.

20.1.

* Tříkrálová sbírka se u nás v kostele nekonala, jen rozdávali kalendáříky.

21.1.
* Jaroslav Kubera (ODS), předseda Senátu, mezi lidem oblíbený šouman, věnoval svůj jediný projev na stranickém sjezdu kouření. Sám vášnivý kuřák, se podivoval, že strana podle svého programu skrznaskrz liberální věnuje úsilí takovým nesmyslům, jako je zákaz kouření v restauracích, zdražování cigaret apod. "Jakého programu se vlastně držíme? Jsou tady přece jiné závažnější problémy. Ještě jsem neslyšel, že by někdo vykouřil krabičku cigaret a potom by surově zmlátil manželku nebo i děti. A přece se takové věci dějí skoro denně, když manžel vypije pět piv nebo půl láhve slivovice. Přesto vídáme v televizi pravidelně příběhy mužů, kteří prý mají také své dny, svorně si nalévají zlatavý mok a příslušné Radě to nevadí."
Pan Kubera dnes zemřel na jakýsi záchvat - snad to nebylo z kouření.

22.1.
* V rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů uspořádal Český rozhlas Plus diskusní pořad Vertikála, v němž vystoupili kardinál Dominik Duka a kazatel Církve bratrské Pavel Černý. Rozhovor byl neobvykle krátký a týkal se otázky obnovení Mariánského sloupu strženého v roce 1918. Černý kritizoval zobrazení Panny Marie, kterou pokládáme za Matku Boží a Královnu Míru, na sloupu jako bojovnici a vražedkyni (to ovšem citoval nějaký názor, s nímž se kdesi setkal). Pan kardinál toto prohlášení pokládal za urážku ekumeny a odešel ze studia. Řešení otázky Mariánského sloupu přispívá již delší dobu ke štěpení české společnosti.

23.1.
* Ve Washingtonu je živo, kongresmani i senátoři se po třetí v dějinách USA pokoušejí o odstranění (impeachment) prezidenta. Hned od počátku to berou velice vážně, včera třeba jednali celou noc. Výsledek se časem dozvíme, ale je dost možné, že republikáni s převahou v Kongresu tuto snahu zastaví. Není ovšem nemožné, aby demokraté s převahou v Senátu našli nějaký rozhodující argument.

24.1.
* Sylva Fischerová: Pasáž. Akademička, odbornice na řeckou literaturu, filozofii a náboženství, píše básně, prózy i knihy pro děti. Dovedně spojuje své odborné znalosti s kouzlem tvorby a pečlivě komponované texty často nečekaně naznačují smysluplná tajemství života. Snaha o lidovost se však někdy projevuje v pokleslejším jazyce a častém klení, což mi vadí (nebo je to snad Židům povoleno?).

Dnes jsme se dozvěděli z Pražského magistrátu, že část jeho zastupitelů (KDU-ČSL, TOP 09, STAN, ODS a ANO) schválila definitivní instalaci Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Proti byli Piráti a část skupiny Praha Sobě. Sochaři Petru Váňovi tak bude povolen zábor potřebné plochy na náměstí a instalace by mohla být dokončena zhruba na podzim.

25.1.

* Skončila výstava obrazů Michaela Rittsteina v Jízdárně Pražského hradu, na kterou bych určitě šel, kdyby mi to noha dovolila. Tak aspoň malý bonbónek, který jsem ulovil na webu, jmenuje se Sběrači odpadu a vznikl z náčrtků při návštěvě Indie. Ale když jsem zjistil, že i Jízdárna je chráněna bezpečnostními rámy, před nimiž stojí fronty turistů, jsem rád, že jsem tam nešel. To by mne asi otrávilo natolik, že bych odešel a výstavu vynechal.

26.1.
* 3. neděle v mezidobí.

27.1.
* Právě jsem dostal SMS tohoto znění:
Kliniak autobuszalo nagyvarad tér Nepliget Kossuth Lajos tér
(Moudrý Google přeložil dotaz: Jedu z autobusové zastávky Klinika do stanice metra Nepliget a dál do stanice Kossuth Lajos)

Náš dotaz zní, jak se dostala prosba zoufalce, který zabloudil kdesi v Budapešti, do soukromého mobilu v Praze?
Odpověď přiletěla z místa, odkud bych to nikdy nečekal: Zprávu napsal "tajemný hacker" Martin, aby si vyzkoušel SMS v maďarštině, a poslal ji (komu jinému) mně.

28.1.
* Jíte rádi netopýry? Číňané je přímo zbožňují a na každém trhu jich tam koupíte, kolik chcete. Nyní se však ukázalo, že tato pochoutka je zdrojem řady onemocnění, způsobených koronavirem, z nichž některá jsou smrtelná. Na různých místech země, ale i jinde v Asii jsou zaznamenána úmrtí a čínským úřadům hrozí neobyčejné starosti. Nejhorší situace je v jedenáctimilionovém městě Wu-chan, které už bylo prohlášeno za uzavřené - byla zrušena letecká i železniční doprava a uzavřeny dálnice. Počet úmrtí denně stoupá a situace připomíná Čapkovu Bílou nemoc. Očkování ani léky nejsou momentálně k dispozici - jedná se o zcela novou epidemii. Navíc by se měl v příštích dnech oslavovat Rok Krysy, při kterém bývá obyvatelstvo ve velkém pohybu, když všichni navštěvují své příbuzné. V posledních dnech se nemoc objevila také v USA, Británii i ve Francii, vždy u lidí, kteří přijeli z Číny. Světová zdravotnická organizace je v pohotovosti, ale není příliš jasné, jak by se mělo zasahovat v situaci, která se týká více než miliardy lidí. První opatření je tedy zákaz prodeje volně žijících živočichů na trzích.

29.1.
* "Nový papež" se jmenuje desetidílný seriál natočený Paolem Sorrentinem ve studiích HBO. Slavný režisér své filmy jen chrlí a často za ně sklízí Oscary; mnohé z nich jsou však na hranici únosnosti. Zcela nedávno dokončil podobný film s názvem "Mladý papež" a také tam dostává katolická církev (opatrně) na frak. Kabelovka nám poskytuje jednotlivé díly jednou týdně a já jsem sledoval pouze číslo 2 po vřelém doporučení v Katolickém týdeníku. Názory se mohou různit, ale co jsem viděl, mne vedlo k úvaze, zdali se dívá také kardinál Duka - když ho tak rozčílilo znásilnění muslimky v brněnském divadle, měl by v tomto případě vyhodit televizor z okna. Přiznám se, že jsem byl také zvědav na výkon mého oblíbeného herce Johna Malkoviche, ale nejsem si jist, jestli budu ve sledování pokračovat.

30.1.
* Královna Alžběta II. podepsala Brexitový zákon a zbývá podpis vrcholného orgánu EU v Bruselu, což prý nebude problém. To znamená, že po 47 letech definivně "spadla klec" a v dějinách se bude tento akt jednou posuzovat třeba jako Mnichovská dohoda z roku 1938.

31.1.
* Brexit se naplnil, ale vláda nepovolila vyzvánění nejslavnějšího britského zvonu Big Benu na znamení radosti (nebo smutku?), že jsme se my ostrované konečně odtrhli. Realisté se domnívají, že je to bolestná rána pro Británii, ale také těžko zhojitelný úder pro Evropskou unii.

Good-bye Britain!

Bruselský Manneken Pis (Čůrající chlapeček) se loučí s Británií a dostal k tomu patřičný obleček.


1.2.
* Božena Němcová se narodila před 200 lety dne 4. února 1820. Při té příležitosti uvádí Český rozhlas stařičkou (1952) četbu Babičky na pokračování a nevěřil bych, jak takový pořad člověka "chytne". Když herečka Růžena Nasková přečetla první větu - Babička měla syna a dvě dcery - jaksi se mi sevřelo srdce, a věděl jsem, že už se od přijímače neodtrhnu. Asi jsem ten kouzelný text hltal už tenkrát, uměl jsem ho skoro nazpaměť, a po letech mi vůbec nezevšedněl. Skutečného umění není nikdy dost.

2.2.
* Uvedení Páně do chrámu. Hromnice.

3.2.
* Frequently Asked Questions: (obvyklé otázky)
Opravdu se stránkami skončíte, nebo jako už mnohokrát budete nakonec opět pokračovat?
Toto je definitivní konec a nic na světě už mne nezviklá.

Jak tohle rozhodnutí přijímá Martin, pro něhož byly po většinu života nejdůležitější stránky, výlety, výstavy a družba s dědou?
Martin se hodně změnil, však mu je také už přes třicet. Je mnohem samostatnější, v životě jde svou vlastní cestou a děda s jeho zdravotním stavem už pro něho téměř ztratil význam.

Zrušite jenom internetové stránky, nebo i jejich aplikaci pro mobily?
Aplikace Otto na Google Play zanikne současně a bez náhrady.

4.2.
* Je zajímavé, jak v okamžiku rušení našich stránek se náhle jakoby protrhl pytel s událostmi u nás i ve světě. Rozhodně se nedá mluvit o "okurkové sezóně", kdy unudění novináři nemají o čem psát. Ti z našich klientů, kteří navštěvovali náš web, budou jistě i napříště hledat na internetu informace o dění ve světě. Můžeme vám doporučit solidní stránky aktualne.cz nebo lidovky.cz a varovat vás před těmi, kteří úmyslně lžou, třeba parlamentni listy.cz a mnohé jiné. Přejeme vám, abyste nikdy nepodlehli podvodníkům!

5.2.
* Všelijakých exitů je teď plno, tak já vyhlašuji svůj ottexit.
A nezbývá tudíž, než po 17 letech zvolat: "ČAU!"

6.2.
* Ve 12:00 hod. stisknu tlačítko F8 a zhluboka si oddechnu. Příslušné místo na webu se tak trvale uvolní pro jiné programy.


Zesnulí nedávno

Roger Scruton, Christopher Tolkien, Kirk Douglas, Husní Mubarak.
Ivan Passer, Madla Vaculíková, Naděžda Kniplová, Jaroslav Kubera, Jarmila Kůrová, Jiří Kratochvíl, Luboš Dobrovský, Ivan Král, Erazim Kohák, Ruth Bícová, Čestmír Stašek, Dana Zátopková, Karel Gott, Eva Pilarová.

Odpočinutí věčné dej nám všem Pane.
Amen

konec online


start offline

7.2.
Tak to tedy dopadá s mojí pevnou vůlí. Příslušná lhůta uplynula, stránky www.ottomusil.cz navždy zmizely z internetu, ale co je to platné, v počítači zůstaly a ptají se, co bude dál. Dobře, budu tedy pokračovat v něčem, co lze nazvat soukromý deník. Ten se ovšem k nikomu cizímu nedostane, ledaže by to byl člověk tak strašně důvěryhodný, jemuž bych mohl prozradit mé krycí heslo.
(Martin: A to už nebudeš vůbec psát deník? A kde ho najdu, když ne na internetu? A jak mi ho pošleš, mailem nebo na flešce? A nezařídíš ho na mobilu, tam bysme si ho všichni mohli přečíst? Tak něco vymysli, a brzo!)


A hned na počátku mne čeká úloha nanejvýš smutná. Nedá mi to, abych tam kousek výš mezi zesnulé cizince nedoplnil jméno jednoho z největších herců, Američana, který odešel právě dnes. Kirk Douglas, těžký frajer těch nejslavnějších hollywoodských trháků, miláček žen na celém světě, a přece vzor té největší manželské věrnosti v době, kdy spousty filmových hvězdiček se rozvádějí už půl roku po svatbě. Narodil se v roce 1916 a jeho manželka mu i dnes stále stojí po boku, stejně jako jeho děti, vnuci a pravnuci...

8.2.
Marcelka s dobrým obědem.

9.2.
Bohoslužba od sv. Prokopa na Žižkově (ČRo Vltava).
Tak pěkný úplněk jako dnes se hned tak neuvidí. A sestra Venuše bude zářit celou noc (Večernice/Jitřenka).

10.2.
Orkán Sabine nám dnes předvede, co umí (vítr až 140 km/hod.) V Anglii a Německu už o tom něco vědí.

Přestal mi fungovat internet a slečna guru mi se zděšením řekla, že mám zastaralé spojení ADSL. To tedy okamžitě zrušili a posílají mi poštou nový modem, který zajisté s chutí zaplatím a dosáhnu tak úrovně 5G.

11.2.
Současné zpravodajství vypadá jako z ďáblovy zahrádky: Vichřice nám tady natropila škody za stamiliony, převrácené kamiony, které jen tak neuvidíte, jsou v těchto dnech běžné, koronavirus dosahuje první tisícovky mrtvých, a diktátor začíná reagovat represemi nejen papalášů, ale i disidentů, kteří o věci odvážně píší na internetu. Zdá se, že nám chce Pán Bůh ukázat, jak rychle může mocný a pyšný kleknout.
Panno Maria Lurdská, oroduj za nás a za všechny nemocné, tedy i za mně.

12.2.
Pražský magistrát se rozhodl přejmenovat náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Pod Kaštany je vlastně pouze dvouproudová silnice v Praze 6 spojující ulice Korunovační a Jaselskou. Nejbližším objektem je rozsáhlé velvyslanectví Ruské federace, které se soustřeďuje kolem bývalé Petchkovy vily. Proti rozhodnutí je především prezident, který je nazývá "upatlané čecháčkovství".
Stejně jsou přejmenovány i jiné prostory ve světě, například náměstí před Velvyslanectvím Ruské federace ve Washingtonu, a má se tak nazývat i náměstí před budovaným Velvyslanectvím USA v Moskvě.

13.2.
Před 75 lety bombardovali spojenci Drážďany. Přitom zahynuly desetitisíce lidí a vznikly nenahraditelné škody, které dosud nebyly opraveny.

14.2.

Hned druhý den byla bombardována z dosud nezjištěných příčin Praha. Zahynulo přes 700 lidí a největší škodou bylo poničení Emauzského kláštera. Byl jsem očitým svědkem náletu, přičemž naše obydlí ve Zborovské ulici naštěstí zůstalo zachováno. Velká bomba zničila rohový dům na nábřeží nazývaný "Zelený", v němž žila babička spolužáka Dundy - a šťastně přežila. Moje spolužačka šla zrovna z houslí po Jiráskově mostě a vzduchový náraz jí odnesl nástroj do řeky - také ona přežila.
Teprve po padesáti letech se podařilo zaplnit prázdnou parcelu na nábřeží, kde vznikl Tančící dům.

15.2.
Tak už zase mám internet. Nový elegantní bílý modem ZTE H267A (vyrobený v Číně) je úžasný a jeho ubohoučký černý předchůdce ZyXEL (taky z Číny) se s ním nedá vůbec srovnat. Ale je pravda, že oba kluci se připojují na pevnou linku, mají stejnou obsluhu, stejné kabely, takže mne napadá hříšná myšlenka, co kdybych nechal na místě ten starý, jestli by to nefungovalo. Třeba to někdy zkusím. Ovšem Wi-Fi připojení mám teď automatické jak na 2,4 GHz, tak na budoucí frekvenci snů 5 GHz; jenže můj počítač o to nestojí. Toť vše a mně teď už jenom zbývá připravit se na vyšší poplatky.

16.2.

Bohoslužba z kostela sv. Rodiny v Řepích (ČRo Vltava)
V ohromné budově postavené v 19. století je klášter řádu Boromějek, kostel s nádhernými freskami značně poškozený za vlády komunistů, který postupně sestry s obtížemi opravují, velice žádaný domov pro zvláště nemocné seniory a zůstalo i místo pro léta přetrvávající ženské vězení. Veřejnosti je přístupný jen kostel.

17.2.
Angličané se nezastaví - sotva skončila Sabine, je tady bouře Dennis a počíná si stejně krutě. Hasičí evidují na 600 povodní a vichřice je stejně prudká a stejně škodí. Jsou první mrtví, hlavně v oblasti Walesu. Bouře se nyní se stejnou razancí přesouvá do Francie.

18.2.
Klimatologové se shodli, že tento měsíc leden byl nejteplejší od počátku měření v 18. století. Další neuvěřitelný rekord se hlásí z Antarktidy: Minulý měsíc teplota 20,1 °C.

19.2.
Corona Virus Disease - 19 je úplné označení nové nešťastné nemoci, která se snaží ovládnout svět. Poněkud dlouhé, proto ho lékaři hbitě zkrátili na Covid-19, což tedy bude pozitivní nález, budící hrůzu (19 značí rok 2019, kdy se nákaza poprvé objevila v Číně). Zatím se tisíce lékařů na celém světě snaží, ale odborníci tvrdí, že jistotu o vítězství (nebo prohře) budeme mít nejdříve za rok a očkovací vakcínu nejdříve za dva roky.

20.2.
Byla zahájena obnova Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Reakce odpůrců nedala na sebe dlouho čekat - jsou to jednak zastánci levicové politiky a z druhého konce spektra určité vrstvy protestantů. Komunistická strana Čech a Moravy oficiálně oznámila, že bude na staveništi pravidelně organizovat protesty proti instalaci. Ve stejný den byl soudruh předseda Filip odvezen do nemocnice s infarktem. Po operačním zásahu je jeho stav uspokojivý, ale na náměstí to nevypadá; snad ho nahradí soudružka Semelová.

21.2.
Ledovce v Grónsku tají mnohem rychleji, než se očekávalo, a zdá se, že na tomhle mrazivém ostrově může za pár let vzniknout rajská zahrada. To však je hrozba pro svět - voda z grónského ledu by prý zdvihla hladinu světových moří o 7 metrů.

22.2.

A je to tady: skládací mobil Filip s vlastnostmi, jaké nemá žádná jiná značka! Může být váš za pouhých 38 000 Kč.

23.
Tak šup z bláznivého masopustu, který mne zcela mine, do doby postní, která mne docela pohltí!
Svatých Kosmy a Damiána (i když jsem u něj stokrát stál, bez Googlu bych si nevzpomněl) - ten malý kostelíček u emauzského chrámu; řeckokatolická bohoslužba přes ČRo Vltava.
Svatá Kunhuta Vedrovice na Moravě: uvnitř i vně dokonale renovovaný vesnický kostelík; na obnově varhan se tam kdysi osobně angažoval Leoš Janáček. TV NOE.

24.2.
Situace ve světě se pomalu stává kritickou: Covid-19 má první oběti v severní Itálii, takže žádné shromažďování lidí, ani žádné masopustní hrátky v Benátkách (obavy máme i my, protože Češi vyrážejí v rámci prázdnin do Lombardie lyžovat). Rychlé šíření nákazy ovládá Jižní Koreu (o Severní Koreji se nic neví) a také Irán, kde zdravotnická opatření jsou zřejmě zcela nedostatečná. Zdá se, že EU bude uvažovat o uzavření určitých hraničních přechodů v Evropě. Češi jsou připraveni v případě objevení nákazy uzavřít karanténou celé oblasti.

25.2.
Nejsmutnější den v našich moderních dějinách - tzv. Vítězný únor 1948. Komunisté upevňovali svou moc na všech pozicích, demokratičtí politici protestovali tak, že odstupovali ze svých funkcí, nemocný prezident Beneš podlehl zločinci Gottwaldovi, který mu nadiktoval nové ministry a bylo zaděláno na 40 let bolševické nadvlády.

26.2.
Popeleční středa.

27.2.

Boris Němcov byl poslancem opozice a kritikem prezidenta Putina. Před 5 lety ho popravili tři čečenští teroristé před branami Kremlu; ti byli usvědčeni a odsouzeni. Zbývá otázka, kdo vraždu nařídil a financoval (celková odměna měla být 1,500 000 €). Na tuto otázku odpovídají třeba novináři: Vy jste cizinec, tak se ptáte - žádný Rus by se takto neptal, každý Rus to ví.
A dnes je tedy přejmenováno náměstí Pod Kaštany v Praze 6 na náměstí Borise Němcova za přítomnosti jeho dcery.

28.2.
Američtí klimatologové: Během příštích let si budeme muset zvyknout na konec ročních období. Zůstanou nám jen dvě - teplejší zima řekněme od listopadu do února - a léto po zbytek roku s častějšími povodněmi a značně vysokými teplotami.

29.2.
Andrej Babiš: "Pokud ANO prohraje sněmovní volby, odejdu z politiky."


1.3.
První neděle postní.
Ale teď už moc mrznout nebudeme - začíná přece Matějská pouť!

Jan H. Vitvar: Svatý Jan (Křtitel) pod Skalou.

(Pan Vitvar vyfotografuje zajímavý objekt na mobil, který pak drží v levé ruce a maluje štětcem na metrové tyčce, aby měl od plátna odstup. Takový obraz následně prodá za 360 000 Kč.)

V postní době vypínám počítač. Amen.

13.3.

A je to tady, zrovna v pátek třináctého!

18.3.

Datum důležité i ve světě (Berlín 2003).

20.3.2020
Jarní rovnodennost nastává už dnes v 07:40 hod. A máme jaro.


***********************************************************************************************************************************************************


20.6.2020
Tak jsme si zažertovali, dopsali jsme deník, když už nám začalo jaro, a žijeme dál jakoby se nechumelilo.
Říká se, že Pán Bůh se vždycky usměje, když některý člověk něco plánuje. Pak se ale na svět, který stvořil, podívá a uvidí, že to není dobré. A proto se vracíme k našemu deníku.
Uplynuly pouhé 3 měsíce a celý svět se změnil k nepoznání. Máme dnes letní slunovrat (23:43 hod.) a zase se budou krátit dny; copak dny, ale což takhle naše životy?

A vidíte, dámy a pánové, teď by vám měl jít mráz po zádech. V celých dějinách přemýšleli lidé, jak odhalit budoucnost. Objevili se proroci (mají bohaté zastoupení v Bibli), ale i spousta podvodníků, astrologů, kartářek, kráječů jablek, znalců kávových sedlin apod. Představte si, že by vám bylo dáno poznat, jak bude vypadat svět ne za tisíc let, ani za sto let, ale jen za čtvrt roku. Zkameněli byste hrůzou.
Tahle situace by bavila Karla Čapka. On přece napsal Bílou nemoc a při premiéře v Národním divadle slabší povahy omdlévaly. Jenže to bylo jen představení, i když do jisté míry varování lidstva. Ale Čapek by dnes mohl napsat fejeton do Lidovek s titulem: Já jsem vám to říkal!
Nuže, začněme od píky. Víte, co je to koronavirus? Nevíte? Nestyďte se, my jsme to také nevěděli - to znali je špičkoví odborníci, epidemiologové. Oni také věděli, že by za určitých okolností mohla nastat situace...ale proč malovat čerta na zeď, to jsou jenom teorie. Tedy koronavirus je zvířatko, moc malinké, nemohli jsme o něm vědět až do roku 1940, kdy vědci vynalezli elektronový mikroskop. To zvířátko, ač je tak maličké, má ozdobičku - kroužek s takovými hvězdičkami, prostě korunku. Proto mu říkáme koronavirus. K čemu si ho asi Pán Bůh stvořil? Jen pro ozdobu? Možná, že s ním měl nějaké záměry. Vědci ovšem znají takových zvířátek mnoho a tak není divu, že některá z nich tak trochu zanedbávají. To byl i osud toho našeho hrdiny. Jenže on to tak nenechal, snažil se a dosáhl slávy. Aby se odlišil od jiných podobných, dostal dokonce přízvisko "nový". A navíc i počítačový kód COVID-19 (CoronaVirus-Disease 2019), podle roku kdy se poprvé prosadil do katalogů. Stačilo pár měsíců a jeho jméno se stalo tím neužívanějším slovem ve sdělovacích prostředcích na celé Zeměkouli.
Vědátoři s vyvinutou fantazií už čas od času uvažovali, proč vlastně život na Zemi ovládl zrovna člověk. Argumentovali takto: Lidí je několik miliard, různých zvířat o dost méně, ale mikrobů jsou miliardy miliard - proč právě oni si nevybojovali planetu pro sebe? Možná, že podobně "se ptal" i náš Covid a aby to napravil, dal se do práce.

22.6.
Wu-chan je čínské krajské město, podle místních měřítek střední velikosti. Má ovšem 15 milionů obyvatel, více než celá ČR. Tady tedy začala celá moderní tragedie. Počátkem tohoto roku, ale podle posledních poznatků asi už v prosinci minulého roku zde byl indikován nový druh chřipky, ale s mnohem agresivnějšími účinky. Projevoval se horečkou, bolestmi v krku, často i dušením a úmrtím po několika dnech. Počet případů v krátké době zaplnil všechna lůžková zařízení klinik ve městě. Počátky léčby byly nedokonalé, projevil se nedostatek ochranných a desinfekčních prostředků všeho druhu a běžné léky nezabíraly. Současně ale byly vzorky nového viru předány do příslušných výzkumných zařízení.
Počet nových případů onemocnění rostl přímo astronomicky. Byla povolána armáda, která začala budovat stanové kliniky pro 500 a brzy i pro 1000 lůžek. Jeden takový stan byl postaven za dva dny. Počet úmrtí překonával všechny zkušenosti z minulosti. Často umírali lékaři a zdravotní sestry v desítkách i stovkách. Nový koronavirus kosil pacienty nezvykle krutě; brzy nepostačovala místní krematoria a bylo nutno využívat i služeb okolních měst, kam se však nová nákaza už také začala šířit. První testy prokázaly, že zdrojem infekce jsou dva druhy netopýrů, které jsou v Číně velmi oblíbeným zdrojem potravy a lze je běžně koupit na každém trhu.

26.6.
Světová média se začala o případ zajímat, až když se projevily první případy onemocnění v Evropě. Bylo zřejmé, že šiřitelem je letecká doprava. Mnoho zemí přerušilo okamžitě letecké spojení s Čínou a brzy potom i spojení pozemní. Bylo však už pozdě. Nejrůznější politické, kulturní, sportovní i jiné globalizační aktivity pomohly novému viru k dalšímu postupu. A svět se náhle změnil. Letiště zůstala prázdná a na hraničních přechodech se objevili kontroloři s dotykovými teploměry, kteří podezřelým případům nepovolili přechod. Přesto brzy hlásily země jako Itálie, Španělsko a Británie rychlé šíření nákazy.
Mezitím vědci začali vysvětlovat, jak se choroba šíří. Příčinou je velmi účinná kapénková infekce. Stačí aby nakažená osoba třeba vstoupila do dopravního prostředku a může rázem nakazit všechny přítomné. Bylo zřejmé, že obrana bude muset být velmi drastická. Ústní roušky se rázem staly nedostatkovým zbožím. V mnoha zemích pak zrušili veřejné akce všeho druhu, uzavřeli divadla a kina a často i restaurace. Církve uzavřely i kostely a věřící zůstali závislí na rozhlasových a televizních přenosech.
Náhle ulice zůstaly prázdné, lidé nechodili do práce nebo pracovali doma, doma zůstaly i děti školou povinné. Virus ovšem postupoval i nadále, brzy s ním měli do činění v Asii i Americe. Nejrůznější aktivity se rušily a japonská vláda zrušila plánované letošní Olympijské hry a přeložila je napřesrok. Nikdo však neví, co se do příštího roku stane.

29.6.
Dosavadní bilance obětí pandemie je děsivá. V Evropě je na tom nejhůře Španělsko a Itálie s desítky tisíci mrtvých. Také Rusko je v kritickém stavu a podobně Indie a Brazílie. Ani Británie na tom není nejlépe, ale zcela nejhůře dopadají Spojené státy - tam dosud hlásí 130 000 mrtvých a to zdaleka není konec. Počet nemocných na celém světě je 2,800 000. Odborníci varují před možností druhého náporu na podzim podobně jako to známe u chřipky (obě choroby jsou příbuzné); někteří se však domnívají, že problémy s virem bude mít lidstvo pět i více let, dokud nebudou vyvinuty účinné léky a očkovací látky.
V posledních třech měsících jsme se náhle ocitli v docela jiném světě. A to ještě neuvažujeme o škodách v ekonomice, o milonech nezaměstnaných a pravděpodobném rozšíření chudoby i do zemí, které ji po staletí nezažily. V úvahách o poklesu hospodářského rozvoje se už necitují miliardy, ale stále častěji čteme o bilionech.
Lidé nechodí do práce, děti do školy, každý se bojí vyjít na ulici, aby se nenakazil. Všichni sledují internet a televizi a vidí papeže, jak káže z bezpečí svého bytu a žehná z okna Urbi et orbi směrem na Náměstí sv. Petra, které je však docela prázdné.


1.7.

Uplynulo sto let od zničení Mariánského sloupu, než jsme se dočkali jeho obnovení. Zasloužil se o to především sochař Petr Váňa, který vytvořil kopii a umístil ji na původní místo na Staroměstském náměstí. Trochu při tom tekly nervy, ještě loni v létě byl pražský magistrát zásadně proti a jeho názor podporovaly nejrůznější "fake news", nejčastěji, že původní Sloup oslavoval porážku na Bílé Hoře a vyvyšoval nenáviděné Habsburky, a levičáci si stěžovali, že církev zas jednou prosazuje něco, oč náš lid už dávno nestojí. Pak však kupodivu došlo ke změně názoru a pan Váňa nejen neváhal a připlul s velkou lodí, kde byl naložen celý hotový Sloup, ale vzápětí začal i stavět. Měl v ruce povolení a nikdo z vrchnosti neprotestoval; zdá se, že kvůli koronaviru měli všichni jiné starosti. A tak po necelém půlroce má Staromák novou atrakci pro turisty a potěšení srdce pro křesťany.
A ptáte se, co na to ateisté? Rychle našli pro nový Sloup použití: Matka Boží, která zde trůnila několik staletí jako ochránkyně před obávaným útokem Švédů, se stává oblíbeným místem pro demonstranty, kteří se teď mohou scházet nejen u "ocasu", ale nově i u Sloupu.

2.7.
Svatý Otto, oroduj za mne!

4.7.
Dnes máme zase Fourth of July, tak bychom měli ochutnávat Apple Pie, jak hlásá dětská říkanka. Ale o tom pochybuju, i když v supermarketech je různých jablek dostatek.
Před několika lety jsem byl pozván do velvyslancovy rezidence na oslavu Dne nezávislosti USA v rámci připomínky 70 let od zahájení dobročinné akce organizace CARE, která podporovala hladové děti v poválečné Evropě a které jsem se tehdy jako jedenáctiletý kluk zúčastnil (pohostili nás na zahradě Velvyslanectví a dali nám dokonce ochutnat moc dobré pití, které se jmenovalo Coca Cola). Krátce nato nám přišel domů poštou ohromný balík plný potravin a dobrot.
V roce 2015 jsem pozvání na recepci musel odmítnout kvůli svému zdravotnímu stavu. A dnes si troufám tvrdit, že letošní oslava bude možná ta nejsmutnější v dějinách Ameriky; je tady totiž 130 000 mrtvých, více než počet padlých amerických vojáků v první světové válce.

5.7.
Slavíme Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kdy se koná největší pouť v naší vlasti. Letos ovšem bude na Velehradě počet poutníků značně omezen, zato počet zúčastněných médií dosáhne rekordu - dnešní slavnostní bohoslužbu bude přenášet Česká televize 2, Český rozhlas Vltava i Televize Noe.

13.7.
Narodilo se nám miminko, jmenuje se Dominika Musilová a je to mé šesté pravnouče (mám ještě pravnouče sedmé a osmé očekáváme). Do jakého světa se dnes děti rodí?

22.7.
Je hůře. Na celém světě je už 15 milionů nemocných a bilance hlásá 500 tisíc mrtvých. Nejvíce je jich v USA a Brazílii, hodně také v Indii a Rusku. Hrozné jsou údaje z Británie, kde mají na krku navíc druhou krizi zvanou brexit. Situace je téměř beznadějná v Africe, ale přesná čísla v mnohých režimech nelze ověřit. Všichni však poctivě přiznávají, že počty stále stoupají. Stoupají i u nás, máme přes 5 tisíc nemocných a zatím asi 350 mrtvých.
Přemýšlím o tom, zda nepřichází konec světa, zda Pán Bůh nezvolil poněkud zvláštní způsob za pomoci těch mikrozvířátek, která se zdají být neobyčejně mazaná a epidemiologové si na nich poněkud "vylamují zuby" (koronavirus patří do kmene, který se dosud nikdy neprojevil, a tak ho vědátoři zanedbávali; teď zoufale dávají dohromady podstatné informace a poznávají, že chování je dost odlišné od známých kmenů.
Bůh se na své výtvory podíval a viděl, že je to dobré.

23.7.
V těchto dnech letí kolem Slunce nová kometa. Neobjevil ji žádný astronom, ale stroj - několikatunová družice s úkolem hlídat možné hrozby Zemi z vesmíru. Kometu tedy nazvali podle této družice NEOWISE. Je dobře viditelná pouhým okem a nejlépe prý zrovna dnes. Není divu: má ohon dlouhý 15 milionů kilometrů. Ve skutečnosti ji tady moc lidí neuvidí - je totiž pořád zataženo - ale samozřejmě máme dokonalé obrázky, které dodala NASA na internet. Kometa má pořádně protaženou dráhu oběhu, takže se vrátí za 6 600 let.

26.7.
Lidé si pomalu začínají na covid zvykat. I moji nejbližší se na mne obořili, když jsem před nimi citoval Jobovy zvěsti o posledním vývoji; prý podléhám bezdůvodné panice a sleduji zprávy, které budou asi napůl vylhané. Mně se to nezdá, když slyším na BBC o USA, Brazílii a Indii, kde za minulý den zemřelo 1000 lidí! Také u nás se situace v řadě okresů náhle zhoršuje a odborníci jsou překvapeni, že zřejmě nastupuje druhá vlna, když první ještě nebyla ukončena. Ostatně celá řada sériozních médií připouští, že pandémie letos zřejmě neskončí.
Svatá Anna, chladna zrána (i když přes den jsou vedra kolem 30 °C).

30.7.
Petra Dvořáková: Dědina - pole, závist, chtíč a otčina. Nejlépe oceněná kniha roku 2018. Vesnice na Vysočině a v ní obyčejní lidé mluvící svým zvláštním nářečím a projevující své nepříliš pěkné vlastnosti. Autorka líčí svůj domov, který přese všechno miluje.
Čtu dost hustě, všechno přes čtečku, protože papírové knihy by se mi už doma nikam nevešly. Za rok přečtu klidně sto knih. Kromě stanice ČRo Vltava je to má jediná kultura - v televizi má smysl jen HBO a do kina s rouškou bych nešel.


1.8.
Zprávy stanice ČRo PLUS: Víme, co se děje! Počet nakažených včera, počet vyléčených, počet mrtvých. Ministr vnitra naznačil, že vzhledem k situaci by se od září mohl opět vyhlásit mimořádný stav. Sport. Mladá Boleslav porazila Nymburk 4:0 v zápasu bez diváků. V letním NHL skórovalo Chicago se St. Louis na body, Kovařík se však zranil a v této sezóně už nenastoupí. Doprava. Kolony na D1 v obou směrech bez možnosti objížďky, na Jižní spojce srážka dvou kamionů, požár v tunelu Blanka. Počasí. Bude jasno, odpolední teploty 33 °C. Slyšeli jste zprávy.

5.8.

      

12.8.
Po dlouhé době vítáme u nás amerického ministra zahraničí, který kromě politických jednání stačil i ochutnat Pilsen Urquell přímo u pramene.

14.8.
Vypadá to, že se konečně zahojila má pravá noha. Bylo by to po 11 letech (2009) a na vigílii velkého mariánského svátku. Pokud se to potvrdí, mohu bych opět chodit mezi lidi a nebýt uvězněn doma.

15.8.
Dnes tedy Dominik kardinál Duka po slavné mši svaté v Týně posvětí Mariánský sloup.

18.8.
Pavel Kohout: To byl můj život?? Tisícistránková autobiografie spisovatele, básníka, dramatika, veřejného činitele atd. atd., původně vášnivého komunisty, později bojovníka proti bolševismu, chartisty, v době normalizace vyštvaného režimem do zahraničí, kde získal rakouské občanství a brzy se dočkal mezinárodního uznání a ocenění. Pravděpodobně náš nejplodnější autor, který napsal (částečně také v němčině) stovky divadelních her, filmových scénářů, románů, veršů a známých písní (od Zítra se bude tančit všude až po Hold Havlovi) . Dnes ve věku 92 let žije opět v Praze.

20.8.
Zhoršující se šíření nákazy Covid-19 na celém světě si vyžádá také u nás zpřísněná opatření (roušky, karantény, omezení cest apod.) od 1. září 2020 asi až do konce března 2021.

22.8.
Je zajímavé, jak komunistické režimy nedokážou uspokojovat základní potřeby lidí. V Rusku i 75 let po válce mají nouzi o máslo a cukr, v Severní Koreji zas musejí všichni odevzdávat své psy, které utrácejí, aby se zmírnil zoufalý nedostatek masa.

23.8.

V kostelíku sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici se dnes konaly křtiny Dominiky Musilové. Fotografoval to Jirka a já jsem z fotek udělal prezentaci s hudbou (bohužel jen pro moji televizi - ani Dušan chytrou televizi nemá a ostatní křesťané v rodině ovšem nemají televizi žádnou).

30.8.
Přišlo to jako blesk z čistého nebe a máme chladno - nosím zas doma svetr.

31.8.
"Sluneční králové" se jmenuje nová výstava v Národním muzeu, asi nejvýznamnější a nejdražší, jaká se kdy v Muzeu konala. Jsou tam k vidění památky z egyptské historie, staré až 5000 let, které objevili naši archeologové v oblasti Abúsíru za posledních 60 let. Poslal jsem o tom mail Martinovi a přeposlal jsem jej i pro Míšu - čas letí jako bláznivý a osmiletá holka by mohla mít zájem.


2.9.
Nový měsíc je tu a co přináší? Hned dneska večer uvidíme krásný měsíční úplněk (v říjnu se dokonce dočkáme dalších dvou). A vlašťovičky odletěly, což není divu, když při teplotách kolem 15 °C by už pod oblohou těžko nějakou mušku hledaly. Tak jim přejeme, ať se štastně přenesou přes alpské vrcholy a najdou svá oblíbená místa v Itálii i v severní Africe!

3.9.

7.9.
Nástup Východu? Petra Hůlová a jejích pět kolegů spisovatelů uvažují ve svých esejích o možnostech vývoje současného světa.

8.9.
V poslední době se u nás prudce zvyšuje počet nakažených coronavirem, že si toho všímají i ve světě. V Evropě jsme asi nejhorší a lze očekávat další drastická opatření v užívání roušek, účasti na společenských akcích a pravděpodobně i v nemožnosti cestovat. Naše současná situace je kritická, asi nejhorší v Evropě; s podobnou krizí zápasí také Izrael. Ozývají se výzvy k odstoupení Babiše, ale on má přitom podporu 70% a téměř jistě vyhraje volby, i když je trestně stíhaný (jak podobné s premiérem Netanjahuem!).

16.9.
Elena Ferrante: Prolhaný život dospělých. Další úspěšný román od anonymní autorky (i když někdo tvrdí, že je to muž). Barvité líčení života v současné Neapoli, které nás mimo jiné překvapí nízkou životní úrovní širokých vrstev, která nedosahuje ani té naší. Čtivé dílko zaujme každého, kdo začne číst.

18.9.
Dostal jsem poštou 5 roušek a nesterilní respirátor. Počet nakažených překročil 3000; bude třeba zavřít školy a zakázat shromáždění více než 10 stojících v uzavřených prostorách.

22.9.
Podzimní rovnodennost dnes v 15:31 hod. Slunce vychází přesně na východě, zapadá přesně na západě a na rovníku ho mají přesně nad hlavou. Den i noc trvají stejně 12 hodin.

27.9.
Dnes jsem se "účastnil" bohoslužby ve vesnici Protivanov blízko Prostějova na Hané. Sympatické místo, dokonale udržovaný kostel, hudební doprovod skupiny Kamínek na vysoké úrovni, mistrovská promluva faráře P. Fučíka, skvělí věřící, i když všichni s rouškami. Kostel se může pochlubit zvláštností jako málokterý u nás a možná na celém světě. Na konci 19. století ve vsi žila rodina, které se narodilo šest synů a všichni se stali kněžími. Památku těchto duchovních dodnes připomíná šest celookenních vitráží zobrazujících světce s křestními jmény podle jmen příslušných důstojných otců.
Má druhá zastávka patřila ovšem polednímu vystoupení papeže Františka z okna knihovny. Ani vydatný déšť nezabránil přítomnosti slušného počtu poutníků na Náměstí sv. Petra. Z papežova pohledu několik set deštníků...


1.10.
Krásný úplněk hned na začátku. A říjen se může pyšnit tím, že nám předvede ještě jeden úplněk, a sice 31.10. To se stává opravdu málokdy.

2.10.
Prezident Donald Trump a manželka Melanie dnes oznámili nákazu Coronavirem. Došlo k tomu včera stykem s jedním z blízkých poradců v Bílém domě.

3.10.
V běžné praxi se nedávno setkali pražští novináři s vousatým starcem, jistě hodně přes osmdesát, který mluvil rusky a zjišťoval, zda by někde mohl promluvit na veřejnosti. Řekli mu, žádný problém, ať jde do televize a určitě uspěje. Byl to pro něj neobyčejný zážitek. Přijali ho docela ochotně, na což nebyl ze své vlasti zvyklý. Představil se jako generál Rudé armády ve výslužbě, který se účastnil tzv. bratrské internacionální pomoci v srpnu 1968 jako jeden z vrchních velitelů. Dostal se tehdy do Prahy a byl jí zcela okouzlen. Celý zbytek života pak snil o tom, aby se tam mohl ještě jednou vrátit. Nakonec se to podařilo a nejen že si mohl konečně město v klidu prohlédnout, ale i promluvit k jeho občanům.

Nebylo to bez překvapení, protože očekával, že ho zavedou do nějakého studia, ale místo toho se octl na starodávněm náměstí a to ho poněkud znejistilo. Co mají ti Češi za lubem? Teprve později mu všechno vysvětlili: země je ohrožena nebezpečným virem a pod širým nebem je nebezpečí nákazy mnohem menší. Na náměstí nainstalovali dva stolky, asi 10 metrů od sebe, k jednomu ho postavili a u druhého už čekal moderátor. Navíc se tam objevila sympatická tlumočnice a všechno mohlo začít. Byl vyzván, že může mluvit, o čem chce, což byl pro něj další šok: V ruské televizi by musel několik dní předem předložit doslovný text svého projevu v několika kopiích a před projevem by dostal úpravu, jak ji seškrtala cenzura.

Zde tedy mluvil otevřeně. "Tenkrát v šedesátém osmém jsem jako velitel dostal asi dva měsíce předem přísně tajný rozkaz, že se chystá obsazení Československa. Nastal tvrdý výcvik speciálních jednotek a vojska se musela účastnit i politického školení, které organizovaly tajné služby. V něm byli vojácj informováni, že na území ČSSR se setkají s nepokoji, které organizují západoněmečtí agenti. Situace v Praze byla skutečně bouřlivá, ulice plné demonstrantů a všude nápisy žádající, aby vojska odešla. Tehdy jsem požádal velitele tajných služeb, aby mi přivedli aspoň jednoho agenta, s nímž jsem si chtěl pohovořit. Po určité době mi bylo sděleno, že se žádný západoněmecký agent nenašel.

Rozhodl jsem se tedy, že chci mluvit přímo s lidmi na ulici. Před tím mne varovali, že to není bezpečné, ale když jsem trval na svém, dali mi silnou ochranku. To však bylo zcela zbytečné, rozhovor byl naprosto klidný a kulturní, lidé se sice netvářili přátelsky, ale ochotně odpovídali na každý můj dotaz. Ptal jsem se, proč podléhají západoněmeckým agentům, ale vysmáli se mi, že žádní agenti neexistují. 'Nepořebujeme je, sami víme, proč máme demonstrovat a psát nápisy na zdech. A ostatně Němcům je úplně jedno, co se tady děje, pokládají to za vnitřní záležitost SSSR.' Nakonec mi jeden demonstrant, který mluvil dobře rusky, řekl: 'Jste špatně informováni, celý problém je zcela jednoduchý - my vás prostě nemáme rádi!' Tak to doslova řekl a tak to také zaznělo v České televizi - doslova a do písmene, jak se mi později potvrdilo".

4.10.
Bohoslužby: Bazilika sv. Markéty v Břevnově, křest Františka Augustina; kostel sv. Josefa v Jevišovicích, poděkování za úrodu, nejmenší město v Jihomoravském kraji u Znojma; Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.

6.10.
My mum could be 114 today.

8.10.
Elena Ferrante: Tíživá láska. Poněkud rozvrácený život matky viděný očima její dcery v prostředí divoké Neapole.

9.10.
Co jsou všechny divočiny a zvraty románu pro ženy proti naší a celosvětové každodenní skutečnosti? Rekordních 5400 nákaz koronavirem včera a přísná protiopatření ve všech oblastech shromažďování, kultury, sportu, pohostinství. Ekonomika je skoro na dně. Zlepšení se (prý) dá čekat až koncem června roku 2021. Velmi nakažlivý je třeba zpěv, tak žádné opery a koncerty a nesmí se zpívat ani v kostelech.

11.10.
Bohoslužby: Chrám sv. Augustina v Brně; Chrám sv. Jakuba v Trnavě (zde i se zpěvem); Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.
Dnes: Sv. Jana XXIII. u příležitosti výročí zahájení II. vatikánského koncilu (1962 - 1965).
Dnes: Narodila se Magdaléna Musilová, moje osmá pravnučka.

14.10.
Historický den pro mou pravou nohu: Dnes jsem definitivně skončil její mazání a obvazování. Pro někoho to možná bude znít jako nadnesené zdůrazňování pouhé nicotnosti, ale já jsem tuto činnost provozoval nepřetržitě od roku 2009, to jest 11 let! Pro zajímavost, když vám na IKEMu zjistí nevyléčitelnou závadu na vašem srdci, provedou transplantaci a za 5 (slovy pět) dní vás pošlou domů; ještě sice přijdete na pár kontrol, ale léčení prakticky skončilo. Já jsem přitom ošetřoval ranku o velikosti zhruba 3x3 cm a i dnes trnu, aby se snad opět neobjevila. Prostě kardiologie má před dermatologií jistý náskok.

16.10.

Jsme nejhorší v Evropě - počet nakažených za včerejší den stoupl téměř o 10 000 a růst má trvat ještě aspoň dva týdny. Armáda začíná budovat nouzová lůžková zařízení na stadionech. Uvažuje se o povinném nošení roušek všude na veřejnosti, i na ulicích. Kostely se zcela uzavřely a biskupové prohlašují účast na bohoslužbách online za platnou.

18.10.
Mezitím se chystají demonstrace proti premiérovi a proti způsobu, jak vláda řeší problém koronaviru. Včera v noci zvlášť kvůli tomu promluvil prezident a vyzval ministra vnitra, aby policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla (tisíce jich totiž mají pochodovat Prahou provokativně bez roušek).
Bohoslužby: Kostel Všech svatých v Litoměřicích; Kostel sv. Matky Terezy v Praze- Hájích (dnes před 41 lety jí byla udělena Nobelova cena míru); Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.

21.10.
Rekord stíhá rekord: Včera dosáhl u nás počet nakažených přes 11 000. Takže zákaz pohybu na 5 km od bydliště a uzavřené všechny obchody kromě potravin a drogerie. Nejsme v tom ale sami - podobná opatření zavádějí mnohé státy v Evropě i ve světě; nejhorší situace je v USA, Indii, Brazílii a Rusku, o stavu v mnoha státech Afriky nejsou zprávy.

22.10.
Microsoft se zasnoubil s Googlem. Prvním výsledkem bude, že nový operační program, původně nazývaný Windows 10x, bude nyní přetékat barvami a pochlubí se názvem CHROMIUM.

24.10.
Oslava svátku 28. října se ruší, nebude ani vyznamenávání zasloužilých. Ze všeho zbude jen malá přehlídka vojsk Hradní stráže na hradním nádvoří a státní hymna - to vše ovšem pouze online. Dohodli se na tom v Lánech prezident a ministr zdravotnictví.
Nový rekord v počtu nakažených: 15 200 lidí; jsme tak jedni z nejhorších v Evropě.

25.10.
Bohoslužby: Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou; Katedrála sv. Šebestiána v Bratislavě; Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.

26.10.
Roman Prymula se provinil účastí na noční schůzce v restauraci na Vyšehradě, a premiér ho proto zbavil funkce ministra.

28.10.
Tak jsme měli státní svátek a trochu jsme slavili a trochu i demonstrovali, ale šťávu to zrovna moc nemělo. To když se demonstruje v Paříži, tak hoši obracejí auta na střechy a zapalují je, pročež pak jich stovky odvážejí do vězení. U nás se sice sešlo demonstrantů pár tisíc, ale zatknout bylo třeba jen jediného provokatéra, protože plivnul na policistu. Je pravda, že v kriminále u nás sedí na 40 000 lotrů, ale na svobodě se také semtam nějaký najde - třeba ten, který si na oslavu svátku střihnul tu prču a zapálil kostel na Petříně.
(V životě je velmi často všechno jinak, než si představujeme, pročež se musíme omluvit všem vandalům, na něž jsme sváděli zmíněný požár. Toho pravého už naše hrdinná policie našla, jedná se o ubohého bezdomovce, který se do kostela vlámal a protože mu byla zima, rozdělal si uvnitř ohníček; když to pak začalo hořet trochu víc, prostě utekl. Řeknete, pěkný lotr, to nemohl zavolat hasiče? Ale je pravda, že bezdomovci u sebe většinou nenosí mobily. A pravoslavní křesťané rumunského původu, kterým kostel patřil, už prý zahájili sbírku na jeho obnovu.)

30.10.
Tak si to představte, jak ten čas letí: třeba slečna Míša, která v našem rodu zahájila ten proud pravnoučat, oslaví dneska deváté narozeniny. Gratulujeme!

31.10.
To, co dnes uvidíme na obloze, nazývají Angličané "Blue Moon". Používají ten název jedině v případě, kdy nastávají v jednom měsíci dva úplňky; to se stává zhruba jednou za tři roky - naposledy to bylo 31.3.2018. A ještě něco máme pro vášnivé pozorovatele noční oblohy: Čirou náhodou bude dnes poblíž kouzelného Měsíce k vidění narudlá planeta, která se zove Mars.
Kdepak Mars, když bylo zataženo - kromě Měsíce se dařilo prorazit mraky jedinému vesmírnému tělesu, které se zove Venuše.


1.11.
Slavnost Všech svatých. Bohoslužby: Katedrála svatých Petra a Pavla v Brně; Kostel sv. Matky Terezy v Praze- Hájích s biskupem Václavem Malým; Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.

3.11.
Volby v USA - souboj mezi Donaldem Trumpem a Joeem Bidenem. Na výsledek, který bude velmi těsný, se bude čekat dlouho a možná i měsíce, pokud dojde na soudní vyšetřování zákonnosti průběhu voleb. Velmi pravděpodobně zvítězí Biden a Trump podá žaloby na nezákonnosti: "Demokraté se pokoušejí nám volby ukrást." Už dnes s tím hrozí, i když nemá žádné důkazy.

4.11.
Zneužití voleb v USA? Poněkud nezvyklé. V tomto ohledu jsme spíše zvyklí na země jako Severní Korea nebo Bělorusko, kde také obvykle nepovolují mezinárodní kontroly, např. OECD. Případy, kdy diktátor "překvapivě" získá 99% hlasů, jsme zažívali po 40 let také u nás, diktátor se tenkrát nazýval Národní fronta a volební výsledky se za ta léta prakticky neměnily. Byla zde ovšem i formální opozice nazývaná Bílý lístek, ale tu volit nebývalo vždycky docela bezpečné.
Dnes, kdy máme už přes 30 let volby svobodné, nezaznamenáváme žádné problémy, voleb je poměrně dost, mezinárodní kontroly jsou vítány a všechno probíhá zcela hladce. Účastníci voleb, strany, hnutí nebo jednotlivci se registrují na ministerstvu vnitra a ve volbách vyhrávají, prohrávají nebo jsou zcela vyřazeni, když nezískají aspoň 5% hlasů.

5.11
Venkovní teplota konečně balancuje kolem nuly a vytápění se konečně lepší. Letos bude zima jiná, když máme dům nově zabalen do polystyrénu a také ústřední topení má pozměněné provozní parametry, takže si asi budeme muset zvykat na nové poměry. V nedávných dnech bylo docela teplo, radiátory zůstávaly téměř studené a my staří kozáci jsme vtipkovali, že Malešická teplárna provozuje studený odchov důchodců podle vzoru soudružky Lydie Korabelnikové, hrdinky socialistické práce a členky Ústředního výboru Strany, která v padesátých letech vynalezla studený odchov telat a byla dávána celému socialistickému táboru za vzor (časem pak sovětská telata začala chřadnout, studený odchov se vytratil z chlévů, novin i plakátů a spolu s ním i Lydie).

6.11.
Včera se zjistilo v republice 13 231 nakažených, nejvíce od počátku pandemie, a počet zemřelých dosáhl 4330. Situace je kritická a premiér ještě večer odjel do Lán poradit se s prezidentem o tom co bude dál.
Pražská katedrála sv. Václava, Víta a Zikmunda otevřela novou internetovou stránku zaměřenou na videopřenosy bohoslužeb přes internet. Adresa je www.katedrala.tv.
Bohužel, tato adresa se nabízí také s odlišnou koncovkou katedrala.cz, která budí pochyby, zda něco podobného nedělá církvi ostudu.

7.11.

A tady je zpráva, která se uvádí jedině, když se píší dějiny.
Demokrat Biden se stal 46 prezidentem USA! Kamala Harris se stala třetí ženou-viceprezidentkou USA!
Tedy úplně jisté to ještě není, protože současný prezident Trump vynaloží značné úsilí, aby tuto skutečnost zvrátil, a mnoho soudů po neděli čeká mnoho práce.
Ale skutečnost je skutečnost a když se dnes večer podívate třeba na televizi CNN, uvidíte velmi často vesničku Wilmington ve státě Delaware, kde Biden dosud bydlí a kde se tuto zprávu před krátkým časem dozvěděl.
Co k tomu dodat? Kdybyste novému prezidentovi chtěli třeba blahopřát, zde je adresa:
JOSEPH R. BIDEN JR.
President-elect of the United States of America
1600 Pennsylvania Avenue
The White House
Washington D.C.
USA

8.11.
Bohoslužby: Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou; Kostel sv. Matky Terezy v Praze- Hájích a P. Marek Orko Vácha; Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.
Viděli jsme také nového prezidenta, jak kráčí do svého domácího kostela ve Wilmingtonu spolu s početnou rodinou. On je katolík irského původu a když byl požádán, aby poskytl rozhovor milované BBC, odpověděl: "Proč milované, já nejsem Angličan, ale Ir?"

11.11.
Martin má svátek a já jsem mu ani nepřál - takhle na dálku to není ono. Na celém světě se také vzpomíná výročí konce První světové války a oslavy byly ovšem omezeny, jako dnes téměř všechno.

12.11.
Po zaplacení fantastické částky 290,40 CZK byl zaregistrován kontakt OTTO-MUSIL. To ale ještě nic neznamená, ještě je třeba zaregistrovat Doménu; pak se teprve octneme na webu.

13.11.
Pátek 13. je zvláštní datum, ale nebuďme pověrčiví a potěšme se pěknou zprávou: Anička Ženíšková bude chovat. Ať jí Pán Bůh požehná!
A něco veselého: Prezident Zeman poslal Donaldu Trumpovi gratulaci k vítězství ve volbách. Mluvčí Ovčáček to vysvětlil jako omyl způsobený přetížením prezidenta, který má v poslední době příliš mnoho povinností.

15.11.
Bohoslužby: Kostel sv. Rabana v Míšni v NSR, hudební doprovod zprostředkovala překvapivě pouze trubka (ZDF); Kaple Telepace v Ostravě; Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.

17.11.
Státní svátek.

Čeho se dnes po 31 letech dočkali ti, co zvonili na Letné klíči? Svoboda tu ovšem je, demokracie zatím také. Ale prezident alkoholik a sprosťák, premiér agent StB, oba bývalí komunisté, KSČ ve vládě, fašistické SPD v parlamentu. Kdyby se tohohle dožil Karel Kryl, jakou písní by nás asi pochválil?

19.11.
V jasných nocích těchto dnů září souhvězdí Orion s nejjasnější a nejznámější hvězdou Aldebaran, kterou lidstvo znalo už ve starověku. Hvězda je třikrát větší než naše Slunce a vzdálena neuvěřitelných 800 světelných let, což znamená, že dnes vidíme její stav na počátku 13. století. Tu krásu nemůžete přehlédnout na jihozápadní obloze k ránu mezi 4. a 5. hodinou.

22.11.
Bohoslužby: Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně; vysvěcení nového kostela Krista Spasitele v Praze 5.

23.11.
Možná by u nás doopravdy bylo lepší království, co říkáte? Brali byste takového panovníka? (Panovnici asi určitě, že?)

25.11.
Červená středa. Dnes si připomínáme veškeré oběti a utrpení způsobená nejen křesťanům, ale věřícím všech denominací.

26.11.
Dnes slaví Američané Thanksgiving Day (Den díkůvzdání), kdy se obvykle scházejí členové rodin, které se třeba celý rok neviděli a podle dávné tradice děkují Bohu za úrodu. Při té příležitosti prezident Trump povolil a konečně přiznal, že Joe Biden volby vyhrál. Amerika zajásala, ale jen na chvíli; vzápětí v nějakém projevu k vojenské jednotce Trump opět naříkal, že byl hanebně okraden o své jisté vítězství. Skutečnost je taková, že jeho právníci podali celkem 40 žalob na domnělé nepřístojnosti, ale soudy všechny vrátily jako bezdůvodné, neboť nebyl podán jediný důkaz. Navíc Biden dosáhl tak rozhodujícího vítězství, že i případné drobné nedostatky při sčítání hlasů by nemohly Bidenův úspěch ohrozit.

29.11.
První neděle adventní.
Bohoslužby: Dóm sv. Alžběty v zasněžených Košicích (ST 2); Deštivý Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

30.11.
Návštěva Áni a Ivana Ženíškových byla moc příjemná a dobře jsme si popovídali.
A večer ještě krásný úplněk.


1.12.
Pokračujeme z úplně jiného soudku, s poněkud nevkusným námětem (citlivým čtenářům se omlouváme). Jde o to, že bércový vřed na mé pravé noze se konečně umoudřil a já jsem dnes ráno poprvé nemusel aplikovat masti a zavazovat obvazy. Někomu se to třeba bude zdát jako maličkost, kterou není třeba veřejně prezentovat, ale uvědomte si, že já jsem musel uvedený postup aplikovat denně od roku 2009, to jest celých 11 let.

2.12.
Marek Eben: Myšlenky za volantem. Soubor drobných fejetonů z každodenního života.

4.12.
Po delší přestávce se otevřely výstavy a muzea a leckde byly fronty, třeba u Národního muzea na Egypt a před palácem Kinských na Rembrandta. "Učenec ve studovně" je nejdražší vystavovaný obraz.

5.12.
Na svatého Mikuláše přinesla Marcelka Otíčkovi oběd a plno dobrot.

6.12.
Druhá neděle adventní.
Bohoslužby: KCMT, celebroval hlavní kaplan Armády ČR; Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka.

7.12
Ve vesmíru se dějí věci. K zemi se vrátila japonská sonda, která již dříve přistála na asteroidu a nabrala tam několik gramů vzorku materiálu. K zemi se také vrací čínská sonda se 2 kg materiálu z Měsíce, mimo jiné nabraného z hloubky 2 m pod povrchem.
Před 35 lety byly vyslány dvě dálkové sondy na průzkum prostoru mimo sluneční soustavu. Jedna sonda přerušila kontakt pro poruchu napájecího zdroje, ale druhá urazila miliardu km a stále reaguje. Nyní je už mimo vliv Slunce a nedávno zjistila přítomnost nadměrného proudu elektronů, jaký by pravděpodobně žádná živá bytost nepřežila. Ukazuje se, že tak silné elektronové pole je ve vesmíru běžné s výjimkou prostorů, které jsou pod vlivem silných hvězd - ty nebezpečné záření rozptylují. Znamená to, že naše slunce nás před takovým nebezpečím chrání, ale současně také zajišťuje, že žádný člověk se do oblasti mimo sluneční soustavu nikdy nedostane.

8.12.
Bohoslužby: Vatikán, polední promluva a požehnání papeže Františka na svátek Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu; První mše sv. v kapli Ducha Svatého v novém brněnském studiu Proglasu v Olomoucké 7 u příležitosti 25 let trvání stanice.
Historický okamžik: navštívil mne Martin (s rouškou a jen mezi dveřmi) a přinesl mi jídlo. Neviděli jsme se 9 měsíců.

12.12.
Příchází Marcelka a přináší mně jídlo. Současně se v Petrovicích začíná péct cukroví. Vánoce se blíží!

13.12.
Třetí neděle adventní Gaudete.
Bohoslužby: Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou; Vatikán, nedělní promluva a požehnání papeže Františka.
Nezaokrouhlené narozeniny naší Marcelky nelze zapomenout. Škoda, že se brání vyfocení.

14.12.
Již dnes dojde k úplnému zatmění Slunce, které však bude viditelné jen u protinožců. Technické prostředky ovšem umožňují předvést zajímavý přírodní úkaz komukoliv na Zemi. U nás se této úlohy ujme televize NOE od 17:00 hod.
Patagonie je rozsáhlý prostor na území Argentiny i Chile. Přenos se uskutečnil díky hvězdárně v městečku Neuquén, což je jedno z důležitých středisek Patagonie. V tom místě je čas o 4 hodiny menší než v Praze; jednalo se o úplné zatmění a dokonalé zakrytí měsíčním kotoučem tedy nastalo ve 13:07 hod. místního času (17:07 hod. v Praze). Viděli jsme i diváky se speciálními brýlemi, kteří leželi na zemi na zádech, protože Slunce je tam v současnosti kolmo nad hlavou, a v letním oblečení (v místě je léto odpovídající našemu červnu a 21.12. tam nastane letní slunovrat). Na druhém obrázku vidíte zastíněný prostor, odkud bylo zatmění vidět: kromě jižní poloviny kontinentu celý jižní Atlantik a nepatrná část Antarktidy. Družicová televizní síť ovšem umožnila sledovat úkaz na celé Zeměkouli. Přenos trval asi 15 minut a neměl poruchu. Odborný komentář byl však pouze ve španělštině a NOE ho netlumočila.

         

18.12.
Celkem nedávno se teprve vědci dohodli na původu "jasné hvězdy", která zazářila nad Betlémem při Kristově narození. Byla to nepochybně konjunkce planet Jupiter a Saturn, které se spolu octly na jedné ose, a vydaly tak mohutné záření, krátkodobě dobře viditelné ze Země. Došlo k tomu v roce 7 našeho letopočtu a popravdě stejný názor projevil i Koperník, jenže tehdy mu to nikdo nevěřil. Je zapotřebí zhruba 800 let, aby se tři planety s různými oběžnými drahami dostaly do vhodné vzájemné polohy (Jupiter oběhne kolem Slunce za 11 let a Saturn za 29 let). Naposledy došlo ke konjunkci v roce 1226 a my máme to štěstí být jejími svědky za několik dnů, pokud ovšem bude jasno. Stane se tak 21.12. a úkaz potrvá jen 2 hodiny - uvidíme ho večer na jihozápadní obloze.

19.12.
Přišla Marcelka a přinesla mi papání i cosi k Vánocům (ani nevím, co - nesmím to rozbalit). Ale samozřejmě nepřišla, ona přijela v úžasným auťáku a vyběhla po schodech jako laň. Šofér počkal dole před domem a hlídal ten bourák, protože ten stojí za hlídání. Vymyslel ho hošan, který o sobě celý život tvrdil, že je Němec, i když se narodil ve Vratislavicích nad Nisou. No, Češi mu moc nevoněli, ale auta uměl. Jmenoval se Ferdinand Porsche.

20.12.
Čtvrtá neděle adventní.
Bohoslužby: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře (ČRo Vltava); KCMT (ČT 2); Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

21.12
Sluníčko je nízko, svítí nám akorát do očí. Dneska v 11:03 hod je to nejhorší: říkáme tomu zimní slunovrat. Chystá se krutá zima, ale je tady naděje - noci se začnou pomalu krátit a dny prodlužovat. V lednu si toho skoro nevšimnete, ale na Hromnice už je to znát a v půli března pak máme dny a noci stejně dlouhé (to je ta rovnodennost). Tak vydržte a dočkáte se!
Ale betlémská hvězda se nekonala, neb je trvale zamračeno. Tak si laskavě poznamenejte do deníčku, že za 800 let se zase vrátí, a pak se třeba podíváme.

22.12.
Počet nemocných neuvěřitelně stoupá na celém světě, všeobecně se mluví o třetím kole a mnoho zemí vyhlašuje opatření, která prakticky zcela potlačí vánoční oslavy všeho druhu. Ale i tady je naděje: V řadě států začíná očkování proti koronaviru a první se hlásí na injekci přední politici. U nás se dočkáme 27.12.
Jenže ani nepřítel se nedá: V jižní Anglii objevili odlišný typ viru s daleko vyšší nakažlivostí a odlišnými vlastnostmi, což znamená požadavek okamžitě prohloubit lékařský průzkum. A první reakce na sebe nedala dlouho čekat - řada zemí okamžitě zrušila s Velkou Británií letecký styk.

24.12.
Štědrý den.
Naše Míša (9) nám poslala pěkné přání, v němž prozradila své dosud skryté básnické nadání.


25.12.
Narození Páně.
Bohoslužby: Katedrála sv. Petra a Pavla, Brno (PROGLAS); kostel sv. Jana Křtitele, Dolní Lutyně (NOE); Cisterciácký klášter, Rein - Graz, Rakousko (ÖRF/ZDF); Vatikán, nám. sv. Petra uzavřené, papež František káže a žehná Urbi et Orbi ze Sálu Požehnání (NOE).

26.12.
Sv. Štěpán.
Bohoslužby: Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích (PROGLAS); kostel sv. Marka v Ostravě-Heřmanicích (NOE); Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

27.12.
Svatá rodina.
Bohoslužby: Kostel Svaté rodiny, Praha-Řepy (ČRo Vltava); kostel sv. Jakuba, Frýdek-Místek (NOE); Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).
Od dnešního dne se zavádí nejpřísnější omezení veškerých činností (5. stupeň), protože situace v šíření infekce je kritická. Současně se začíná očkovat v Praze, Brně a Ostravě, ale na cestě jsou velké zásilky vakcín pro celou zemi. Prezident Zeman vyzývá občany, aby se dali očkovat, ale sám se tomu vyhýbá. Jako první byl dnes ráno očkován premiér Andrej Babiš v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

30.12.
Krásný úplněk, poslední v roce. A ještě jedna zpráva z Vesmíru. Astronomové již dva roky sledují neznámý signál, který přichází z nejbližší sluneční soustavy zvané Proxima Centauri přesněji řečeno z jedné planety v této soustavě. Tato planeta je od Země vzdálena 4,5 světelného roku a signál je standardní, modulovaný a trvalý na kmitočtu 850 MHz. Takový signál nemůže v přírodě samovolně vzniknout. Původním záměrem vědců bylo výzkum dočasně utajit, aby se předešlo různým panikám a zkresleným zprávám, jaké v podobných případech média rozšiřují. Bohužel, novinářům britských novin The Guardian se podařilo tajemství odhalit a různé agentury jsou teď bombardovány mnoha dotazy. Odborníci slibují, že podají podrobnou zprávu, jakmile bude průzkum ukončen. Uvedený kmitočet se běžně používá při mobilním provozu nebo při televizním vysílání.

31.12.2020.
Sv. Silvestr.
Skončil rok, který má jistotu, že bude uváděn ve všech letopisech, jaké kdy vyjdou. A málokdo na něj jen tak zapomene. Pro mnoho lidí bude nejhorší v jejich životě (ledaže by ten následující byl ještě horší). Ale nebuďme pesimisté, zatím ještě žijeme a jsme přitom obohaceni o spoustu nových zkušeností. Přinejmenším se náš život dost podstatně mění, tak nezbývá než se přizpůsobit. A přitom zbytečně nenaříkat, že dříve bývalo líp.
Na druhé straně, příroda a naše okolí se nijak nemění. Zcela nezvykle, kolmo nad hlavou nám celou noc září zlatá měsíční koule, počasí je jako na jaře a zítřejší Nový rok neoslavujeme jenom my. Také vévodkyně Kateřina peče bagle (židovské žemle), jimiž se všude na světě připomíná ta chvíle, kdy Hospodin osvobodil národ Izraele z egyptského otroctví a zavedl ho do země zaslíbené (od zítřka to bude už 5781 let).

AMEN           ALELUJA           ŠALOM