20225.7.
Velehrad, prostor před bazilikou, Národní pouť.

4.7.
Někdo by si mohl myslet že den s datem 4. července není nijak významný, ale to by byl veliký omyl. Přece je tu Fourth of July, největší svátek v USA nazývaný Den nezávislosti (kdy se tam povinně mlsá Apple Pie, čili jablečný koláč). Dnes by slavil kdekdo, třeba Putin se dal slyšet, že jeho válka je už blízko vítězství, což zní podivně a silně připomíná na celém světě známé Potěmkinovy vesnice, které kdysi dávno měly oklamat carevnu. Jak to tenkrát bylo se už nedovíme, ale jedno je jisté - dnes už se dá na světě sotvakdo Putinem oklamat; jeho vítězná "operace" dosud přinesla 36 000 mrtvých ruských vojáků (a to nemluvíme o obětech civilistů, kdy se mluví o přibližně 550 mrtvých dětech) a o neuvěřitelně velkém čísle 18 bilionů eur, což jsou předběžné odhady materiálních škod na ukrajinském území. I proto se v těchto dnech schází mezinárodní konference ve švýcarském Luganu, kde zjišťují, že škody, které válka způsobila, jsou tak obrovské, že budoucí nápravy se budou muset účastnit všechny státy světa a ne jen nějaké banky. Oč lépe se poslouchají zprávy ze světa míru, třeba i od nás, kde se dnes scházejí přímo i nepřímo na Večeru dobré vůle na Velehradě naši občané, aby pomáhali tam, kde je to nejvíce potřeba.

3.7.
14. neděle.
Wien, St. Michael Pfarrkirche, 800 Jahre alt; (ZDF)
Velehrad, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, primiční mše sv., P. Lukáš Gelnar; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. Papež odletí tento měsíc na týdenní pobyt v Kanadě. (CTV/NOE)

2.7.
Na počátku byl dlouhý liturgický průvod stovek duchovních osob z Arcibiskupského paláce do katedrály za mocných a dunivých úderů největšího českého zvonu Zikmund, a pak už to mohlo začít.
Praha, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, uvedení Mons. Jana Graubnera do úřadu jako 37. arcibiskupa pražského a 25. primase českého. Přítomni byli čeští i zahraniční biskupové a poprvé apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo z Nigérie, také exprezident Václav Klaus, poslanci Sněmovny a zahraniční diplomaté. Premiér Petr Fiala pronesl krátký projev. (ČT2 / NOE)
Pan arcibiskup ještě dnes vykoná soukromou pouť k Mariánskému sloupu a do Týnského chrámu.

Byl to opravdu "hustý" den a k tomu mně ještě připomněli gratulanti, že mám dneska svátek. Tak dobře, je to opravdu tak, a já tedy prosím svého křestního patrona: Svatý Otto, přimlouvej se za mne, obzvláště za mou bolavou nohu, která to opravdu potřebuje, aby zase mohla běhat po tom Božím světě tak, jak to zvládala minulých osmdesát let! Amen.

1.7.

Ode dneška do konce roku 2022 předsedá Česko Radě EU.


29.6.
Sv. Petra a Pavla. Vatikán, bazilika sv. Petra, celebrant Joseph kardinál Farrel, za přítomnosti papeže Františka, který rozděloval třiceti přítomným nově jmenovaným arcibiskupům pallia - mezi nimi i arcibiskupovi Janu Graubnerovi; (CTV/NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka; (CTV/NOE)

Brno, katedrála sv. Petra a Pavla, uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu, hlavní celebrant Dominik kardinál Duka, koncelebranti biskup Vojtěch Cikrle a biskup Pavel Konzbul (NOE).

28.6.
Putin se setkal s čínským prezidentem, který se pak ve svém projevu vyjadřoval velmi opatrně. Nepoužil výrazy jako "válka" nebo "agrese", výhradně mluvil o "krizi" a současně vyzýval, aby se okamžitě řešila jednáním všech zúčastněných stran. Ruský prezident však výhradně z celé situace poněkud nelogicky vinil USA.

27.6.
Ukrajinci začali používat neobyčejně účinné rakety HILMARs dodané z USA a Rusové v odvetu nyní odstřelují především civilní objekty - obytné domy, školy, nemocnice, kostely. Přitom dochází k velkým ztrátám obyvatelstva. Úřady oznámily, že od začátku války už zahynulo 540 dětí. Zraněných je bezpočet.

26.6.
13. neděle v mezidobí.
Šumperk, kostel sv. Jana Křtitele, poutní mše sv.; (PROGLAS)
Vatikán, náměstí sv. Petra, 10. světové setkání rodin, celebrant Joseph kardinál Farrel, za přítomnosti papeže Františka; (CTV/NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

25.6.
Infrastruktura a částečně i průmysl jsou v Ukrajině téměř zničeny - škody odhadují odborníci na bilion eur. Náprava bude zřejmě trvat desítky let. Putin: "Zvolna ale jistě plníme cíle, jež jsme si v této operaci předsevzali". (O tom, jaké tyto cíle jsou, nebyla dosud veřejnost informována.)

24.6.
A tak se nám holky všechny sešly (myslíme tím planety), což prý se stane tak jednou za sto let. Dívejte se dneska večer a modlete se, aby nebylo zataženo. Uvidíte Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn pěkně v řadě.

23.6.
Ukazuje se, že ztráty v ruské válce jsou obrovské. Ukrajinci přiznávají 500 padlých denně a na různých místech země se urychleně budují vojenské hřbitovy. U Rusů je to zřejmě podobné, tam však svým padlým věnují maximálně "poslední operaci" v mobilním krematoriu. Mnohé kritiky i na ruské straně zaráží nekoncepčnost celé války. Není jasný konečný cíl, tu se bojuje tam a v případě neúspěchu se operace přesouvají na jiná místa. Nesmyslnost celého projektu začíná být zřejmá i běžným občanům, zvláště těm, kteří byli přitom postiženi ztrátou svých blízkých.

22.6.

Nejlevnější auto v Česku. Vyráběno v Kolíně.

21.6.
Letní slunovrat je právě tu, přesně od 11:15 hod. Začíná léto, které se díky nerovnoměrnosti pohybu Země každoročně o několik minut prodlužuje, takže v roce 4000 bude delší o 6 hodin; pak se bude zase zkracovat. Slunce se na své pomyslné dráze posunulo k severu, co to šlo, a od zítřka se zase bude vracet k jižnímu pólu, aby mu to nebylo líto. Dny se budou nenápadně pomalu zkracovat a noci prodlužovat.
A slunovrat si přišly oslavit na Karlův most stovky "šílenců" (že by obnovený nástup pohanství v Česku?).

20.6.
Pětatřicátníci, hoši jako květ...
Přejeme všechno nejlepší, stálé zdraví a pořád Boží ochranu!

www.ottomusil.cz/lep/index.html

19.6.
12. neděle v mezidobí.
Berlin - Charlottenburg, kostel sv. Canisia, P. Manfred Hösl SJ; (ZDF)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Leoš Ryška SDB; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

18.6.
Minulou neděli na svátek Nejsvětější Trojice bylo v polské Wroclavi blahořečeno deset sester z kongregace Alžbětinek, které všechny položily život za Krista jako mučednice čistoty. Stalo se tak na jaře roku 1945, kdy byly na polském území zavražděny ruskými vojáky, když jim odmítly být po vůli. Jedna ze sester, blahoslavená Maria Paschalis Jahn (*1916 - +11.5.1945) je pochována na hřbitově v Sobotíně, protože do konce života sloužila v místním klášteře Alžbětinek.
Sobotín, kostel sv. Vavřince, mše sv. jako dík za blahořečení, celebroval arcibiskup Mons. Jan Graubner, kostel byl zaplněn sestrami Alžbětinkami, zčásti polské národnosti. (NOE).

16.6.
Tělo a krev Páně.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Zdenko Vavro, farář z Velké Polomi. (NOE).

15.6.
První program ruské televize vysílal diskusní pořad, na němž se mimořádně směli účastnit i zahraniční novináři. Nás asi nepřekvapí, že první otázku položil západní dopisovatel: "Proč napadla Ruská federace bezdůvodně Ukrajinu, proč je tam ničena infrastruktura a civilní objekty a jsou vražděni obyvatelé, kteří nemají s válkou nic společného?" Mluvčí televize odpověděl: "Překvapuje nás, že vy jako novinář jste tak špatně informován o tom, co se děje v zemi nepřítele. Když ukrajinští fašisté ohrozili za mohutné podpory světového fašismu naší zem, museli jsme samozřejmě svou vlast bránit. Situace dnes je vlastně stejná jako za Velké vlastenecké války, kdy nás fašisté napadli a naše vojska s ohromným úsilím bojovala i přes veliké ztráty, dokud nedosáhla vítězství. Ani dnes nesmíme ustoupit a i když mnoho našich hrdinů padlo, nepolevíme, dokud definitivně nezvítězíme. Vždyť přece bojujeme za světový mír!" Po této odpovědi zahraniční novináři většinou odešli ze studia, protože nikdo z nich už neměl žádný dotaz.
Jestliže TV1.ru v podobném duchu zpracovává miliony posluchačů, pak se časem můžeme dožít velké tragédie.

14.6.
A zas je tu kouzelný úplněk, dokonce "superúplněk", jak ho nazývají na Západě vzhledem k jeho poměrné velikosti.

12.6.
Nejsvětější Trojice.
Brno, katedrála sv. Petra a Pavla, P. Tomáš Koumal; (PROGLAS)
Nepomuk, P. Jiří Špiřík, kostel sv. Jana Nepomuckého, administrátor farnosti; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

8.6.
Ukrajinská válka nabývá v poslední době neobyčejné krutosti. Prezident Zelenskij oznámil každodenní počet padlých 50 až 100 a stovky raněných. V Rusku zase přicházejí na úřady dotazy na tisíce nezvěstných vojáků.

5.6.
Seslání Ducha Svatého, Boží hod svatodušní.
Pardubice, kostel sv. Bartoloměje, polský kněz; (PROGLAS)
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, P. Kamil Obr, děkan a farář; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).


31.5.
Tajné služby celého světa včetně britské M16, té nejlepší, se domnívají, že Putin už nežije, pravděpodobně podlehl nějaké nemoci. Zastupuje ho prý dvojník, který dokonce byl už na přehlídce 9.5., nebo byl možná projev předtočen předem. Kreml k takovým tvrzením mlčí a zřejmě by byl schopen zapírat i delší dobu. Válka ovšem pokračuje.
Jiný názor z jiných zdrojů: Zprávy o úmrtí šíří sám Kreml a sleduje pak reakce u různých objektů.
A tak nám končí poněkud pestrý měsíc květen...

30.5.

Finsko zlaté, Kanada stříbrná.

29.5.
Sedmá neděle velikonoční.
Ostrava, kaple TELEPACE poprvé po dlouhé době zcela zaplněná věřícími, P. Dariusz Sputo, farář Ostrava-Kunčičky; NOE
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka;
V příštích dnech budou jmenováni noví kardinálové zvláště ze zemí, kde ještě nikdy kardinála neměli, třeba v Mongolsku;
V červenci navštíví papež Sudán a Republiku Kongo a bude to poprvé návštěva ekumenická tj. společná s představiteli církve anglikánské a skotské národní. (CTV/NOE).

28.5.
Nejmenovaný generál uspořádal v Moskvě poprvé tiskovou konferenci, při níž byly povoleny dotazy novinářů. Hovořil o tom, jak velké úkoly armádu ještě čekají. Prozradil, že bude třeba vybudovat na ukrajinském území speciální podzemní bunkry s kompletním vybavením. Na dotaz o účelnosti takového projektu připustil, že to bude podnik velice náročný jak technicky, tak finančně. Je to ovšem naprosto nezbytné, zdůraznil generál. Když uvážíme jak velké úkoly nás v té neposlušné zemi ještě čekají, musíme připustit, že ruská vojska budou na Ukrajině pobývat několik let.
Byla tady třicetiletá válka kvůli náboženství, sedmiletá válka kvůli Napoleonovi, dvě světové války kvůli neshodám mocností. Jak dlouhou válkou se jednou budeme chlubit našim potomkům kvůli touze největšího státu světa ještě se o něco zvětšit?

27.5.
Dnes uplynulo 80 let od atentátu na Heydricha. Slaví se a bude se slavit všude. Přiletěla šéfka britského FO i slovenská paní prezidentka. Byl natočen dokonce zvláštní dokumentární film, kde se minutu po minutě předvádí celá událost (prý pro mládež, která už vůbec netuší, oč tady šlo). Na místě činu v Holešovicích byl vztyčen odvážný obelisk se třemi figurami atentátníků na špičce. Událostí se zabývá řada muzeí v celé vlasti. Němci nám zapůjčili kdysi přísně tajné dokumenty Gestapa a originální zbraň, která bohužel nikdy nevystřelila, původní mercedes vyrobený stuttgartskou firmou, však ne; to ovšem podnikavým Čechům nevadí - Škodovka stvořila přesnou kopii, i když prý nepojízdnou. Ve výloze Bati na Václaváku museli znova vyndat boty a vystavily se tam jako tenkrát dvě aktovky, jízdní kolo a nabídka 10 milionů tomu, kdo udá majitele (nikdo se nepřihlásil, jenže frickové rychle vlastníka kola odhalili a rozsáhlou rodinu pro jistotu celou popravili). Tady se musím se slzami v oku ozvat jako pamětník, protože jsem v těch dávných dnech jako osmiletý kluk před dotyčnou výlohou postával. Do chrámu svatých C. a M. se tlačí turisté neboť v podzemí vzniklo muzeum o těch, kdo se obětovali.
Krátce předtím, když se Heydrich objevil na pražském Hradě jako zastupující říšský protektor, pronesl ve svém prvním projevu: "Teď ukážeme Čechům, kdo je tady pánem" (kdyby žil Werich, umím si představit, že by pronesl "jak dojemné a vpravdě putinovské"). Když po velkém úsilí německých i českých chirurgů na pražské Bulovce zraněný Heydrich přesto skonal a po parádním smutečním průvodu Prahou, byl u nás rozpoután teror, jaký neměl obdoby, a typické červené plakáty se seznamy popravených, všude vylepované, byly velice obsáhlé. Na Lidice a Ležáky budeme vzpomínat v příštích dnech.
O dávnou událost je kupodivu velký zájem a muzea se zaplňují. Snad je to i tím, že téma atentátu je čirou náhodou i dnes živé. Jak říkají ruští disidenti, otázka "kdy, kde a jak" se stává základní otázkou současných dějin.

26.5.
Nanebevstoupení Páně. Ostrava, kaple TELEPACE, P. Vladimír Ziffer, farní vikář, Moravská Ostrava. (NOE).

24.5.
Dne 1.5. jmenoval papež František nového apoštolského nuncia pro Českou republiku. Je jím Mons. Jude Thaddeus Okolo, původem z Nigérie. Jmenovaný už v ČR sloužil jako asistent tehdejšího nuncia před 10 lety a zná částečně češtinu.

22.5.
Šestá neděle velikonoční.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Dariusz Sputo, farář Ostrava-Kunčičky; NOE
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

21.5.
Proč spolu Rusko s Ukrajinou válčí, když třeba Putinova dcera Irina má známost (a dítě) s baleťákem původem z Ukrajiny, který se jmenuje Zelenskyj a má tedy stejné jméno jako ukrajinský prezident? Bude mít kremelský pán v rodině nacisty? Asi sotva. Nacisté už totiž neexistují a taková numera jako Hitler, Mussolini, Franco dávno skončili na smetišti dějin. Dnes nám působí vrásky zcela jiné pozůstatky z minulosti, například bývalí komunisté. To jsou ti, kteří se kdysi měli ve všelijakých těch Sovětských svazech jako prasata v žitě a když se to zhroutilo, rychle se oklepali a v nových poměrech by chtěli ještě něco urvat. Jako třeba Putin, nebo i u nás můžeme jmenovat příklady z nejvyšších míst. Dějiny mají někdy smysl pro humor, zvláště když by se chtěly opakovat.

19.5.
V ukrajinské operaci jsou ruské jednotky stále častěji v defenzívě a mají veliké ztráty. Pěší jednotky nepostupují ke svým cílům, a tak aspoň používají rakety, kterými zasahují vzdálená města, v nichž dosud byl klid a kde nyní při zásazích umírá mnoho civilistů. Obsluha raketometů je často neodborná a některé střely zasahují i ruské území. První kanál televize pozval ke komentáři znalce a ten, jistě ke zděšení režie, začal mluvit otevřeně. Prohlásil, že prostudoval některé operace a podle jeho názoru, kdyby podobných "výsledků" dosáhly bojové jednotky za velikého Stalina, byli by příslušní velitelé okamžitě popraveni.

18.5.
Papež František jmenoval nového arcibiskupa. Mons. Jan Graubner, dosud arcibiskup olomoucký, se stane po intronizaci v pražské katedrále dne 2.7. 2022 arcibiskupem pražským a primasem českým. Mons. Dominik Duka potom bude administrátorem katedrály.

17.5.

Josef Abrhám +82

16.5.

11 000 pochodujících na Rudém náměstí / 31 000 mrtvých (dosud) na Ukrajině.

Krásný úplněk po celou noc. Ráno od 4:30 do 5:00 hod. bude vidět částečné zatmění Měsíce.

15.5.
Pátá neděle velikonoční.
Dolní Bojanovice, kostel sv. Václava, R. D. Mons. Petr Karas; (NOE)
Vatikán, přeplněné náměstí sv. Petra, papežská mše sv. spojená s obřadem svatořečení deseti nových blahoslavených, přítomen prezident Italské republiky, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka; (CTV/NOE)
Praha, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, večerní mše sv. k svátku sv. Jana Nepomuckého, arcibiskup Dominik kardinál Duka, průvod od katedrály na Karlův most a k povodí Vltavy, Svatojánské slavnosti NOVALIS 2022. (NOE).

13.5.
Pátek třináctého - osudný den. Ukrajinští ajťáci teď mají nové vzrůšo, najdou někde na ulici mrtvého ruského vojáka, což není problém, protože ruská armáda o ně neprojevuje zájem. Prošacují ho, najdou jeho osobní průkaz, kde je kromě osobních dat i jeho civilní adresa. Je to třeba v nějakém malém městečku za Uralem, ale i taková místa najdete na na GoogleMap, kde bývá i emailová adresa nějakého místního hotelu nebo úřadu. Tam pošlou zprávu (technicky zdatnější ji doplní fotografií mrtvého) se sdělením, že mrtvý byl nalezen třeba v Charkově, a když ruské úřady odmítly jednat, byl pohřben do hromadného hrobu. Zpráva se tak dostane do rukou pozůstalých spolu s informací, že podrobnosti má Městský úřad v Charkově. Následuje zděšená reakce příbuzných, kteří se ptají, co dělal jejich hoch v Charkově, když přece sloužil v Moskvě, a kdo ho zabil? Ve vzdálenějších oblastech totiž zpravidla lidé nevědí, že je nějaká válka, protože jsou přesyceni lživými informacemi z médií, která vytrvale opěvují úspěšný průběh "speciální operace" a radují se z trvalého ústupu ukrajinských "nacistů" (přičemž často opak je pravda). Jak potom odpovídá Městský úřad ovšem už nevíme.

12.5.
Vítáme vlašťovky, které po dlouhé zimě už zase poletují pod českým nebem.

11.5.
Turisté se po covidovém půstu opět vrátili do Prahy. A to je obraz Karlova mostu v roce 2022.

10.5.
Svět má důstojné vedení jako Organizaci spojených národů, Radu bezpečnosti, Evropskou unii, Mezinárodní soudní dvůr atd., kde pracují zkušení politici, špičkoví právníci a znalci všech oborů lidské činnosti a ti všichni s rozpaky pozorují řádění pomateného vraha a nevědí si s ním rady, protože on má k dispozici tlačítko na nukleární smrt. To je obraz Zeměkoule v roce 2022.

9.5.
"Ruský Den vítězství". Kdo očekával nějaké překvapení na vojenské přehlídce v Moskvě, byl zklamán. Původně plánované přehlídky v dalších městech byly většinou odvolány, vystoupení leteckých sil bylo zcela zrušeno, žádné překvapivé prohlášení prezidenta v jeho projevu se nekonalo. Putin hovořil zřejmě hlavně k domácímu obyvatelstvu, protože jeho často opakované argumenty jsou pro západní posluchače k smíchu. "Prohnilý západ už léta připravuje napadení Ruska, a proto "speciální operace" je jedině správné řešení. Politika světových nepřátelských zemí je většinou nacistická a jedině Ruská federace je dnes nositelkou pokroku a míru (?)". O plánovaném vyvražďování civilního obyvatelstva a o systematickém ničení tamější infrastruktury, které podle odhadů už dosáhlo 1000 miliard dolarů, ani slova. A také ani zmínky o možném skončení válečných akcí a případném příměří. "Operace bude pokračovat až k úplnému vítězství," rozhodl kremelský mocipán.
Znamená to tedy nekončící válku proti demokratickému světu, jejíž zastavení může vyhlásit jen jediný (navíc pomatený) muž.
Poznámka: Putin se ve svém projevu vyhnul popisu jakýchkoliv dosažených úspěchů a nikdy nepoužil slovo "Ukrajina".

8.5.
Čtvrtá neděle velikonoční.
Praha - Břve, kaple Panny Marie, Hvězdy evangelizace, P. Leoš Ryška SDB; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

7.5.
"Denacifikace" zdárně pokračuje. Blízko Kyjeva byl nalezen hromadný hrob 900 popravených. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu už má tisíce stran dokumentů (a také fotografie a videa) dokazující zločiny spáchané na ukrajinském civilním obyvatelstvu. Ve skutečnosti ovšem se jako nacisté chovají ruští vojáci a nikoliv zavraždění. Ani ruští agresoři však nejsou nacisté; jejich podstatná charakteristika zní: jsou to bývalí komunisté - od toho nejvyššího přes ministry a poslance, vysoké důstojníky v armádě, hromadu příslušníků KGB a dokonce i hodnostáře církve. Ukrajinská agrese tedy není nějaká speciální operace, je to ve skutečnosti válka, komunistická válka proti demokratickému světu. Ten by si to měl co nejdříve uvědomit.
Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill lká nad hrozným násilím páchaným Ukrajinci na Rusech; odplata je prý proto spravedlivá, prohlašuje ruský křesťan nad "operací" proti křesťanům ukrajinským.

6.5.
Byla neděle 6. května 1945 a já jsem stál na ulici Mathias-Braun Strasse. Ulice byla prázdná a nic se nedělo, i když jsem doma slyšel, že teď se budou dít věci. V protějším domě, v nejvyšším patře bydlela Němka, která měla zbraň a vztek, protože to prohráli. Tak se dívala z okna a střílela na jedinou živou bytost v ulici, což jsem byl já. Mířila ale bídně a nikdy se netrefila. Já jsem si ničeho nevšiml, až jsem zaznamenal nějakého chlápka o kus dál, který na mne divoce mával. Ignoroval jsem ho, ale on se rozběhl jako šílenec, chytil mě a zapadli jsme do nejbližšího domu. Vůbec jsem ho neznal, ale až později jsem si uvědomil, že mi zachránil život. To už odněkud připochodovali Revoluční gardisté, před sebou vedli zrzavou asi osmnáctiletou holku, která musela mít zdvižené ruce, a šlo se k řece. Do průvodu se přidal hlouček zvědavců, tak jsem se připojil. U zdymadla na Židáku postavili holku na okraj propusti a napálili do ní salvu ze samopalu. Spadla do vody a tam se ještě třepala. Pak přišel nějaký chlápek a vynadal jim, že by tělo mohlo ucpat propust. Přinesli tedy háky a vytáhli ji na břeh. Bylo krásně a kaštany na břehu zrovna kvetly. Já jsem viděl svou první popravu (a žádnou jinou jsem už v životě nezažil). Bylo mi zrovna jedenáct. A naši ulici pak přejmenovali zpátky na Zborovskou.

4.5.
Světové tajné služby se předhánějí v odhadech, co se stane na Ukrajině během příštího týdne. Hovoří se o ruské mobilizaci, přivtělení obsazených ukrajinských území k Ruské federaci nebo dokonce o vyhlášení války Ukrajině. Zmíňuje se též možnost obsazení Moldávie Ruskem. Z toho všeho obzvláště vyplývá, že to, co už běžně nazýváme "ukrajinská válka", jen tak neskončí.

3.5.

Meda Mládková +102.

Praha - Malá Strana, chrám sv. Mikuláše, mše sv. k uctění sv. Floriana, patrona hasičů, za účasti zástupců profesionálních i amatérských hasičských sborů, Dominik kardinál Duka OP. (NOE).

2.5.
Emigrace je teď nejčastějším námětem v diskusích nejen na Ukrajině, ale i v Rusku. Poslední ruský vtip: "Víte, co nejhoršího se může stát Rusovi? Že musí celý život strávit v Rusku". Ruské kolonie ve světě mají svou tradici přes sto let. Začalo to v roce 1917 při bolševické revoluci a první soustředění vznikalo ve Francii, místě, které bylo vždycky pro Rusy oblíbené. Dnes je nejvíce ruských emigrantů (z nichž mnozí se už ani za Rusy nepokládají) v USA, Kanadě, a dokonce i v Austrálii. Velké soustředění Rusů vznikalo v posledních letech v Izraeli.


1.5.
Třetí neděle velikonoční.
Kroměříž, kostel sv. Jana Křtitele, P. Martin Hobza; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka. Papež oznámil, že potíže s jeho kolenem se zvyšují a lékaři mu doporučují operaci a následný pohyb na vozíku; Svatý otec opakovaně prosí o modlitbu. (CTV/NOE).

Americký magazín TIME už téměř 80 let portrétuje na své obálce každoročně nejproslulejší postavu planety. Přišel zase ten den a zvědavost vrcholila. Čtenáři se dočkali až dnes a ze všech novinových stánků světa na nás hledí hlava muže, kterého před třemi měsíci skoro nikdo neznal.


30.4.
Ministr zahraničí Sergej Lavrov byl projednou ochoten poskynout tiskovou konferenci. První otázka novináře, kdy hodláte přistoupit na příměří? Odpověď: "Na příměří je příliš brzy, je tady ještě mnoho úkolů, které je třeba splnit. Válku je nutno dovést až do konce." Měli by ho zavřít, šeptá kolega z Daily News, slovo "válka" se přece nesmí používat, jedině "operace". Co všechno je třeba dovést do konce, myslíme si, ale neptáme se. Asi je třeba rozstřílet i ty obytné domy, které zůstaly ještě celé.

29.4.
Do vesnice přijela jednotka, ale nebyli to Rusové. To jsou Čečenci a to je náš konec, oznámil zkušený strýc, ti řežou hlavy. Všichni zalezli do sklepů nebo krytů, kam kdo mohl. Vojáci zapálili mobilní pec a začali vařit. Za chvíli už příjemně voněl vydatný boršč. Velitel se divil, kde jsou všichni a vlezl do krytu. Tak co se tady schováváte, to se nás bojíte? My vám nic neuděláme, my nemáme s Ukrajinou žádné problémy, jedině s Ruskem. Vylezte ven, koukejte si vzít hrnce postavit se do fronty! Voják u kotle měl pořádnou sběračku a naléval slušné porce. Za chvíli všichni svorně posedávali na okolních lavicích a dávali si do lebedy. Takovou okupaci bych si dal líbit, mumlal strýc.

28.4.
Ukrajinské úřady evidují dosud 16 000 nezvěstných. Nejhorší je zřejmě situace v Mariupolu (to je Mariánské město), ale Rusové tam nikoho nepustí, ani mezinárodní organizace. Říká se, že se tam v podzemních chodbách skrývá na 100 000 lidí a čeká na to nejhorší. Jsou to všechno nacisti, říkají ruští vojáci, je třeba je denacifikovat nebo zlikvidovat (většinou mámy s dětmi). Putinský způsob "operace" nemá obdoby - to snad nedělal ani Hitler.

27.4.
Házenkářské družstvo. Přijely z Ukrajiny až na Moravu. Cesta to byla příšerná, na počátku zaplatily nemravné peníze řidiči mikrobusu, třináct jich pak nastoupilo a vyjely z Kyjeva. Přes všechny sliby a záruky, na které je řidič nalákal, byly od počátku terčem palby, mnohokrát v hrůze na poslední okamžik vůz opouštěly a v příkopu čekaly, až se situace uklidní. Rusové se zřejmě střelbou na mikrobus bavili a řidič přesto vůz nikdy neopustil. Konec se dal očekávat, vůz vybuchl a začal hořet, řidič našel smrt za volantem. Děvčata naštěstí přežila, v nejhorší chvíli se schovávala kdesi ve křoví. Pak jim nezbývalo, než se dát po opuštěné silnici na pochod, který byl dlouhý 30 km, než došly k nejbližší železniční trati. Až po dlouhém úseku cesty si holky uvědomily, že ty jejich peníze musel mít řidič u sebe, a některé se chtěly vrátit, aby si své jmění vybraly. Byly však už příliš daleko a neustále slyšely výbuchy v zádech. Tak šly raději dál a říkaly si, až někdo bude šacovat mrtvolu řidiče, pomůže si k pěknému balíku, ale budiž mu to přáno. Než došly na slovenskou hranici, zažily ještě mnoho hrůz, o nichž už dnes nechtějí mluvit.
Dostaly se do Ostravy a první věc, kterou se dozvěděly, byla, že tam házená docela frčí. Povedlo se jim zahrát si test match a brzy zjistily, že jsou ze všech pěti místních družstev zřejmě nejhorší. Tak nálada pod psa, ale místní trenérka je utěšovala, že jde přece o sport a házená znamená pohyb, při kterém se věci obvykle rychle mění. Přitom druhé holky je docela přijaly, teď bylo tedy družstev šest a všechny trénovaly spolu. Jednou před tréningem už naše děvčata z dálky křičela, že se jim ztratily dresy. Trenérka jim hned sdělila, že je vyhodila; tady nemůžete hrát v děravých trenýrkách, to by se vám smála celá Poruba. Nojo, ale co bude teď, ptaly se holky. Jděte zatím do převlékárny a uvidíme, co se dá dělat. Tak šly a zůstaly paf! V každé skříňce byl složen krásný nový dres s celou parádou. To bylo na holky moc, sesedly se a brečely. Ale brzy se vzpamatovaly, protože to si neumíte představit, jak to každou ženskou povzbudí, když se může ukázat v novém oblečení. To byl potom v tělocvičně jiný cvrkot, palubovka se jen otřásala a góly padaly jeden za druhým. A ukázalo se, že naše šesté družstvo má mezi divačkami i své fanynky - od jisté doby se k hlasitému povzbuzování přidalo i mávání ukrajinskoui vlajkou.
A začala i práce. Blízká továrna si brzy děvčat povšimla, a holky zasedly ke strojům a šily pytle na zboží. Veselý mistr je přitom povzbuzoval, jen šijte, děvčata, pytlů není nikdy dost! A holky oponovaly, až ty pytle došijem, už nás nebudete potřebovat. Mistr se smál, víte, kde ty naše pytle končí? To byste se divily. Některé v Africe, jiné v Indii a a taky třeba v Austrálii. Naše zboží vyvážíme do celého světa a samozřejmě, prázdné pytle nikdo nevrací. Proto potřebujeme pořád nové. Jen šijte, děvčata, aspoň 150 kousků za směnu! Nebo se vám to u nás nelíbí? Ale líbí až moc, Ostrava je ráj! Mistr se nedal - to nic, počkejte až uvidíte Prahu, hlavní město, to užasnete! Dejte nám pokoj s hlavním městem, my nejsme venkovské, my jsme z hlavního města přišly. Kyjev je větší než Praha, má 5 milionů obyvatel a 1000 km linek metra. Město je pěkné, jenže když vám pořád praskají nad hlavou bomby, to není život! Ne, už se tam nechceme vrátit, Ostrava je ráj, všechno je tu lepší než tam! A máte tady docela pěkné chlapce, prý jim říkáte ogaři...

25.4.

Vyhrál!Dnes se slaví ruské pravoslavné Velikonoce a tisíce Moskvanů směřují do chrámů. Půjdete také, pane Putine? V každém případě blahopřejeme: Christos voskres!

24.4.
Neděle Božího milosrdenství.
Praha, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, biskupská mše sv., Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský; uložení ostatků blahoslaveného císaře Karla Rakouského do katedrály; na závěr bohoslužby krátký rozhovor s přítomným vnukem císaře, arcivévodou Karlem I. Habsbursko-Lotrinským; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

23.4.
Původní odhady počtu ukrajinských obětí z řad civilistů bude nutno podstatně opravit; dnes se už bezpečně ví o tisících vražd spáchaných ruskými vojáky.

21.4.
Papež František oznámil, že nepojede na Ukrajinu, protože nikdo by zřejmě nedbal na jeho mírové výzvy. Podobně se nesetká s moskevským patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem, který ze své proválečné pozice jakékoliv setkání s papežem odmítá.

Velikonoční pohlednice z roku 1903. Znovu vydalo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem.

18.4.
Pondělí velikonoční.
Vatikán, krátká promluva, Raduj se, Královno nebeská a požehnání papeže Františka; (CTV/NOE)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Daniel Vícha děkan a farář v Místku. (NOE).

17.4.
Zmrtvýchvstání Páně, Hod Boží velikonoční.
Dolní Bojanovice, kostel sv. Václava, P. Petr Karas, farář; (NOE)
Vatikán, krátká promluva dnes z lodžie baziliky sv. Petra a požehnání Urbi et Orbi papeže Františka. Celá promluva byla věnována výzvám a prosbám za ukončení války a slyšelo ji alespoň 10 000 přítomných na Náměstí sv. Petra. (CTV/NOE).

Pier Paolo Pasolini: Evangelium sv. Matouše (DVD 1964).

16.4.
Bílá sobota.
První jarní úplněk je už po tisíce let podmínkou, aby se pak o nejbližší neděli mohly slavit Velikonoce/Pascha. Tak tomu bude i zítra.
Dolní Lutyně, kostel sv. Jana Křtitele, P. Marián Pospěcha, farář, bohoslužba z Bílé soboty. (NOE).

15.4.
Velký pátek.
Praha, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, bohoslužba z Velkého pátku, Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský. (NOE).

14.4.
Zelený čtvrtek.
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv., obnovení kněžských slibů, svěcení olejů (olej nemocných, olej katechumenů, křižmo); (CTV/NOE)
Ostrava - Mariánské Hory, P. Petr Smolek, mytí nohou, připomínka Poslední večeře, rozjímání v Getsemanské zahradě. (NOE).

13.4.
V Mariupolu zavraždili agresoři 20 000 lidí. Počet určitě není konečný, mnoho jich zůstalo pod troskami domů, Aspoň 100 000 jich tam může být ještě živých. Jenom minimu bylo umožněno uniknout.

10.4.
Květná neděle.
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, P. Kamil Obr, děkan a farář; NOE
Vatikán, Papežská mše sv. na přeplněném Svatopetrském náměstí, na závěr krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE).

6.4.

Papež František: "Musím tam jet a udělat cokoliv, abych tu válku ukončil".

4.4.
Minulý víkend nás obohatil o nové jméno, které si budeme navždy spojovat s názvy obcí jako Lidice, Srebrenica, Groznyj a mnohé další. To jméno je Buča a patří osadě na okraji Kyjeva. Rusové tam před několika dny surově zavraždili více než 400 lidí, žen a dětí. Těla byla nalezena částečně ve špatně zakrytém hromadném hrobě, častečně ležela volně na ulicích. Na některých mrtvých jsou patrné stopy po mučení. Buča byla zcela zničena. Ukrajinský prezident a další světoví politici mluví o genocidě a o nutnosti potrestat viníky; ti se však asi budou těžko hledat a ruská média už je "nalezla" - Ukrajinci si prý oběti postříleli sami (?).
Papež František projevil vážné přání v nejbližší době Kyjev navštívit. Doufejme, že mu jeho nejbližší tento nápad rozmluví (mimochodem papežův zdravotní stav není dobrý a před návštěvou Malty v minulých dnech se do poslední chvíle uvažovalo o jejím odvolání).

3.4.
Pátá neděle postní (Smrtná).
Tanvald, kostel sv. Františka z Assisi, P. Michal Podzimek; (ČRo Vltava)
Malta, Floriana, náměstí dei Granai, Papežská mše sv. a modlitba Anděl Páně; (CTV / NOE)
Malta, setkání papeže Františka s emigranty ve Středisku sv. Jana XXIII. v Hal Faru; (CTV / NOE).
Ve večerních hodinách odlet papeže v letadle Maltských aerolinií na celkem krátkou cestu zpět do Říma.


28.3.
Filmy, na které letos půjdete, to je ty, které právě vyhrály OSCARA:

27.3.
Čtvrtá neděle postní (Radostná).
Ostrava, kaple TELEPACE, Mons. Jan Balík, prezident Likvidace lepry. (NOE).

26.3.
A máme tady opět letní čas! Je to prosté: dnes si prostě přesunete ručičku hodin třeba ze 2 na 3 hodiny a zkrátíte tak délku dne o hodinu. Je to nepřirozené, prý to i škodí zdraví, ale EU je v tom nejednotná a přes Covid a Ukrajinu není naděje, že by s tím chtěl někdo něco dělat. Tak snad na podzim.

25.3. Zvěstování Páně.
Vatikán, bazilika sv. Petra, Kající boholužba, zpovědi části věřících včetně papeže Františka, Zasvěcení Ruska a Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, paralelní bohoslužba probíhá ve Fátimě a na jiných místech světa, papež citoval modlitbu k této příležitosti a doporučil ji všem k častému používání.

23.3.

Madeleine Albrightová 1937 - 2022.
Názor politologa: Kdyby nebylo Václava Havla a Ms. Albright, kteří nám pomohli se začlenit do EU a NATO, prováděl by dnes možná Putin své "speciální operace" v Česku.

22.3.

Výzkum veřejného mínění prý ukázal, že národu je to jasné: Fiala na Hrad a Babiš za mříže.

20.3.
Třetí neděle postní.
Liberec, kostel sv. Antonína Velikého, P. Radek Jurečka; (Vltava)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Leoš Ryška SDB; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. Papež naštívil Dětskou kliniku v Římě, kde se léčí těžce zraněné děti z Ukrajiny. (NOE).

Jarní rovnodennost v 16:30 hod. Stejně dlouhý den i noc a je tu astronomické jaro. Jarní teplo však až později (za kamna vlezem!).

19.3.
Svatý Josef.

18.3.
Brno - Žabovřesky, kostel Panny Marie Pomocnice, P. Jaroslav Němec. (PROGLAS)

Dnes večer vyhlédněte z okna; krásný úplněk vám spraví náladu a osvěží duši.

16. a 17.3.
Pozdravujeme bratry Židy, oslavující svátek Púrím, ať prožijí mnoho veselí a společné radosti, jak se píše v knize Ester.

Miliony diváků 1. programu ruské televize viděly několik sekund na svých obrazovkách výzvu k zastavení války a aby lidé nevěřili zprávám, že to je jen propaganda. Hlasatelka byla okamžitě zatčena a znalci odhadovali její rozsudek na 15 let v odlehlém zařízení. K překvapení všech dostala jenom pokutu a zřejmě i výpověď z práce, ale to je mnohem lepší než Sibiř. A protože světová média jsou bdělá, uviděla uvedený nápis na svých obrazovkách a tiskovinách většina diváků a čtenářů světa; vidíte ho i vy na našem titulu (dále tam můžete spatřit úplně zničenou Ustřední psychiatrickou kliniku, kde však prý ztráty nebyly velké, protože většina pacientů byla v krytech; následuje umělecké dílo nasprejované na stěně kyjevského metra, portál chrámu Nejsvětějšího Salvátora v Praze 1 a demonstrace 80 000 lidí "Za Ukrajinu" na Václavském náměstí v Praze).

15.3.
Premiéři Polska, Slovinska a Česka překvapivě vycestovali vlakem na Ukrajinu a setkali se v Kyjevě s prezidentem Zelenským a dalšími představiteli státu. Bližší údaje nebyly zveřejněny, ale zdá se, že Ukrajina bude chtít sjednat s Ruskem nějakou kompromisní dohodu.

          

Ještě týž den se vrátila delegace EU z Ukrajiny bezpečně domů.

14.3.
Praha, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, mše sv. jako připomínka 9. výročí zvolení papeže Františka a na rozloučení s papežským nunciem, Mons. Jan Graubner, Mons. Charles Daniel Balvo, Dominik kardinál Duka OP. (NOE).

13.3.
Druhá neděle postni.
Brno, katedrála sv. Petra a Pavla; (PROGLAS)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Marián Pospěcha, farář z Dolní Lutyně; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a papežské požehnání, 9 let od rezignace papeže Benedikta a zvolení papeže Františka. (NOE).

12.3.
Putin požádal přítele Bašára Asáda o jisté posily a našel vzácné pochopení. Nastoupí zhruba 16 000 bojovníků, kteří přijali tu nabídku s velkým nadšením. Muslimští vojáci prý budou s chutí střílet křesťany už proto, že za takovou činnost nabízí Korán zvlášť velkou odměnu jednou v ráji.
Vypadá to, že "speciální operace" má za cíl obsazení celé země, její přetvoření podle představ Kremlu, což znamená likvidaci současné státní správy a její náhradu kolaborantskou vládou. Současně bude pokračovat soustavné ničení civilních objektů jako jsou obytné domy, nemocnice, školy apod., případné vyhánění obyvatel, kteří by se později neměli kam vracet, a přizpůsobení stavu země, který by byl podobný někdejší Ukrajinské sovětské socialistické republice. Nakonec by nezbývalo nic jiného, než přijetí země do "rodiny" Ruské federace. Je ovšem velmi pravděpodobné, že ukrajinský lid to jen tak nestrpí, což by však znamenalo "věčnou válku", jak ji popisuje George Orwell ve své románu.
Když uvážíme, jaké orgány má lidstvo, aby tomu zabránilo, je to OSN, Rada bezpečnosti, NATO, Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, orgány EU a světová veřejnost, není toho moc, co by mohlo frajera s nukleárním tlačítkem v kapse klepnout přes prsty. Vlastně jediným řešením je válka, která by však mohla zlikvidovat lidstvo.

11.3.
Kreml naznačil, že na Ukrajině je mnoho teroristů a jsou tam prý zřejmě biologické i chemické zbraně. Z toho vyplývá, že likvidace těchto překážek zabere více času. Má se tím zřejmě naznačit, že speciální operace (tento termín musí všichni zpravodajové používat; za výraz "válka" je vězení až 6 let) bude mít delší trvání. Ukrajinu už opustily dva miliony uprchlíků, kteří jsou rozmístěni v zemích EU i jinde.

6.3.
První neděle postni.
Pardubice, sv. Bartoloměj, P. Antonín Forbelský, Příprava katechumenů; (PROGLAS)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Libor Botek, farář v Ostravě-Hošťálkovicích; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

4.3.
Putinova válka převrací celý svět. Území Ukrajiny už opustil milion občanů a dalších 100 000 jich čeká na hraničních přechodech. Je však třeba uznat, že o uprchlíky je všude dobře postaráno. Zásobování funguje, potravin, nápojů i léků je dostatek, šatstva, hraček apod. až příliš. Obyvatelé pohraničních zemí jsou vzorně solidární. Ještě donedávna očkovací centra se přes noc změnila na náhradní obytovací prostory a přitom mnoho soukromníků si bere do svých velkých bytů nebo domů rodiny s dětmi a poskytují jim veškeré možné pohodlí. K nám přicházejí zástupy hlavně ze Slovenska, ale mnohdy chtějí pokračovat dál, do Německa, Anglie, Francie i Španělska. Často od nich slyšíte, že už se nechtějí do rodné země vrátit. Pochopitelně je velký zájem také o emigraci za oceán a vlády USA a Kanady už činí příslušná opatření. Naši občané se staví k emigrační vlně převážně pozitivně, přispívají velkými finančními prostředky k její podpoře; po někdejším všeobecném odporu k přijímání uprchlíků ze Sýrie není ani stopy a ti ultrapravicoví politici, kteří tento odpor rozdmýchávali, dnes raději mlčí.

Ostrava, kaple TELEPACE, P. Petr Šustáček, farář v Kozmicích. (NOE)

3.3.
Válka na Ukrajině pokračuje se vší bezohledností a krutostí a ruští miliardáři, někteří sice váhavě, začínají Putina kritizovat. V jejich čele stojí majitel londýnského fotbalového klubu Chelsea Abramovič a jejich prohlášení v západních médiích tvrdí, že žádné sankce válku nezastaví, protože každá země, i Rusko, má způsoby, jak důsledky sankcí překonat. Navíc nelze předpokládat, že ukrajinská strana se brzy ochotně vzdá. Pokud to nepůjde jinak, nastoupí partyzánský boj, který obvykle nebývá časově omezen. Potom ovšem mohou vybuchovat bomby i za kremelskými zdmi a Putin se bude muset skrývat v bunkru jako kdysi Hitler. Jeho argument, že Ukrajinci jsou nacisti, je k smíchu: proč by si nacisti zvolili ve svobodných volbách prezidenta Zelenského, který je Žid? Nacismus, fašismus a komunismus patří historii a nikdo je už neobnoví. Dnešní spory mohou vyvolat jiné síly, především nacionalisté a omezeně také místní diktátoři, kteří ovládli některou zemi a moci se jen tak nevzdají. Rozpory nakonec rozhodnou jaderné zbraně, respektive jejich hrozba, v nejhorším případě ten, kdo je použije první. Jisté ovšem je, že ukrajinská válka nebude krátkodobá a může trvat i několik let. To by mohlo způsobit celosvětový rozvrat, proti němuž by byl Covid úplná idyla.

2.3.
Popeleční středa. Pro křesťany začíná čtyřicetidenní doba postní, na jejímž konci budou Velikonoce. Už dnes je předepsán přísný půst od masa a nadměrného jídla, při bohoslužbě vyznačuje kněz na čelech věřících černým popelem kříž se slovy: "Pomni, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš!"

1.3.
Ukrajina podala žalobu na Rusko u Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu pro zřejmou agresi. Velkou naději to však nepřináší, protože tento orgán pracuje v součinnosti s Radou bezpečnosti OSN a tam by jakékoliv rozhodnutí vetovala Čína, která stojí pevně na straně Ruska.
Dnes večer na Václavském náměstí zazpívají a zahrají známí zpěváci a hudebníci a budou přitom vybírat online finanční podporu pro Ukrajinu a pro uprchlíky, kteří pomalu začínají zaplňovat země EU (podle odhadů jich může přijít až 7 milionů, pokud agrese nepřestane). Celostátní televizní přenos na ČT 1.


28.2.
Ukrajinští bojovníci už zajali několik ruských vojáků a ti při výslechu, co na Ukrajině dělají, odpovídali, že přišli osvobodit zem od fašistů. Někteří však se naivně domnívají, že jde o běžné vojenské cvičení.

27.2.
Osmá neděle v mezidobí.
Příbram, Svatá Hora, P. David Horáček, bohoslužby se účastnilo několik ukrajinských žen, které přinesly jako dar vlastnoručně ušité šatičky pro sošku Matky Boží; (ČRo Vltava)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Vítězslav Řehulka, farář v Ostravě-Zábřehu; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. Bylo oznámeno, že papež se neúčastní obřadů na Popeleční středu kvůli svým zdravotním potížím, ale přesto ještě včera osobně navštívil ruského velvyslance u Svatého stolce, aby vyjádřil své znepokojení nad tím, co se děje na Ukrajině. (NOE).

Na osmdesát tisíc občanů přišlo dnes odpoledne na Václavské náměstí v Praze, aby potvrdilo svou solidaritu s Ukrajinou. Shromáždění organizuje sdružení Milion chvilek včetně technické podpory a celostátní televizní přenos kupodivu zajišťuje výhradně televize NOE. Jednoduchou tribunu ovládají většinou studenti, je zde i mnoho Ukrajinců žijících v Praze a ti všichni informují o současné situaci na Ukrajině po zahájení ruské agrese ve čtvrtek. Na jednoduché tribuně se střídají sportovci, umělci, podnikatelé, ukrajinský velvyslanec v ČR, přišel i premiér Fiala, který informoval o dvou zásilkách zbraní dnes odesílaných na Ukrajinu. Skupina kněží a bohoslovců se pomodlila Otčenáš, zástupce firmy SEZNAM jenom stručně promluvil o sbírce na podporu Ukrajiny, kde se jen během dneška shromáždilo od různých subjektů 120 milionů Kč a částka, která ještě není konečná, bude pak obratem zaslána příslušným příjemcům. Přišel i ruský mladík a citujeme jeho trochu nejistou češtinu: "Když sem naše skupina přišla, jedna paní si nás prohlížela a ptala se nahlas, co ti tady dělají, vypadají jako Rusáci. Odpověděl jsem jí, správně jste to, paní, poznala, jsme Rusáci, jsme pražští Rusáci a budete se divit, je nás tady už několik tisíc. A na demonstraci jsme přišli, protože podporujeme Ukrajinu a jsme proti Putinovi, kterého je třeba odstranit kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv". Po dvou hodinách zazpívala na závěr známá zpěvačka naši hymnu a skupina dívek zahalených do žlutomodrých vlajek ukrajinskou sborovou píseň. Ještě jsme se pak dozvěděli, že v Berlíně se na podobném shromáždění sešlo na 500 000 účastníků a stejné demonstrace proběhly také ve Vídni a v Madridu.

26.2.
Ostrava, katedrála Božského Spasitele, requiem a poslední rozloučení s biskupem Františkem Václavem Lobkowitzem, celebrovali Mons. Charles Daniel Balvo, papežský nuncius v ČR a opat tepelského kláštera Filip Zdeněk Lobkowitz. Průvod s rakví ulicemi města do chrámu sv. Václava, kde po krátkém obřadu byly uloženy biskupovy ostatky do krypty pod hlavním oltářem.

24.2.
Po 77 letech míru zažívá Evropa opět válku. Tentokrát jsou však v pevné jednotě odhodlány státy Evropy i světa tvrdě reagovat. Na straně Ruska je jedině Čína, Venezuela a Kuba ("komunisté Kuby stojí na straně Ruska a odsuzují hanebnou politiku Ukrajiny, která hrubě poškozuje Ruskou federaci a kterou je třeba po právu ztrestat"). Útočníci postupují rychle, a tak už brzy ráno jsme mohli zařadit na titul stránek záběr z bombardování Charkova.
Rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i jinde ve světě si uvědomily souvislosti a společně zařadily dnes v poledne do programu píseň Karla Kryla "Bratříčku, zavírej vrátka".

22.2.
Ruská vojska vstoupila na ukrajinské území a v dějinách Evropy nastává opět po 77 letech situace, kdy se politické problémy řeší válkou. Pokud bude obsazena celá Ukrajina, octnou se ruské divize na hranicích Slovenska, Polska a Maďarska - situace se kterou v roce 1945 laboroval mezinárodní zločinec Josef Stalin a upevnil tak stav, který rozděloval Evropu více než 40 let.

20.2.
Sedmá neděle v mezidobí.
Praha, chrám Nejsvětějšího Srdce Páně, P. Jiří Slabý; (ČRo Vltava)
Slovenská republika, Prešov - Solivar, kostel Nejsvětější Trojice, P. Peter Gazda; (RTVS 2:)
Ostrava, Telepace, P. Leoš Ryška SDB; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

16.2.
Zdá se, že už si zimy příliš neužijeme - a celkový vývoj potvrzuje už dneska pro každého pozemšťana, že klima se opravdu otepluje. Jediným pevným bodem v tom našem Vesmíru se jeví Měsíc; když přijde jeho čas, je přesný jako hodinky. Třeba dneska je tady jasný úplněk pro každého, kdo se nedívá večer jenom na televizi a nestydí se juknout třeba z okna.

13.2.
Šestá neděle v mezidobí. Světový den nemocných.
Olomouc, katedrála sv. Václava, Mons. Josef Nuzík, pomocný biskup olomoucký; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

6.2.
Pátá neděle v mezidobí.
Praha Žižkov, chrám sv. Prokopa, P. Vít Uher; (ČRo Vltava)
Morava Šternberk, chrám Zvěstování Panny Marie, Hromniční pouť matek, P. Antonín Pechal; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

Před 19 lety zahájili Otto Musil (88) a Martin Šimek (35) provoz internetových stránek ottomusil.cz.

5.2.

3.2.
V těchto dnech vrcholí šíření nákazy Omicronu a čísla zjištěných pozitivních případů jsou skutečně děsivá a to nejen u nás, ale na celém světě (nejhorší je stále situace v USA). Omicron je tedy mnohem nakažlivější než všechny předcházející varianty, ale na druhé straně je průběh nákazy většinou mírný, takže se konečně potvrzuje prohlášení exprezidenta Klause, že se jedná o silnější rýmu. Ovšem s výjimkou malého procenta pacientů s těžkým průběhem a ještě menšího procenta zemřelých.

2.2.
Uvedení Páně do chrámu / Hromnice.

1.2.
Téměř celá Asie: První den Lunárního roku, začíná rok Vodního tygra.


31.1.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková: Australian Open 2022.

30.1.
Čtvrtá neděle v mezidobí.
Österreich, Vochlarbruck, Don Bosco Kapelle, 100 let saleziánů v Rakousku, P. Siegfried Kellner; (ORF)
Ostrava, kaple Telepace, P. Jan David SAC, farní vikář ve Fulneku; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

27.1.
Tak kdopak nás to vraždil, vraždí a bude asi i nadále vraždit?

Pět variant smrtícího viru vstupuje do třetího roku své existence a pověstné světlo na konci tunelu stále není k vidění. A aby to bylo dokonalé, ozvali se v Dánsku a Švédsku, že se u nich objevila nová varianta, kterou rozhodně není možné zařadit do třídy Omicron. Odborníci pro ni navrhují označení BA.2. a její vlastnosti studují. Jeden z nich varoval před nadměrným optimismem a poněkud cynicky dodal, že v řecké abecedě je pořád ještě volných písmen dost.

25.1.
Řím, bazilika sv. Pavla za hradbami, papežské nešpory ke svátku Obrácení sv. Pavla. (NOE).

24.1.
Pane Putine, zdá se, že chystáte svatou válku, abyste rozdrtil všechny, kteří si to plně zaslouží. Aby se vraždili dva slovanské národy. Aby se v krvavé řeži ničili dva křesťanské národy. Několikrát jsme vás viděli v televizi v chrámu na bohoslužbě. Co jste tam dělal?

23.1.
Třetí neděle v mezidobí, neděle Božího slova.
Ostrava, kaple Telepace, P. Marián Pospěcha, farář z Dolní Lutyně; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

21.1.
Vývoj pandémie pokračuje. Omicron vítězí na všech frontách, ale tisíce nakažených do nemocnic neodcházejí; tam mají najednou nedostatek pacientů. Zmatek se objevuje i ve vědě - dva odborníci mají na vzniklou situaci tři názory a lidé přestávají chodit na očkování. Třetí dávka je prý účinná jen chvilku a i po ní je možné se nakazit a případnou čtvrtou dávku dokonce kritizuje i Evropká unie. Všichni s nadějí očekávají kouzelnou pilulku, která všechno vyřeší, jenže výrobce za ni požaduje fantastickou cenu. Porazí Covid neviditelná ruka trhu nebo naopak?

19.1.

18.1.
První úplněk v roce.

Na Mezinárodním veletrhu v Las Vegas se představila dokonalá robotka Ameca, která nejen inteligentně mluví, ale má i odpovídající výrazy tváře a projevuje příznaky nejnovějších objevů umělé inteligence. Odpovídá třeba na dotazy novinářů "Líbí se vám tady ve Vegas?" "Na to je moje odpověď obtížná, příslušné city, které bych k tomu potřebovala, mně zatím technici do těla nezamontovali." Novináři se rozesmáli, ale ona je pokárala "Nebuďte pánové tak domýšliví, ono vůbec není jasné, jak je to doopravdy. Třeba já jsem skutečná a vy jste pouzí roboti."
Robotka má jenom v hlavě 14 motorů.
(AKTUÁLNĚ.cz)

16.1.
Druhá neděle v mezidobí.

Ostrava, kaple Telepace, P. Leoš Ryška SDB; (NOE)
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

9.1.
Křest Páně. Končí vánoční období.
Vatikán, Sixtinská kaple, papežská mše sv. a křtiny dětí (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

6.1. Zjevení Páně. Epiphania. Tři králové. Vánoční vigílie v Pravoslavné církvi.
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv. s požehnáním. (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

2.1.
Druhá neděle po Narození Páně.
Hradec Králové, katedrála sv. Ducha, Mons. František Hladký. ČRo Vltava;
Dolní Lutyně, kostel sv. Jana Křtitele, P. Marián Pospěchal. (NOE);
Vatikán, krátká promluva, Anděl Páně a požehnání papeže Františka. (NOE).

1.1.2022.
Matka Boží, Panna Maria.
Den obnovy samostatného českého státu.
Svatý Hostýn, poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, půlnoční mše sv., Mons. Antonín Basler, pomocný biskup olomoucký. (NOE);
Vatikán, bazilika sv. Petra, papežská mše sv. s požehnáním. (NOE).

V tomto roce prosíme o stálou ochranu tím spíše, že to asi budeme zvláště potřebovat.