20211.1.2021.
Matka Boží, Panna Maria.

V tomto roce prosíme o stálou ochranu tím spíše, že to asi budeme zvláště potřebovat.

Bohoslužby: Katedrála sv Petra a Pavla, Brno, biskup Vojtěch Cikrle (PROGLAS); Vatikán, Bazilika sv. Petra, kardinál Pietro Parolin; Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání nemocného papeže Františka (NOE).

3.1.
Bohoslužby: Sv. MIkuláš, Velké Meziříčí (PROGLAS); St. Rabanus, Mainz, Kindermissionswerk (ZDF); kaple Telepace, Ostrava (NOE); Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

6.1.
Slavnost Zjevení Páně.
Bohoslužba: Vatikán, Bazilika sv. Petra, mše sv. a požehnání papeže Františka (NOE); Večerní mše sv., Brno-Žabovřesky, Komunitní centrum salesiánů (PROGLAS).
Dnes měla pohřeb paní Marie Fähnrichová (88) ve Stráži nad Nežárkou. Zúčastnilo se mnoho příbuzných odevšad, jen já ne.

7.1.
Zase jeden rekord: 17 500 nakažených za včerejší den; krematoria jsou přetížena (všichni zemřelí na covid-19 se musí povinně spálit). Znamená to, že mimořádný stav vydrží do konce ledna, ne-li déle. Podobný nárůst mají i jiné země, zvlášť postižená Jižní Korea jako první na světě hlásí pod vlivem vysoké úmrtnosti znatelný pokles počtu obyvatel.

8.1.
Událost, kterou by sotvakdo čekal v USA: Davy demonstrantů vtrhly do budovy Kongresu a požadovaly zrušení výsledku voleb, který je nepříznivý pro Donalda Trumpa (prezident je k tomuto činu sám vyzval). Došlo k ničení majetku a policii trvalo několik hodin, než nastolila pořádek. Je pět mrtvých. Kongres pak ještě v noci potvrdil Joe Bidena jako vítěze voleb - nastoupí do fukce 20. ledna.

9.1.
Bohoslužba: Kaple Telepace, Ostrava (NOE).

10.1.
Křest Páně.
Bohoslužby: Sv. Jan Nepomucký, Hluboká nad Vltavou (PROGLAS); Kaple Telepace, Ostrava (NOE); Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).
Poslední vánoční den.

11.1.
Petr Blažek, Vojtěch Pokorný: Duchovní střed Evropy. Dějiny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze 1650-2020. Monografie se všemi doklady a podrobnostmi o složitých osudech významné barokní památky uprostřed města.


Obrázek Panny Marie Rynecké umístěný v sanktuáriu Sloupu.

13.1.
Tak si představte, zapnu televizi a ona tam mluví paní Angela Merkelová. Řeknete, nic zvláštního, ale ona mluví na televizi NOE. Frau Kanzlerin! To už je něco. Já vím, na nějaké BBC mluví významný politik aspoň třikrát za hodinu, ale tohle je NOE, jediná stanice na světě, kterou si platí sami diváci. A paní Angela nás chválí - líbí se jí naše Tříkrálová sbírka. Chválí akci Charity, kde se vybírané příspěvky používají na bohulibé účely. Nejvíce oceňuje letošní rozhodnutí, že významná finanční položka se použije pro opuštěné děti, sirotky na Ukrajině. A že je jich opravdu hodně, nežije se jim nejlíp a často jen obtížně dosáhnou na vzdělání. Jedna z nejvýznamnějších světových političek má také před sebou tu nám všem známou pokladničku a nyní už do ní vkládá svůj příspěvek (je to bílý, několikrát přeložený papír, asi šek). Zaplať Pán Bůh!

konec offline


start online

15.1.
Historický den. Po všech možných a nemožných obtížích se splnily potřebné podmínky a milované stránky opět běží a dětičky si je zase mohou prohlížet. Navíc oslavují tyto stránky své osmnácté narozeniny (založeno 2003).

17.1.
Bohoslužba: Kaple Telepace, Ostrava (NOE); Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

Dnes mají ve Španělsku obvykle všelijaká zvířátka zvláštní zážitek. Tisíce a možná statisíce pejsků, kočiček, kanárků, morčátek, norků i ježků se podívají do chrámů Páně i katedrál. Zdá se vám to nevhodné? Ani církev nad tím nejásá, ale co se dá dělat - je svátek svatého Antonína Poustevníka, a ten už je po staletí patronem domácích němých tváří. A tradice je nezdolatelná. Takže všichni duchovní otcové, faráři i biskupové jsou nuceni pokropit ty tvorečky, a tak je posvětit, aby pak celý rok zase prospívali ve zdraví. (Pro informaci: jako na myši jsou nejlepší kočky, tak na šváby - kterých bývá díky podnebí ve španělských domácnostech habaděj - lze doporučit jedině ježky.)
A že s tímhle prastarým zvykem církev svatá nepohne? Možná, ale jsou tady jiné síly, které se nyní zdají nepřemožitelné. Například zvířátko, které zná dnes každý, i když ve škole z přírodopisu propadal: Covid-19. A biskupové řekli dost! Podle platných nařízení pouštíme na bohoslužby jen každého dvacátého Španěla a budeme tam ještě trpět jiné nositele nejrůznějších nákaz? Nikdy! A tak mají letos miláčkové smůlu: žádný chrám a žádná svěcená voda! Snad je Pán Bůh ochrání, aby ten rok nějak přežili.

18.1.
Když jsme končili minulý rok, prohlásili jsme ho za nejhorší v nynějším století, ale současně vyjádřili názor, že pandemie tímto končí a v roce nynějším vstupujeme opět do navyklých poměrů. Zprávy z těchto dnů lze stručně charakterizovat jako "zanechte všech nadějí". K běžně českým organizačním potížím s očkováním, nedostatkem vakcín a sotva zvládnutelným množstvím pacientů se zvlášť těžkým průběhem covidu v nedostatečně vybavených okresních nemocnicích (pacienti 75+ se nechávají bez péče zemřít) se nyní dozvídáme, že i na našem území se už objevuje nová mutace viru, který je mnohem nakažlivější a na který zřejmě naše současné vakcíny budou zabírat omezeně, ne-li vůbec. Nové mutace se k nám zanášejí zřejmě z Německa, kde už se rozhoduje o trvalejším uzavření škol a prodloužení nouzového stavu. Jsou obavy nejen z třetího kola náporu viru, ale i z možnosti, že těchto náporů bude ještě více. Objevují se také zprávy, že různé náboženské sekty na Západě začínají hlásat, že nynější situace naznačuje nástup skutečného konce světa, který by se ovšem dost drasticky lišil od představ, jež dosud panovaly.

20.1.

Dnes byl ve Washingtonu před budovou Kapitolu inaugurován Joseph R. Biden ml. za 46. prezidenta Spojených států. Významná událost se konala bez účasti veřejnosti z důvodu ochrany před nákazou. Američané (a zbytek světa) sledovali celý průběh online. Akce proběhla bez problémů; tisíce příslušníků policie, Národní gardy i vojska zajistily pořádek.

24.1.
Neděle Božího slova.
Bohoslužby: Brno, Komunitní kaple salesiánů (PROGLAS); Košice, dóm sv. Alžběty, kaple sv. Michaela archanděla, arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober (RTVS :2); Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

26.1.
Jeden spisovatel, který žil ve starověkém Římě, napsal ve svých pamětech, že když ve městě napadl sníh (což se zase tak příliš často nestávalo), vyběhly děti ven a stavěly sněhové sochy. To dokazuje, že sněhuláci už jsou na Zeměkouli aspoň 2000 let.

28.1.
Krásný úplněk dnes bude zářit po celou noc a když to nestihnete večer, můžete ho spatřit ještě ráno až do 7:30 hod.

29.1.
I řekl covid-19: Tak vy na mne s očkováním? Chachachá! Já na vás s překvapením, až se budete divit. Ale poučili jste se rychle - už jste mu dali i nový název: Bude to CD-19NM čili New Mutation; zkrátka jsem se převlékl do jiného kabátu, a ten teda bude mnohem účinnější a hlavně mnohem nakažlivější. Vyzkoušel jsem si ho napřed v Anglii a zbytek práce už zařídily vaše komunikace. Pozdě bude Spojené království rušit letecké spoje, já už zas vládnu celému světu - od USA přes Japonsko až po Austrálii. I v takové ČR slavím úspěchy od Karlových Varů po Ostravu (a bude hůř). Já vám dám lyžování, když děti mají prázdniny! Budete pěkně sedět doma a já se k vám přesto dostanu i přes zavřené okno, takovou mám průraznost. Vaši odborníci tvrdí, že vstupujeme do století roušek. K smíchu! Roušky už jsou dneska nemoderní. Paní Vomáčková, když platí v obchodě za nákup, si naštěsti ještě včas vzpomene a chce navíc balíček respirátorů (ty teď frčí). A vy si myslíte, že v příštím století odejdu do nenávratna? Chachá - zeptejte se znalců, kolik druhů koronavirů je ve světě evidováno. Myslím, že něco přes 200.

31.1.
Bohoslužby: Studio ČRo Vltava, dominikáni; KCMT, biskup Karel Herbst (ČT 2); Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).


2.2.
Proměnění Páně - Hromnice.
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv. pro zasvěcené osoby.

3.2.
Svatý Blažeji, ochraňuj nás od nemocí krčních, dříve spíše okrajových; dnes však taková choroba sráží celý svět na kolena.

5.2.
Již to není podezření, ale jistota: Britská mutace covidu-19 se dravě šíří i na našem území. Její hlavní vlastností je až o 40% vyšší nakažlivost. Nemocnice v současnosti odhadují až třetinu nové nákazy, ale skutečnost může být daleko horší; rozbor podezřelých vzorků totiž trvá mnohem déle. Případy v nemocnicích, kdy se při vyšetřování jednoho pacienta nakazí všichni pracovníci v dané místnosti, však svědčí o nové mutaci. Naštěstí současné vakcíny i tuto mutaci potlačují.
Ve světě se mezitím ohlašuje i další nebezpečná nákaza nazývaná Nipah. Projevuje se drastickými otoky mozku a úmrtnost je až 75%. Šiřitelem nákazy je netopýr kaloň jedlý (oblíbená strava domorodců) a choroba je zatím omezena na tropické oblasti.

6.2. Před 18 lety zahájili Otto Musil (87) a Martin Šimek (34) provoz internetových stránek ottomusil.cz.

7.2.
Bohoslužby: KCMT v Praze Hájích, Radek Tichý, administrátor farnosti Praha Stodůlky (ČT2); Povýšení sv. Křiža, Bratislava Petržalka (RTS :1); Vatikán, deštivé a poloprázdné Náměstí sv. Petra, krátká promluva a požehnání papeže Františka po dlouhé době opět z okna jeho pracovny (NOE).

8.2.
Evropa je zasypaná sněhem, nejezdí vlaky, nelétají letadla, v Praze nejezdí tramvaje, statisíce aut uvázly na dálnicích. Pražáci obuli běžky a vyrazili na zajímavou trať: Karlův most.
Po tom, co byl obnoven mobilní internet, si dovolujeme upozornit, že na vašem mobilním telefonu s internetem najdete nyní i naše stránky a veškeré služby, které s tím souvisí.

9.2.
Počet nakažených přes víkend prudce stoupl, nejvíce v Praze. Počet mrtvých roste, krematoria jsou přetížena. Vláda nakoupila tři obří mrazicí boxy na uskladňování mrtvol za 15 milionů.
Jobovy zvěsti neustávají: Definitivně se zjistilo, že nemocné britskou mutací viru bude nezbytné přeočkovávat.
USA hlásí, že po vyléčení covidu-19 se objevují častěji oba typy cukrovky (v těle se projevuje nedostatek inzulínu).
V Evropě se začíná šířit jihoafrická mutace viru a zřejmě se brzy objeví i u nás.
Jediná pozitivní zpráva přichází z Izraele: Začal se testovat již déle vyvíjený přípravek proti virům a ukázalo se, že je neobyčejně vhodný proti covidu - účinnost úplného vyléčení je až 95%. Určitým problémem je způsob léčby; přípravek je třeba aplikovat přímo do plic.

11.2. Tato země je v nouzovém stavu od 6. října 2020 a tento stav skončí tuto neděli 14.2. Vláda požadovala prodloužení nouzového stavu do konce března. Jednání sněmovny bylo bouřlivé, ale nakonec zvítězila opozice v čele s komunisty a žádost vlády odmítla. Stanovisko vlády se jeví jako neudržitelné, je třeba se konečně vrátit k normálnímu životu, oetvřme znovu restaurace a bary, obnovme provoz hotelů, vraťme děti do škol a konečně oživme horské oblasti, kde uprostřed vrcholu sezóny je nesmyslně zakázáno lyžovat. Za tento vskutku skandální stav může nezodpovědná vláda - to je stanovisko opozice.
Jeden z našich špičkových epidemiologů se vyjádřil takto: "Nejsem samozřejmě znalec literatury, ale cosi mě přimělo k tomu, abych si znovu přečetl Bílou nemoc. Toto Čapkovo drama má tři dějství; v prvním se objevuje pár lidí s neznámou vadou - bílými skvrnami v obličeji. Bulvární tisk na tuto skutečnost reagoval trochu přehnaným varováním s mnoha vykřičníky. Solidní noviny odpověděly kritikou: To už naše zpravodajství nemá jiné starosti než čísi kožní vyrážky, které umí vyhojit mastička od kdejaké báby kořenářky? Ve druhém jednání se už pohybujeme pouze v nemocnici. O ty skvrny tady vůbec nejde, říká už i solidním novinářům pan primář. Ony pouze signalizují, že dotyčné tělo směřuje do hrobu. Z etických důvodů musíme ovšem počkat, až pacient zemře, ale to netrvá dlouho. Bohužel, lék na tuto chorobu nemáme.
V Národním divadle následovala při premiéře přestávka s občerstvením v bufetu. Třetí dějství pak proběhne jako smršť. Pouliční bouře, ušlapaní lidé včetně zneuznaného lékaře a jeho lahviček s jediným přípravkem, který mohl pomoci. Když si tohle přemýšlející člověk přečte, napadne ho, že jsme možná na konci druhého jednání, kde převládají dva přístupy: Už máme dost nouzových stavů! a Nechte nás konečně žít!"
Zničený ministerský předseda, jemuž odborníci jasně naznačují, jak nová situace může skončit, přemýšlí o tom, že po několikadenní prodlevě vyhlásí nouzový stav nový. Nic jiného ho už nenapadá. A nám obyčejným lidem nezbývá než věřit, že to třetí dějství dopadne pro nás lépe než v Čapkově dramatu.

12.2.
Ivan Alexejevič Garbuchov žije v Moskvě a je výtvarník, maluje moderní obrazy a měl už několik výstav jak v hlavním městě, tak i jinde v Rusku. Je oblíben zvláště mezi mládeží. Když se před dvěma týdny vracel domů po Komarovově prospektu, valily se kolem proudy demonstrantů požadujících propuštění Navalného, který byl po návratu ze zahraničí uvězněn. Ivan poznal v průvodu několik svých přátel a přidal se k nim, aby je podpořil. Sám se nijak neprojevoval, i když ostatní provolávali hesla proti Putinovi a za svobodu Navalného. Pak se objevila jednotka těžkooděnců OMON, kteří začali lidi v průvodu bít a také Ivan dostal několik ran. Když navíc chtěl policistům cosi vysvětlovat, zatkli ho a uvěznili. Po nějaké době se dočkal soudu, kde byl prohlášen za agenta provokatéra, který veřejně provolával hesla urážející vysoké státní představitele a požadující osvobození kriminálníka Navalného. Byl odsouzen k pokutě 5000 rublů. Ivan se k obvinění nepřiznal, ale žádal o povolení svůj rozsudek uveřejnit. Soud to pokládal za provokaci a pohrozil Ivanovi zvýšením trestu. Ivanovi přátelé si však uměli poradit, rozsudek oskenovali, doplnili Ivanovou fotografií a umístili na ruské obdobě Facebooku. Výsledkem byly stovky lajků a zvýšení Ivanovy popularity. Ivan je totiž hluchoněmý.

14.2.
6. neděle v mezidobí
Bohoslužby: Kostel při St. Katharinenkrankenhaus, Frankfurt am Main (ZDF); Sv. Michal, Brno, Pouť u sv. Valentina, promluva jáhna Jana Špilara (NOE); Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

16.2.
V neděli zhruba 6000 nově nakažených, v pondělí 8000, včera 12 000. Jedná se většinou o britský typ viru, který je agresivnější než původní covid-19. Výskyt je nejhorší v krajích Plzeň, Liberec a Ústí nad Labem. Také v horských lyžařských střediscích severní Itálie se nová nákaza začala šířit tak rychle, že musela být celá oblast okamžitě uzavřena. Tam si hned tak nezalyžují.

17.2.
Popeleční středa.
Bohoslužba: Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv. (NOE).

18.2.
Přichází dočasné jaro, teploty jsou už dnes přes +10° C a očekává se v příštích dnech nárůst až ke dvaceti. Normálně by byl čas jít na Matějskou pouť, ale ta se ovšem letos nekoná. Škoda.
Zato naše zdravotnická situace je více než kritická; v pátek přibylo 11 000 nakažených a my máme v nemocnicích jen asi 120 lůžek pro těžké případy. Podobná je i situace na Slovensku, které dokonce požádalo Evropskou unii o pomoc. A zdá se, že na celém světě covid-19 a jeho sestry vítězí. Výjimku tvoří Indie; tam vybudovali nové zařízení pro 1000 lůžek vybavené nejmodernější technikou, kam také pozvali novináře a ti našli obrovskou halu téměř prázdnou. Pacienti se nám nehlásí, sděloval mluvčí, nákaza se přestala šířit a příčinu se zatím nepodařilo zjistit.

19.2.
Vláda objevila nové řešení krize: Je konec rouškám, od pondělka budou všichni povinně nosit respirátory, nejlépe FFP2 či FFP3.
To jsou tyhle.

20.2.
Zeměkoule "útočí" na Mars. V posledních dnech se setkaly 3 projekty na Marsu vzhledem k tomu, že tato planeta je zas jednou k Zemi blízko. Nejzajímavější je americký robotický vozík Perseverance, který včera na rudé planetě přistál a už stačil poslat první fotografie. Součástí projektu je i malá helikoptéra, která bude vozík doprovázet při jeho výzkumech. Od vozíku se očekávají složitá měření atmosféry, výzkumy povrchu i podzemní vrty a sběr vzorků, které budou později vráceny na Zemi. Vozík je dokonce vybaven Twiterem, na němž bude přímo informovat centrum NASA o postupu výzkumů. Další vozík, tentokrát čínský, ještě obíhá Mars a jeho přistání je plánováno na květen. Kolem Marsu také obíhá výzkumná družice Spojených arabských emirátů, o níž však nemáme zatím podrobnější informace.

21.2.
První neděle postní.
Bohoslužba: Basilika sv. Markéty v Praze Břevnově (ČRo Vltava); Dom in Hildersheim, Misereor Hungertuch Wallfahrt - Fastenaktion 2021 (NDR); Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

22.2.

23.2.
Krize s covidem dosahuje u nás vrcholu. Máme nejvyšší denní počty nakažených a spolu se Slovenskem jsme nejhorší v Evropě. Situaci navíc komplikuje rychle se rozšiřující britská mutace, která je mnohem agresivnější a nakažlivější. Nemocnice jsou přetíženy a část pacientů se převáží do Saska a Bavorska. Počet mrtvých dosahuje 20 000. Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března, zcela uzavřít školy i školky, zrušit původně plánované otevření obchodů, zavést povinné testy zaměstnanců velkých podniků a uvažuje se i o omezení pohybu lidí mezi okresy. Je však třeba přiznat, že v dalších zemích je situace obdobná. Podle odborníků je jediné řešení krize v proočkování obyvatelstva v jednotlivých zemích; zatím však tomu brání všeobecný nedostatek vakcín. Mezitím uplynul rok od počátku pandemie. Prvního pacienta s covidem-19 jsme u nás zaznamenali 1.3.2020.

25.2.
Opět je tady to hrůzné datum jako před 73 lety. Tehdy se toho stalo hodně: Demokratičtí poslanci podali demisi a bylo na prezidentu Benešovi, aby ji schválil. Byla tady možnost, aby vytvořil úřednickou vládu, ale šéf KSČ bezohledně vyhrožoval svými dělnickými milicemi a nakonec i armádou, která byla na jeho straně. Beneš byl už slabý, převládl u něho strach, ale je třeba říci, že strach měl i Gottwald, protože jeho veškerá činnost byla řízena z Moskvy a Stalin se s nikým nepáral. To se poznalo velmi brzy, když nastoupila Gottwaldova vláda. V krátké době bylo popraveno, vlastně zavražděno 50 nevinných lidí ze všech oblastí společnosti, jako Milada Horáková nebo Rudolf Slánský. Tři roky po válce nastal v Praze teror podobný tomu nacistickému, jenže tentokrát netrval šest, ale přes 41 let. Rozdíl byl jedině v tom, že nebyla válka.

27.2.
Krásný měsíční úplněk jasně září po celou noc, od večera až do rána. A v naší milé vlasti budeme mít přísný nouzový stav po celý březen.

28.2.
Druhá neděle postní.
Bohoslužba: KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil děkan z Ústí nad Orlicí, který si s sebou přivedl několik věřících, ministranty a řadu hudebníků - tamější pěvecký sbor byl založen v roce 1803 a zpívá tedy v ústeckém chrámu už přes 200 let (ČT 2); Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka (NOE).


1.3.
Zvláštní den a za dávných dob velice významný. Tehdy ve starověku slavily všechny národy kolem Středozemního moře svátek nazývaný Idy, jímž začínal nový rok. Také dnes se děje u nás cosi velmi důležitého - začíná nouzový stav, jako by byla válka, a jeho konec je v nedohlednu. Situace je ovšem velice vážná, protože zákeřná infekce hubí u nás i ve světě denně tisíce lidí.
V současné době křesťané prožívají dobu postní, během níž se soustřeďují na duchovní hodnoty a očekávají radostné Velikonoce. Tato skutečnost se odrazí i na našich stránkách.

3.3.
"Česko - ostrov zkázy a beznaděje" - tak nás nazvala americká televize CNN. A nejsou daleko od pravdy. Dosahujeme rekordů v počtu nakažených a mrtvých, vyhlásili jsme na měsíc mimořádný stav a hned se ozývají politici, že měsíc nebude stačit. Většina obchodů je zavřená, školy zůstávají prázdné a tisíce policistů kontrolují celostátně občany, aby nepřecházeli hranice okresů.

5.3.
Papež František přistál na letišti v Bagdádu. V Iráku je uvítán prezidentem a premiérem, setká se s vrcholnými představiteli sunnitů i šiitů, bude poprvé v životě sloužit chasidskou křesťanskou bohoslužbu východního ritu v syrsko-katolické katedrále Panny Marie Matky Spásy. Navštíví památná místa z Bible jako Ninive, rodiště Abrahamovo a řeku Tigris, kde prý Hospodin kdysi stanul, nabral z vody hrst bahna a stvořil z něho prvního člověka Adama. Čtyřdenní návštěva v této neuspořádané a poničené zemi, která prodělala v nedávné době čtyři kruté války a z níž uprchly miliony lidí včetně 1,3 milionu křesťanů, je riskantní jak z hlediska bezpečnosti, tak kvůli šířicímu se covidu. Cílem cesty, kterou kdysi plánoval Jan Pavel II. a po poznání všech okolností se jí raději vzdal, by mělo býti smíření příslušníků všech etnických skupin.

6.3.
Dnes dopoledne přesídlil papež asi 400 km na jih do města Ur, kde se narodil a žil Abram. Zde uprostřed pouště bylo znovu postaveno někdejší sídlo jeho rodiny - rozsáhlá soustava staveb s mnoha místnostmi, všech bez střech, jak to vyžaduje místní horké podnebí. Celý objekt jsme shlédli při pohledu z dronu. Abram zde však nezůstal. Jak líčí kniha Genesis, když mu bylo 99 let, odešel na pokyn Hospodina s celou rodinou, čeledí a dobytkem do země Kanaan v dnešním Izraeli. Zde založil své nové sídlo pod horou Moria, ještě ve stáří se mu narodili synové Izák a vlastně nechtěný Izmael a Bůh ho pak nazval Abrahámem.
V Uru se František sešel s představiteli různých odvětví křesťanství, s Kurdy a představiteli muslimů, kteří se papeži představili a promluvili o tom, co všechno zažili v době válečných hrůz v letech 2003-2006, a jak se nyní pokoušejí obnovit život, i když statisíce jich emigrovali do sousední Sýrie a jiných zemí, ale chtěli by se vrátit domů, jakmile bude zajištěna bezpečnost. Závěrem papež vyzval všechny tak rozdílné kmeny a denominace, aby se naučili žít spolu v míru.

Odpoledne se papež zúčastnil jakési tryzny a modliteb za zemřelé v letech války v městečku Karakoš, v oblasti, kde bylo kdysi hlavní město Asýrie Ninive a kde sídli prorok Jonáš, což známe z Bible. Místní obyvatelé tvrdí, že Ninive je nejstarší město světa (první písemné zprávy o něm jsou z třetího tisíciletí před Kristem); s tím však nesouhlasí Židé, kteří jsou si jisti, že docela nejstarší je Jericho.

7.3.
Třetí neděle postní.
Dopoledne František navštívil Mosul, město, které bylo prakticky zničeno teroristy IS. Byla téměř docela zničena i katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, která je nyní částečně obnovena a kde ho uvítal zástup věřících, z nichž někteří ho ve svých projevech seznámili se svými hrůznými příběhy z nedávných let. Odpoledne přesídlil papež vrtulníkem asi 330 km do Erbílu, hlavního města Kurdistánu. Zde ho čekalo na místním sportovním stadionu Franso Haririho 10 000 křesťanů, aby pro ně (a pro celý svět) celebroval mši svatou. Ta byla tentokrát v latinském ritu, jen se při ní kromě Františkovy italštiny střídala kurdština, arabština, aramejština (jazyk Kristův) i angličtina. Dnes je svátek sv. Tomáše a ten je v Iráku velmi ctěn, neboť se traduje, že apoštol Tomáš přinesl do země křesťanství. V závěrečné promluvě papež znovu vyzýval ke všeobecnému usmíření, jež by vedlo k tolik vytouženému míru, po nesmírném utrpení, které země prodělala během válečných konfliktů v letech 2003 - 2016. Na konec se sv. Otec pomodlil Anděl Páně ve stylu, na nějž je zvyklý z Vatikánu
Bohoslužby: Polední mše sv. v kapli Telepace, Ostrava, celebroval P. Marián Pospěcha, farář z Dolní Lutyně, což je mezi kazateli na Ostravsku absolutní špička (NOE); Sportovní stadion v Erbílu v Iráku, papežská mše sv. za přítomnosti 10 000 věřících (NOE).

8.3.
Brzy ráno odletěl papež František zpět do Říma.

10.3.
Dostal jsem poštou milý dopis od pravnučky Míši spolu s různými obrázky od ostatních pravnoučat - všechno k výročí, které je za týden na spadnutí. Dopis uveřejňuji.

14.3.
Čtvrtá neděle postní (Laetare/Radujte se!).
Bohoslužby: KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil litoměřický biskup Jan Baxant, promluva o barvách v liturgii, biskup měl jen růžovou štolu (ČT 2); Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka (NOE).

A dnes se zas věci dějí,
gratulanti přicházejí:
Martin, Dušan a Marcela,
za nimi se Porsche bělá.

15.3.
Hrozivé datum v československých dějinách: Hitler na Pražském hradě. Tehdy si mnozí u nás mysleli, že už nic horšího nemůže nastat. A přece po šesti letech nacismu nás čekalo ještě více než čtyřicet let komunismu.

18.3.
Je 87 prvočíslo? Bohužel není, dělte ho 3 a dostanete 29. A to už prvočíslo je. Ale když se dožijeme, tak 89 a 91 budou prvočísla.
Ještě jedna zajímavost stojí dnes za zmínku. Ve složce DĚJINY RODU jsou zaznamenány a pečlivě spočítány všechny dny, o které tady jde, až do dneška. A jak se můžete sami přesvědčit, dnešní den má čirou náhodou pořadové číslo pěkně zaokrouhlené. Je to 32 000. Celkem tolik dní jsem dosud zatěžoval naši milou Zeměkouli svou přítomností.

19.3.
Uplynul rok ode dne, kdy u nás byli odhaleni první lidé nakažení covidem-19. V současné době naše nejhorší pozice v Evropě trvá, i když se zvolna zlepšuje. Pravidelné testy odhalují kolem jednoho tisíce nakažených denně. Celkový počet mrtvých se blíží 24 000. Odborníci tvrdí, že jediná spása dnes je v očkování, ale to u nás stále vázne. Země, v nichž byl počátek pandemie zdánlivě beznadějný (Británie, USA), se už dostaly z nejhoršího a zřejmě díky vyspělému zdravotnictví brzy ohlásí vítězství. Téměř zcela proočkovaný je Izrael a také malý Gibraltar s 30 000 obyvateli. V každé zemi 1-5% obyvatel očkování odmítá; důvody jsou někdy náboženské (Židé), jindy třeba obavy z vedlejších účinků (AstraZeneca), většinou neodůvodněné, i když oficiální stanovisko orgánů EU se teprve dozvíme.

20.3.
Jarní rovnodennost letos nastává už 20. března v 10:37 hod. Stejně dlouhý bude den i noc.

Zas jaro přišlo znenadání,
však radost se kdes omeškala.
Jen sněží jako z udělání,
nálada není ani malá.

Zástupy mrtvých na nás hledí,
mlčky se ptají, proč zemřeli.
Skleslí ptáci ve větvích sedí,
havrani raději odletěli.

21.3.
Pátá neděle postní (Iudica - Smrtná).
Bohoslužby: Litoměřice, kostel Všech svatých, Pastýřský list ke svátku Zvěstování Páně a ke Sčítání lidu (PROGLAS); Košice, Kostol Svätej rodiny, Mons. Bernard Bober, arcibiskup - metropolita (RTVS :1); Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka, který tentokrát z okna nevyhlížel, ale zůstal v knihovně - náměstí sv. Petra totiž bylo úplně prázdné zřejmě podle úředních pokynů, protože situace v šíření nákazy je v Itálii znovu kritická (NOE).
Dnes proletí kolem Zeměkoule asteroid 2001 FO32 ve vzdálenosti 2 miliony km. Je to kousek o velikosti 440 - 680 m a víme o jeho existenci už 20 let. On lítá kolem Slunce po elipse mezi Merkurem a Marsem rychlostí 124 000 km/h a jeden oběh mu trvá 810 dní. Takže příště se kolem nás mihne zase až v roce 2052, ale ani tehdy prý do matičky Země nevrazí.

22.3.
Dnes před rokem zemřel u nás první člověk na covid-19. Přesně po roce už jich máme 25 000. Proto teď v poledne zvony znějí v celé zemi a na Staroměstském náměstí v Praze je rozeseto dvacetpět tisíc křížů. Odpočinutí lehké všem v minulém roce zemřelým dej Pane a světlo věčné ať jim svítí.

23.3.
Čas se však nezastaví a to platí i pro časy úmrtí. Hned druhý den hlásí statistika celkem 25 258 zemřelých. Kolik dlažebních kostek by ten Staromák musel mít......Nebudeme to prodlužovat - uplynul týden a překročili jsme 27 000.

25.3.
Počasí se dnes překvapivě zvrátilo. Těch 15 °C je přesvědčivý argument. Někteří živí tvorové už na změnu snad ani nevěřili a teď mají pěkné fofry. Například holubi, chcete-li hrdličky. Ti nevědí, jestli se mají dřív milovat, nebo rychle budovat hnízda. Nebo třeba straky - tak rychlé poškozování javorů by nezvládly ani ty nejzlobivější děti. Je třeba co nejrychleji ulámat mladé výhonky a větvičky, což je v současné době velice úzkoprofilový materiál na robustní a velkorysé konstrukce, protože čas letí a těch strak je letos nějak moc. A toho hluku co je odevšad slyšet. To datli, celí černí ale s červenými čepičkami, musí navrtat a proklepat kdejaký kmínek, čímž narušují poklidnou ranní akustiku. Ale jaro tady je, to se nedá nic dělat, každý se k tomu musí nějak postavit: někdo jen pošoupne hodiny, někdo se rozšoupne a někteří chlapi zkrátka obléknou kraťasy, ale ti dlouho nevydrží - příští týden prý zas bude chladno.

27.3.
Letní čas čeká nás: Ručky o hodku vpřed dát a zítra ráno dříve vstát.

Dnes se zahajuje Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Taková akce se koná vždy po deseti letech. Letos se předpokládá, že převládající postup vyplňování příslušných formulářů bude elektronický, kdy postačí, abyste na internetu zvolili adresu www.scitani.cz a doplnili požadované údaje. Ti občané, kteří uvedenou možnost nemají, se dočkají návštěvy sčítacího komisaře, jako to bylo v minulých letech.
Jednou z citlivých otázek, která se bude zjišťovat, je národnost a náboženská víra. Uvedení odpovědí není povinné a občané, kteří mají v těcho záležitostech problémy, často odpověď vynechávají. Proto pak jsou některé statistické údaje zkreslené, což má pro zjišťování skutečného stavu nepříjemné důsledky. Je třeba zdůraznit, že všechny zjištěné údaje zůstanou v anonymitě a nebudou použity k jiným než statistickým účelům.
Vynález sčítání poprvé vymyslel a uskutečnil římský císař Augustus a obzvláště křesťané jsou mu za to nemírně vděčni. Díky němu totiž se Ježíš Kristus narodil v Betlémě a známe i dosti přesně letopočet, kdy se tak stalo.

28.3.
Květná neděle (In palmis).
Bohoslužby: KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil apoštolský nuncius v ČR Mons. Charles Daniel Balvo. (ČT 2); Vatikán, Bazilika sv. Petra, papežská mše sv., promluva a požehnání papeže Františka (RTVS :2).

Krásný úplněk, první jarní, se představí na celé obloze a po celou noc.

29.3.
Začíná Svatý týden, kdy si křesťané připomínají Poslední večeři Páně; odsouzení, umučení a pohřbení Ježíše Krista; Kristovo Zmrtvýchvstání.
Velikonoce jsou pohyblivé stejně jako Pesach (v závislosti na měsíčním úplňku po prvním jarním dnu).
Židovský Svátek nekvašených chlebů (Pesach) začal letos v sobotu 27.3. při západu slunce a skončí v neděli 4. dubna při soumraku. Připomíná osvobození Izraelců od egyptského otroctví a přechod do země Kanaan.

30.3.

     


1.4.
Zelený čtvrtek.
Vatikán, Bazilika sv. Petra, Missa Chrismatis - Křižmová mše, papež posvětil olej nemocných, olej katechumenů a křižmo (olej pro křest, biřmování, kněžské svěcení a svěcení oltářů). (NOE); Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, mše sv. na památku Večeře Páně, děkan Kamil Obr. (NOE).

2.4.
Velký pátek.
Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, Památka Umučení Páně, kardinál Dominik Duka. (NOE); Vatikán, Křížová cesta s papežem na Náměstí sv. Petra, jednotlivá Zastavení prezentovali děti z římské farnosti ugandských mučedníků, skauti z města Foligno a děti z dětských domovů s důrazem na útlak dětí ve světě. (NOE).

3.4.
Bílá sobota.
Strahov, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, obřad Vigílie, opat Daniel Janáček, předepsané úryvky z Písma četli známí čeští herci, premonstrátská kanónie oslaví letos 900 let od příchodu do Čech v roce 1121. (ČT 3).

4.4.
Zmrtvýchvstání Páně, Boží hod velikonoční.
Dolní Lutyně, kostel sv. Jana Křtitele, P. Marián Pospěcha, po bohoslužbě se obnovuje dávný zvyk běžný kdysi na Moravě, kdy kněz s monstrancí objíždí v kočáře okolní vesnice a žehná těm, kteří nebyli v kostele. (NOE); Vatikán, Bazilika sv. Petra, požehnání Urbi et Orbi spojené s univerzálním udělením odpustků. (NOE).

5.4.
Pondělí velikonoční.
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, P. Ondřej Talaš, mše sv. na druhý den velikonočního oktávu. (NOE); Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka, v době oktávu se však namísto modlitby Anděl Páně recituje nebo zpívá Vesel se nebes Královno (Regina coeli laetare). (NOE).

6.4.
Ferruccio Parazzoli: Život Ježíše z Nazareta.

9.4.


It was announced this morning that Prince Philipe, the Duke of Edinburgh passed away at Windsor Castle. He was 99 and in two months he would have been 100 being born in June 1921. The Buckingham Palace already mentioned the possibility of a low-key funeral because of the pandemic but we already saw on TV the crowds bringing their flowers to the gate of the Windsor Castle which could mean the nation may see the problem in a different way.

10.4.
Sčítání lidu jsem dokončil.
Včera přišel Martin po velmi dlouhé době a pobyl část odpoledne. Snad tedy zas bude k nám chodit.

     
Při povídání.                                        Při jídle.                         
11.4.
2. neděle velikonoční (Božího milosrdenství).
KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil P. Vlastimil Kadlec OMI, rektor komunity oblátů Plasy-Klokoty. (ČT 2).

12.4.
A je to tady! Martin vydal svou první knížku. Je to průvodce těmito českými městy: Hořice, Vlašim, Český Brod, Beroun, Jílové u Prahy, Čáslav a Pardubice. Je doplněná obrázky i mapami a velmi zasvěceným textem, protože Martin ve všech těchto místech mnohokrát byl. Knížku lze koupit ve dvou speciálních prodejnách v Praze: Ateliér Via Roseta a Eliášův obchod. Případným zakoupením podpoříte organizace pomáhající postiženým.


17.4.
Pohřeb Prince Philipa Vévody z Edinburghu nastane dnes v 15 hodin. Rakev bude naložena na Princův nejoblíbenější vůz Land Rover a pojede ze zámku Windsor po trase dlouhé několik set metrů do kaple sv. Jíří. Královna Alžběta II. tam dojede svým vozem, ale několik nejbližších pozůstalých půjde za rakví pěšky. Po krátkém obřadu v kapli bude rakev uložena do královské krypty bez účasti veřejnosti. Vzhledem k epidemické situaci proběhne rozloučení s významnou osobností tak zjednodušeně jako ještě nikdy. Televizní přenos zajišťuje pro celý svět BBC World News, pro ČR televize ČT 24.

18.4.
3. neděle velikonoční.
Bohoslužby: Chrám Svaté Rodiny v Řepích, P. Řehoř Jiří Žáček. (ČRo Vltava).
Kaple Telepace NOE, Ostrava, P. Marián Pospěcha. (NOE).
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).
P. Pospěcha se objevuje na NOE též jako moderátor.

19.4.
Zprávy oznamují, že celosvětový počet obětí koronaviru dosáhl tří milionů. V některých zemích jako v Indii nebo Brazílii dosahuje úmrtnost fantastických rozměrů.
Dr. Poche: Příroda reaguje na to, jak se k ní macešsky chovají obyvatelé Země; zdá se, že 8 miliard obyvatel je už příliš. (V některých afrických zemích je roční přírůstek obyvatel 10 až 15 procent!)

20.4.
Naše Marcelka má dneska svátek. A vypadá to, že přijde, přijde jaro, bude zase máj!

22.4.
Jsme v krizi s Ruskem. Jeho agenti způsobili explozi ve skladu výbušnin ve Vrběticích, a tak jsme si vzájemně zeštíhlili obsazení našich zastupitelství. Malá bezvýznamná osada u Zlína je náhle známá celému světu. Rusko začalo stupňovat válečné akce na Ukrajině a v Sýrii a tvrdí, že ho svět ohrožuje. Zatím co se řada států jen s obtížemi zbavuje hrozby koronaviru, vyvstává tady další světový problém.

25.4.
4. neděle velikonoční, zvaná též neděle Dobrého pastýře.
Bohoslužby: KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil P. Josef Prokeš, farář z Vodňan - tato bohoslužba, v níž převládali skauti jak v kostele, tak na přilehlé terase, byla poslední ze série organizované Českou televizí v době koronavirové krize. (ČT 2). Kaple Telepace NOE, Ostrava, P. Marián Pospěcha. (NOE).
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

27.4.
Kouzelný měsíční úplněk.

28.4.
Jednotlivé země se z koronaviru velmi pomalu vzpamatovávají, ale v několika případech je situace více než kritická. V Indii hlásí denní přírůstek nakažených 300 000 a denní počet zemřelých 3 500. Krematoria už nestačí, a tak vojáci staví v městských parcích hranice a na nich těla hromadně spalují. Tamější zdravotníci volají o pomoc a také naše země tam odesílá kyslíkové bomby a jině pomůcky.

29.4.
Na Slovensku se projevily případy zhoršení zdravotního stavu pacientů po očkování ruským Sputnikem. Rozbor očkovací látky ukázal znečištění cizími chemikáliemi. Vláda okamžitě zakázala Sputnik používat, což způsobilo paniku v Maďarsku, kde jsou na tomto očkovacím prostředku stoprocentně závislí a okamžité získání jiné vakcíny bude složité.

30.4.
Přední světové laboratoře zjištují, že doba ochranného působení většiny používaných vakcín bude kratší, než se původně předpokládalo, asi 6 až 9 měsíců. Znamenalo by to nutnost hromadného přeočkování na počátku příštího roku, v horším případě už na podzim tohoto roku.
Takové černé zprávy nabízejí agentury na konci tohoto měsíce. Ale nebudeme pesimisté, natáhneme zelenou linku, nadechneme se a přeskočíme do máje, měsíce lásky, který bude konečně veselejší. Snad.


1.5.
Svátek práce.


Vždycky jsme si spolu šeptali, kdypak to asi praskne, a dlouho jsme se nemohli dočkat. Včera jsme se dočkali: Byly "Čarodějnice", a tak národ vyrazil ven. Do ulic, do hospod (tedy spíše před hospody) a žádné roušky a žádné rozestupy a veselilo se a grilovalo a pilo pivo a kouřilo se, až jsem musel kvůli nikotinovému oparu zavřít okno. Hospodský zřejměl něco tušil, tak už před několika dny objednal Staropramen, aby byli všichni spokojeni. A určitě byli, už nastávala noc a vůbec se jim nechtělo domů, i ty dětičky tam pobíhaly a všichni se radovali. Divíte se? Vždyť i ten arcibiskup... Zřejmě je to lidské, když člověk chce opět žít!

2.5.
5. neděle velikonoční.
Bohoslužby: České Budějovice, katedrála sv. Mikuláše, P. Zdeněk Mareš. (ČRo Vltava); Ostrava, kaple Telepace, P. Marián Pospěcha. (NOE); Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

6.5.
Když vidím ta současná data, vzpomínky se vracejí. Jeden takový den, už je to 76 let, jsem stál v naší ulici, rozhlížel se na všechny strany a ulice byla liduprázdná. Já jsem ovšem čekal zázrak, protože v posledních dnech všichni říkali, že už jsme se konečně dočkali, válka skončila a budeme si žít jako v ráji. Na ulici se jménem Matyáše Brauna se však nic zvláštního nedělo. A pak přece něco: na domě za mnou se odlouplo kus omítky a za chvíli další kus šedivé špinavé zdi padal na zem. Bylo to docela legrační. O pár domů dál se objevil soused a mával na mne. Mával na mne zoufale, přitom něco volal a ukazoval dovnitř do domu. Když jsem pořád nedbal na jeho pokyny, rozběhl se směrem ke mně celý shrbený, popadl mně za ruku a zatáhl do nejbližšího domovního vchodu. Tam jsem se teprve dozvěděl, co se děje. V domě přes ulici bydlela v nejvyšším patře Němka, měla revolver, vyhlížela z okna a když viděla jenom mě, střílela po mně. Mířila ovšem dost špatně, a netrefila. Pak už přišli pánové s nápisy RG na rukou a vedli mladou dívku a její starou matku po silnici směrem na nábřeží. Najednou se objevilo plno lidí a vytvořili docela velký průvod. Přidal jsem se k nim. Revoluční gardisté měli pušky a vykonávali spravedlnost, aniž by se někoho ptali. U Vltavy postavili obě ženy na okraj břehu, zapraskaly výstřely a obě těla padla do vody, kde se ještě pohybovala. Pak přišel pán, který poroučel a komu se to nelíbilo, a muži museli s obtížemi vytahovat mrtvoly z vody ven. Bylo hezké počasí, slunce svítilo a na okolních kaštanech se bělaly bílé květy. Ten den byla neděle 6. května roku 1945 a mně bylo 11 let. Viděl jsem první popravu a od té doby už žádnou jinou. Zatím. A naši ulici zas přejmenovali na Zborovská.

8.5.
Den vítězství.

9.5.
6. neděle velikonoční.