20211.1.2021.
Matka Boží, Panna Maria.

V tomto roce prosíme o stálou ochranu tím spíše, že to asi budeme zvláště potřebovat.

Bohoslužby:
Katedrála sv Petra a Pavla, Brno, biskup Vojtěch Cikrle (PROGLAS);
Vatikán, Bazilika sv. Petra, kardinál Pietro Parolin;
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání nemocného papeže Františka. (NOE).

3.1.
Bohoslužby:
Sv. MIkuláš, Velké Meziříčí (PROGLAS);
St. Rabanus, Mainz, Kindermissionswerk (ZDF);
kaple Telepace, Ostrava (NOE);
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

6.1.
Slavnost Zjevení Páně.
Bohoslužba:
Vatikán, Bazilika sv. Petra, mše sv. a požehnání papeže Františka (NOE);
Večerní mše sv., Brno-Žabovřesky, Komunitní centrum salesiánů. (PROGLAS).
Dnes měla pohřeb paní Marie Fähnrichová (88) ve Stráži nad Nežárkou. Zúčastnilo se mnoho příbuzných odevšad, jen já ne.

7.1.
Zase jeden rekord: 17 500 nakažených za včerejší den; krematoria jsou přetížena (všichni zemřelí na covid-19 se musí povinně spálit). Znamená to, že mimořádný stav vydrží do konce ledna, ne-li déle. Podobný nárůst mají i jiné země, zvlášť postižená Jižní Korea jako první na světě hlásí pod vlivem vysoké úmrtnosti znatelný pokles počtu obyvatel.

8.1.
Událost, kterou by sotvakdo čekal v USA: Davy demonstrantů vtrhly do budovy Kongresu a požadovaly zrušení výsledku voleb, který je nepříznivý pro Donalda Trumpa (prezident je k tomuto činu sám vyzval). Došlo k ničení majetku a policii trvalo několik hodin, než nastolila pořádek. Je pět mrtvých. Kongres pak ještě v noci potvrdil Joe Bidena jako vítěze voleb - nastoupí do fukce 20. ledna.

9.1.
Bohoslužba: Kaple Telepace, Ostrava (NOE).

10.1.
Křest Páně.
Bohoslužby:
Sv. Jan Nepomucký, Hluboká nad Vltavou (PROGLAS);
Kaple Telepace, Ostrava (NOE);
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).
Poslední vánoční den.

11.1.
Petr Blažek, Vojtěch Pokorný: Duchovní střed Evropy. Dějiny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze 1650-2020. Monografie se všemi doklady a podrobnostmi o složitých osudech významné barokní památky uprostřed města.


Obrázek Panny Marie Rynecké umístěný v sanktuáriu Sloupu.

13.1.
Tak si představte, zapnu televizi a ona tam mluví paní Angela Merkelová. Řeknete, nic zvláštního, ale ona mluví na televizi NOE. Frau Kanzlerin! To už je něco. Já vím, na nějaké BBC mluví významný politik aspoň třikrát za hodinu, ale tohle je NOE, jediná stanice na světě, kterou si platí sami diváci. A paní Angela nás chválí - líbí se jí naše Tříkrálová sbírka. Chválí akci Charity, kde se vybírané příspěvky používají na bohulibé účely. Nejvíce oceňuje letošní rozhodnutí, že významná finanční položka se použije pro opuštěné děti, sirotky na Ukrajině. A že je jich opravdu hodně, nežije se jim nejlíp a často jen obtížně dosáhnou na vzdělání. Jedna z nejvýznamnějších světových političek má také před sebou tu nám všem známou pokladničku a nyní už do ní vkládá svůj příspěvek (je to bílý, několikrát přeložený papír, asi šek). Zaplať Pán Bůh!

konec offline


start online

15.1.
Historický den. Po všech možných a nemožných obtížích se splnily potřebné podmínky a milované stránky opět běží a dětičky si je zase mohou prohlížet. Navíc oslavují tyto stránky své osmnácté narozeniny (založeno 2003).

17.1.
Bohoslužba:
Kaple Telepace, Ostrava (NOE);
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

Dnes mají ve Španělsku obvykle všelijaká zvířátka zvláštní zážitek. Tisíce a možná statisíce pejsků, kočiček, kanárků, morčátek, norků i ježků se podívají do chrámů Páně i katedrál. Zdá se vám to nevhodné? Ani církev nad tím nejásá, ale co se dá dělat - je svátek svatého Antonína Poustevníka, a ten už je po staletí patronem domácích němých tváří. A tradice je nezdolatelná. Takže všichni duchovní otcové, faráři i biskupové jsou nuceni pokropit ty tvorečky, a tak je posvětit, aby pak celý rok zase prospívali ve zdraví. (Pro informaci: jako na myši jsou nejlepší kočky, tak na šváby - kterých bývá díky podnebí ve španělských domácnostech habaděj - lze doporučit jedině ježky.)
A že s tímhle prastarým zvykem církev svatá nepohne? Možná, ale jsou tady jiné síly, které se nyní zdají nepřemožitelné. Například zvířátko, které zná dnes každý, i když ve škole z přírodopisu propadal: Covid-19. A biskupové řekli dost! Podle platných nařízení pouštíme na bohoslužby jen každého dvacátého Španěla a budeme tam ještě trpět jiné nositele nejrůznějších nákaz? Nikdy! A tak mají letos miláčkové smůlu: žádný chrám a žádná svěcená voda! Snad je Pán Bůh ochrání, aby ten rok nějak přežili.

18.1.
Když jsme končili minulý rok, prohlásili jsme ho za nejhorší v nynějším století, ale současně vyjádřili názor, že pandemie tímto končí a v roce nynějším vstupujeme opět do navyklých poměrů. Zprávy z těchto dnů lze stručně charakterizovat jako "zanechte všech nadějí". K běžně českým organizačním potížím s očkováním, nedostatkem vakcín a sotva zvládnutelným množstvím pacientů se zvlášť těžkým průběhem covidu v nedostatečně vybavených okresních nemocnicích (pacienti 75+ se nechávají bez péče zemřít) se nyní dozvídáme, že i na našem území se už objevuje nová mutace viru, který je mnohem nakažlivější a na který zřejmě naše současné vakcíny budou zabírat omezeně, ne-li vůbec. Nové mutace se k nám zanášejí zřejmě z Německa, kde už se rozhoduje o trvalejším uzavření škol a prodloužení nouzového stavu. Jsou obavy nejen z třetího kola náporu viru, ale i z možnosti, že těchto náporů bude ještě více. Objevují se také zprávy, že různé náboženské sekty na Západě začínají hlásat, že nynější situace naznačuje nástup skutečného konce světa, který by se ovšem dost drasticky lišil od představ, jež dosud panovaly.

20.1.

Dnes byl ve Washingtonu před budovou Kapitolu inaugurován Joseph R. Biden ml. za 46. prezidenta Spojených států. Významná událost se konala bez účasti veřejnosti z důvodu ochrany před nákazou. Američané (a zbytek světa) sledovali celý průběh online. Akce proběhla bez problémů; tisíce příslušníků policie, Národní gardy i vojska zajistily pořádek.

24.1.
Neděle Božího slova.
Bohoslužby:
Brno, Komunitní kaple salesiánů (PROGLAS);
Košice, dóm sv. Alžběty, kaple sv. Michaela archanděla, arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober (RTVS :2);
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

26.1.
Jeden spisovatel, který žil ve starověkém Římě, napsal ve svých pamětech, že když ve městě napadl sníh (což se zase tak příliš často nestávalo), vyběhly děti ven a stavěly sněhové sochy. To dokazuje, že sněhuláci už jsou na Zeměkouli aspoň 2000 let.

28.1.
Krásný úplněk dnes bude zářit po celou noc a když to nestihnete večer, můžete ho spatřit ještě ráno až do 7:30 hod.

29.1.
I řekl covid-19: Tak vy na mne s očkováním? Chachachá! Já na vás s překvapením, až se budete divit. Ale poučili jste se rychle - už jste mu dali i nový název: Bude to CD-19NM čili New Mutation; zkrátka jsem se převlékl do jiného kabátu, a ten teda bude mnohem účinnější a hlavně mnohem nakažlivější. Vyzkoušel jsem si ho napřed v Anglii a zbytek práce už zařídily vaše komunikace. Pozdě bude Spojené království rušit letecké spoje, já už zas vládnu celému světu - od USA přes Japonsko až po Austrálii. I v takové ČR slavím úspěchy od Karlových Varů po Ostravu (a bude hůř). Já vám dám lyžování, když děti mají prázdniny! Budete pěkně sedět doma a já se k vám přesto dostanu i přes zavřené okno, takovou mám průraznost. Vaši odborníci tvrdí, že vstupujeme do století roušek. K smíchu! Roušky už jsou dneska nemoderní. Paní Vomáčková, když platí v obchodě za nákup, si naštěsti ještě včas vzpomene a chce navíc balíček respirátorů (ty teď frčí). A vy si myslíte, že v příštím století odejdu do nenávratna? Chachá - zeptejte se znalců, kolik druhů koronavirů je ve světě evidováno. Myslím, že něco přes 200.

31.1.
Bohoslužby:
Studio ČRo Vltava, dominikáni;
KCMT, biskup Karel Herbst (ČT 2);
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).


2.2.
Proměnění Páně - Hromnice.
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv. pro zasvěcené osoby. (NOE).

3.2.
Svatý Blažeji, ochraňuj nás od nemocí krčních, dříve spíše okrajových; dnes však taková choroba sráží celý svět na kolena.

5.2.
Již to není podezření, ale jistota: Britská mutace covidu-19 se dravě šíří i na našem území. Její hlavní vlastností je až o 40% vyšší nakažlivost. Nemocnice v současnosti odhadují až třetinu nové nákazy, ale skutečnost může být daleko horší; rozbor podezřelých vzorků totiž trvá mnohem déle. Případy v nemocnicích, kdy se při vyšetřování jednoho pacienta nakazí všichni pracovníci v dané místnosti, však svědčí o nové mutaci. Naštěstí současné vakcíny i tuto mutaci potlačují.
Ve světě se mezitím ohlašuje i další nebezpečná nákaza nazývaná Nipah. Projevuje se drastickými otoky mozku a úmrtnost je až 75%. Šiřitelem nákazy je netopýr kaloň jedlý (oblíbená strava domorodců) a choroba je zatím omezena na tropické oblasti.

6.2. Před 18 lety zahájili Otto Musil (87) a Martin Šimek (34) provoz internetových stránek ottomusil.cz.

7.2.
Bohoslužby:
KCMT v Praze Hájích, Radek Tichý, administrátor farnosti Praha Stodůlky (ČT2);
Povýšení sv. Křiža, Bratislava Petržalka (RTS :1);
Vatikán, deštivé a poloprázdné Náměstí sv. Petra, krátká promluva a požehnání papeže Františka po dlouhé době opět z okna jeho pracovny. (NOE).

8.2.
Evropa je zasypaná sněhem, nejezdí vlaky, nelétají letadla, v Praze nejezdí tramvaje, statisíce aut uvázly na dálnicích. Pražáci obuli běžky a vyrazili na zajímavou trať: Karlův most.
Po tom, co byl obnoven mobilní internet, si dovolujeme upozornit, že na vašem mobilním telefonu s internetem najdete nyní i naše stránky a veškeré služby, které s tím souvisí.

9.2.
Počet nakažených přes víkend prudce stoupl, nejvíce v Praze. Počet mrtvých roste, krematoria jsou přetížena. Vláda nakoupila tři obří mrazicí boxy na uskladňování mrtvol za 15 milionů.
Jobovy zvěsti neustávají: Definitivně se zjistilo, že nemocné britskou mutací viru bude nezbytné přeočkovávat.
USA hlásí, že po vyléčení covidu-19 se objevují častěji oba typy cukrovky (v těle se projevuje nedostatek inzulínu).
V Evropě se začíná šířit jihoafrická mutace viru a zřejmě se brzy objeví i u nás.
Jediná pozitivní zpráva přichází z Izraele: Začal se testovat již déle vyvíjený přípravek proti virům a ukázalo se, že je neobyčejně vhodný proti covidu - účinnost úplného vyléčení je až 95%. Určitým problémem je způsob léčby; přípravek je třeba aplikovat přímo do plic.

11.2.
Tato země je v nouzovém stavu od 6. října 2020 a tento stav skončí tuto neděli 14.2. Vláda požadovala prodloužení nouzového stavu do konce března. Jednání sněmovny bylo bouřlivé, ale nakonec zvítězila opozice v čele s komunisty a žádost vlády odmítla. Stanovisko vlády se jeví jako neudržitelné, je třeba se konečně vrátit k normálnímu životu, otevřme znovu restaurace a bary, obnovme provoz hotelů, vraťme děti do škol a konečně oživme horské oblasti, kde uprostřed vrcholu sezóny je nesmyslně zakázáno lyžovat. Za tento vskutku skandální stav může nezodpovědná vláda - to je stanovisko opozice.
Jeden z našich špičkových epidemiologů se vyjádřil takto: "Nejsem samozřejmě znalec literatury, ale cosi mě přimělo k tomu, abych si znovu přečetl Bílou nemoc. Toto Čapkovo drama má tři dějství; v prvním se objevuje pár lidí s neznámou vadou - bílými skvrnami v obličeji. Bulvární tisk na tuto skutečnost reagoval trochu přehnaným varováním s mnoha vykřičníky. Solidní noviny odpověděly kritikou: To už naše zpravodajství nemá jiné starosti než čísi kožní vyrážky, které umí vyhojit mastička od kdejaké báby kořenářky? Ve druhém jednání se už pohybujeme pouze v nemocnici. O ty skvrny tady vůbec nejde, říká už i solidním novinářům pan primář. Ony pouze signalizují, že dotyčné tělo směřuje do hrobu. Z etických důvodů musíme ovšem počkat, až pacient zemře, ale to netrvá dlouho. Bohužel, lék na tuto chorobu nemáme.
V Národním divadle následovala při premiéře přestávka s občerstvením v bufetu. Třetí dějství pak proběhne jako smršť. Pouliční bouře, ušlapaní lidé včetně zneuznaného lékaře a jeho lahviček s jediným přípravkem, který mohl pomoci. Když si tohle přemýšlející člověk přečte, napadne ho, že jsme možná na konci druhého jednání, kde převládají dva přístupy: Už máme dost nouzových stavů! a Nechte nás konečně žít!"
Zničený ministerský předseda, jemuž odborníci jasně naznačují, jak nová situace může skončit, přemýšlí o tom, že po několikadenní prodlevě vyhlásí nouzový stav nový. Nic jiného ho už nenapadá. A nám obyčejným lidem nezbývá než věřit, že to třetí dějství dopadne pro nás lépe než v Čapkově dramatu.

12.2.
Ivan Alexejevič Garbuchov žije v Moskvě a je výtvarník, maluje moderní obrazy a měl už několik výstav jak v hlavním městě, tak i jinde v Rusku. Je oblíben zvláště mezi mládeží. Když se před dvěma týdny vracel domů po Komarovově prospektu, valily se kolem proudy demonstrantů požadujících propuštění Navalného, který byl po návratu ze zahraničí uvězněn. Ivan poznal v průvodu několik svých přátel a přidal se k nim, aby je podpořil. Sám se nijak neprojevoval, i když ostatní provolávali hesla proti Putinovi a za svobodu Navalného. Pak se objevila jednotka těžkooděnců OMON, kteří začali lidi v průvodu bít a také Ivan dostal několik ran. Když navíc chtěl policistům cosi vysvětlovat, zatkli ho a uvěznili. Po nějaké době se dočkal soudu, kde byl prohlášen za agenta provokatéra, který veřejně provolával hesla urážející vysoké státní představitele a požadující osvobození kriminálníka Navalného. Byl odsouzen k pokutě 5000 rublů. Ivan se k obvinění nepřiznal, ale žádal o povolení svůj rozsudek uveřejnit. Soud to pokládal za provokaci a pohrozil Ivanovi zvýšením trestu. Ivanovi přátelé si však uměli poradit, rozsudek oskenovali, doplnili Ivanovou fotografií a umístili na ruské obdobě Facebooku. Výsledkem byly stovky lajků a zvýšení Ivanovy popularity. Ivan je totiž hluchoněmý.

14.2.
6. neděle v mezidobí
Bohoslužby:
Kostel při St. Katharinenkrankenhaus, Frankfurt am Main (ZDF);
Sv. Michal, Brno, Pouť u sv. Valentina, promluva jáhna Jana Špilara (NOE);
Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

16.2.
V neděli zhruba 6000 nově nakažených, v pondělí 8000, včera 12 000. Jedná se většinou o britský typ viru, který je agresivnější než původní covid-19. Výskyt je nejhorší v krajích Plzeň, Liberec a Ústí nad Labem. Také v horských lyžařských střediscích severní Itálie se nová nákaza začala šířit tak rychle, že musela být celá oblast okamžitě uzavřena. Tam si hned tak nezalyžují.

17.2.
Popeleční středa.
Bohoslužba:
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv. (NOE).

18.2.
Přichází dočasné jaro, teploty jsou už dnes přes +10° C a očekává se v příštích dnech nárůst až ke dvaceti. Normálně by byl čas jít na Matějskou pouť, ale ta se ovšem letos nekoná. Škoda.
Zato naše zdravotnická situace je více než kritická; v pátek přibylo 11 000 nakažených a my máme v nemocnicích jen asi 120 lůžek pro těžké případy. Podobná je i situace na Slovensku, které dokonce požádalo Evropskou unii o pomoc. A zdá se, že na celém světě covid-19 a jeho sestry vítězí. Výjimku tvoří Indie; tam vybudovali nové zařízení pro 1000 lůžek vybavené nejmodernější technikou, kam také pozvali novináře a ti našli obrovskou halu téměř prázdnou. Pacienti se nám nehlásí, sděloval mluvčí, nákaza se přestala šířit a příčinu se zatím nepodařilo zjistit.

19.2.
Vláda objevila nové řešení krize: Je konec rouškám, od pondělka budou všichni povinně nosit respirátory, nejlépe FFP2 či FFP3.
To jsou tyhle.

20.2.
Zeměkoule "útočí" na Mars. V posledních dnech se setkaly 3 projekty na Marsu vzhledem k tomu, že tato planeta je zas jednou k Zemi blízko. Nejzajímavější je americký robotický vozík Perseverance, který včera na rudé planetě přistál a už stačil poslat první fotografie. Součástí projektu je i malá helikoptéra, která bude vozík doprovázet při jeho výzkumech. Od vozíku se očekávají složitá měření atmosféry, výzkumy povrchu i podzemní vrty a sběr vzorků, které budou později vráceny na Zemi. Vozík je dokonce vybaven Twiterem, na němž bude přímo informovat centrum NASA o postupu výzkumů. Další vozík, tentokrát čínský, ještě obíhá Mars a jeho přistání je plánováno na květen. Kolem Marsu také obíhá výzkumná družice Spojených arabských emirátů, o níž však nemáme zatím podrobnější informace.

21.2.
První neděle postní.
Bohoslužba:
Basilika sv. Markéty v Praze Břevnově (ČRo Vltava);
Dom in Hildersheim, Misereor Hungertuch Wallfahrt - Fastenaktion 2021 (NDR);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

22.2.

23.2.
Krize s covidem dosahuje u nás vrcholu. Máme nejvyšší denní počty nakažených a spolu se Slovenskem jsme nejhorší v Evropě. Situaci navíc komplikuje rychle se rozšiřující britská mutace, která je mnohem agresivnější a nakažlivější. Nemocnice jsou přetíženy a část pacientů se převáží do Saska a Bavorska. Počet mrtvých dosahuje 20 000. Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března, zcela uzavřít školy i školky, zrušit původně plánované otevření obchodů, zavést povinné testy zaměstnanců velkých podniků a uvažuje se i o omezení pohybu lidí mezi okresy. Je však třeba přiznat, že v dalších zemích je situace obdobná. Podle odborníků je jediné řešení krize v proočkování obyvatelstva v jednotlivých zemích; zatím však tomu brání všeobecný nedostatek vakcín. Mezitím uplynul rok od počátku pandemie. Prvního pacienta s covidem-19 jsme u nás zaznamenali 1.3.2020.

25.2.
Opět je tady to hrůzné datum jako před 73 lety. Tehdy se toho stalo hodně: Demokratičtí poslanci podali demisi a bylo na prezidentu Benešovi, aby ji schválil. Byla tady možnost, aby vytvořil úřednickou vládu, ale šéf KSČ bezohledně vyhrožoval svými dělnickými milicemi a nakonec i armádou, která byla na jeho straně. Beneš byl už slabý, převládl u něho strach, ale je třeba říci, že strach měl i Gottwald, protože jeho veškerá činnost byla řízena z Moskvy a Stalin se s nikým nepáral. To se poznalo velmi brzy, když nastoupila Gottwaldova vláda. V krátké době bylo popraveno, vlastně zavražděno 50 nevinných lidí ze všech oblastí společnosti, jako Milada Horáková nebo Rudolf Slánský. Tři roky po válce nastal v Praze teror podobný tomu nacistickému, jenže tentokrát netrval šest, ale přes 41 let. Rozdíl byl jedině v tom, že nebyla válka.

27.2.
Krásný měsíční úplněk jasně září po celou noc, od večera až do rána. A v naší milé vlasti budeme mít přísný nouzový stav po celý březen.

28.2.
Druhá neděle postní.
Bohoslužba:
KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil děkan z Ústí nad Orlicí, který si s sebou přivedl několik věřících, ministranty a řadu hudebníků - tamější pěvecký sbor byl založen v roce 1803 a zpívá tedy v ústeckém chrámu už přes 200 let (ČT 2);
Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).


1.3.
Zvláštní den a za dávných dob velice významný. Tehdy ve starověku slavily všechny národy kolem Středozemního moře svátek nazývaný Idy, jímž začínal nový rok. Také dnes se děje u nás cosi velmi důležitého - začíná nouzový stav, jako by byla válka, a jeho konec je v nedohlednu. Situace je ovšem velice vážná, protože zákeřná infekce hubí u nás i ve světě denně tisíce lidí.
V současné době křesťané prožívají dobu postní, během níž se soustřeďují na duchovní hodnoty a očekávají radostné Velikonoce. Tato skutečnost se odrazí i na našich stránkách.

3.3.
"Česko - ostrov zkázy a beznaděje" - tak nás nazvala americká televize CNN. A nejsou daleko od pravdy. Dosahujeme rekordů v počtu nakažených a mrtvých, vyhlásili jsme na měsíc mimořádný stav a hned se ozývají politici, že měsíc nebude stačit. Většina obchodů je zavřená, školy zůstávají prázdné a tisíce policistů kontrolují celostátně občany, aby nepřecházeli hranice okresů.

5.3.
Papež František přistál na letišti v Bagdádu. V Iráku je uvítán prezidentem a premiérem, setká se s vrcholnými představiteli sunnitů i šiitů, bude poprvé v životě sloužit chasidskou křesťanskou bohoslužbu východního ritu v syrsko-katolické katedrále Panny Marie Matky Spásy. Navštíví památná místa z Bible jako Ninive, rodiště Abrahamovo a řeku Tigris, kde prý Hospodin kdysi stanul, nabral z vody hrst bahna a stvořil z něho prvního člověka Adama. Čtyřdenní návštěva v této neuspořádané a poničené zemi, která prodělala v nedávné době čtyři kruté války a z níž uprchly miliony lidí včetně 1,3 milionu křesťanů, je riskantní jak z hlediska bezpečnosti, tak kvůli šířicímu se covidu. Cílem cesty, kterou kdysi plánoval Jan Pavel II. a po poznání všech okolností se jí raději vzdal, by mělo býti smíření příslušníků všech etnických skupin.

6.3.
Dnes dopoledne přesídlil papež asi 400 km na jih do města Ur, kde se narodil a žil Abram. Zde uprostřed pouště bylo znovu postaveno někdejší sídlo jeho rodiny - rozsáhlá soustava staveb s mnoha místnostmi, všech bez střech, jak to vyžaduje místní horké podnebí. Celý objekt jsme shlédli při pohledu z dronu. Abram zde však nezůstal. Jak líčí kniha Genesis, když mu bylo 99 let, odešel na pokyn Hospodina s celou rodinou, čeledí a dobytkem do země Kanaan v dnešním Izraeli. Zde založil své nové sídlo pod horou Moria, ještě ve stáří se mu narodili synové Izák a vlastně nechtěný Izmael a Bůh ho pak nazval Abrahámem.
V Uru se František sešel s představiteli různých odvětví křesťanství, s Kurdy a představiteli muslimů, kteří se papeži představili a promluvili o tom, co všechno zažili v době válečných hrůz v letech 2003-2006, a jak se nyní pokoušejí obnovit život, i když statisíce jich emigrovali do sousední Sýrie a jiných zemí, ale chtěli by se vrátit domů, jakmile bude zajištěna bezpečnost. Závěrem papež vyzval všechny tak rozdílné kmeny a denominace, aby se naučili žít spolu v míru.

Odpoledne se papež zúčastnil jakési tryzny a modliteb za zemřelé v letech války v městečku Karakoš, v oblasti, kde bylo kdysi hlavní město Asýrie Ninive a kde sídlil prorok Jonáš, což známe z Bible. Místní obyvatelé tvrdí, že Ninive je nejstarší město světa (první písemné zprávy o něm jsou z třetího tisíciletí před Kristem); s tím však nesouhlasí Židé, kteří jsou si jisti, že docela nejstarší je Jericho.

7.3.
Třetí neděle postní.
Dopoledne František navštívil Mosul, město, které bylo prakticky zničeno teroristy IS. Byla téměř docela zbořena i katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, která je nyní částečně obnovena a kde ho uvítal zástup věřících, z nichž někteří ho ve svých projevech seznámili se svými hrůznými příběhy z nedávných let. Odpoledne přesídlil papež vrtulníkem asi 330 km do Erbílu, hlavního města Kurdistánu. Zde ho čekalo na místním sportovním stadionu Franso Haririho 10 000 křesťanů, aby pro ně (a pro celý svět) celebroval mši svatou. Ta byla tentokrát v latinském ritu, jen se při ní kromě Františkovy italštiny střídala kurdština, arabština, aramejština (jazyk Kristův) i angličtina. Dnes je svátek sv. Tomáše a ten je v Iráku velmi ctěn, neboť se traduje, že apoštol Tomáš přinesl do země křesťanství. V závěrečné promluvě papež znovu vyzýval ke všeobecnému usmíření, jež by vedlo k tolik vytouženému míru, po nesmírném utrpení, které země prodělala během válečných konfliktů v letech 2003 - 2016. Na konec se sv. Otec pomodlil Anděl Páně ve stylu, na nějž je zvyklý z Vatikánu
Bohoslužby:
Polední mše sv. v kapli Telepace, Ostrava, celebroval P. Marián Pospěcha, farář z Dolní Lutyně, což je mezi kazateli na Ostravsku absolutní špička (NOE);
Sportovní stadion v Erbílu v Iráku, papežská mše sv. za přítomnosti 10 000 věřících. (NOE).

8.3.
Brzy ráno odletěl papež František zpět do Říma.

10.3.
Dostal jsem poštou milý dopis od pravnučky Míši spolu s různými obrázky od ostatních pravnoučat - všechno k výročí, které je za týden na spadnutí. Dopis uveřejňuji.

14.3.
Čtvrtá neděle postní (Laetare/Radujte se!).
Bohoslužby:
KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil litoměřický biskup Jan Baxant, promluva o barvách v liturgii, biskup měl jen růžovou štolu (ČT 2);
Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

A dnes se zas věci dějí,
gratulanti přicházejí:
Martin, Dušan a Marcela,
za nimi se Porsche bělá.

15.3.
Hrozivé datum v československých dějinách: Hitler na Pražském hradě. Tehdy si mnozí u nás mysleli, že už nic horšího nemůže nastat. A přece po šesti letech nacismu nás čekalo ještě více než čtyřicet let komunismu.

18.3.
Je 87 prvočíslo? Bohužel není, dělte ho 3 a dostanete 29. A to už prvočíslo je. Ale když se dožijeme, tak 89 a 91 budou prvočísla.
Ještě jedna zajímavost stojí dnes za zmínku. Ve složce DĚJINY RODU jsou zaznamenány a pečlivě spočítány všechny dny, o které tady jde, až do dneška. A jak se můžete sami přesvědčit, dnešní den má čirou náhodou pořadové číslo pěkně zaokrouhlené. Je to
32 000. Celkem tolik dní jsem dosud zatěžoval naši milou Zeměkouli svou přítomností.

19.3.
Uplynul rok ode dne, kdy u nás byli odhaleni první lidé nakažení covidem-19. V současné době naše nejhorší pozice v Evropě trvá, i když se zvolna zlepšuje. Pravidelné testy odhalují kolem jednoho tisíce nakažených denně. Celkový počet mrtvých se blíží 24 000. Odborníci tvrdí, že jediná spása dnes je v očkování, ale to u nás stále vázne. Země, v nichž byl počátek pandemie zdánlivě beznadějný (Británie, USA), se už dostaly z nejhoršího a zřejmě díky vyspělému zdravotnictví brzy ohlásí vítězství. Téměř zcela proočkovaný je Izrael a také malý Gibraltar s 30 000 obyvateli. V každé zemi 1-5% obyvatel očkování odmítá; důvody jsou někdy náboženské (Židé), jindy třeba obavy z vedlejších účinků (AstraZeneca), většinou neodůvodněné, i když oficiální stanovisko orgánů EU se teprve dozvíme.

20.3.
Jarní rovnodennost letos nastává už 20. března v 10:37 hod. Stejně dlouhý bude den i noc.

Zas jaro přišlo znenadání,
však radost se kdes omeškala.
Jen sněží jako z udělání,
nálada není ani malá.

Zástupy mrtvých na nás hledí,
mlčky se ptají, proč zemřeli.
Skleslí ptáci ve větvích sedí,
havrani raději odletěli.

21.3.
Pátá neděle postní (Iudica - Smrtná).
Bohoslužby:
Litoměřice, kostel Všech svatých, Pastýřský list ke svátku Zvěstování Páně a ke Sčítání lidu (PROGLAS);
Košice, Kostol Svätej rodiny, Mons. Bernard Bober, arcibiskup - metropolita (RTVS :1);
Vatikán, promluva a požehnání papeže Františka, který tentokrát z okna nevyhlížel, ale zůstal v knihovně - náměstí sv. Petra totiž bylo úplně prázdné zřejmě podle úředních pokynů, protože situace v šíření nákazy je v Itálii znovu kritická. (NOE).
Dnes proletí kolem Zeměkoule asteroid 2001 FO32 ve vzdálenosti 2 miliony km. Je to kousek o velikosti 440 - 680 m a víme o jeho existenci už 20 let. On lítá kolem Slunce po elipse mezi Merkurem a Marsem rychlostí 124 000 km/h a jeden oběh mu trvá 810 dní. Takže příště se kolem nás mihne zase až v roce 2052, ale ani tehdy prý do matičky Země nevrazí.

22.3.
Dnes před rokem zemřel u nás první člověk na covid-19. Přesně po roce už jich máme 25 000. Proto teď v poledne zvony znějí v celé zemi a na Staroměstském náměstí v Praze je rozeseto dvacetpět tisíc křížů. Odpočinutí lehké všem v minulém roce zemřelým dej Pane a světlo věčné ať jim svítí.

23.3.
Čas se však nezastaví a to platí i pro časy úmrtí. Hned druhý den hlásí statistika celkem 25 258 zemřelých. Kolik dlažebních kostek by ten Staromák musel mít......Nebudeme to prodlužovat - uplynul týden a překročili jsme 27 000.

25.3.
Počasí se dnes překvapivě zvrátilo. Těch 15 °C je přesvědčivý argument. Někteří živí tvorové už na změnu snad ani nevěřili a teď mají pěkné fofry. Například holubi, chcete-li hrdličky. Ti nevědí, jestli se mají dřív milovat, nebo rychle budovat hnízda. Nebo třeba straky - tak rychlé poškozování javorů by nezvládly ani ty nejzlobivější děti. Je třeba co nejrychleji ulámat mladé výhonky a větvičky, což je v současné době velice úzkoprofilový materiál na robustní a velkorysé konstrukce, protože čas letí a těch strak je letos nějak moc. A toho hluku co je odevšad slyšet. To datli, celí černí ale s červenými čepičkami, musí navrtat a proklepat kdejaký kmínek, čímž narušují poklidnou ranní akustiku. Ale jaro tady je, to se nedá nic dělat, každý se k tomu musí nějak postavit: někdo jen pošoupne hodiny, někdo se rozšoupne a někteří chlapi zkrátka obléknou kraťasy, ale ti dlouho nevydrží - příští týden prý zas bude chladno.

27.3.
Letní čas čeká nás: Ručky o hodku vpřed dát a zítra ráno dříve vstát.

Dnes se zahajuje Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Taková akce se koná vždy po deseti letech. Letos se předpokládá, že převládající postup vyplňování příslušných formulářů bude elektronický, kdy postačí, abyste na internetu zvolili adresu www.scitani.cz a doplnili požadované údaje. Ti občané, kteří uvedenou možnost nemají, se dočkají návštěvy sčítacího komisaře, jako to bylo v minulých letech.
Jednou z citlivých otázek, která se bude zjišťovat, je národnost a náboženská víra. Uvedení odpovědí není povinné a občané, kteří mají v těcho záležitostech problémy, často odpověď vynechávají. Proto pak jsou některé statistické údaje zkreslené, což má pro zjišťování skutečného stavu nepříjemné důsledky. Je třeba zdůraznit, že všechny zjištěné údaje zůstanou v anonymitě a nebudou použity k jiným než statistickým účelům.
Vynález sčítání poprvé vymyslel a uskutečnil římský císař Augustus a obzvláště křesťané jsou mu za to nemírně vděčni. Díky němu totiž se Ježíš Kristus narodil v Betlémě a známe i dosti přesně letopočet, kdy se tak stalo.

28.3.
Květná neděle (In palmis).
Bohoslužby:
KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil apoštolský nuncius v ČR Mons. Charles Daniel Balvo. (ČT 2);
Vatikán, Bazilika sv. Petra, papežská mše sv., promluva a požehnání papeže Františka. (RTVS :2).

Krásný úplněk, první jarní, se představí na celé obloze a po celou noc.

29.3.
Začíná Svatý týden, kdy si křesťané připomínají Poslední večeři Páně; odsouzení, umučení a pohřbení Ježíše Krista; Kristovo Zmrtvýchvstání.
Velikonoce jsou pohyblivé stejně jako Pesach (v závislosti na měsíčním úplňku po prvním jarním dnu).
Židovský Svátek nekvašených chlebů (Pesach) začal letos v sobotu 27.3. při západu slunce a skončí v neděli 4. dubna při soumraku. Připomíná osvobození Izraelců od egyptského otroctví a přechod do země Kanaan.

30.3.

     


1.4.
Zelený čtvrtek.
Vatikán, Bazilika sv. Petra, Missa Chrismatis - Křižmová mše, papež posvětil olej nemocných, olej katechumenů a křižmo (olej pro křest, biřmování, kněžské svěcení a svěcení oltářů). (NOE);
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, mše sv. na památku Večeře Páně, děkan Kamil Obr. (NOE).

2.4.
Velký pátek.
Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, Památka Umučení Páně, kardinál Dominik Duka. (NOE);
Vatikán, Křížová cesta s papežem na Náměstí sv. Petra, jednotlivá Zastavení prezentovali děti z římské farnosti ugandských mučedníků, skauti z města Foligno a děti z dětských domovů s důrazem na útlak dětí ve světě. (NOE).

3.4.
Bílá sobota.
Strahov, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, obřad Vigílie, opat Daniel Janáček, předepsané úryvky z Písma četli známí čeští herci, premonstrátská kanónie oslaví letos 900 let od příchodu do Čech v roce 1121. (ČT 3).

4.4.
Zmrtvýchvstání Páně, Boží hod velikonoční.
Dolní Lutyně, kostel sv. Jana Křtitele, P. Marián Pospěcha, po bohoslužbě se obnovuje dávný zvyk běžný kdysi na Moravě, kdy kněz s monstrancí objíždí v kočáře okolní vesnice a žehná těm, kteří nebyli v kostele. (NOE);
Vatikán, Bazilika sv. Petra, požehnání Urbi et Orbi spojené s univerzálním udělením odpustků. (NOE).

5.4.
Pondělí velikonoční.
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, P. Ondřej Talaš, mše sv. na druhý den velikonočního oktávu. (NOE);
Vatikán, Apoštolský palác, krátká promluva a požehnání papeže Františka, v době oktávu se však namísto modlitby Anděl Páně recituje nebo zpívá Vesel se nebes Královno (Regina coeli laetare). (NOE).

6.4.
Ferruccio Parazzoli: Život Ježíše z Nazareta.

9.4.


It was announced this morning that Prince Philipe, the Duke of Edinburgh passed away at Windsor Castle. He was 99 and in two months he would have been 100 being born in June 1921. The Buckingham Palace already mentioned the possibility of a low-key funeral because of the pandemic but we already saw on TV the crowds bringing their flowers to the gate of the Windsor Castle which could mean the nation may see the problem in a different way.

10.4.
Sčítání lidu jsem dokončil.
Včera přišel Martin po velmi dlouhé době a pobyl část odpoledne. Snad tedy zas bude k nám chodit.

     
Při povídání.                                        Při jídle.                         
11.4.
2. neděle velikonoční (Božího milosrdenství).
KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil P. Vlastimil Kadlec OMI, rektor komunity oblátů Plasy-Klokoty. (ČT 2).

12.4.
A je to tady! Martin vydal svou první knížku. Je to průvodce těmito českými městy: Hořice, Vlašim, Český Brod, Beroun, Jílové u Prahy, Čáslav a Pardubice. Je doplněná obrázky i mapami a velmi zasvěceným textem, protože Martin ve všech těchto místech mnohokrát byl. Knížku lze koupit ve dvou speciálních prodejnách v Praze: Ateliér Via Roseta a Eliášův obchod. Případným zakoupením podpoříte organizace pomáhající postiženým.


17.4.
Pohřeb Prince Philipa Vévody z Edinburghu nastane dnes v 15 hodin. Rakev bude naložena na Princův nejoblíbenější vůz Land Rover a pojede ze zámku Windsor po trase dlouhé několik set metrů do kaple sv. Jíří. Královna Alžběta II. tam dojede svým vozem, ale několik nejbližších pozůstalých půjde za rakví pěšky. Po krátkém obřadu v kapli bude rakev uložena do královské krypty bez účasti veřejnosti. Vzhledem k epidemické situaci proběhne rozloučení s významnou osobností tak zjednodušeně jako ještě nikdy. Televizní přenos zajišťuje pro celý svět BBC World News, pro ČR televize ČT 24.

18.4.
3. neděle velikonoční.
Bohoslužby:
Chrám Svaté Rodiny v Řepích, P. Řehoř Jiří Žáček. (ČRo Vltava);
Kaple Telepace NOE, Ostrava, P. Marián Pospěcha. (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).
P. Pospěcha se objevuje na NOE též jako moderátor.

19.4.
Zprávy oznamují, že celosvětový počet obětí koronaviru dosáhl tří milionů. V některých zemích jako v Indii nebo Brazílii dosahuje úmrtnost fantastických rozměrů.
Dr. Poche: Příroda reaguje na to, jak se k ní macešsky chovají obyvatelé Země; zdá se, že 8 miliard obyvatel je už příliš. (V některých afrických zemích je roční přírůstek obyvatel 10 až 15 procent!)

20.4.
Naše Marcelka má dneska svátek. Totam je bláto a vypadá to, že přijde jaro, přijde, bude zase máj!

22.4.
Jsme v krizi s Ruskem. Jeho agenti způsobili explozi ve skladu výbušnin ve Vrběticích, a tak jsme si vzájemně zeštíhlili obsazení našich zastupitelství. Malá bezvýznamná osada u Zlína je náhle známá celému světu. Rusko začalo stupňovat válečné akce na Ukrajině a v Sýrii a tvrdí, že ho svět ohrožuje. Zatím co se řada států jen s obtížemi zbavuje hrozby koronaviru, vyvstává tady další světový problém.

25.4.
4. neděle velikonoční, zvaná též neděle Dobrého pastýře.
Bohoslužby:
KCMT Praha Háje, mši sv. sloužil P. Josef Prokeš, farář z Vodňan - tato bohoslužba, v níž převládali skauti jak v kostele, tak na přilehlé terase, byla poslední ze série organizované Českou televizí v době koronavirové krize. (ČT 2);
Kaple Telepace NOE, Ostrava, P. Marián Pospěcha. (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

27.4.
Kouzelný měsíční úplněk.

28.4.
Jednotlivé země se z koronaviru velmi pomalu vzpamatovávají, ale v několika případech je situace více než kritická. V Indii hlásí denní přírůstek nakažených 300 000 a denní počet zemřelých 3 500. Krematoria už nestačí, a tak vojáci staví v městských parcích hranice a na nich těla hromadně spalují. Tamější zdravotníci volají o pomoc a také naše země tam odesílá kyslíkové bomby a jině pomůcky.

29.4.
Na Slovensku se projevily případy zhoršení zdravotního stavu pacientů po očkování ruským Sputnikem. Rozbor očkovací látky ukázal znečištění cizími chemikáliemi. Vláda okamžitě zakázala Sputnik používat, což způsobilo paniku v Maďarsku, kde jsou na tomto očkovacím prostředku stoprocentně závislí a okamžité získání jiné vakcíny bude složité.

30.4.
Přední světové laboratoře zjištují, že doba ochranného působení většiny používaných vakcín bude kratší, než se původně předpokládalo, asi 6 až 9 měsíců. Znamenalo by to nutnost hromadného přeočkování na počátku příštího roku, v horším případě už na podzim tohoto roku.
Takové černé zprávy nabízejí agentury na konci tohoto měsíce. Ale nebudeme pesimisté, natáhneme zelenou linku, nadechneme se a přeskočíme do máje, měsíce lásky, který bude konečně veselejší. Snad.


1.5.
Svátek práce.


Vždycky jsme si spolu šeptali, kdypak to asi praskne, a dlouho jsme se nemohli dočkat. Včera jsme se dočkali: Byly "Čarodějnice", a tak národ vyrazil ven. Do ulic, do hospod (tedy spíše před hospody) a žádné roušky a žádné rozestupy a veselilo se a grilovalo a pilo pivo a kouřilo se, až jsem musel kvůli nikotinovému oparu zavřít okno. Hospodský zřejmě něco tušil, tak už před několika dny objednal Staropramen, aby byli všichni spokojeni. A určitě byli, už nastávala noc a vůbec se jim nechtělo domů, i ty dětičky tam pobíhaly a všichni se radovali. Divíte se? Vždyť i ten arcibiskup... Zřejmě je to lidské, když člověk chce opět žít!

2.5.
5. neděle velikonoční.
Bohoslužby:
České Budějovice, katedrála sv. Mikuláše, P. Zdeněk Mareš. (ČRo Vltava);
Ostrava, kaple Telepace, P. Marián Pospěcha. (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

6.5.
Když vidím ta současná data, vzpomínky se vracejí. Jeden takový den, už je to 76 let, jsem stál v naší ulici, rozhlížel se na všechny strany a ulice byla liduprázdná. Já jsem ovšem čekal zázrak, protože v posledních dnech všichni říkali, že už jsme se konečně dočkali, válka skončila a budeme si žít jako v ráji. Na ulici pojmenované Matyáše Brauna se však nic zvláštního nedělo. A pak přece něco: na domě za mnou se odlouplo kus omítky a za chvíli další kus šedivé špinavé zdi padal na zem. Bylo to docela legrační. O pár domů dál se objevil soused a mával na mne. Mával na mne zoufale, přitom něco volal a ukazoval dovnitř do domu. Když jsem pořád nedbal na jeho pokyny, rozběhl se směrem ke mně, celý shrbený, popadl mně za ruku a zatáhl do nejbližšího domovního vchodu. Tam jsem se teprve dozvěděl, co se děje. V domě přes ulici bydlela v nejvyšším patře Němka, měla revolver, vyhlížela z okna a když viděla jenom mě, střílela po mně. Mířila ovšem dost špatně, a netrefila. Pak už přišli pánové s nápisy RG na rukou a vedli mladou dívku a její starou matku po silnici směrem na nábřeží. Najednou se objevilo plno lidí a vytvořili docela velký průvod. Přidal jsem se k nim. Revoluční gardisté měli pušky a vykonávali spravedlnost, aniž by se někoho ptali. U Vltavy postavili obě ženy na okraj břehu, zapraskaly výstřely a obě těla padla do vody, kde se ještě pohybovala. Pak přišel pán, který poroučel a komu se to nelíbilo, a muži museli s obtížemi vytahovat mrtvoly z vody ven. Bylo hezké počasí, slunce svítilo a na okolních kaštanech se bělaly bílé květy. Ten den byla neděle 6. května roku 1945 a mně bylo 11 let. Viděl jsem první popravu a od té doby už žádnou jinou. Zatím. A naši ulici zas přejmenovali na Zborovská.

8.5.
Den vítězství.
Iniciativa smíření z Bílé Hory. Na místě, kde před 400 lety došlo k bitvě mezi katolíky a protestanty, se sešlo 60 kněží a 60 pastorů různých denominací, aby si vzájemně odpustili zlé skutky spáchané v minulosti, společně se pomodlili a vyjádřili ochotu společně spolupracovat na díle Kristově. (NOE).

9.5.
6. neděle velikonoční.
Bohoslužby:
Brno, katedrála sv. Petra a Pavla, mši sv. celebroval kanovník P. Karel Orlita. (PROGLAS);
Ostrava, chrám sv. Václava, bohoslužba na připomínku 15. výročí založení televize NOE, celebroval Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, hudba schola SINAI z Valašských Klobouků. (NOE).

11.5.
V těchto dnech konečně přilétají z jihu vlašťovičky, přilétají se zpožděním a marně křižují oblohu, aby sehnaly nějakou obživu. Ale který brouček by se odhodlal vzlétnout v situaci, kdy denní teploty překračují 30 °C a noční se drží pod desítkou? Teprve od zítřka dojde ke změně, jak odjakživa velí Ledoví muži. Prostá fyzika srovná poměry, na zemi bude nepříjemné chladno a ve výškách se mušky a jiní tvorečkové příjemně ohřejí a v té rozkoší se konečně dají sezobnout. Ti populární muži byli mučedníci ve starém Římě a každý má v kalendáři svůj den: Zítra sv. Pankrác, ve čtvrtek Servác a v pátek Bonifác. Pak následuje Žofie a v neděli sv. Jan, ale to už je po Ledovejch.

MODERNA 1. dávka.

12.5.
Generální audience papeže Františka. Po delší době konečně umožněná před obecenstvem (500) na menším vatikánském nádvoří sv. Damase. (NOE).

13.5.
Nanebevstoupení Páně.
Bohoslužby:
Ostrava, kaple Telepace, celebroval P. Jiří Klos, farář v Havířově. (NOE);
Praha, kostel Panny Marie Sněžné, celebroval P. Filip Jan Rathouský. (PROGLAS);
Telemost Vatikán - Fátima, modlitba sv. Růžence sledovaná papežem Františkem a vedená místním fátimským panem kardinálem (jméno nezachyceno) před ůstřední sochou Panny Marie za přítomnosti velmi omezeného množství věřících, socha je téměř v životní velikosti a byla ozdobena korunou v roce 1945 po skončení Druhé světové války. Dnes vzpomíná Fátima 104. výročí Zjevení a 40. výročí atentátu na papeže sv. Jana Pavla II. v Římě (viděli jsme i jednu ze čtyř kulek vsazenou do koruny). Přenos byl sledován na celém světě a pan kardinál závěrem v krátké promluvě samostatně pozdravil diváky asi v osmi světových jazycích a udělil jim své požehnání. (NOE).

14.5.
Čaj se řekne latinsky camellia. U nás zvaný zelený čaj nazývají lékaři camellia sinensis, tedy čínský. Jeho vliv na krevní tlak je neuvěřitelný a v poslední době se zdravotníci snaží s jeho pomocí potlačit všeobecné rozšířené chemické pilulky. V některých zemích, zvláště v Asii, slouží jako přirozený lék, u nás se po mnoha staletích konečně začíná prosazovat.

16.5.
7. neděle velikonoční.
Bohoslužba:
Nepomuk, kostel sv. Jana Nepomuckého, 300 let blahořečení sv. Jana Nepomuckého, celebroval Mons. Dominik kardinál Duka, přítomni členové Biskupské konference a apoštolský nuncius. (NOE, PROGLAS);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

19.5.
V Indii právě dosáhli hrůzného rekordu 4700 mrtvých za jediný den. Pomoc přichází ze všech stran, ale řešení je v nedohlednu v zemi, kde miliony lidí žijí ve slumech bez tekoucí vody i záchodu a všechny své hygienické potřeby řeší v nejbližší řece. Ostatně podobnou situaci vidíme v řadě zemí Jižní Ameriky a téměř v celé Africe. Navíc se v Británii objevují tak zvaní tiší emigranti, kteří mají z dřívější doby britské pasy, přicházejí nenápadně, přespávají v parcích a na nádražích a příslušné orgány zaznamenávají náhlé zvýšené šíření nákazy indické verze covidu, takže se země bude vracet k opětným lockdownům.
Že je situace ve velké části světa kritická, to zaznamenávají nejrůznější charitativní organizace, kterým chybí nejen finance, ale ještě daleko víc odborné síly; organizace jako Lékaři bez hranic by navíc zaměstnala asi tisíc lékařů. Český miliardář Kellner si ještě před svou smrtí zjišťoval, jaké prostředky by byly zapotřebí na vyřešení alespoň těch nejbolestivějších problémů světové bídy. Došel k závěru, že jeho majetek by se k podobnému účelu vyčerpal za necelý rok a sám by pak zůstal žebrákem.
Různí kritici se zamýšlejí nad tím, k jakým účelům se využívají prostředky světového bohatství. Proč třeba chystají USA výpravu několika astronautů na Mars, která bude stát bilion dolarů (navíc si musí pospíšit, protože Čína by je brzy předběhla). Jaký má smysl budovat v Británii nejdelší tunel na světě mezi Londýnem a Manchesterem, a takových megalomanských projektů je na světě více. Sotva by také někdo uměl spočítat, kolik peněz stojí vývoj a výroba nových zbraní, letadlových lodí a válečných raket do vesmíru jenom proto, že několik diktátorských zemí nesmyslně hlásá, že světové velmoci se chystají je napadnout.
To všechno má přednost před potřebami těch nejchudších a zdá se, že ani hrůzy šířené covidem-19 nepřimějí národy ke změně svých plánů.

21.5.
Počasí? Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, květen - ještě tam budem. Noc na Boží hod? Přízemní mrazíky. Metereologové? Nic zvláštního, jen prodloužený apríl, ale může to vydržet i do června. Jinde ve světě? Rybáři od Atlantiku sedí už třetí týden doma, kocábky pečlivě zakotvené; vyplout v těchto dnech na oceán se rovná sebevraždě. Oceánologové? Očekávají letos stoleté hurikány. Václav Klaus? Žádná změna klimatu neprobíhá, to si jen vymýšlejí levičáci.

22.5.
Ostrava, kostel sv. Václava, mše sv. na svatodušní vigilii, celebroval Mons. Martin David, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze. (NOE).

23.5.
Seslání Ducha Svatého. Boží hod svatodušní.
Vatikán, Bazilika sv. Petra, papežská mše sv. se závěrečným požehnáním. (NOE).

24.5.
Pondělí svatodušní. Svátek a den pracovního klidu, na Západě běžný, u nás ho komunisté zrušili a nikdy už se neobnovil.

25.5.
BBC Radio 4 je nejposlouchanější stanice v Anglii. Mladí ho mají nejraději, protože hraje pořád ty nejnovější písničky. A nejen to, tam také pořádají různé soutěže, průzkumy veřejného mínění a například i pravidelné ankety, kde se zjišťuje, co posluchače nejvíc trápí a na co by chtěli znát odpověď. Poslední taková anketa proběhla včera. Odpovědělo na na ni tisíce účastníků, kteří se na svém dotazu téměř naprosto shodli. Ptali se, proč bylo letos v květnu to nejhnusnější počasí, jaké kdo kdy pamatuje?
Jak byste na takovou anketu odpověděli u nás?

26.5.
Krásný měsíční úplněk můžete vidět od 22:00 do 8:00 hod. Svítí zkrátka po celou noc pro pozdní chodce, aby nezabloudili.

27.5.
Praha, kostel Panny Marie Sněžné, celebroval P. Filip Jan Rathouský. (PROGLAS).

30.5.
Nejsvětější Trojice.
Ostrava, katedrála Božského Spasitele, 25. výročí ostravsko-opavské diecéze, celebrant Charles D. Balvo, apoštolský nuncius, koncelebranti arcibiskup olomoucký Jan Graubner, apoštolský administrátor Martin David a biskup Jan Lobkowicz;
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

31.5.
Navštívení Panny Marie.
Nádherné Vatikánské zahrady s kopulí Baziliky sv. Petra nedaleko. Několik set věřících rozmístěných v širém okolí. Papež František se modlí ve spojení s chrámy v Německu, Španělsku, Francii, Skotsku, Quadeloupu atd. pomocí telemostu. Studenti a studentky teologie recitují Růženec radostný spolu s úryvky evangelií, kde se přibližují jednotlivé scény. Je přinesena kopie vzácného barokního obrazu z vatikánských sbírek nazvaného "Maria rozvazuje uzly" a papež ho zdobí stříbrnou korunou. Uzly jsou hříchy a první uzel byl Evin hřích na počátku lidské civilizace. Účelem modliteb jsou prosby za skončení pandemie, za mír a porozumění mezi národy, za obnovu ekonomiky, za zlepšení údělu emigrantů a chudých na celém světě. Světové modlitby se konaly společně každý den v květnu a toto byla poslední. (NOE).1.6.
Jan Čep: Polní tráva. Katolický spisovatel, který musel většinu svého života prožít v emigraci. Ve svých románech se soustřeďuje na moravský venkov, z něhož pochází a který důvěrně znal.

2.6.
Katedrála sv. Batoloměje v Plzni se dnes po tříleté celkové rekonstrukci slavnostně otevřela pro veřejnost. Po projevu primátora Plzně Martina Baxy, který stručně shrnul historii chrámu od jeho založení ve 12. století až do jeho prohlášení katedrálou u příležitosti založení plzeňské diecéze Janem Pavlem II., promluvil plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, který zdůraznil duchovní význam stavby a pronesl modlitbu italského básníka před oltářem Panny Marie. Při této příležitosti vystoupila Plzeňská filharmonie a Pražský pěvecký sbor s dirigentem Chuhei Kawasakim. Závěrem zaznělo Te Deum Antonína Dvořáka. (NOE).

3.6.
Vatikánské nádvoří sv. Damase, Generální audience papeže Františka. (NOE).

4.6.
Chladno už snad konečně skončilo, aspoň tady u nás ukazuje venkovní teploměr 30 °C. Ale máme tu jednu převratnou zprávu, která nás potěší: Včera v celém státě na coronavid-19 od počátku pandemie nikdo nezemřel. Což spolu se zprávami o trvale klesajících počtech nakažených nás jistě povzbuzuje k optimismu.

6.6.
10. neděle v mezidobí.
Třinec, dřevěný kostel v osadě Guty, vybudován protestanty v roce 1563, později ho převzala římskokatolická církev a zasvětila jako kostel Božího těla. Dne 1.8. 2017 tři nezodpovědní mladíci kostel podpálili a ten lehl popelem. Brzy potom se místní farnost Střítež, celé Těšínsko, ostravsko-opavské biskupství, státní orgány i množství veřejných a soukromých podporovatelů doma i v zahraničí rozhodli kostel obnovit. Téměř čtyři roky pak věnovalo nesmírné úsilí množství specialistů v nejrůznějších oborech, aby tuto myšlenku naplnili; obnova objektu pak přišla na 33 miliony Kč. Dnes tedy, kdy se na celém světě slaví svátek Těla a krve Páně, byl vysvěcen kostel, nové varhany, které pak poprvé zazněly, čtyři zvony, které budou v příštích dnech instalovány do věže a hlavně oltářní stůl, na němž pak byla sloužena první bohoslužba. Slavnostní chvíle se účastnilo mnoho lidí, kteří se všichni ovšem do kostelíka nevešli, mši svatou celebroval biskup Martin David a v částech bohoslužby zazněl také polský jazyk, k němuž má místní oblast blízko. (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka, přičemž se Náměstí sv. Petra postupně ale jistě zaplňuje. (NOE).

7.6.
Byl mi nabízen zázračný lék na pročišťování cév zvaný REMI BLOSTON, což je zřejmě podvod. Tvůrce Prof. Žikmund Jan Slavík je Slovák z Košic (pravděpodobně); akademický svět žádného profesora toho jména nezná. Jedná se zřejmě za další verzi "šmejda".

8.6.
Svět se pomalu vzpamatovává z černé můry pandemie. U nás se nově nakažení počítají na desítky (na jaře jich byly desítky tisíc), umírají poslední jednotlivci. Všechny děti a učitelé ve školách odkládají roušky, otvírají se restaurace, kulturní a sportovní zařízení, očkovat se mohou všichni od šestnácti let, odpůrce očkování překvapila řada zaměstnavatelů, kteří je k očkování nutí pod hrozbou propuštění, registrují se tedy statisíce zájemců. Amerika svůj hrozný problém definitivně vyřídila a posílá chudým zemím v Asii a Africe 25 milionů vakcín. Ne však všude je veselo, v Anglii a Německu počet nakažených zase nečekaně stoupá. V příštích dnech se setkají světoví politici včetně Bidena a Putina, aby jednali o tom, jak dál...

10.6.

Poslední rozloučení se uskuteční dne 25. 6. v kostele sv. Anežky v Praze na Spořilově.

11.6.
Nejsvětější Srdce Ježíšovo.

12.6.
Při příležitost návštěvy amerického prezidenta v Evropě se média dohadují o tom, jak se budou vyvíjet vztahy mezi Velkou Británií a USA. A opravdu, mezi oběma státy řada názorových rozdílů existuje. Prezident Biden byl vždycky velkým odpůrcem brexitu a několikrát se vyjádřil, že odchod z EU byl jedním z největších omylů moderní Británie. Tento názor se objevuje i na jiných místech, třeba přímo v Británii. Největším kamenem úrazu v celém brexitu, který se dodnes nepodařilo vyřešit, je vztah mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Mezi oběma státy probíhaly původně běžné a rozsáhlé obchodní styky, protože oba byly členy EU. Brexit obě jednotky rozdělil, vytvořila se hranice a bylo třeba uplatňovat cla. Evropská unie nemůže souhlasit s tím, aby se velmi výhodné podmínky pro členy uplatňovaly také pro nečlena. Severní Irsko bylo uvedeným rozdělením těžce postiženo a prezidenta Bidena to zajímá, neboť je sám irského původu. Bruselští úředníci o problému hovoří s největšími obavami, protože si uvědomují, jak snadno se může stát, že díky irské mentalitě v oblasti poteče krev. Premiér Johnson spolu s houfem právníků se neustále snaží přijít s nějakým řešením, ale je vždy tvrdě odmítnut.
Jediné řešení, které navrhují Irové, totiž připojení Severního Irska k Irské republice, je samozřejmě nepřijatelné. K tomu je třeba dodat, že i Skotsko se bude snažit o návrat do EU a chystá se v tom smyslu prosazovat referendum. Podobné záměry by ovšem znamenaly rozpad Velké Británie.

13.6.
Břevnov, bazilika sv. Markéty, celebrant P. Tomáš Mlýnek. (Vltava);
Festival Slezská Lilie, kostel sv. Antonína z Padovy, koncelebranti P. Leoš Ryška SDB a farář P. Darius Sputo, Schola No problema, dva křty během obřadu. (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

Jednání G7 skončilo a prezident Biden na tiskové konferenci vysvětloval hlavní výsledky. Skutečně velkorysé je řešení problému s pandemií, USA spolu se spojenci zajistí napůl miliardu vakcín především pro chudé země a v příštím roce další pokud by covid neustoupil. Zdá se, že spojenci se s USA shodují nad řešením základních problémů planety, ale starosti jim zřejmě bude dělat Čína a ještě větší Rusko.
Biden také navštíví královnu Alžbětu II., která zrovna oslavuje 95. narozeniny a 69 let od korunovace, takže je nejdéle vládnoucí panovnicí v celé anglické historii.

14.6.
Ceosvětová jednání v těchto dnech nemají konce. Na výroční zasedání NATO v Bruselu se rovněž dostaví prezident Biden (a dokonce i český prezident Zeman). Účastníci vojenského paktu se především shodují, že žádná demokratická země nemá zájem na obnově studené války, ale bohužel několik zemí, které jsou významné svou velikosti, by možná v celosvětových sporech vidělo určité řešení svých domácích problémů.

15.6.
Když už byl prezident v Bruselu, samozřejmě si nenechal ujít ani návštěvu centrály EU a setkal se s jejími nejvyššími představiteli. Jednalo se o širokém balíku problémů a Biden přednesl řadu pozitivních námětů. Bruselští úředníci se vyjadřovali pochvalně o jeho přístupu ve srovnání s jeho předchůdcem, který s EU prakticky odmítal jednat. Jednu záležitost se zde dokonce podařilo uzavřít, a sice dlouholeté spory mezi dvěma největšími výrobci letadel Boeing a Airbus; obě firmy se dohodly, že nebudou vzájemně poškozovat své obchodní záměry a budou hledat cesty ke vzájemné spolupráci v oblasti techniky a cenové politiky.

Narozeniny Áni (29).
Byly nám namontovány blokovací ventily, které v případě poruchy radiátoru automaticky zastaví přívod vody, a tak zabrání hrozící zátopě.

16.6.
Prezident USA Joe Biden se dnes setká s prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem v Ženevě. Na otázku novinářů, o čem bude s ruským prezidentem jednat, Biden odpověděl, že poví panu Pu všechno, co by měl vědět. (Mister Pu je v Americe běžné lidové označení Putina, které trochu připomíná světoznámého Medvídka Pu, o němž většina lidí v dětství slyšela.) Setkání se uskuteční ve státní vile z 18. století v parku u Ženevského jezera.
Schůzka obou státníků trvala 4 hodiny a poté měli Putin a Biden oddělené tiskové konference. Putin opakoval známá tvrzení: Krym bylo třeba zpacifikovat, neb tam hrozilo povstání, Rusko nemá nic společného s válkou na východní Ukrajině (kde zahynulo již více než 10 00 lidí) - je to záležitost ukrajinské vlády, Navalného otrávili Němci a pak ho jakoby uzdravili - on se dobrovolně vrátil domů, i když věděl, že bude zatčen jako nepřítel státu - jeho propuštění nepřipadá v úvahu, Američané vybudovali vysílač Svobodná Evropa, který štve proti Rusku (ve skutečnosti o zřízení stanice kdysi požádal Boris Jelcin). Biden tvrdil, že jednání mělo solidní průběh, ale k žádnému sblížení nedošlo, každý si hájil svůj názor. Výsledkem bude jedině vzájemné propuštění vězňů a návrat odvolaných velvyslanců do svých ambasád. Oba politici pak ihned odletěli do Washingtonu a Moskvy.
Zajímavost: V roce 1985 došlo v této vile ke schůzce s podobným obsazením: americký prezident Ronald Reagan a sovětský papaláš Michail Gorbačov zde jednali o omezení jaderné výzbroje. K dohodě tehdy došlo a po podpisu smlouvy byla část nukleárních zbraní na obou stranách zničena. Od té doby mnoho Rusů pokládá Gorbačova za zrádce, i když to byl on, kdo ukončil studenou válku, přiklonil se k Západu a dal zotročeným středoevropským národům svobodu.

17.6.
V mnohamilionovém čínském velkoměstě Kuang-tung se objevila nákaza koronaviru, tak zvaná indická mutace delta. Jedná se o velmi agresivní typ, jímž se mohou nakazit i očkovaní lidé. V Číně to způsobilo paniku a byla zavedena přísná karanténa po celém městě.
Čína je daleko, ale to v dnešním globalizovaném světě nic neznamená. Téměř současně hlásí stejnou nákazu Anglie, a proto tam bude okamžitě zrušeno plánované uvolňování. Odborníci u nás se obávají, že nová nákaza nás nemine, a vyzývají, aby se zpřísnily kontroly nošení respirátorů v restauracích, i když by podle nich bylo lepší restaurace opět uzavřít.

19.6.
Dnes bude pokřtěna Magdaléna Musilová v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři. Křest je poněkud opožděn kvůli coronaviru, takže naše pravnučka už je docela pěkná holčička.

20.6.
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, farní vikář P. Ondřej Taláš. (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka. (NOE).

Americký prezident Joe Biden navštívil již dříve také britskou královnu Alžbětu II. na zámku Windsor. O čem spolu hovořili, se asi nedozvíme, ale náměty se jistě našly. Královna v těcho dnech vzpomíná na svého nedávno zesnulého manžela Prince Philipa, který by se právě dožil sta let. Byl to opravdu vzorný manžel, který se svou manželkou strávil více než 70 let. Ona pro něho mohla nyní udělat jedině to, že zasadila v zámecké zahradě novou odrůdu růže vypěstovanou na Philipovu počest.
Princ svou královnu opravdu miloval a vždy ji oslovoval přezdívkou, kterou sám vymyslel: Lilibet (zrovna se nabízí laskavý český překlad Bětuška). A teď si představte, že Meghan, manželka Prince Harryho, která nedávno porodila dceru, se rozhodla ji nechat pokřtít jmény Lilibet Diana, snad aby se Alžbětě zalíbila. Královně se to ovšem vůbec nelíbí, hrozně se rozčílila a vyjádřila se o té věci slovy, která snad ještě nikdy nikdo od ní neslyšel. A ubohá dceruška (dosud bezejmenná) se prý nikdy nedočká žádného šlechtického titulu. Ale lidé ji milují, celá Anglie ji nazývá Lili.

Narozeniny Martina (34).

21.6.
Letní slunovrat nastává právě dnes, a to hned ráno v 5:33 hod. Den bude přitom nejdelší (asi 16 hodin 22 minut) a noc nejkratší, za polárním kruhem Slunce vůbec nezapadne. Na jižní polokouli bude tomu přesně naopak, v Antarktidě slunce vůbec nevyjde a noc potrvá 24 hodin. Země se dnes při svém oběhu nachází nejdále od Slunce (afelium) a odborníci tvrdí, že v tento den jednou nastane konec světa, kdy sluneční gravitace bude tak slabá, že Země opustí svou oběžnou dráhu a zmizí navždy v temnotě Vesmíru. Nenastane to ovšem dnes, ani zítra, ani za tisíc let, ale spíše někdy za stovky milionů let.

22.6.
MODERNA 2. dávka.

24.6.
Narození sv. Jana Křtitele.
Kostel Panny Marie Sněžné, celebroval P. Filp Jan Rathouský. (PROGLAS).
Krásný měsíční úplněk, pokud ho ovšem dnes večer skrze oblaka zahlédneme. Ale i když se tak nestane, můžeme stejně prožít radostný sen Noci Svatojanské.

26.6.
Meteorologové mají ve svém celkem nudném oboru novinku: orkán. Radostný sen noci svatojanské, jaký jsme doporučovali ke sledování úplňku, se určitě na jižní Moravě, v pásu mezi Břeclaví a Hodonínem, nekonal. Naše vlast ještě nikdy nezažila tu hrůzu včerejší noci jako jmenovaná oblast, aspoň o tom nejsou žádné záznamy. Televizní záběry orkánů z Ameriky a Oceánie, které často sledujeme a které se nám vždycky zdály bezpečně daleko, náhle vystřídaly snímky z poničených pěti obcí. Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Těšice a Lužice obsadily většinu času zpravodajství ČT 24. Stačilo 15 až 20 minut a vidíme domy bez střech, hromady aut do šrotu, nekonečné množství odpadu a slyšíme o pěti mrtvých a stovkách zraněných rozvážených do okolních nemocnic dokonce slovenskými sanitkami a rakouskými vrtulníky. A vidíme rodiny v tělocvičnách a nouzových ubytovnách, které ve chvíli ztratily své domovy. Také zazní zpráva z nedalekých Valtic o škodách na architektuře, sochách a vzácných stromech v oblasti Belvederu, která patří do Evropského kulturního dědictví. A už přicházejí statici, aby označili sprejem zdi domů, které bude třeba zbourat, a pojišťovny hlásí, že by nezvládly miliardové částky pojistného takže bude třeba spoluúčasti státu. Přitom odborníci odhadují, že úplné odstranění škod může zabrat 5 až 10 let.

27.6.
Příbram, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Svatá Hora, celebroval redemptorista P. David Horáček (ČRo Vltava);
Ostrava, kaple TELEPACE, ředitel salesiánské komunity P. Jiří Caha SDB (NOE);
Vatikán, krátká promluva a požehnání papeže Františka, který projevil solidaritu s postiženými orkánem v ČR. (NOE).

28.6.
Rychlost šíření virové mutace delta nemá obdoby. V Austrálii před týdnem konečně vyhlásili opětné otevření restaurací, koncertních a výstavních síní apod. Vzápětí všechna opatření bylo nutno zrušit kvůli objevení delty, která se projevuje až tisícem nakažených denně. Kancléřka Merklová volá po soustředění veškerých sil, aby se zamezilo dalšímu kolu nákazy, což by bylo pro německou ekonomiku, ale i pro celou EU zničující. Také u nás zjišťujeme zastavení hladkého poklesu počtu nakažených, když v některých okresech začínají čísla opět stoupat (i když se nejedná o deltu).

29.6.
Takže mutaci delta už u nás máme, a sice v 96 případech. Rychlost šíření prozrazuje skutečnost, že od neděle přibylo 58 nakažených. Zjistilo se, že ve všech případech jsou šiřiteli nákazy zahraniční turisté, kteří se vykazují falšovanými certifikáty o očkování nebo provedených testech.

30.6.
Tvrdí se o nás, že jsme národ sobců a solidarita je nám cizí. Média však mají rozdílné informace: Na účtech, na které mohou lidé přispívat postiženým orkánem, je v těchto dnech už 700 milionů Kč. Sešlo se ohromné množství potravin, teplých dek, různé firmy poskytují stavební materiál, dřevo, střešní tašky, z Rakouska přijel vagon cementu. Hned druhý den přišli pomáhat brigádníci i ze vzdálených míst republiky, jsou tady skauti z Hodonína, kteří se snaží uklidit a připravovat opravu kostela v Moravské Nové Vsi, takže panu faráři nezbývalo než zorganizovat z bezpečnostních důvodů mši na volném prostoru před kostelem. Na nedostatek pomocníků si nemůže nikdo stěžovat.
Policie však také zjistila 3 případy falešných výběrčích příspěvků pro postižené, kteří si upravovali veřejné bankovní účty k svému prospěchu.


1.7.
Kdyby byl dnes Karel Marx živ, spěchal by napsat nový Manifest, který by zněl: "Evropou obchází strašidlo, strašidlo delta." Odborníci i laici se ho obávají hlavně proto, že nemají tušení, čeho se mají bát. Výzkumy teprve začínají a fakta jsou zatím hubená.
Čínské město Kuang-tung je na místní poměry středně veliké, i když má více obyvatel než Česká republika. Na jeho okraji bydlí paní Fu-či, která se nedávno rozhodla, že pojede do centra města na nákupy. Cesta to je dlouhá, metrem asi 30 km. Když tedy nakoupila, zastavila se v jedné restauraci, aby se naobědvala. Paní Fu-či je důchodkyně (75 let), nemá žádné příbuzné a žije osaměle ve svém malém bytečku. Pečlivě dodržuje všechny předpisy a nosí téměř trvale roušku. Uprostřed jídla náhle omdlela a přivolaná záchranka zjistila jasný covid. První vyšetření ukázalo silnou nákazu s možností úmrtí. Pokud s ní bylo možné komunikovat, lékaři došli k závěru, že pani Fu-či se nakazila v metru. Příběh ale zdaleka nekončí - ukázalo se, že v lokálu, kde paní obědvala, sedělo asi 20 hostů, kteří se všichni nakazili a ve vedlejší místnosti se nakazil každý pátý host; bomba nakonec - většina hostů byla očkována. Prvni závěry: Neznámý virus se s covidem-19 nedá srovnat, nakažlivost je nejméně 6x větší a chová se k pacientovi jako velmi dravá mutace. První dávka běžné vakcíny ho nezastaví. Taková reprezentace si zaslouží zvláštní označení, a tak vznikla delta (alfou se označuje běžný covid, beta znamená odrůdu brazilskou a gamma indickou).
Vývoj rychle pokračuje, delta se šíří v Indii a nějakou záhadou ji máme už i v Británii. Německo zjistilo dosud nepotvrzenou deltu na hranicích s Českem a v přilehlé děčínské nemocnici vládne panika. Polsko okamžitě zrušilo veškeré letecké spojení s Británií a další země se chystají následovat. Epidemiologové tušili, že něco takového by mohlo přijít v zimě, ale zřejmě bude horké už léto. A může být dost horké...

2.7.


Paní Vybíralovou neznám, ale beru to jako dárek od Zuzky k mému svátku. Dík!

Bohdalice-Pavlovice, kaplička U Lipky, polní mše sv. a dva křty, P. Jan Hanák. (PROGLAS).
Svatý Otto, oroduj za nás!

3.7.
Severní Korea trpí hladem a takových zemí na světě moc není, když globálně všechny potravinové sklady přetékají zbožím. Katolická Charita z Jižní Koreje nabídla severokorejské vládě okamžitou dopravu potravin obřím letadlem v rozsahu 500 tun. Odpověď zněla, že žádné kapitalistické letadlo nikdy nepřistane na letišti v KLDR. Pozemní doprava by však znamenala velký problém, muselo by se zorganizovat mnoho kamionů a je třeba vzít v úvahu i špatnou kvalitu severokorejských silnic. To se odehrálo před dvěma měsíci a nyní zřejmě došlo na severu ke změně názoru, takže původní projekt se asi zrealizuje.
KLDR je rovněž pravděpodobně jedinou zemí na světě, která dosud nevydala žádnou informaci o stavu covidové nákazy v zemi. Vzhledem k poměrům v sousedních státech je pravděpodobné, že je tam také situace kritická. Veškeré pokusy o jednání v této záležitosti však zatím nevedly k pozitivním výsledkům.

4.7.
Bohoslužby:
Moravská Nová Ves, volný prostor před poničeným kostelem sv. Jakuba, celebroval Pavel Konzbul, biskup brněnský (PROGLAS);
Újezd u Uničova, volný prostor, P. Petr Gotthard Kryštof Janíček, Primiční mše svatá (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka, který oznámíl, že ve dnech 12. až 15. září vykoná apoštolskou návštěvu Slovenské republiky. (NOE). Ještě tentýž den odešel papež na kliniku A. Gemelliho, kde během noci podstoupil předem plánovanou operaci tlustého střeva.
Independence Day in the USA. (There is the Fourth of July day, but we miss any Apple Pie.)

5.7.
Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje.
Bohoslužba:
Velehrad, volný prostor před bazilikou, Poutní mše sv., koncelebrace Dominika kardinála Duky a přítomných biskupů, kázal Mons. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský. (ČT 2).

6.7.
Den upálení Mistra Jana Husa.

7.7.
V posledních dnech začal v mnoha evropských zemích včetně ČR náhle stoupat počet nakažených mutací delta. Situace je vážná v Británii a Německu, v Rusku je kritická.

8.7.
Princezna Diana z Walesu by v těchto dnech slavila své 60. narozeniny. Princové William a Harry se proto postarali o vytvoření bronzového sousoší a jeho umístění před Kensingtonský palác v Londýně, kde princezna kdysi žila. Diana je zde oblečena tak, jak chodila těsně před svou smrtí a sousoší doplňují tři děti: zřejmě černošský hoch, bílá dívenka a malý chlapeček skrytý v pozadí. Ozvala se samozřejmě kritika, jednak na umístění pomníku, který není volně přístupný, jednak se vede široká diskuse o významu zobrazených dětí (zřejmě se tak má naznačit bohatá aktivita Princezny v sociální oblasti).

9.7.
Média se nijak nevzrušují, ale v odborných kruzích je hlavním tématem ostrý nástup viru delta na celém světě. Zoufalá je situace v Rusku, ale nepříjemná je také v Británii. Problémem je fotbalové mistrovství EURO 2020, které bylo přeloženo z minulého roku. V posledních dnech se hrála finalová utkání na stadionu Wembley a stadion byl vždy vyprodán - sedělo tam 85 000 fanoušků, z toho vždy asi jedna třetina byli zahraniční turisté. Všichni samozřejmě bez roušek, hlasitě fandili a zpívali. Výjimkou není ani Princ William, který sedává ve zvláštní lóži. Epidemiologové předem varovali premiéra a žádali ho o přemístění některých zápasů do jiných zemí nebo aspoň o omezení návštěvnosti. Dostalo se jim odpovědi, že pro Angličany je důležitější vidět své vítězící mužstvo na domácí půdě než nějaké zdravotnické problémy. Výsledky se už ohlásily: Počet nově nakažených se prakticky každodenně zdvojnásobuje. Také další evropské země mají problémy a ukazuje se možnost těžkého postižení celé Evropské unie, pokud se brzy nevytvoří nové vakcíny. Znalci uvažují o pravděpodobném epsilonu (další písmeno v řecké abecedě), který by mohl naskočit po deltě v zimě, a jaké by mohl mít vlastnosti. Dost pravděpodobně se dá očekávat, že pandemie bude mít několikaletou historii.

10.7.
Martin byl v Náměšti nad Oslavou. S tatínkem.

11.7.
Bohoslužby:
Tanvald, sv. František z Assisi, P. Michal Podzimek. (ČRo Vltava);
Velký Šaríš, Sanktuárium před kostelem sv. Jakuba Velikého, Odpustková mše sv. k uctění Panny Marie Karmelské, celebroval Mons. Bernard Bober, arcibiskup košický a metropolita. (RTVS);
Řím, Univerzitní klinika Agostino Gemelli - 10. poschodí, krátká promluva a požehnání papeže Františka, na balkoně s ním byla skupinka dětí z onkologického oddělení. V tomto ústavu byl také operován po atentátu v roce 1981 papež Jan Pavel II. a později zde i zemřel; na památku je před budovou umístěna jeho socha. (NOE).

       

12.7.
Svět se dozvěděl globální statistiku koronaviru: 130 milionů nakažených, 4 miliony mrtvých. Ve skutečnosti budou čísla vyšší, když některé státy své statistiky neuveřejňují (třeba Severní Korea z politických důvodů nebo řada afrických zemí z neschopnosti nějaké přehledy vůbec uskutečnit).
A zdá se, že nyní už budeme mluvit jedině o deltě, která si razí cestu celou planetou. Stoupající čísla nakažených zaznamenávají všechny evropské země včetně České republiky, kde vinu lze přičíst prodlouženému víkendu před týdnem, kdežto třeba v Anglii za všechno může fotbal - jak ve Wembley, tak v tisících hospod po celé zemi (a ještě to finále prohráli).
Už se také ví, že i nejlepší vakcíny jsou proti deltě nejméně napůl bezmocné. Firma PFITZER se k této situaci staví čelem: všechny očkované její vakcínou čeká nově vyvíjená třetí dávka, jejíž složení se nyní urychleně testuje. Ještě dále míří americká MODERNA, která prý vyvíjí senzační megavakcínu s účinností na všechny nákazy od chřipky až po nejrůznější odrůdy covidu.

13.7.
Wimbledon, dámské finále mezi Karolínou Plíškovou a Ashleigh Bartyovou. Australanka hladce vyhrává, je fotografována ze všech stran s velkým pohárem nad hlavou, poskytuje rozhovory televizi a celý stadion tleská. Poněkud stranou stojí Karolína a ještě více v koutě stojí úředník s menší trofejí pro poraženou. Oba čekají, až na ně dojde řada, ale zdá se, že hned tak to nebude. Najednou se v čestné lóži zvedne dáma v zeleném, sportovně překoná bariéru a octne se na hrací ploše. Vstup diváků na antuku je ovšem zakázán pod velkou pokutou, ale přísný rozhodčí je kupodivu zticha - co by měl také dělat, když náhlou narušitelkou je manželka budoucího anglického krále? Dáma přistoupí k úředníkovi, bez obalu mu vezme z ruky trofej a už kráčí ke Karolíně. Naše Ashleigh se náhle diví, kam všichni ti fotografové zmizeli a proč se televizní kamery otáčejí o 180 stupňů. Ale to už Vévodkyně Kate tiskne ruku Karolíně, která je dost vyděšená, ale usmívá se a hledá ve své zásobě angličtiny vhodná slova pro nastalou situaci. A naše Australanka možná přemýšlí o tom, jestli v zítřejších novinách bude o ní aspoň nějaká zmínka.

17.7.
Z celosvětového hlediska se dá říci, že ten kdo byl očkován, má po starosti a nemusí se už vůbec covidem zabývat. Naopak ti neočkovaní představují teď světový problém. Je to dobře vidět na USA, kde jsou mezi jednotlivými státy velké rozdíly. Třeba ve Vermontu jsou očkováni téměř všichni a o pandemii tam nikdo nemluví a ani nenajdete žádnou zmínku v novinách. Naproti tomu na jihu v Alabamě je poměrně silné hnutí proti očkování a vytvářejí se dokonce zvláštní kluby neočkovaných, které mají až desetitisíce členů; byla by z nich docela slušná politická strana. Václav Klaus by měl radost, jenže právě tito odpůrci teď prakticky výhradně obsazují nemocnice i krematoria.
Ale Bílý dům to nevzdává. Poprvé v historii je na prezidentském Twitteru slyšet hudba. Osmnáctiletá zpěvačka přemlouvá své posluchače a zpívá: "Ať jste mladí nebo staří, dejte se očkovat, ochráníte tak nejen sebe, ale i své blízké!"

18.7.
Bohoslužba:
Moravská Nová Ves, kostel sv. Jakuba Staršího (nyní bez střechy), P. Marián Kalina, farář (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka opět z knihovny. (NOE).

19.7.
Milan Lasica +81. František Nedvěd +73.

22.7.
Ani v Praze to nevzdávají, ale zde se ujímají kormidla zdravotníci. V jedné z největších nemocnic v Motole v poslední době zjistili, že nemají prakticky žádný nový případ covidu. Tak se zdejší lékaři a sestry rozhodli k samostatné akci - na místě zvaném U Anděla otevřeli veřejné očkovací středisko. V prostorách supermarketu Nový Smíchov se může každý občan dát očkovat bez registrace, bez jakéhokoliv potvrzení a bez čekání. Stačí když místo politických mluvků nastoupí odborníci a výborná organizace dělá zázraky. Přijdete k okénku, kde jen ohlásíte své jméno a hned vám ukáží na volné křeslo, kde už čeká sestra s jehlou. Jste naočkováni ve vteřině a jste vyzváni, abyste se na jiném křesle na pár minut posadili, pro případ, že byste měli nějaké potíže, ale hlavně proto, aby vám vytiskli potvrzení o provedeném zásahu, a jdete domů. Sehraný kolektiv zvládne hravě tisíc očkování za den, ale zvládli by prý i dvakrát tolik. Jinde na venkově, hlavně do vesnic, odkud to mají lidé daleko do města, začínají dojíždět mobilní aktéři a očkují staré i mladé přímo na místě. Tak se nám to snad podaří a do podzimu budeme národem naočkovaných (kromě nějakých těch Klausů a jim podobných) a nebudeme muset jako třeba francouzský prezident veřejně vyhrožovat občanům, že neočkovaní přijdou o práci nebo že budou platit pokuty.

24.7.
Krásný měsíční úplněk.
Prožili jsme pravý letní týden s teplotami kolem 30 ° v bezvětří a naprostém suchu. Dnes naposled. Jeden známý meteorolog kdysi prohlásil, že ledový Atlantik připravil mnoho lidí o život, hlavně rybářů a námořníků, ale my ve Střední Evropě mu vděčíme za život. Pravidelné studené fronty, jaké on vytváří, se vzápětí valí na východ a přinášejí tam životodárnou vláhu, jinak by v těchto místech byla mrtvá poušť jako Sahara. Jedna taková zvláště silná fronta už je na cestě, v Anglii leje jako z konve a v Německu aspoň mrholí. Zítřejší neděle bude jiná. Začne pořádně foukat, blesky se budou křižovat a voda padající z nebe se bude měřit na hektolitry. Je ovšem i nebezpečí nějakých povodní, ale stromy a všechno zelené se bude chvět vděčností, že neuschne, ale zas naplno ožije. A my poděkujeme Bohu za dobrou úrodu.

25.7.
Bohoslužba:
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Adrián Zemek OPraem, farář na Svatém Kopečku (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

26.7.
Tak jsme tu nedělní hrůzu pěkně probrali. Od záludných studených front z Atlantiku, přes mocné lijáky, bouřky a zkázonosné vichřice a nezapomněli jsme ani na povodně. A podle toho jsme se zařídili. Zavřeli a dobře utěsnili okna i dveře, uvázali psa k boudě a někteří možná i zapálili Hromničku. A pak to tedy přišlo. Ptáte se co? No přece nic. Přišla neděle a od rána svítilo slunce, vlašťovky strávily celý den v oblacích, bylo horko a sucho, ani větřík nezafoukal. Prostě krásná letní neděle. Meteorologové se zas jednou netrefili. Ale nemějme jim to za zlé, i mistr tesař se utne a nikdo není neomylný. A přes to všechno dbejme na jejich upozornění a varování, oni se přece většinou trefí a nějaká ta hrůza se určitě ještě objeví.

31.7.
Už máme červenec za sebou a s ním i polovinu prázdnin a dovolených. Ani tenhle měsíc nebyl chudý na události. Hned na jeho počátku slavili Američané svůj Den nezávislosti. Ten den je třeba upéci, nebo dnes spíše koupit v marketu nezbytný jablečný koláč, důležitý Apple Pie pamětihodný zvláště tím, že se v dobré stovce šlágrů rýmuje s tím datem the Fourth od July. Za pár dní později slavili svůj Den Bastily Francouzi. V Paříži ovšem stáli na té své nejslavnější ulici zakončené Vítězným obloukem a sledovali to, co tenhle Oblouk ve své historii ještě nikdy nezaznamenal: řadu nejrůznějších parádních vojenských jednotek vyzbrojených jednotnými černými respirátory (před rokem se totiž nesměl vůbec žádný pochod konat). Potvůrka covid ovládá celý svět, což se projevuje v různých zemích různě. Třeba v Bratislavě se zástup odpůrců očkování vrhl na Parlament a rozbil tam dokonce pár oken. Byli prý mezi nimi i nějací Romové, kteří demonstrovali pod dojmem, že v příslušné vakcíně jsou "čipy" rozšiřované čínskými nebo ruskými agenty nebo dokonce Marťany (?). Policie nakonec obnovila pořádek, ale zranění tam byli. To v Praze jsme přece jen pokročilejší, v největší zdejší nemocnici nedávno zjistili, že už nemají prakticky žádné covidové pacienty, pročež se část tamějších lékařů a sester přesunula do prostoru známého jako Anděl a začali tam očkovat každého, kdo přišel, rychle, bez papírů a zdarma. A brzy se vytvořila fronta, ale klidná, nikdo se s policisty nepral, protože všichni chtěli být očkováni. Přišlo i dost Romů, kteří v okolí Anděla bydlí, maminky s malými dětmi by klidně daly očkovat i své broučky, ale doktoři jim ochotně vysvětlují, že to není nutné, protože děti mají dost vlastních protilátek. Také se vyskytly dotazy, je-li možno po očkování pít, což ovšem s covidem nijak nesouvisí. Každý očkovaný dostal potvrzení v podobě kartičky a někteří se hned odebrali do hospody, aby se se svou kartičkou pochlubili. To všude tak veselo bohužel není. V japonském Tokiu současně probíhají Olympijské hry, ale počet nakažených se zvětšuje tak prudce, že někteří odborníci navrhují ukončit celou akci ihned, bez uzávěrky. Číslo 10 000 nakažených denně je opravdu děsivé a dá se čekat brzké přeplnění nemocnic. Přitom ulicemi procházejí nepřetržitě odpůrci OH, kamery je snímají a jejich hesla vyloženě urážejí vládu, která tuto situaci dopouští. Všude je plno policistů, ale demonstrantů si nevšímají prostě proto, že mají pravdu. Tomu se říká demokracie.


1.8.
Bohoslužba:
Sněžné v Orlických horách, Akademické týdny 2021, P. Tomáš Hoffmann (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

3.8.
Slečna Miluška, úřednice v nár. podniku TESLA. Tam potkala "muže svých snů", který na ni dodnes vzpomíná na svých webových stránkách.

5.8.
Televize NOE nedávno uváděla v pozdních nočních hodinách film, který by asi v České televizi neprošel. Polský tvůrce nazval své dílo Dekalog čili česky Desatero. Je to vlastně seriál, jehož každý díl je založen na jednom z Deseti přikázání. Díval jsem se na pátý díl nazvaný výmluvně Nezabiješ! Hlavní hrdina, mladík asi dvacetiletý, zřejmě příslušník té generace, která nemá jasný životní cíl, se toulá ulicemi velkého města a kdesi nalézá nový provaz, který asi někdo ztratil. Pohrává si s ním, vytváří na něm oka a smyčky a náhle mu zasvítí oči, když ho cosi napadne. Zastaví taxík, posadí se za řidiče, poručí si, kam chce zavézt, ale jen se auto rozjede, přehodí smyčku provazu řidiči přes hlavu a zatáhne kolem krku. Řidič se marně brání a brzy podlehne. Náš hrdina vůz nějak zastaví, mrtvolu řidiče vyhodí na silnici a posadí se za volant. Nyní je tedy velkým pánem, projíždí hrdě ulicemi, až přijede k autobusové zastávce. Kdesi vpředu se objeví malé dítě, sestoupí z chodníku a zůstane stát na silnici. Je to ještě daleko, každý zkušený řidič by snadno zastavil, ale mladík náhle zpanikaří, snad dokonce šlápne na plyn a dítě rozdrtí. Vystoupí z vozu, chce utéct, jenže na stanici je spousta svědků a silných mužů, kteří vraha snadno zadrží, ale stejně už přijíždí policie.
Průběh soudu je jednoduchý a krátký, vlastně není co řešit. Státní zástupce hovoří o nezodpovědnosti mladé generace, která skončí až dvojnásobnou vraždou, viník, podobně jako snad každý v takovém případě volá, že je nevinen, a obhájce poněkud bezbarvě mluví o neuspořádaných rodinných poměrech obžalovaného, oba rodiče alkoholici, otec často tělesně trestal syna, který marně doma hledal jakýkoliv projev lásky. Nikdo z rodičů se k soudu nedostavil a rozsudek byl nasnadě.
Odsouzený sedí v cele a čeká na nejvyšší trest. Přichází kněz, ale vězeň ho rozhořčeně odmítá, kněz mu udělá jen křížek na čelo a odchází, ale hoch ho náhle volá zpět a chvějícím se hlasem ho prosí, aby vyhledal mámu a řekl jí, že on to udělat nechtěl. Pak už jde průvod úředníků spolu se zoufalým vězněm do děsivé sklepní místnosti, kde vlastně není nic než od stropu visící provaz upravený do smyčky. Na jedné straně stojí skupina asi deseti vojáků s velitelem, proti nim státní zástupce, muž v bílém plášti (asi lékař) a v koutě dva muži v černých oblecích. Zamračený kat stojí u jakési páky a čeká, aby splnil svůj úkol.
Když se mladík rozhlédne po místnosti, otočí se s úmyslem utéct. To už velitel dá povel a vojáci obklopí mladíka ze všech stran. Mladík se ovšem brání, ozývá se křik a nastává veliká rvačka. Vojáci mají co dělat, aby mladíka přiblížili ke smyčce, jeden z nich už drží smyčku v ruce a teprve po mnoha pokusech se všem podaří nasadit oprátku na krk vězně a postavit ho na kovovou podlážku. Kat konečně může uchopit páku, obrátit ji, podlážka se propadne a tělo zůstane bezvládně viset. Velitel dá rozkaz a vojáci odejdou. Teď je řada na doktorovi, ten vytáhne z tašky své nádobíčko, rozepne oběšenci košili a přiloží naslouchátko na levou stranu prsou. Kývne hlavou, sbalí si nádobíčko, podepíše státnímu zástupci testimonium exitu a odejde. Nyní přichází řada na dva muže v černém, ti odněkud přinesou rakev z tvrzeného papíru, která v krematoriu snadno shoří, uloží do ní mrtvolu, uzavřou víko a rakev odnášejí. Státní zástupce se rozloučí s katem, ale ruku mu nepodá. Kat už jenom upraví smyčku do pohotovostní polohy a světlo zhasne.
Film ještě nekončí. Objeví se tvář našeho mladíka, živého a zdravého, který s vytřeštěnýma očima několikrát volá do prázdna: "Nezabiješ!"

8.8.
Bohoslužba:
Olomouc, kostel Povýšení sv. kříže, biskup Mons. Antonín Basler, znovuvysvěcení kostela, který byl v posledních čtyřech letech kompletně renovován. (NOE).

10.8.
Soudružka Miloslava Musilová, sekretářka v Čs. rozhlasu. Měla by dnes své 87. narozeniny.

11.8.
Včera byl svátek sv. Vavřince, tajného křesťana, který byl za to ve 3. století krutým způsobem popraven a dosáhl tak koruny mučednické. Stalo se to v Římě a tenkrát o tom vědělo celé město. Byla to zřejmě tak významná událost, že na ni reagovala i ta Boží obloha. Každou noc totiž padaly z nebe jiskry, které byly později nazvány "slzy sv. Vavřince", a tento úkaz byl už tenkrát písemně zaznamenán. Za tento fakt jsou vděčni astronomové, protože jiskry padají ve stejnou dobu dodnes a mnoho lidí nejde spát, aby je zahlédlo. Moderní doba ovšem zbavila tuto skutečnost všech kouzel, a tak dnes víme, že kolem Slunce obíhá už tisíce let kometa na velmi výstředné eliptické dráze a jeden oběh jí trvá 124 let. Kometa má ovšem své jméno 109P Swift-Tuttle podle pánů, kteří ji objevili, naposledy byla Slunci nejblíž v roce 1992 a vrátí se zas až v roce 2116. Dělá přitom ovšem ve Vesmíru poněkud nepořádek tím, že ztrácí ledoprachové částice a ty se právě v těchto dnech protínají s oběžnou dráhou Země, čímž vzniká zmíněné představení. Zájem je už každoročně stálý a tak třeba dost fandů tráví celou noc na louce u Hvězdárny v Ondřejově, k čemuž je tam k dispozici dostatek rohoží. Stačí se pak pohodlně položit a v době mezi 12:00 a 04:00 hod. sledovat, jak zdánlivě od souhvězdí Perseid vychází zhruba 80 záblesků za hodinu; přitom vám plyne z reproduktoru příjemný dívčí hlas s odborným výkladem. Letos budou jiskry navíc silnější, neboť Měsíc je v novu, a tak nebude svým jasem úkaz kazit.
Svatý Vavřinec má i u nás mnohé ctitele, kteří spěchají každoročně do poutního kostela v Praze na Petříně a někteří i stoupají na Sněžku, kde je tento den v poledne sváteční bohoslužba. Mezi tradiční účastníky patří pravidelně i exprezident Václav Klaus. Na naši nejvyšší horu jezdí lanovkou jen při nepříznivém počasí, jinak stoupá pěšky z Pece pod Sněžkou až na vrchol. Tak tomu bylo i letos a když uvážíme, že dosáhl na svou osmdesátku, nezbývá než zvolat "všechna čest!".

15.8.
Nanebevzetí Panny Marie.


Duccio di Buoninsegna (1255-1319): Smrt Panny Marie.

Bohoslužby:
Liberec, chrám sv. Antonína Velikého, Radek Jurnečka, farář, (ČRo Vltava);
Ostrava, kaple Telepace, Marián Pospěcha, farář v Dolní Lutyni, (NOE);
Košická eparchie, poutní místo Klokočov, archijerejská sv. liturgie ke svátku Úmrtí Panny Marie, Mons. Cyril Vasil SJ, arcibiskup, Mons. Ján Babyak SJ, arcibiskup prešovský, duchovní příprava na návštěvu papeže Františka v Prešově v září, (RTVS);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

16.8.
Dějiny se v srpnu 2021 neobyčejně rychle rozeběhly. V Afghánistánu se během 14 dnů změnil režim na tálibánský Emirát přičemž dosavadní prezident stačil uprchnout do Arabských Emirátů a západní diplomaté včetně českých zamkli své zastupitelské úřady a odlétají domů. Bylo to na poslední chvíli, když teď na kábulském letišti stojí zástupy těch, kteří by rádi opustili zem, ale dozvídají se, že civilní lety byly zrušeny. Horší osud čeká tlumočníky a úředníky ve službách okupantů, kteří se svou spoluprací s nepřítelem vlastně odsoudili k smrti, a někteří z nich také už spáchali sebevraždu. Tyto lidi měly původně zachránit příslušné země, ale teď už může být pozdě - pomohli jim jedině Poláci, ale Němci ani Češi to dosud nezvládli. Strachem se chvějí i jiní, kteří o právu šaríja něco vědí, třeba uťaté ruce vyhrazené pro zloděje nebo samostatné ženy odsouzené k ukamenování, pokud by se na veřejnosti ukázaly samy bez muže. Je také otázka, zdali se obnoví už dříve prováděné hromadné popravy natáčené pro televizi a volně přístupné na internetu. Budeme se asi ještě divit.

18.8.
Na své první tiskové konferenci se mluvčí Tálibánu v dlouhém vystoupení snažil uklidnit veřejnost. Tálibán prý je v současnosti zcela jiný, než jak si ho lidé pamatují před 20 lety. Dnes si rozhodně nepřeje žádnou válku, chce mír pro celou zemi. Jakákoliv spolupráce s teroristy je vyloučená, Tálibán se bude věnovat výhradně záležitostem Afghánistánu, Američanům ani jiným zemím Západu nic nehrozí, jejich diplomatičtí zástupci nyní opuštějí Kábul zbytečně, jejich původním spolupracovníkům a tlumočníkům bude naopak umožněno svobodně opustit zemi, všem bojovníkům afghánské armády se poskytuje amnestie a nebudou nijak stíháni. Také vztah k ženám se změnil, budou moci studovat a budou i zvány, aby nastoupily do zaměstnání ve státních službách. Nebudeme nijak zasahovat proti sdělovacím prostředkům, ani proti těm které byly ve vztahu k minulé vládě v opozici; mohou ve své kritice pokračovat i nyní. Je zapotřebí, aby veřejnost pochopila nastalé změny a vystříhala se akcí, jako jsou současné zmatky na kábulském letišti, které k veřejnému pořádku nepřispívají. Znovu opakujeme, že svoboda cestování bude zaručena, ovšem to nebude hned a ty zástupy, které se pokoušejí proniknout do jakéhokoliv letadla bez ohledu na to, kam poletí, musí pochopit, že to by nemohly provádět na žádném letišti na světě.
Tiskovka skončila a světová televize CNN okamžitě navštívila v Kábulu pár hospod a zastavila pár lidí na ulici s otázkou, co si o tom vystoupení myslí. Odpovědi byly téměř shodné: "Nevěřit, nevěřit, nevěřit, to vám řekne téměř každý Afghánec". A je třeba dodat, že každý, na něhož se zaměřovala kamera, si pečlivě zakrýval svou tvář.

20.8.
Pomalu se budeme učit chápat, že něco jiného je tiskovka a něco jiného prakse. Z kábulského letiště včera odstartovalo letadlo nejmenované země. Dokud stálo na letištní ploše a čekalo na povolení k letu, děly se kolem něho hrozné věci. Typ letadla byl určen pro přepravu maximálně 150 osob, ale do jeho prostor se násilím natlačilo více než 600 lidí (těch, kteří věděli své). S tímto zcela neevidovaným nákladem pak letadlo odletělo neznámo kam. Na letištní ploše zůstali 4 mrtví, ušlapaní, a asi 100 lidí, kteří se do letadla už nedostali. Ozbrojenci pak vyhnali tyto lidi z letiště střelbou do vzduchu, později podle nepotvrzených svědectví i do lidí. V současnosti už zahynulo jen na letišti 20 lidí.

21.8.
Brzo ráno mi drnčí telefon a kámoš se ptá, co dělám. Spím, já na to. Tak se probuď, je válka, přepadli nás Rusáci. Kdyby řek "Marťani", ani bych se nedivil, takový fórky on uměl. Žádnej vtip, pusť si telku, Praha je plná ruskejch tanků. A stačilo se podívat z okna, na protější zdi se skvěl čerstvej nápis: Brežněv se zbláznil! Tak jsme je tu měli a vydrželi tady 23 let. Nechtělo se jim odtud. Doma mezitím zkrachoval ten jejich komunismus a oni tušili, že je tam nečeká nic dobrýho. Nás to čekalo hned, jen se tomu říkalo pikantně "normalizace". Vzpomínáme - už je to 53 let...

22.8.
Krásný letní úplněk v těchto dnech po celou noc spolu s jasnou Venuší (Večernicí/Jitřenkou) suverénně ovládají oblohu.
Bohoslužby:
České Budějovice, katedrála sv. Mikuláše, P. Zdeněk Mareš (ČRo Vltava);
Slopné, kostel sv. Rocha, 760 let vesnice, 120 let Hasičského sboru, 20 let nového kostela, biskup Mons. Antonín Basler. (NOE).

23.8.
Celkově se začíná ochlazovat a déšť je stále častější. Počasí se v příštích dnech a týdnech už nezlepší, což potvrdili vždy prozíraví tažní ptáci. Podle ornitologů, vlašťovky i další přelétaví ptáci už opustili naše území stoprocentně a odletěli na jih.

25.8.
Nově nakažených je u nás celostátně denně kolem stovky, úmrtí maximálně 5; počty přitom mírně stoupají. V jiných zemích je však situace horší. V Německu nacházejí nejvíce případů na školách, hlavně soukromých, které prodloužily výuku na celé léto a netrvají většinou na rouškách u žáků. Nejvíce nakažených je dětí, které však většinou nemají žádné příznaky, zato učitele často odvážejí do nemocnic.
Nejhorší je momentálně situace v Izraeli s 10 000 případů denně, takže tam opět ruší kulturní a sportovní akce a zavírají restaurace a bary. Navíc přitom začíná převládat nová nákaza, která je ještě nakažlivější než delta. Současně však bylo oznámeno, že tam byly dokončeny testy nově vyvinutého léku na koronavirus a úřady brzy uvolní jeho veřejné používání.

26.8.
Jednou z hlavních příčin vzrůstu nákaz je podle odborníků netrpělivost občanů i organizací. Před začátkem školního roku oznámili už někteří ředitelé, že na jejich zodpovědnost nebudou muset žáci v jejich škole nosit roušky. Velké supermarkety začaly jednat se státem o výjimce a jeden z nich - GLOBUS - dosáhl úspěchu: od září tam k nim zákazníci už budou moci vstoupit bez respirátorů.

27.8.
Na kábulském letišti jsou stále desetitisíce lidí, kteří se chtějí dostat ze země. Američané už odvezli přes 100 000 uprchlíků, ale je otázka, co ještě stihnou, když mají od Tálibánu lhůtu 31.8., dokdy by měli Afghánistán opustit. Někteří Afghánci už pochopili, že se to sotva stihne, a přesouvají se všemi možnými zpúsoby k pakistánským hranicím, aby tam požádali o azyl. Odhaduje se, že do konce roku opustí svou vlast až milion Afghánců, kteří zřejmě budou směřovat do Evropy.
Včera ještě rozjitřil napjatou situaci teroristický útok u kábulského letiště, při němž zahynulo 13 amerických vojáků a 170 Afghánců a k němuž se přihlásil ISIS-odnož Chazara, což jsou většinou zločinci, které nedávno osvobodil Tálibán z afghánských vězení.

28.8.
Poněkud otřesnou zprávu od investigativních zpravodajů přinesla BBC: na čínských trzích se postupně obnovuje prodej masa z netopýrů a stát do toho nijak nezasahuje. Současně už začínají některé restaurace nabízet pokrmy z tohoto masa. Děje se tak i ve Wusanu, kde celý koronavirový příběh před skoro dvěma roky započal.

29.8.
Bohoslužby:
Oberpfalz, Münster, St. Johannes Kirche, P. Norbert Wimmer (ZDF);
Staré Město, náměstí Velké Moravy, P. Michal Staufčík (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

30.8.
Pentagon tvrdí, že jeho dva drony v těchto dnech popravily dva vedoucí představitele ISIS-K, kteří se skrývali v pohraničních horách Afghánistánu. Bohužel, ten druhý dron zamířil omylem na domek sousedící s tálibánským sídlem a výsledkem bylo vyvraždění desetičlenné afghánské rodiny včetně sedmi dětí. Zděšení a nářek jediného příbuzného, který náhodou přežil, dnes vysílají televize snad celého světa.

31.8.
Po 20 letech Spojené státy dnes dokončily svou přítomnost v Afghánistánu, když evakuovaly více než 123 000 vojáků a civilistů ze země. Na území Afghánistánu však zůstaly tisíce Afghánců, kteří by se rovněž chtěli vystěhovat, ale provést jejich přepravu nebylo možné nebo vhodné. Také vojenské jednotky a občané z velké Británie a dalších zemí byly úspěšně evakuovány. Zůstal zde pouze oddíl norských vojáků, kteří odmítli evakuaci a nabídli pomoc místním nemocnicím, které jsou přetíženy množstvím raněných z posledních sebevražedných útoků.
Spojenci ponechali v zemi mnoho letadel, vrtulníků, tisíce aut a dalšího vojenského materiálu, který nyní Tálibánci přebírají. Další vývoj v zemi je pro celý svět velkým otazníkem vzhledem k hospodářskému úpadku a k zřejmé neschopnosti Tálibánu organizovat politický, společenský a kulturní život.


1.9.
Vstupujeme do podzimního období a svět směřuje do nestabilty, o jaké se nám nedávno ani nezdálo. Covidová pandemie se znovu stupňuje a očekává nás zřejmě čtvrté kolo, problémy s muslimským etnikem připomínají nekonečné války, které otřásaly světem už ve středověku v mnoha bojích s Osmanskou říší, družicové snímky a zprávy tajných služeb upozorňují, že Severní Korea vybudovala nové středisko na obohacování uranu k výrobě jaderných zbraní, a důmyslné i zlomyslné provokace Ruska zaměřené proti Západu stále více přibližují nebezpečí světové (a jaderné) války - Pentagon varuje, že nejnověji vyvinuté rakety s plochou dráhou letu, které je možné odpalovat ze skrytých podzemních sil na ruském území přímo na USA, mají vlastnosti, jakých americká výzbroj dosud nedosahuje.

2.8.
Prezident Biden ohlásil úspěšné ukončení evakuace z Afghánistánu - nejrozsáhlejší, jaká kdy byla v dějinách uskutečněna. Evakuováni však nebyli všichni, odvezení zbytku většinou Afghánců se ještě projednává. Přesto se ale na některé nedostalo: desítky vycvičených psů byly ponecháni osudu, pro ně v letadle místo nezbylo.
Tálibánci se nyní chystají přebírat materiál, který spojenci ponechali na místě, ale většinou budou zklamáni. Letadla v hangárech, automobily a různé stroje jsou neopravitelně poškozeny, třeba zničením motoru. Podobně i různá speciální zařízení v opuštěných ubytovnách.
Kábul se nyní plní stovkami vousatých "Američanů". Spojenci ponechali ve skladech tisíce uniforem, které si hned oblékli většinou bídně oblečení bojovníci nového režimu.
Začíná nová "svoboda projevu". Tálibánci obsadili soukromé televizní studio "PEACE" a nutili moderátora s pistolí u hlavy, aby před kamerou chválil novou vládu.
Budoucnost obyvatel Afghánistánu nebude růžová. Ekonomika je na dně, banky jsou uzavřeny a hodnota měny je téměř nulová. Naplno se projeví nedostatek potravin a léků, který dosud tlumily charitativní akce spojenců. Moderně zařízené nemocnice, které většinou sloužily každému bez ohledu na původ, se zavírají, cizí lékaři odešli. Jakékoliv spojení se světem dneškem končí a není jasné, kdo je opět obnoví.
Ženám se sice slibuje svoboda, ale už se objevují první napadení žen na ulicích bez doprovodu mužů, jak to vyžaduje šáríja, podle něhož by měly být takové ženy kamenovány.
Právo šáríja "stvořil Bůh a vložil do Koránu" prostřednictvím jednoho vzdáleného příbuzného proroka Mohameda v 7. století. Zavádí společenský systém (který už dávno předtím překonal třeba systém starých Řeků nebo Římanů), podle nějž neexistuje justice, soudy ani vězení. Každý přestupek se řeší na místě, třeba bičováním, useknutím ruky nebo smrtí. Trest bývá zvláště krutý k ženám a dětem.
Tálibáncům jsou zcela cizí zásady organizace společnosti, nevědí si rady třeba se školstvím nebo sociální péčí. Podle odborníků se dá očekávat, že jejich vláda dříve nebo později zkrachuje podobně, jako se to stalo komunismu. Vývoj v nejbližší době bude však pro obyvatelstvo bolestný.

3.9.
Babi Míla, učitelka správné výslovnosti. Opustila nás tento den v roce 2009.

4.9.
Máme krásné počasí, kterému se kdysi říkalo "indiánské léto", a předpověď nám ho slibuje asi na dva týdny. Zato na druhém konci Země, obzvláště v USA, řeší vážné problémy. Orkán Ida, který sám o sobě napáchal obrovské škody, končí věru stylově vydatnými dešti. Týká se to severovýchodu - mluvíme o New Jersey, New Yorku, Filadelfii a Bostonu. Všude jsou velké záplavy, jaké podle záznamů zde byly naposledy v roce 1850, to je před 170 lety. Například v Central Parku napršelo za hodinu 80 cm a ta rychlost způsobila nejvíce ztrát. Mezi asi 50 mrtvými je většina řidičů utopených v autě, protože kvůli náhlému přívalu nestačili ani vůz opustit. Lidé utonuli i v metru, což se předtím ještě nikdy nestalo. Prezident Biden přesto odlétá přednostně na jih do Luisiany, kde se lidé jen pomalu vzpamatovávají z hrůz způsobených Idou, milionu muselo být poskytnuto náhradní ubytování v armádních stanech a celá oblast bude na delší dobu bez proudu. Událost znovu vyvolala diskuse o změně klimatu i o tom, že nutná protiopatření bude nutno realizovat mnohem dříve, než se původně uvažovalo.

5.9.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

8.9.
Narození Panny Marie.

9.9.
V Karlových Varech prudce stoupá počet nakažených. Svádí se to na právě ukončený Filmový festival, kde se prý někteří účastníci chovali poněkud nevázaně.

10.9.
V Afghánistánu byla jmenována dočasná vláda - výhradně z nejvyšších představitelů Tálibánu. Stalo se však něco, co neočekávali ani noví mocipáni, ani ostatní svět: Do ulic vyšly stovky demonstrantů a žádali odchod Tálibánu a svobodu. Ozbrojenci na to reagovali střelbou do vzduchu. Zatím. Následně již zavedený mluvčí v televizi suše prohlásil, že ta demonstrace byla nelegální.

9/11

Uplynulo dvacet let od největší katastrofy v USA, kdy se zřítily dvě věže komplexu WTC v New Yorku.

* V minulém týdnu probíhal v Budapešti 52. Mezinárodní eucharistický kongres. Na jeho slavnostní uzávěrku se zítra dostaví papež František.

12.9.
Jméno Panny Marie.

Bohoslužby a akce:
* Budapešť, Náměstí hrdinů, Papežská mše sv. na závěr MEK, zůčastnily se desetitisíce věřících a tisíce duchovních osob, nejvýznamnějším hostem byl pravoslavný arcibiskup konstantinopolský Bartoloměj I. (NOE);

* Bratislava, apoštolská nunciatura ve Slovenské republice, setkání papeže Františka a představiteli nejrůznějších náboženských denominací sdružených v Ekumenické radě církví. (RTVS :2).

13.9.
* Bratislava, Prezidentský palác, setkání papeže Františka s prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou a představiteli státu. (RTVS :1).
Po městě se papež přepravoval v darovaném elektromobilu ŠKODA typu Octavia, které se montují na Slovensku. Součástí daru je i dobíjecí stanice, která bude instalovaná ve Vatikánu.;

* Bratislava, Katedrála sv. Martina, setkání papeže Františka s kněžími a řeholníky. Historický chrám ze 13. století, v němž bylo během doby korunováno 20 evropských panovníků, mezi nimi i Marie Terezie. (RTVS :1);

* Bratislava, Petržalka, Centrum Betlehem aneb Misionářky lásky Matky Terezy, ústav pro opuštěné a bezdomovce, Prohlídka Centra a setkání papeže Františka se sestrami a klienty. (RTVS :1);

* Bratislava, Rybné námestie, místo poblíž katedrály, kde kdysi stála vzácná synagoga, ale byla zbořena kvůli stavbě Mostu SNP přes Dunaj, setkání papeže Františka s představiteli Židovské náboženské obce a židovskými i křesťanskými občany. (RTVS :1).

* Na závěr dne se papež ještě sešel k soukromému rozhovoru s emeritním arcibiskupem Róbertem Bezákem a vrátil mu jeho biskupský prsten, který před léty musel odevzdat, když byl zbaven funkce.

14.9.
Povýšení svatého kříže.
Ráno se papež František přemístil letadlem z Bratislavy do Košic (asi 350 km) a odtud vrtulníkem do Prešova (asi 40 km).

* Prešov, Městská sportovní hala, Svätá liturgia pri príležitosti povýšenia úctyhodného a životodárného Krista, řeckokatolická bohoslužba podle svatého Jana Zlatoústého, Mons. Ján Babiak, arcibiskup a metropolita prešovský, papež František, prostranství obsadilo 25 000 věřících. (RTVS :1).

* Košice, sídliště LUNIK IX., setkání papeže Františka s romskou komunitou; jde o řadu vybydlených panelových domů, kde žijí většinou neplatiči bez vody a elektřiny v otřesných podmínkách. Jediným místním pozitivem je blízká nově vybudovaná oratoř, kde se saleziáni snaží podchytit místní děti a mládež. Na setkání se dostavili také zahraniční novináři, kteří se pokoušeli o rozhovor s papežem, ale neuspěli. (RTVS :1).

* Košice, stadion Lokomotiva Košice, setkání papeže Františka s mládeží. Velká plocha se zaplnila mnoha tisíci mladých i starších lidí. Na tomto místě byla před třemi roky blahořečena mladá dívka Anna Kolesárová, která před léty odmítla pokusy ruského okupačního vojáka o její zneuctění a ten ji pak zastřelil. Na stadionu je nyní její velký portrét. (RTVS :1).

15.9.
Panna Mária Sedembolestná. Štátny sviatok Slovenskej republiky.
* Národní svatyně Šaštín, papežská mše svatá na otevřeném prostranství, jehož sektory zaplnilo asi 35 000 věřících, také českých poutníků a kněží (Šaštín je vzdálen od českých hranic 15 km).
Nad oltářem je upevněn velký kříž s bronzovou sochou Krista, který zhotovil sochař Martin Lettrich. Součástí kříže jsou dva trámy z poškozeného kostela v Moravské Nové Vsi. (RTVS :1).
Po skončení obřadů odletěl papež František vrtulníkem asi 80 km do Bratislavy.

* Bratislava, odlet papeže Františka do Říma, což obnáší asi 430 km. Byla to zřejmě poslední služba státních aerolinek Alitalia, které budou v blízké době zrušeny z důvodu hospodářského propadu (zřejmě kvůli covidu). Současně je nahradí několik menších soukromých firem, o jejichž statusu a názvech se teprve jedná. Jak to bude s leteckými službami Svatému stolci také není ještě rozhodnuto.
V rozhovoru s novináři v letadle papež František prozradil, že by se ještě letos měla uskutečnit návštěva v Řecku, na Kypru a na Maltě. (RTVS :1).

16.9.
1100 let od smrti svaté Ludmily.
Bohoslužba:
Bazilika sv. Jiří na Pražském hradě, mše svatá na upomínku umučení svaté Ludmily, Mons. Jan Graubner, Mons. Dominik Duka, Mons. Charles Daniel Balvo, Schola Gregoriana Pragensis / David Eben. (NOE).

17.9.
Tetín, převezení lebky sv. Ludmily do kostela sv. Ludmily, promluva Dominika kardinála Duky o odkazu sv. Ludmily a projev papežského legáta Christopha kardinála Schönborna k novému oživení česko-rakouských vztahů. Pobožnost k uctění světice. (NOE).

18.9.
Bohoslužba:
Tetín, volné prostranství, národní pouť k české patronce svaté Ludmile, mše svatá, celebrují Christoph kardinál Schönborn, Dominik kardinál Duka, biskup Jan Graubner, přítomni čeští a někteří zahraniční biskupové a představitelé dalších církví. Hudba Hradní stráže a Filharmonický sbor. (ČT 2).

19.9.
Bohoslužba:
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc 2021, Katedrála sv. Václava, Antonín Dvořák: Třídílné oratorium Svatá Ludmila, Vzbouření a hrozby pražských pohanů, Krása a klid kraje berounského, Láska k Bořivojovi, společný křest a svatba na Velehradě. Moravská filharmonie Olomouc, Český filharmonický sbor Brno, Vysvětlující komentář Mons. Jan Graubner. (NOE).

21.9.
Krásný úplněk, jemuž v Americe už od doby pohanské říkají Měsíc úrody (Harvest Moon), bude v těchto dnech ozdobou oblohy.

22.9.
Podzimní rovnodennost dnes ve 22:20 hod. Dny se budou nadále zkracovat a noci prodlužovat až do 21.12. Ale co je hlavní: máme konec léta.

23.9.
Topijó! zajásala naše hanácká sousedka jako každoročně, když si sáhla na radiátor. A opravdu, chlad v bytech už byl sotva k vydržení. Zaplať Pán Bůh!

24.9.
Covid má v těchto dnech zas jednou žně. Počínaje Olympiádou v Tokiu, přes různé ty Wimbledony a EuroCupy, Kongres v Budapešti a nakonec i návštěvu papeže na Slovensku stoupají počty nakažených a nebezpečně se zaplňují nemocnice těžkými případy. Mezi známými postiženými se octl i prešovský arcibiskup Mons. Ján Babiak, který si zřejmě přinesl svou chorobu z nedávné návštěvy svých souvěrců v Řecku. A ovšem se stýkal (a objímal) se všemi biskupy a hodnostáři na Slovensku, kteří by nyní správně měli nastoupit karanténu. O situaci byl informován i papež, což zřejmě vedlo k novým opatřením ve Vatikánu. Od nynějška se musí každý návštěvník tamějších objektů (i třeba Náměstí sv. Petra při nedělním papežském požehnání) prokázat potvrzením o očkování, což bude papežská policie přísně kontrolovat.

25.9.
Skončily volby v Ruské federaci a vítězství patří opět Putinově straně i přes některá nedopatření a nepatřičnosti. Divíte se? Většina Rusů by vám řekla, že tak tomu bývalo v Rusku vždycky. Ale to by se zmýlili. Časy se mění a všechno je dnes jinak. Je tady moderní technika a lidé, kteří ji umějí využívat. Našli se šikovní chlapci, kteří ve volební místnosti nejen vzorně odvolili, ale navíc stačili získat důležité materiály. Materiály, jejichž šíření je zřejmě trestné, a to dokazuje jejich důležitost. Po ruských webech běží videa na nichž uvidíte různé manipulace a přečiny jako například kohosi, kdo svévolně vkládá do urny hromady volebních lístků. Vedení Komunistické strany Ruska si toho povšimlo, podalo stížnost a oznámilo protestní demonstrace ve velkých městech. Reakce Ministerstva vnitra byla okamžitá: Taková akce by byla nepovolená a úřady proti ní energicky zasáhnou. To jsou věci. Komunistická strana, která se dá pokládat za jednu z nejproblematičtějších v Parlamentu, se ukázala jako jediná nejslušnější. Nikdo jiný se totiž neozval. Jejich nynější "Lenin", jakýsi soudruh Novikov, kterého skoro nikdo nezná, půjde zřejmě v čele průvodu a možná ho některá gorila s nápisem OMON na zádech praští pendrekem, ale protože je chráněn poslaneckou imunitou, do vězení nepůjde. "Škoda", posteskl si Alexej Navalnyj, nyní za mřížemi, "kdybychom se tady setkali, mohli bychom spolu diskutovat o tom, jak dál v ruské politice".

26.9.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

28.9.
Svatý Václav, Den české státnosti.
Bohoslužba:
Stará Boleslav, bazilika sv. Václava, slavnostní mše svatá, celebroval Dominik kardinál Duka spolu s apoštolským nunciem a řadou biskupů, na počátku byla požehnána v minulých několika letech zcela obnovená bazilika, na rozsáhlé zahradě sledovaly obřad stovky věřících na obrazovce. (NOE).

30.9.
V Afghánistánu se vládnoucí Tálibán konečně představil po svém způsobu: byli zastřeleni čtyři Afghánci ve městě Herátu a jejich těla jsou vystavena na veřejnosti zřejmě proto, aby si obyvatelé uvědomili, kdo je tady teď pánem. Podle oficiálního prohlášení mají být tímto způsobem odstrašováni stále ještě aktivní zločinci.


1.10.
Svět se neustále mění a v řadě oblastí dochází k významnému pokroku. Týká se to i zdravotnictví a zdá se, že informace o tom nás do jisté míry míjejí. Například v oblasti vysokého krevního tlaku se u nás mnoho let předpisují drahé, i když účinné léky, které jsou v řadě vyspělých zemí už dnes neznámé. Existují totiž přípravky s přímo zázračnými účinky, které jsou zcela samozřejmé v Německu, Británii, skandinávských zemích nebo třeba v Izraeli. Ovšem, aplikují se v omezené míře i u nás, na příklad v léčebných zařízeních pro VIP pacienty; pro obyčejné lidi jsou zatím téměř nepřístupné. Tyto léky se vyrábějí především v USA, částečně také v Izraeli a jejich problémem je cena, na naše poměry příliš vysoká.
Přitom mluvíme o léčbě chorob, které jsou na celém světě nejrozšířenější, především o chorobách krevního oběhu. Tyto nemoci postihují na světě mnohem více lidí než třeba covid nebo rakovina. Existují snahy tyto léky zpřístupnit široké veřejnosti, ale jednání s výrobci je velmi obtížné. Nové léky jsou totiž tak účinné, že jejich spotřeba by byla podstatně nižší, než u těch dosud běžných, a z těchto důvodů jim nejsou nakloněny ani lékárny.
Na internetu ovšem najdete nabídky skrytého prodeje za celkem přijatelnou cenu, které organizují lidé, kteří se snaží posunout pokrok v této oblasti kupředu. My tady uvedeme jednu z možností, a sice program "Čisté cévy", který propaguje profesor Michal Koláček z Univerzity medicíny a farmakologie v Ostravě. Pan profesor se zaměřuje na cévní obtíže po celý život, napsal o tomto tématu 47 knih a dokazuje, že ucpané cévy mají na svědomí velké množství potíží všeho druhu od mrtvice a infarktu přes bolesti kloubů až po vady zraku. Ve spolupráci se zahraničními firmami nabízí teď přípravek FRIOCARD, který při aplikaci 1,5 až 2 měsíce zbaví pacienta všech potíží způsobených nedostatečným krevním oběhem a dává mu naději, že se jeho život prodlouží o 11 až 17 let. Jedna dávka léku se nabízí za méně než 1000 Kč, což je možné tím, že při distribuci se lékarny vynechají, a také proto, že výrobci jsou ochotni v omezených případech poskytnout určité slevy. Podobných přípravků je ovšem víc a jejich společným znakem je moderní koncepce, kdy neobsahují žádné chemikálie a tvoří je výhradně rostlinné extrakty. Budeme si muset zvykat na to, že podobně budou vypadat mnohé léky budoucnosti.

3.10.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

4.10.
Hrozivé zprávy z Afghánistánu budou nyní zřejmě častější. Tlumočníci a různí úředníci, kteří sloužili americké administrativě a rozhodli se v zemi zůstat, dostávají nyní postupně předvolání k soudu.
Holiči v celé zemi obdrželi přísný zákaz odstraňovat nebo i příliš přistřihovat pánské vousy, protože zákon šáríja přikazuje všem mužům své vousy nechat volně růst.

5.10.
V Británii se chystá revoluce a není divu. Z ničehož nic tam mají spoustu potíží: schází jim desetitisíce řidičů (byli to emigranti, kteří vlivem brexitu odešli raději pracovat do zemí EU), vázne zásobování spotřebním zbožím i pohonnými hmotami (v EU takové problémy hladce řeší obrovský a solidární trh), skotští rybáři mají problémy s lovem ve vodách EU, i když oni většinou brexit nechtěli, Severní Irsko jakožto cizí země musí náhle při důležitém exportu potravin překonávat vysoká cla platná pro země mimo EU a tyto strasti nikdo neumí vyřešit. Problémů je více a s postupem doby přibývají další. V této situaci byl v Brightonu zahájen sjezd Labour Party, na jehož zahájení pronesl svůj devadesátiminutový zahajovací projev předseda strany Sir Keir Starmer.

Situace se zdá být jasná: brexit byl velice nerozumná volba a labouristé náhle cítí podporu téměř celého národa. Chápou to i v jiných zemích a původně vášniví podporovatelé odchodu v polofašistických stranách (jako je třeba i naše SPD) už ustoupili a hledají jiné náměty, jimiž by zaujmuli voliče. Co se stane? Vedoucí levicová strana se bude snažit napravit chybu pravičáků, vyvolat volby a vrátit zemi zpět do EU. Jisté je, že to bude velmi strastiplná cesta.

08.10.
Půjdete volit? V superdebatě se nám představili šéfové hlavních stran a koalic. Moc nám toho neřekli a nakonec se pohádali kvůli lidovcům a jejich spojení s ODS; prý měli správně spojit své síly s ČSSD, což by určitě zvolil i jejich někdejší šéf Josef Lux. To rozčílilo i paní Luxovou, která hned telefonovala, že Lux by nikdy socany nevolil a tím méně bývalé komunisty nebo politiky s problémy se zákonem. Tak si vyberte!

09.10.
A vybrali jste si dobře! Ty čtyři formace, které z voleb vznikly, jsou právě tak dostačující a na evropské úrovni. Z nich si může každý (jen trochu tolerantní) občan zvolit podle svého gusta. Tvůrci všech těch ministraniček mají jedinou možnost: pokud se opravdu chtějí věnovat politice, nezbývá jim než vstoupit do hlavního proudu. Ministraničky zcela zákonitě zaniknou a ze zániku některých máme srdečnou radost (KSČM), protože nám už svou pouhou existencí dělaly v evropském kontextu skutečně ostudu. A budeme mít opravdu radost i při pohledu na nově zformovanou Sněmovnu, i když nic není jednoduché a pan prezident se bude jistě ještě nějaký čas snažit,aby nám tu radost kazil. Kníže Schwarzenberg, který se v těchto dnech s politikou definitivně rozloučil a odchází do Rakouska, kde má svou rodinu, se dle svého zvyku pregnantně vyjádřil, že hlavním úkolem českého voliče v nejbližších volbách je zbavit se Babiše a zbavit se Zemana.

10.10.
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše svatá u příležitosti zahájení dvouleté celosvětové Synody, to jest společné cesty laiků, duchovních a papeže při formaci nové tváře církve (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

11.10.

Jiří Suchý (90) v nemocnici.
Ve stejné nemocnici je i prezident, který nepovoluje lékařům, aby prozradili jeho diagnózu na veřejnost. Podle nich se z JIP běžně neodchází brzy, spíše za týden i déle. Zdá se, že velkorysé plány na oslavu státního svátku budou muset být skromnější. Také vliv prezidenta na povolební jednání bude zřejmě minimální, pokud věc nepřevezme nějaký jeho zástupce.

12.10.
Začínají jednání mezi vítězi voleb. Andrej Babiš projevil zájem o spojení s ODS, ale koalice SPOLU a PirStaN podepsaly dohodu, že s Babišem nikdy. Spojila by se s ním jedině SPD, ale to by nestačilo; Babišovi tedy nezbývá, než zůstat ve Sněmovně v opozici, ale je možné, že v duchu uvažuje o kandidatuře na prezidenta.
Přicházejí gratulace k porážce hnutí ANO také ze Slovenska od prezidentky Šaputové a úlevu dává najevo i Brusel. Zdá se, že akcie Česka nyní stoupnou a znovu se objevuje názor, že bychom měli přijmout euro. Přemluvit Čechy však bude těžké, klausovské názory na tyto věci jsou v nás zapuštěny příliš hluboko a skutečnost, že Slováci od původního odporu jsou s novou měnou velmi spokojeni, nám nestačí.
Obě koalice už souhlasí s počtem ministrů v budoucí vládě 9+6, zatím beze jmen, ale premiér Petr Fiala je zřejmý. I zahraniční média naznačují, že práce bude moc, když v minulosti bylo dost věcí zanedbáno, a budoucímu premiérovi není co závidět.

13.10.
Zcela nenápadně se hlásí covid, snad abychom na něj nezapomněli, abychom ho dokonce nepodceňovali. Již několikátý den se hlásí přes 1500 lidí nově nakažených denně. Jsme momentálně čtvrtí nejhorší v EU. Zcela nejhorší je Slovensko: Bylo prodáno tisíce vstupenek na očekávanou premiéru filmu o Karlu Gottovi, až do okamžiku, kdy bylo ohlášeno uzavření všech kin.
U nás se urychleně obnovují covidová centra ve velkých nemocnicích, před nedávnem rušená, uvažuje se o uzávěrkách škol, restaurací a kulturních zařízení. Ve velkých závodech podávají Vietnamci hromadné výpovědi, protože se prý obávají dalšího blízkého vyvrcholení epidemie. Odborníci potvrzují, že třetí vlna nákazy je už na postupu a třetí dávku vakcíny bude možno ordinovat už po 6 měsících od dávky druhé.

14.10.
Situace v Rusku je kritická, oznamuje se téměř 10 000 nově nakažených denně, v naprosté většině neočkovaných. V zemi se 146 miliony obyvatel je nyní nakaženo přes 8 milionů lidí.

15.10.
Ani Kancelář prezidenta, ani Ústřední vojenská nemocnice, kde je prezident Zeman již týden umístěn na JIP, neposkytují informace o jeho zdravotním stavu, případně o schopnosti zastávat úřad. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tedy napsal na ÚVN žádost o informaci a už dostal odpověď (ve shodě se zákonem nemocnice obsah odpovědi neuveřejnila).
Pokud nevyjde od prezidenta žádný pokyn, sejde se podle Ústavy nová Sněmovna 8. listopadu a bude projednávat vytvoření nové vlády.

17.10.
Slovensko, poutní místo Marianka, P. Michal Krysztofovicz CCG, generální představený bratří těšitelů (RTVS :2);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

18.10.
Pravidelné ťukání znějící naším obydlím prozrazuje, že straky svými zobáky pilně narušují omítku domu a pochutnávají si na bílém plastovém podkladu. Kruhové otvory na řadě nepřístupných míst prozrazují rozsah škod a správa domu je bezmocná; ptáci jsou chráněni zákonem, nesmějí se střílet ani chemicky hubit a případné opravy děr prováděné speciální firmou "mužů na laně" by byly stejně jen dočasné.

19.10.
Po Sputniku, psovi Lajce a Jurii Gagarinovi si připsali Rusové další prvenství: natočili první film ve vesmíru. Oleg Novickij, Klim Šipenko a herečka Julia Peresild strávili na vesmírné stanici ISS celkem 12 dní a podle svého scénáře natočili zhruba 35minutový film o lékařce, která byla vyslána do vesmíru k nemocnému kosmonautovi. Bylo to velmi náročné kvůli časové tísni, takže tvůrci prakticky nespali. Film však byl dokončen a včera se vrátili na lodi Sojuz MC-18, když kapsle s padákem s nimi přistála na předem stanoveném mistě ve stepi v Kazachstánu. Jsou zdrávi, jen představitelka hlavní role, známá ruská herečka, si stěžuje, že po delším pobytu v beztížném stavu má potíže s chůzí.

20.10.
Kouzelný úplněk Měsíce spolu s blízkou Venuší potěší všechny vnímavé poutníky po celou noc. Při ranním západu měsíčního kotouče kolem 6:00 hod. dojde k nezvyklé situaci, kterou lze spatřit je zřídka, kdy je současně vidět vycházející Slunce i zapadající Měsíc. A v této situaci nastane ten "zázrak": na několik minut se na obloze objeví všechny hvězdy jako v noci. Vidíme souhvězdí Orion a tedy i jeho největší "trhák" - Aldebaran, který si svítí jako nějaká místní hvězda a přitom je od nás vzdálen 800 světelných let! Slunce ovšem vše brzy svým jasem vymaže, ale zářící měsíční tvář se ještě dlouho jakoby vysmívá, až zmizí za obzorem, a celé představení tak skončí.

21.10.
S covidem je už zase zle. Tisíce nakažených, desítky zemřelých, hrozí přeplněné nemocnice a zavřené restaurace; nemocnice v postižených oblastech už vyhlásily zákaz návštěv. Podobná situace je u sousedů v Německu a na Slovensku. Rusko už kvůli krizi potvrzuje statistiku o úbytku obyvatel a jediný lék, který tam na zrádnou chorobu vymysleli, jsou týdenní prázdniny pro všechny.

22.10.
Máme tu nový orkán, který se snaží škodit podobně jako ten bezejmenný letos v létě na Moravě. Tetokrát už jméno má, dali mu ho Němci a jmenuje se Ignatz podle svatého Ignáce, který má svátek 17. října, v den, kdy tento filištín v Německu poprvé pořádně zafoukal a zaškodil.

23.10.
Pracovníci Kanceláře prezidenta se právě přiznali, že při aranžování prezidentského podpisu dokumentu o svolání nové sněmovny na 8. listopad se sešli u prezidentova lůžka ve větším množství a pořídili o tomto úkonu videozáznam. Akce proběhla bez vědomí vedení nemocnice nebo ošetřujících lékařů, vedení nemocnice podalo v této záležitosti trestní oznámení a současně zajistilo zpřísnění policejní kontroly jakýchkoliv návštěv u léčeného prezidenta na JIP.

24.10.
Misijní neděle.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

27.10.
Tradiční oslava Státního svátku ve Vladislavském sálu se podobně jako loni neuskuteční, tentokrát kvůli zdravotnímu stavu prezidenta. K vidění bude jedině slavnostní přehlídka Hradní stráže na prvním hradním nádvoří. Také 30 vyznamenaných se nedočká svých medailí, když ani premiér, ani šéfové Sněmovny a Senátu nebyli ochotní prezidenta při vyznamenávání zastoupit. K obřadu dojde v náhradním termínu při některém dalším svátku.

28.10.
Den vzniku Československa.

Dnes bychom slavili už 103. narozeniny ČSR. Ale dějiny (a hlavně vůle národů) se ubíraly jinou cestou, v Bruselu museli vztyčit nový 28. stožár a zavěsit na něj novou vlajku na počest Slovenské republiky.

30.10.
Nastává zimní čas, a tak nastavíme ručičky hodin o hodinu zpět. Ráno sí pak můžeme za odměnu hodinu přispat. Tohle přepínání hodin chtějí všichni zúčastnění v EU zrušit, jenže se nemohou dohodnout, který z obou časů si máme definitivně a navždy ponechat. Nejlepší by byl ten zimní, který používá celý svět odjakživa (Angličané ho nazývají Greenwich Mean Time). Tak zvaný letní čas byl zaváděn v 70. letech minulého století prý kvůli šetření energií. Británie ho nikdy nepřijala, protože tamní lékaři zjistili, že je zdraví škodlivý, a dnes už víme, že ani to šetření neplatí.

31.10.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).


1.11.
Všech svatých.
Porovnání s celou EU prozrazuje, že jsme zase jednou nejhorší v počtu nakažených a zemřelých. Při bližším pohledu za to mohou kraje Severomoravský, Jihočeský a příčina je už klasicky v nechuti k očkování.
A přece není nejhůř. Tam, kde nezabírala jakákoliv přesvědčování, pomáhá náhle jiný činitel, který se nazývá strach. Především v místech velkého postižení vidí lidé přeplněné nemocnice a mnoho pohřbů a náhle už nedemonstrují s plakáty proti očkování, ani nekřičí po ulicích, ale tiše stojí ve frontě a čekají, až na ně přijde řada. V jedné severomoravské nemocnici oznamují lékaři, že za den naočkují kolem 30 000 lidí. Ideální by bylo dosáhnout aspoň 80% proočkovanosti.
Jediný člověk, kterému je jasno, oč tady jde, je Václav Klaus: podle něj covid-19 není žádná nemoc, všechny ty akce s rouškami, testováním a očkováním prosazují levičáci a ohlupují s tím celý národ.

2.11.
Památka zesnulých.

3.11.
Auto pro idioty? Žádné páčky, žádná tlačítka, všechno se ovládá ťuknutím prstu do displeje jako u mobilu. Ani žádné startování - posaďte se za volant a motor se rozběhne. Takový je poslední model TESLA Y. A největší výzva pro světové automobilky: V tomto modelu nejsou žádné čipy.

4.11.
Moskva a Petrohrad prožívají nejkrutější chvíle v dějinách, tolik mrtvých za jediný den nebylo ani ve válce. V obou městech byl vyhlášen lockdown - všechny obchody a podniky kromě vybraných potravinářských jsou uzavřeny, většina pracujících má zatím týden volna, je zakázáno noční vycházení. Počty nakažených (variantou delta) a zemřelých jsou nejhorší na světě.

5.11.
Říci, že situace je obzvláště v Evropě kritická, je slabé slovo. Vždyť i u nás se blížíme k dennímu počtu nakažených 10 000 a máme denně přes 30 zemřelých. Podobné je to na Slovensku, na Slovinsku, v Maďarsku. V Německu a Belgii je situace mnohem horší a to jsou všechno země s vyspělým zdravotnictvím, které si většinou s náporem covidu umějí poradit. Rusko je skutečně historicky na dně, má navíc nejméně očkovaných na světě a jejich vakcína SPUTNIK má pochybné výsledky. V této situaci představuje Británie první anticovidovou pilulku, ale ta dosud nemá mezinárodní uznání.
Otázka laika: Podaří se v roce 2022 covid zlikvidovat? Odpovídá světoznámý odborník: To je jako byste se ptal, jestli napřesrok poletíme na Mars (NASA prý poletí na rudou planetu nejdříve za 10 let). Epidemiologové se naopak obávají, že by během zimy mohlo jen v Evropě zemřít až púl milionu lidí. Problémy jsou v podstatě dva - neočkovaní lidé a proti původnímu očekávání i omezené trvání působnosti vakcín na ty očkované. Bude nutno v příštím roce třeba násilím očkovat neočkované i ty očkované zhruba před rokem.
Ani v zámoří nejsou bez starostí. Zdá se, že v USA si Covid oblíbil mladou krev. Objevují se velmi těžké případy u dětí kolem 12 let; většina nakažených zůstává v nemocnicích a na kyslíku, jen část je jich očkovaná. Několik jich už zemřelo.

6.11.
U nás máme navíc starosti ryze politické. Příští týden se má podle Ústavy sejít nová Sněmovna, vláda by měla odstoupit a novou by bylo třeba jmenovat. To všechno jsou úkoly pro prezidenta, ale je otázka, jestli to zvládne. V nemocnici byl právě přemístěn z JIP do odděleného pokoje, ale snaha premiéra Babiše se s ním sejít nevyšla; podobně jako všechny nemocnice i ÚVN vyhlásila zákaz veškerých návštěv. O zdravotním stavu prezidenta bude jednat konzílium, což prozrazuje, že je vážný. Zdraví politici si asi budou muset poradit sami.

7.11.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

8.11.
Dnes nastane v Praze horečná politická činost, jaká dosud neměla obdoby. Z hlediska státoprávního jsme totiž v bodě nula: Nemáme Poslaneckou sněmovnu, nemáme vládu, prezident republiky je podle lékařského konzília těžce nemocný a o jeho propuštění z nemocnice nelze v příštích týdnech uvažovat; navíc jsou k němu zakázány návštěvy a případné jeho zásahy online nemají většinou právní opodstatnění. Je však tady jedna dobrá zpráva: Prezident telefonoval s premiérem Babišem a pro mnohé převapivě se vyjádřil, že je připraven jmenovat vítěze voleb Petra Fialu premiérem. Pokud by následně schválil i jména ministrů (a zde často v minulosti předváděl různé zdržovací triky), mohli bychom si oddechnout.
Po této naší úlevě pak nastává přehled toho, co na budoucího premiéra čeká a co mu nebudeme závidět: Vzhledem ke covidu a také k předvolebním tanečkům povolila Babišova vláda poněkud uzdu, takže vznikl fantastický dluh v plánovaném rozpočtu, který nemůže nová vláda jen tak nechat; bude třeba zeštíhlovat státní aparát (zatím jsou naopak v plánu tři nová ministerstva), opatrně zvyšovat daně a přitom brát ohled na sociálně slabé občany, protože zvyšování cen všeho bude také fantastické; s covidem se nám stále nedaří, přesvědčování těch neočkovaných nezabírá a vypadá to na opětné zavírání škol; podnikatelé, hlavně ti největší, se ozývají, že v mezinárodním kontextu je dnes už korunové účetnictví neudržitelné (s tím souhlasí i Česká národní banka) a chtějí aspoň vyjímečné povolení účetnictví s eurem, když oficiální vstup do eurozóny převaha ODS v koalici sotva kdy schválí. A nakonec bonbónek: Od 1. července 2022 bude předsednictví EU na půl roku v rukou ČR se všemi starostmi a problémy, jaké současná Evropa zakouší.

9.11.
Obě koalice veřejně podepsaly koaliční smlouvu, Sněmovna se poprvé sešla a 200 poslanců slibovalo věrnost, formovaly se důležité výbory. Po měsíci pobytu prezidenta v nemocnici se konečně veřejnost dozvídá podrobnosti o jeho zdravotním stavu. Jedná se o vážnou a prakticky nevyléčitelnou poruchu funkce jater, kdy tělo odmítá výživu a je třeba ji zajišťovat sondou do žaludku, když transfuze nestačí. To spolu s cukrovkou a "kuřáckými plícemi" (60 cigaret Davidoff denně) nijak léčbu neusnadňuje. Pobyt v nemocnici potrvá ještě několik týdnů, přičemž pracovní schopnosti prezidenta budou značně omezeny.

10.11.
Nová Sněmovna může ode dneška fungovat. Do jejího čela byla zvolena paní Marta Pekarová-Adamová, její protikandidát za ANO Karel Havlíček byl Sněmovnou odmítnut, protože je ministrem, bylo zvoleno 5 místopředsedů, šestý kandidát Radek Vondráček za ANO byl odmítnut pro jeho výstřední chování a bude nahrazen později.

11.11
Dnes je plno příležitostí ke slavení. Oslavuje se konec První světové války (1918 a červené vlčí máky), my slavíme svátek našeho Martina a srdečně mu blahopřejeme, odpůrci Andreje Babiše se dočkali, že premiér a jeho vláda koalice ANO, ČSSD, KSČM konečně podala demisi a informovala o tom písemně prezidenta. Také prezident se může radovat, že bude v pondělí v nemocnici přemístěn do standardního pokoje, kde bude moci přijímat návštěvy - jedna z prvních návštěv, Petr Fiala za koalice SPOLU / PIRATStar, mu pak předloží jména ministrů v nové vládě, jejímž bude předsedou.
Bylo dosaženo na české poměry určitého rekordu, kdy po parlamentních volbách s takovou rychlostí se uskuteční kompletní výměna politického vedení země.

14.11.
Světový den chudých.
Vatikán, Bazilika sv. Petra, papežská mše svatá;
Krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

15.11.
První návštěvu pana prezidenta v nemocničním pokoji pro dlouhodobou léčbu vykonal dosavadní premiér Babiš a později paní prezidentka Zuzana Čaputová. Přijela do Prahy při příležitosti slavného Dne svobody a setkala se s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, kde byla vyznamenána Stříbrnou medailí, a také s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou-Adamovou. Nakonec položila květinu a rozsvítila svíčku u pamětní desky na Národní třídě.

17.11.
Den boje za svobodu a demokracii.
Praha, chrám Panny Marie před Týnem, děkovná mše sv. za darovanou svobodu, apoštolský nuncius Mons. Charles Daniel Balvo.(NOE).
Po obřadu průvod věřících k pamětní desce na Národní třídě, u níž pokládali stovky květin a tisíce svíček.
Televize NOE pak vysílá celé odpoledne z Národní třídy přenosy.

18.11.
Petr Fiala se včera setkal s prezidentem a seznámil ho se jmény členů budoucí vlády. Navrhl mu také zkrácené administrativní uvedení vlády do funkce. Prezident nesouhlasil, chce slavnostní obřady, zvlášť jmenování premiéra a zvlášť instalaci vlády, vše v Lánech. To ovšem závisí na termínu propuštění hlavy státu z nemocnice, který zatím není známý. Prezident má také problém s jmenováním pirátského ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, podle právníků ale nemá ústavní právo rozhodnutí premiéra vetovat. Nová vláda tedy zřejmě začne pracovat až někdy počátkem prosince.

Kdo nečeká, je coronavirus. V těchto dnech zaznamenáváme nejvyšší počty nakažených za den od počátku pandemie (22 500). Podobná situace je v Německu (55 500) i v jiných evropských zemích. V Rakousku zavádějí lockdown pro neočkované, v Rumunsku si nevědí rady s těžce postiženými a posílají je letecky k nám do českých nemocnic. Po rozšířené vakcinaci jsou tak všude většinou postižení neočkovaní. Také u nás bude třeba co nejdříve zavést drastická opatření, obzvláště pokud se týká dětí a škol.
Oslavu 17. listopadu na Staroměstském náměstí včera narušil autobus, celý pomalovaný hesly proti očkování, s hlaholícím rozhlasovým zařízením a s dostatkem agitačních plakátů, dokonce i tištěných brožurek. Tohle všechno musí někdo platit.

19.11.
Podle sdělení lékařského konzília není v současné době možné trvalé propuštění prezidenta Zemana z nemocnice, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu. Pokud je zapotřebí, aby byl proveden nějaký úřední úkon, který nelze realizovat v objektu nemocnice, bude poskytnuta pacientovi krátkodobá propustka maximálně v trvání několika hodin, aby se po jeho návratu mohlo v léčebném procesu pokračovat.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštívila překvapivě Prahu znovu, tentokrát na rozloučení se zpěvákem Miro Žbírkou (viz VZPOMÍNÁME).
Poslední krásný podzimní úplněk.

20.11.
Americká firma Pfizer vyvinula novou vakcínu, která se podává v pilulkách a je mnohem účinnější než ty dosavadní, protože obsahuje tři složky zaměřující se na dosavadní tři známé hlavní varianty viru. Prezident Biden oznámil, že vláda tuto vakcínu objednala v množství pro očkování 10 milionů lidí. Cena jedné dávky je 530 dolarů (11 800 Kč), vláda tedy zaplatí 5,29 md.

21.11.
Ježíš Kristus Král.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka; u příležitosti diecézního Dne mládeže pozdravili z okna knihovny davy na Náměstí sv. Petra také dívka a chlapec z Říma. (NOE).

22.11.
Občané, je konec legrace! Naše země se dostává do těžké krize, v jaké už dlouho nebyla - naposledy při Hitlerově Mnichovu nebo Brežněvově okupaci. Vypadá to, že covid-19 přechodně vítězí a vládě nezbývá než vyhlásit výjimečný stav a tedy i lockdown bez časového omezení. Nemocnice jsou v krizi a personál zvládá nápor jen s nejvyšším vypětím. Na pomoc jsou povoláváni vojáci a studenti lékařských fakult. Krize je způsobena pomalým záběrem vládních operací a stálou neochotou neočkovaných ustoupit od svých nesmyslných zásad (i když lidé přece jen začínají chápat nebezpečí a před očkovacími středisky se tvoří v posledních dnech dlouhé fronty). Krize je ovšem hluboká a může trvat i půl roku.
V této situaci, kdy bychom potřebovali novou vládu s čerstvými silami jako sůl, se rozhodl prezident, že ji neschválí kvůli pro něho nepřijatelného kandidáta na ministra zahraničních věcí (důvod je jasný - pirát Jan Lipavský nebude nikdy tupá proruská ovce). Nastává boj mezi premiérem Fialou a Zemanem, což představuje žaloby u Ústavního soudu a případná odvolání, takže se vlády nemusíme dočkat ani za několik měsíců. Premiér se rozhodl, že neustoupí, a podporují ho obě koalice a pravděpodobně i většina Sněmovny a Senátu.
Podobná krize není jenom u nás, ale třeba i v Německu, kde covid také tvrdě útočí a země stále ještě nemá novou vládu. Rusko je sice daleko, ale situace tam je ze všech zemí nejhorší, což vyvolává mezi lidmi hnutí těch, kteří pod vývojem situace uvažují o emigraci, když život v jejich vlasti se stává nesnesitelným. Představa, že by nás zavalila vlna ruských emigrantů není ale příliš lákavá. Přitom jejich vláda neumí nic jiného než soustřeďovat vojska na ukrajinských hranicích a snad by byla schopna i vyvolat válku.
Co nám zbývá? Zapomeňme na Vánoce, obrňme se trpělivostí a hlavně nezapomeňme důsledně dodržovat hygienická pravidla, protože covid nikdy nespí. A pokud máme v okolí nesmlouvavého odpůrce vakcíny, pokusme se ho přesvědčit, aby ustoupil. Jen živí občané mají pro budoucnost význam a zvýšené zisky pohřebních ústavů nemohou naši ekonomiku významně posílit.

23.11.
V neděli bylo 8000 nakažených a v pondělí už zase 14 000. Celostátní nouzový stav vláda na nátlak hejtmanů nevyhlásila; upravený pandemický zákon se má podle potřeby aplikovat jen v ohrožených regionech. Přetíženým moravským nemocnicím pomůže převoz pacientů do Prahy.

24.11.
Červená středa.
Slovensku hrozí katastrofa. Je tam příliš mnoho odpůrců očkování, a tudíž příliš mnoho obětí. "Jediné řešení je lockdown s celostátní uzavírkou", říká prezidentka. Země je na tom nejhůř na světě, na druhém místě je nyní Česko, Rakousko se posunulo do třetí pozice.

25.11.
Čísla neúprosně stoupají. V úterý bylo 25 000 nakažených, ve středu 26 000 ve čtvrtek 27 717, což je absolutní rekord. I proto byl nakonec celostátní nouzový stav vyhlášen, zatím na 30 dní.
V pátek se sejde nový premiér s prezidentem a kamenem úrazu bude jméno ministra zahraničních věcí. "Tento ministr v žádném případě, tudy vlak nejede", řekl prý prezident.
Kandidát na ministra průmyslu Michalik odstoupil kvůli svému podnikání na Kypru, což je prý střet zájmů. Starostové už hledají náhradníka.

26.11.
Celý národ čeká, jak se prezident zachová k nové vládě. Podle odborníků by po prezidentově revizi jednotlivých ministrů mohla být vláda schválena nejdříve za tři týdny. Jenže:


Situace se náhle změnila jako mávnutím kouzelného proutku: Zeman je pozitivní bez příznaků a byl převezen z Lán zpět do ÚVN, kde by měl dodržet dvoutýdenní karanténu. Osud vlády je tedy ve hvězdách.
Dnes přibylo 20 300 nakažených.

27.11.
Pražský magistrát se rozhodl skoncovat se staršími tramvajemi v Praze. Perspektivní model se jmenuje Škoda 15T For City a dočkáme se jich postupně do tří let.

28.11.
První neděle adventní. Začíná také Chanuka čili Svátek světel. Tento židovský svátek se bude slavit až do 6. prosince.
Bohoslužby:
Ostrava, kaple Telepace, biskup Mons. Martin David; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

Petr Fiala byl dnes nakaženým prezidentem jmenován novým premiérem.

29.11.
Jestli si myslíte, že přestaneme psát o pandemii, tak se bohužel mýlíte. "Bratr Covid", (jak by ho nazval sv. František) má v kapsáři (podobně jako Babička) ještě mnohá překvapení. Celý odborný svět je zděšen a světové aerolinky odvolávají své spoje do Jižní Afriky. Tam se objevila nová varianta viru, už nazvaná "omikron", která je vzhledem ke své struktuře více mutací zřejmě mnohem nakažlivější a životaschopnější. Povel k panice dala první Belgie, kde variantu v posledních dnech prokázali. Mezitím už ji hlásí z Izraele a Hongkongu. U nás dosud není, ale onemocněl covidem i ministr zdravotnictví, prý tím obyčejným.
Angela Merklová, která v nejbližších dnech zřejmě ve své funkci skončí, varovala ve zvláštním projevu Němce, že země je v těchto dnech snad v největším nebezpečí v moderní historii. Vyzývala všechny neočkované, aby překousli všechny své nezodpovědné zásady a dali se očkovat a aby dodržovali všechna požadovaná pravidla hygieny, především aby zbytečně necestovali a během svátků nevytvářeli velká společenství.

30.11.
V řadě evropských zemí už omikron objevili, u nás v jednom případě na Liberecku.
Designovaný premiér chce celý systém boje s covidem přebudovat, aby byl pro lidi průhlednější a přívětivější. A nejen ten systém - dočkáme se zřejmě různých změn i v jiných oblastech.


1.12.

Letos máme ten nejdelší možný Advent, a sice 27 dnů (teologové počítají do Adventu i Štědrý den). Bude tedy dost času na přípravu Vánoc, na modlitby i na dárky. Prezident republiky v karanténě slibuje, že za 15 dní zkontroluje všech 18 ministrů, jestli mu vyhovují, a pak celou novou vládu schválí. To je teorie. Ve skutečnosti už dnes víme, že jeden ministr pro něho představuje "koleje, kudy vlak nejede". Designovaný premiér je ovšem přesvědčen, že vybral toho nejlepšího, a navíc za ním stojí Ústava ČR, která o nějakém prezidentském vetu nic neví. Je zde tedy spor, který se dá řešit buď dohodou nebo kompetenční žalobou u Ústavního soudu. Ten ovšem má svou důstojnost a na jeho rozhodnutí je možné čekat týdny. To by normálně nevadilo, ale v dnešní situaci, kdy stará vláda už nemá moc sil pro boj s covidem (a dokonce s nějakým daleko horším), to představuje mnoho dalších mrtvých v přeplněných nemocnicích.

2.12.


Svátek světel je tady! Izraelský prezident Isaac Herzog rozsvěcí první svíčku z osmi na Západním břehu Jordánu.

4.12.
Jsme různí - oni slaví Chanuku, my Advent. Ten má být sice postní, ale já budu mít zítra flákotu, protože dceřina kolegyně dnes doma zabíjí krávu a dcera už připravuje mrazák, neb tam brzy přibude fůra masa. Je prostě jiná doba a tam kdesi na kraji Prahy prý nikdy už krávu mít nebudou. Když se podíváte na internet, podobné starosti mají třeba i velké zemědělské podniky v USA. Ruší krávy i prasata prostě proto, že maso už se tolik nekupuje (aspoň v Americe se šíří pověsti, že maso vzhledem ke své škodlivosti se výhradně stává potravou chudých, kdežto milionáři jsou nuceni svými dobře placenými osobními lékaři konzumovat spíše sóju, čočku, mrkev a zelí.
A to není všechno. Milému dobytku vyrostli i jiní nepřátelé, a sice ekologická hnutí. Je třeba chránit naši matičku Zemi a starat se o ovzduší, které je nyní znečištěno různými škodlivinami. Odborníci zjišťují (a teď zpozorněte vy, co jezdíte na venkov, abyste se nadýchali čerstvého vzduchu), že krávy téměř výhradně oblažují naše životní prostředí metanem. Důvodem je prý strava - ať už se pasou nebo dostávají ovsa, sice skáčou hopsa, ale co je to platné - prdí jedovatý plyn. Někteří zemědělci jsou odhodláni chovy rušit, ti pokrokovější se obracejí na nejnovější výzkumy, že totiž nejvhodnějším krmivem by mohly být mořské řasy. Ukazuje se, že vhodně upravené vodní rostliny omezí škodlivé prdění až o 95%. Velké firmy, které si to mohou dovolit, už navázaly styky s rybářskými byznysy a první upravené lodě už přivážejí náklady řas, které si po tisíce let nerušeně rostly v oceánech, protože pro ně nebylo žádné využití. Ani toto řešení není bez problémů - řasám se totiž daří pouze ve slané vodě a jakmile je vytáhnete na sucho, začnou brzy hnít a páchnout. Takže se musí s jejich úpravami spěchat. Ale už vidíme záběry, jak si naše milé kravičky libují z nové stravy, a možná v budoucnosti bude i chlévský vzduch dýchatelný.
Jsem tak trochu načichlý literaturou, a tak mne napadlo, jak by si poradil s výše uvedeným příběhem anglický spisovatel Graham Greene, což on v téměř podobném případu kdysi dokázal perfektně. Představuji si, že jsem příběh vykládal svému vnukovi a náš Martin by reagoval: "Tak jsi mi to dědo pěkně vysvětlil, ale na něco jsi zapomněl. Ještě bych chtěl vědět, co prdí ti milionáři".

5.12.
Druhá neděle adventní.
Papež František vykonal kombinovanou cestu do oblasti Středozemního moře. Nejprve navštívil Kypr, ale jen jeho jižní část, protože severní oblast je okupována Tureckem od roku 1974. Dále pokračoval do Řecka a na ostrov Lesbos, kam přišel po pěti letech už podruhé a kde je ohromné soustředění uprchlíků, především z Afriky. Návštěvu ukončil v Aténách mší svatou, kterou celebroval ve velkém koncertním sále za účasti několika set věřících. Celý čtyřdenní program přenášela televize NOE ve spolupráci s Vatikánskou televizní službou.
Kostel sv. Jana Křtitele, Kněždub, celebroval P. Václav Vrba, děkan z Veselí nad Moravou. (NOE).


8.12.
Panna Maria bez poskvrny prvotního hříchu.
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka (v Itálii mají den pracovního klidu) (NOE);
Ostrava, kaple Telepace, P. Pavel Mašek, farní vikář Ostrava-Poruba. (NOE).

Uprostřed svátečního dne došlo v Německu k historické události. Po 16 letech namáhavé a většinou úspěšné práce skončila kancléřka Angela Merkel svou činnost, aby uvolnila místo jiným a odešla na zasloužený odpočinek. I když Němka, měla výrazně přátelský vztah k naší zemi, a proto se o události zmiňujeme. Nejen ve své vlasti, ale i ve světě zastávala postavení špičkového politika, jakých se nikdy mnoho nerodí. Novým německým kancléřem se stal sociální demokrat Olaf Scholz, který se jistě setká s tím, že kdekdo bude porovnávat jeho výkony s Angelou, navždy pozitivně zapsanou v dějinách.

12.12.
Třetí neděle adventní. Gaudete - radujte se!
Ostrava, Kaple Telepace, P. Marián Pospěcha, farář v Dolní Lutyni;
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

Teda to je něco, takové datum a ono se to tak povede. Ale začněme od začátku a popořadě:
13.12.
To tedy není svátek, ale když už, tak je dvojnásobný.
Tedy třináctého prosince se narodila moje dcera Marcela a bylo to roku 1961. Má tedy dneska krásné zaokrouhlené narozeniny. Jenomže to není všechno.
Třináctého prosince se narodil také můj pravnuk Antonín Ženíšek a bylo to dnes. To koukáte!
Pán Bůh ať žehná a chrání všechny, kteří se narodili na takový zvláštní a přitom docela obyčejný den.
AMEN.

A jestli si myslíte, že překvapením je konec, tak tady mám ještě obrázek.


A teď si konečně můžeme oddychnout, že všechno dobře dopadlo.

18.12.
Tak máme novou vládu. Jejích 17 členů (osmnáctý se musí napřed vyléčit z covidu) spolu s prezidentem se dali vyfotit ve sloupové síni v Lánském zámku a obnovili tak dávnou tradici, kterou kdysi zavedl TGM.
Druhou tradici, která je ryze americká, obnovil Andrej Babiš, když předal novému premiérovi dopis, kde líčí všechno, co se za poslední čtyři roky udělalo, a co zbývá ještě udělat. Kromě tohoto dopisu dostal dopis i nový ministr financí od bývalé paní ministryně financí Schllerové. Dopis líčí všechno, co v současné ekonomice skřípe, a má prý 100 stran...
Ještě žádná česká vláda nečelila tak nabitému programu, kromě snad první Klausovy vlády po roce 89. Tehdy to byl převod komunistické ekonomické džungle na normální tržní hospodářství a pak ovšem rozdělení státu. Dnes se ty hlavní bolesti jmenují covid-19/Omicron, ohromné zadlužení, které se bude řešit mnoho let, hrozivá inflace, ceny energií, ekonomické hrozby jako důchodová reforma, reformy zdravotnictví a školství, bytová otázka a mnohé další. Jistou útěchou může být, že podobné problémy řeší všechny státy v našem okolí.


19.12.
Čtvrtá neděle adventní.
Ostrava, Kaple Telepace, P. Dariusz Sputo, farář v Ostravě-Kunčičkách;
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).
Krásný předvánoční měsíční úplněk.

21.12.
Zimní slunovrat nastane přesně v 17:00 hod. Ten den nás osvítí Slunce v nejnižším úhlu (asi 16°) a pak se bude opět zdvíhat (v létě kolem 65°). Po nejdelší noci a nejkratším dnu se začnou rozdíly opět vyrovnávat. Budeme ošizeni o světlo a zakusíme krutější zimu kvůli tomu nevýhodnému úhlu. Na jižní polokouli to mají všechno naopak (nejvíce světla, nejdelší den a nejkratší noc).

24.12.
Štědrý den.

25.12.
Boží hod vánoční.

26.12.
Svatá rodina.

28.12.
Na Štědrý den se podařilo Američanům vyslat do vesmíru zatím nejdražší objekt - sedmitunový teleskop Jamese Webba v ceně 10 miliard dolarů. Je to dalekohled, který má umožnit sledování nejvzdálenějších oblastí nám známého vesmíru, až k místům, kde před 13,5 miliardami let vznikl. Zařízení se má trvale usadit asi 1,5 mil. km od Země v tzv. Lagrangeově bodu, kde jsou vyrovnané gravitační síly Slunce a Země. Dostane se tam asi za měsíc. Teleskop je vybaven zakladním zrcadlem s průměrem 6,5 m a na něj navazuje menší zrcadlo tvořené 18 šestiúhelníkovými segmenty z berylia potaženého zlatem. Stroj bude sledovat přednostně infračervené spektrum a prvních snímků se dočkáme asi za půl roku.
James Edwin Webb byl šéfem NASA v letech 1961- 68.

29.12.

Odpůrců očkování je pořád dost.

31.12.
Vatikán, bazilika sv. Petra, papež František a všichni kardinálové, První nešpory ze slavnosti Matky Boží Panny Marie. (NOE).

Tento rok jakoby změnil smysl našeho života. Všechno se točí kolem smrti. Média se plně sousřeďují na počet nakažených a počet mrtvých. K tomu se přidává snad pro rozptýlení davu sport. Sparta náhle prohrává se Slávií 4:0. Někteří lidé nechápou smysl doby, srocují se a protestují proti domnělému viníkovi. Nedávají se očkovat a v přeplněných nemocnicích umírají přednostně. Někteří politici tvrdí, že covid není nemoc, ale jakýsi naschvál způsobený levičáky. (Zato my pravičáci si nikdy a nikým nedáme vzít naši nezávislost.) Nechápou, že smrt je logický závěr každého života, ať už se jedná o slavného nebo o toho posledního a nejubožejšího. Dosud dokonalejší spravedlnost nikdo nevymyslel.

Prý poslední Mistrův portrét.


# AMEN