Ukrajina musí zvítězit, jinak může být celá Evropa zotročena.
Kamala Harrisová a prezident Zelensky se shodli, že pomoc USA Ukrajině potrvá.<
3.10.
Podívejme se na našeho Miroslava, kdysi založil stranu TOP 09 a teď z ní vystoupil, neb ho rozčílilo, do jakých pekel se naše ekonomika řítí. Za tímto účelem se chystá založit stranu novou, která to všechno, když Pán Bůh dá, napraví (on byl totiž předtím taky lidovec).
Pokud ho někdo nezná (což bych se divil), jde o zasloužilého politika Miroslava Kalouska. Tak se těšíme!
2.10.
"Co si budeme povídat, pravdu máme my, za ni bojujeme a musíme vyhrát" prohlásil včera prezident Putin v televizi. "Západ si vytvořil z Ukrajiny kolonii, aby nemusel sám bojovat. Naším úkolem je zachránit naše krajany z pohraničních oblastí a zničit tamější nacistické peklo, které by jinak hrozilo celému světu. A my to dokážeme a svět nakonec prohlédne a bude nám za to vděčný."
(Poznámka zpravodaje: Šíření lží v takovém rozsahu špičkovým politikem je na pováženou, v Kremlu by si měli pozvat psychiatra, alespoň na konzultaci.)
1.10.
Po nedávných volbách se škatule české vlády začínají hýbat. Piráti odcházejí do opozice, když jejich předseda byl sesazen, prezident naopak potvrzuje dva ministry, i když od Pirátů odešli. Koalice Spolu je nyní jen čtyřčlenná a také další ministerské funkce čeká výměna.
30.9.
Populární filmová herečka nyní oslavuje své zaokrouhlené narozeniny, k nimž jí blahopřála řada významných činitelů, dokonce i papež. Tato Italka se narodila v roce 1934 a její nesčíslné role zná dnes celý svět. Zkrátka je jí letos devadesát (tak jako mně) a všichni ji prostě nazýváme BARDOTKA.
29.9.
Dvacátá šestá neděle v mezidobí.
Ostrava-Přívoz, kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie, mše svatá ku příležitosti 30. výročí přítomnosti kongregace Paulínů, celebranti Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze a P. Robert Wasiliewicz OSPPE, představený kongregace.
Brusel, Stadion Krále Baudouina, papežská mše svatá.
Prohlášení Anny od Ježíše, karmelitánské reformátorky ze středověku a zakladatelky mnoha klášterů ve Francii, Belgii a Lovani, za blahoslavenou.
Kázání papež František zaměřil na studenty lovaňské university a oznámil, že zahajuje proces prohlášení Krále Baudouina za blahoslaveného.
Závěrem papež ukončil tuto svou apoštolskou cestu a odcestoval zpátky do Říma.
28.9.
Svatý Václav.
Národní Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. Hlavní celebrant arcibiskup pražský Jan Graubner. Čeští biskupové, kněží a řeholníci, exprezident Václav Klaus s chotí, někteří ministři a poslanci. (NOE)
Lovaň, bazilika Nejsvětějšího Srdce Páně v Koekelbergu, arcibiskup bruselský, představitelé církve, profesoři univerzity. Projevy arcibiskupa a papeže Františka. To všechno se stalo dnes dopoledne a naše svědectví je poněkud skoupé, když jsme současně byli ve Staré Boleslavi na Svatováclavské pouti. Ale nakonec jsme všechno stihli a teď se posouváme do úplně jiného světa.
UC LOUVAIN je katolická Univerzita v Lovani a už z té francouzštiny poznáváme, že jsme se kamsi posunuli. Velikost toho posunu byla 20 km a octli jsme se v nové Lovani, což je ultramoderní sídliště, vlastně celé postavené v 70. letech minulého století s tím, že to především bude městečko univerzitní. A je to skutečně znát na každém kroku - představte si, že zde nejsou žádné silnice, je samé chodníky pro chodce. Auta jsou prostě jenom pod zemí v nekonečných tunelech a chodci jsou tu páni, kteří nemusí dýchat výfukové jedy. Je to sídliště budoucnosti a pokud víme, jiné takové město na světě zatím neexistuje. Dokonce i svatý Otec musel na okraji města vystoupit z auta a posadit se do svého vozíku, na němž ho dotlačili po krásných ale dlouhých chodnících až k hlavní univerzitní budově, před níž už Františka uvítal hlučný potlesk asi 4000 studentů, kteří se tady pilně učí na 19 fakultách, což je také jistý rekord. Uvnitř velkého divadelního sálu už zněl orchestr a zpěvačka, s níž zpívali nadšeně stovky studentů, zřejmě ty šlágry znali. Bylo znát na papeži, že mu to živé mládí zlepšilo náladu a když nemohl zpívat, aspoň nadšeně tleskal. Na jevišti se skvěla obrovská ŠESTISTOVKA značící, že ani tady nezapomínají na slavný čin papeže Martina V., který Léta Páně 1425 moudře Univerzitu založil. Pak už nastoupila sympatická paní rektorka a po ní i spousta študáků a študentek hovořících svorně o svých problémech a starostech o tento svět, který bude třeba ještě dost vylepšit, aby byl ke slušnému žití. Bylo pak na Františkovi, aby se ujal slova (a mluvil docela dlouho) a odpověděl aspoň na některé dotazy a názory. Prozradil nám, že ani on není se stavem světa spokojen a že bude třeba mnohé změnit, aby se ženy cítily opravdu rovnoprávné. "Je to velký úkol pro církev a nesmíme zapomenout, že Církev je ženského rodu, takže je to i naše starost" řekl. Nebudeme přehánět, když naznačíme, že papež už dlouho neměl tak dobrou náladu a že by tam nejraději ještě zůstal. Ale čas běžel a bylo ještě třeba se setkat s bratry jezuity, ale to bylo zcela důvěrné a kamery tam nesměly.
27.9.
Přílet papeže Františka na Vojenské letiště v Bruselu. Královský palác: Soukromé setkání s belgickým králem Filipem, jeho chotí Mathildou a dřívějším králem a otcem současného krále (90).
Palác Laeken, velký sál, přítomno 300 významných hostů. Uvítání papeže Františka králem Filipem. Projev belgického premiéra Alexandera de Croo. Papežova promluva: Papež František ocenil dlouholeté významné aktivity Belgického království na světové úrovni v úsilí o mír a odstranění chudoby. Papež takě projevil hlubokou lítost nad
zneužíváním dětí a mladistvých, k němuž docházelo v dávné i nedávné minulosti mimo jiné i v zařízeních církve v Belgii. Závěrem pozradil papež logo věnované jeho současné cestě: KUPŘEDU S NADĚJÍ!
Dnes odpoledne vykoná papež cestu do asi 30 km vzdálené Lovaně, aby navštívil tamější Univerzitu, která právě oslavuje 600 let od svého založení jako jednoho z prvních ústavů tohoto druhu na světě. Na námitku, že třeba Karlova univerzita je podstatně starší, zní odpověď, že v Lovani mluvíme zásadně o univerzitě od počátku katolické, což se také od počátku až do dneška nikdy nezměnilo. Starší univerzity byly prostě univerzální bez ohledu na náboženství. Univerzita je nyní velice rozsáhlá, takže František navštíví dnes jen její jednu část a tu druhou až zítra. Obě sekce se liší podle užívaného jazyka, první je vlámská a ta druhá francouzská.
Rektor Univerzity ve svém projevu zmínil mnoho vážných problémů, které je třeba řešit, a v Lovani se rozhodli pro emigraci. Světem bloudí miliony utečenců, kteří byli vyhnáni z domovů válkou, nemocemi, nezdravým klimatem a nyní nám stále častěji klepou na dveře. Už Kafka tvrdil, že úkolem univerzity je hledání pravdy a zásadou křesťana musí být stavět mosty a nikoliv zdi. Smyslem života má být rozšiřování hranic a nikoliv omezovat; jedině kultura rozšiřuje hranice a neklid znamená život. Filosofie si vždycky uvědomovala, že nikdy nemůžeme vědět všechno. Je však nutné vytrvale hledat cestu k pravdě a také sdružovat jedince, kteří mají kapacitu dané problémy řešit. Moudré hlavy mají cenu zlata, opravdu jich není příliš. Ale v lovaňském "registru" bychom nalezli moudrých jedinců překvapivě mnoho. Jména jsme se nedozvěděli, a přesto jsme zjistili českou stopu. Pýchou jsme se dmuli, když jsme slyšeli: pokud zmíníme Prahu, hned nás napadne Tomáš Halík.
(CTV/NOE)
Slovensko, Rožňava, 16. pouť Katolické Charity, konaná pravidelně na svátek sv. Vincence z Paula, který připadá na dnešek, slovensko-maďarská bohoslužba, koncelebranti Mons. Tomáš Galis, biskup diecéze žilinské a Mons. Stanislav Stolárik, biskup rožňavský. (NOVA)
26.9.
Papež František dnes přiletěl do Lucemburku, byl uvítán Arcivévodou Jindřichem s chotí a premiérem, v katedrále Notre Dame pronesl kázání a požehnal duchovní, věřící a zástupce mládeže (tato katedrála má pro nás zvláštní význam, protože je zde pochován český král Jan z Lucemburka). Druhou promluvu pronesl v Kulturním a společenském sále k politickým představitelům, vyslechl premiérův projev a setkal se blíže s věřícími. Ještě večer odletí papež na trase asi 300 km do Belgie, kde setrvá až do neděle. (CTV/NOE)
25.9.
Vatikán, Náměstí sv. Petra, Generální audience. Papež František nás ve své promluvě vyzývá, abychom nepodléhali ďáblovi, ale hledaji oporu v Duchu Svatém a v ochraně Matky Boží. (CTV/NOE)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Václav Rylko, Ostrava-Zábřeh. (NOE)
24.9.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Karel Rechtenberk, Ostrava-Třebovice. (NOE)
VÝSLEDKY VOLEB???
Bartoš: Mladí vpřed a ještě marihuana a dredy? To nám nesedí.
Fiala: Poctivě dřít a sebezápor? Chlapče a co z toho budeme mít, na ideály je život krátký.
Babiš: Ideály jsou blbost. Prachy nakonec vždycky zvítězí.
Japonec: K smíchu. Představte si Švandu dudáka, jak chce dělat pořádek v Tokyu - Japonci by se uchechtali.
KSČSSR: Jedině pro idioty. To všecko vodnes čas a Pánbůh zaplať!
Národ: Přežili jsme Gottwalda i Husáka, přežijeme i jiné. Země česká, domov můj!
23.9.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Pavel Marek, Ostrava-Poruba. (NOE)
22.9.
Dvacátá pátá neděle v mezidobí.
Boršice, okres Uherské Hradiště, kostel sv. Václava, P. Anton Kasan, farář. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
21.9.
Tak tedy volby skončily a výsledky se ohlašují na všech médiích. Premiér Fiala má o čem přemýšlet. Stručně řečeno Andrej Babiš ho s drobnými výjimkami zcela rozdrtil. Ano získalo v krajských volbách oproti roku 2020 o 100 mandátů více a jeho politická kariéra dosáhla vrcholu. Novináři žertují, že naše vlast už není Česko ale babišovo. Spolu a další demokratické strany přitom čelí problémům, jaké tu snad ještě nikdy nebyly; obrovské zadlužení (na němž má nemalý podíl i předchozí Babišova vláda) a navíc hrůzná povodeň. Teď si budeme všichni chtě nechtě utahovat opasky a s jistou obavou sledovat, zda Babišova mocná převaha vydrží i do parlamentních voleb, které se budou konat za rok.
Podzimní rovodennost. Slunce v poledne stojí přesně nad rovníkem, takže den je na severní i jižní polokouli stejně dlouhý. Dnes tedy začíná podzim, kdy se budou dny krátit a noci prodlužovat.
20.9.
Tak zas máme dneska volby. Je to důležitý úkol pro každého občana a jistě i já mám dole ve schránce mé volební lístky. Tentokrát to však vypadá, že se nezúčastním; v našem obvodu se krajské ani senátní volby nekonají. Naposledy jsem volil v září 2022 a zvolil jsem lidovce, jak jinak - je to moje stará láska. Po volbě jsem pochodoval od Základní školy v Praze 10 rovnou domů. Šlo se mi skvěle, v srdci radost, že jsem splnil svou občanskou povinnost. Pak ale nastala tma a bezvědomí. Probudili mě až v sanitce a hned mi vkládali do úst trubičku a měřič jim prozradil: nula promile. "Ale vždyť vy jste vůbec nepil," divil se sanitář. "Já vůbec nepiju, odvětil jsem rozhořčeně a pak jsem se dozvěděl, že jsem ležel na chodníku zrovna před domem, kde bydlím. Tam mě našli okolojdoucí občané a také oni splnili svou občanskou povinnost, když zavolali sanitku. Předali mě zdravotní službě se stručnou poznámkou: "to bude nějaký ožrala". Celkem mně nic nebylo, ale přesto mě odvezli do fakultní nemocnice Královské vinohrady, kde mi nalepili pár flastrů na obličej a mohl jsem jít domů. Teprve doma jsem se podíval do zrcadla a pochopil jsem, že jsem padl na tvář. Že mi v mém životě nastává nějaká další fáze, jsem pomalu začal chápat až později.
19.9.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Jan Larisch, Ostrava-Svinov. (NOE)
18.9.
Vatikán, Náměstí sv. Petra, Generální audience. Papež František ve své promluvě shrnul své zkušenosti a zážitky ze své nejdelší apoštolské cesty do Asie. Vyjádřil se také, že naše církev je příliš eurocentrická, zatím co jiným částem světa se věnuje často jen omezeně, i když by si naši pozornost mnohem více zasloužily.
Zatím co Česko se trápí skoro na celém území s krutou povodní, rakouské Alpy jsou už celé zasněžené.
17.9.
V noci na zítřek budeme sledovat kouzelný "superúplněk" navíc s částečným zatměním Měsíce (maximum ve 4:24 hodin). Tak se pokochejte!
16.9.
Světová média uveřejňují zprávu amerických tajných služeb o celkových ztrátách v ukrajinském konfliktu na obou stranách bojů. Podle těchto odhadů (protože obě strany své údaje tají) dosáhl počet mrtvých jednoho milionu. Válka vedená bez jakéhokoliv rozumného důvodu vzhledem k délce jejího trvání dosahuje v této oblasti naprostého rekordu ve srovnání s údaji z bitev Druhé světové války. Co vy na to, pane Putine, a co vám říká svědomí?
I když naše otázka byla akademická, ruský prezident nám odpověděl náhodou právě dnes. Vydal rozkaz, aby se stav ruských ozbrojených sil do 1. prosince zvýšil na 1,5 milionu. Znamená to, že armáda Ruské federace bude potom druhá největší po té čínské.
15.9.
Dvacátá čtvrtá neděle v mezidobí.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Jan Czudek, generální vikář. (NOE)
TŘEBOVICKÝ KOLÁČ 2024, areál Třebovického parku.
(Program v Třebovicích byl zrušen kvůli povodňové situaci.)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
14.9.
Dnes přichází velmi silná studená fronta, kupodivu od severovýchodu. Představuje se vydatným deštěm na celém území, který bude trvat do středy, a silným větrem až 100 km/hod. Meteorologové mluví o padesátiletém a místy i stoletém dešti a více než 100 míst se připravuje na evakuaci. Situace je zatím vážnější na Moravě a v Čechách spíše na horách, v Jeseníkách, Krkonoších a na Šumavě. Všechny přehrady se snaží urychleně zbavit nadbytečné vody. V Praze jsou zatopeny podchody na Václavském náměstí a voda pronikla do stanice metra Museum.
13.9.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Leoš Ryška SDB. (NOE)
Návštěva starých a nemocných lidí v Domě svaté Terezy.
Závěrečný ceremoniál na mezinárodním letišti Changi v Singapuru.
Mezináboženské setkání v Singapuru. (NOE)
Papež František odcestoval ze Singapuru do Říma, kam letadlo společnosti ALITALIA dorazí asi za 12 hodin. (NOE)
12.9. Jméno Panny Marie.
Národní stadion Singapore SportsHub, papežská mše svatá. Zúčastnilo se 50 000 věřících.
Setkání papeže s prezidentem, představiteli společenského života a diplomatickým sborem v Singapuru.
Projevy prezidenta republiky a papeže Františka. (NOE)
11.9.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Daniel Vícha, biskupský vikář. (NOE)
10.9.
Stadion na pláni TACI TOLU dnes odpoledne zaplnilo přes 20 000 lidí, aby se účastnili papežské mše svaté. Ta byla obsahově zaměřena na mariánskou úctu, když oba velké svátky Matky Boží nastávají právě v těchto dnech. Bohoslužbu koncelebroval arcibiskup Silva, kterého František teprve před dvěma lety povýšil na kardinála. Ve Východním Timoru měl papež při svých promluvách velkou výhodu, protože nepotřeboval tlumočníka a hovořil prostě portugalsky, což je jazyk velmi podobný španělštině a v této zemi ji téměř každý občan ovládá kromě svého rodného nářečí, kterých je tu několik set. Ve své promluvě nás František seznámil se zvykem, kdy mnoho lidí aspoň při sváteční příležitosti podle dávné tradice nosí dva šperky a sice Slunce na čele (které přímo září a hřeje) a Měsíc na prsou (který sám nesvítí ani nehřeje, ale světlo pokorně od Slunce odráží). Vysvětlení je na tisíc, někdo ho aplikuje na manželství a jiný na lásku k bližnímu, ale rozhodně to není symbol pohanství.
Mše sv. skončila večer kolem osmé hodiny, a tak svatý Otec odcházel ze stadionu rovnou na nunciaturu, aby odpočíval. Měl ovšem bohatý program i dopoledne, ale to my diváci jsme ještě spali. NOE však bděla, a předvedla nám tento program později ze záznamu. Stručně:
Návštěva dětí s autistickým postižením ve škole Irmas Alma.
Setkání s duchovními a zasvěcenými osobami v katedrále Neposkvrněného početí Panny Marie.
Setkání s mladými lidmi v Centro de Convecoes v Dili.
Zítra svatý Otec odcestuje na poslední zastávku své cesty do Singapuru. (NOE)
9.9.
Dobré ráno! Dnes zažijeme celoddenní liják, jaký ti mladší vůbec nepoznali. Ale nerozčilujte se, prší po mnoha letech i v Maroku a dokonce vlhne i severní Sahara, písek nepísek. Pokud by to trvalo pár týdnů, Sahara se zazelená. Nedivte se, tepla je tam dost, jde jen o tu vodu. Ale ani o ni není nouze, hluboko pod povrchem jsou jí miliardy litrů, které by rády vyrazily na povrch. Takže pokud by to trvalo aspoň 10 let, vyroste tam nový prales, vyhládlí kopytníci potáhnou na sever za čerstvou zelení a vyhládlé šelmy za těmi kopytníky. A pokud by to trvalo třeba 50 let, děti ve školách by se učily jména nových saharských řek. Ale to je zatím fantazie, i když podle odborníků velmi pravděpodobná budoucnost.
Dnes však nebudeme fantazírovat, po rekordně horkém létě se konečně příjemně ochladí a dneska dokonce zmokneme. Tak si vezmeme pláštěnku nebo deštník a hurá do nového života, vždyť přece změna je život!
Přidáváme malý dodatek. Změny, které jsme výše zmiňovali, se v posledních dnech projevily ještě o něco mohutněji, než jsme předpokládali.
V Alžírsku, Maroku i na severní Sahaře zapršelo v několika dnech zhruba o 500 i více procent, než je jejich celoroční průměr. Třeba na Sahaře, kde se zachovala koryta dávných řek nazývaná v arabštině vádí, se nyní zaplňují vodou. Podle znalců je příčinou celkem nepatrný posun zemské osy pól-pól, k němuž dochází zhruba jednou za 100 let a který se pak po několika letech vrátí do původní polohy.
Východní Timor je politicky úplně nová země, i když civilizace sem přišla s portugalskými dominikánskými misionáři už v 17. století. Je to země poměrně malá, po staletí byla portugalskou kolonií, a tak se i portugalština stala jejím druhým hlavním jazykem. V nové době se země stávala hříčkou těch silnějších, hlavně Indonésie, bylo zde mnoho krvavých bojů, při nichž zahynula třetina obyvatel. Bylo zásluhou OSN, že se zde prosadilo referendum, při němž naprostá většina obyvatel hlasovala pro nezávislost. Ta se uskutečnila až v roce 2002, kdy byla vyhlášena demokratická republika Východní Timor, která byla pak uznána celým světem. Dávné misie zřejmě byly úspěšné, takže dnes zde převládá katolická víra z 95 %.
Papež František sem přiletěl za tři a půl hodiny z Papuy vzdálené 2,500 km. V hlavním městě Dili (30 000 obyvatel) se na jeho počest konala vojenská přehlídka, setkal se s prezidentem, vyslechl jeho projev a sám také promluvil. To už byl ale večer, takže kvůli časovému rozdílu +7 hodin nastane hlavní program až zítra. (NOE)
8.9.
Dvacátá třetí neděle v mezidobí. Narození Panny Marie.
Papežská mše svatá se konala v 9 hodin místního času na stadionu Sira Johna Guise v hlavním městě Port Moresby a my jsme ji mohli sledovat až od 16 hodin ze záznamu. Podle odhadů bylo v té době na stadionu asi 20 000 věřících.
Na stadion se dnes odpoledne ještě vrátíme, abychom byli svědky setkání s papuyskou mládeží. Přišlo jich sem asi 8000 a několik set jich na počátku předvedlo náročný tanec s doprovodem různých bicích nástrojů.
Následovalo střídavé vystupování jednotlivců, kteří zcela upřímně hovořili o tom, jak zde žijí a jaké problémy je nejvíce trápí. Tak jsme mohli poznávat, že život v této zemi není zdaleka tak snadný, jak by se na první pohled zdálo. Mladí si stěžují na to, co stále častěji vidí kolem sebe. Jsou to rozvody, alkoholismus, drogy, zneužívání dětí v rodinách a i když dnes už ne tak často - chudobu a někdy dokonce i opuštěné děti, které bez dozoru žijí v ulicích a nemají kam jít. Papež je odkazuje na evangelium a na pomoc těm opuštěným. Ale je znát, že u mladých převládá optimismus; na rozdíl od jiných zemí, třeba v Evropě, ve Východním Timoru je průměrný věk obyvatel 32 let.
(NOE)
7.9.
Na své apoštolské cestě dnes dorazil papež do Papuy Nové Guiney a Šalamounových ostrovů. V hlavním městě Port Moresby se zastavil v chrámu Panny Marie Pomocnice křesťanů, kde se nejprve věnoval postiženým dětem z nedalekého ústavu a sledoval jejich taneční vystoupení, a potom kázal a žehnal věřícím a duchovním představitelům. Vzhledem k časovému rozdílu 8 hodin budou všechna zdejší vystoupení k dispozici ze záznamu. (NOE)
6.9.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Jan Czudek, generální vikář. (NOE)
5.9.
Hned ráno se papež sešel ve velké místní mešitě se zástupci nejrůznějších náboženských denominací (v Indonésii mají většinu muslimové a buddhisté, katolíků jsou jen 3 %, ale i to je 8 milionů věřících). Slavnostní papežskou bohoslužbu na největším stadionu jsme sledovali v poledne, když v Jakartě se už stmívalo. Účast byla obrovská (asi 78 000 a na přilehlém stadionu dalších 26 000, kde sledovali obří obrazovky) a zdá se, že v Indonésii má víra pevné kořeny.
Největší chrám v Jakartě je katedrála Nanebevzetí Panny Marie a naproti jen přes dálnici je muslimská mešita Istiqlal. Již dříve byl mezi oběma stavbami vybudován podzemní "tunel přátelství". A dnes se v této mešitě sešel papež František s velkým imámem Umarem a oba spolu podepsali Istiqlalskou deklaraci, kde se odsuzuje využívání náboženství k politickým cílům často vedoucím k násilí. (NOE)
4.9.
Papež František dnes na své 45. apoštolské návštěvě přicestoval do hlavniho města Indonésie Jakarty. Let z Říma trval 13 hodin a pro velký časový rozdíl (v Jakartě je o 5 hodin více než v Praze), budou mnohé televizní přenosy vysílány ze záznamu. Pro nejdelší papežovu cestu v historii bylo zvoleno logo:
VÍRA - BRATRSTVÍ - SOUCIT
Hned první den se svatý Otec setkal s prezidentem republiky a dalšími vrcholnými představiteli, v katedrále Nanebevzetí Panny Marie pronesl kázání k biskupům, kněžím, řeholníkům a bohoslovcům a v místním domově mládeže potom promlouval k množství mladých lidí. (NOE)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Marián Pospěcha, farář v Dolní Lutyni. (NOE)
3.9.
Dnes je to 15 let, co mně odešla má milovaná choť Miluška (75). Vzpomínám s bolestí v srdci.
c
2.9.
První školní den.
Prostějov, kostel Povýšení svatého Kříže, Mons. Ladislav Širák, Generální sekretář Olomoucké arcidiecéze. (NOE)
Václav Musil zahajuje historii nového prvního dne českého školství. Jeho první zastavení bude ve třídě 1. B Základní školy v Praze.
1.9.
Dvacátá druhá neděle v mezidobí.
BRD, Kettenkamp, Herz Jesu Kirche. (ZDF)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Dariusz Sputo, farář v Kunčičkách. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
Skončily LIDOVKY, nejslavnější české noviny, které vycházely v letech 1893 až 2024 nepřetržitě s přestávkou nacistické a komunistické diktatury, dnes definitivně skončily. Proslavili se v nich před druhou válkou bratři Čapkové, Ferdinand Peroutka a mnoho dalších, od 90. let Václav Havel, Ludvík Vaculík a mnoho dalších. Úplně ale neskonaly, ve zkrácené verzi, ale s tradičním plným nábojem je od nynějška najdete na internetové adrese www.lidovky.cz, prestižní ORIENTACE přesídlí do papírových novin MF DNES stejně jako mezinárodně oceňovaný magazín ESPRIT. A proč se to všechno stalo? Žijeme v jiné době, lidé už tolik nesedají v kavárnách s oblíbenou četbou v ruce, ale usedají k počítačům a bloudí internetem. Číst ale nepřestávají, protože dokud čteme, tak žijeme.
31.8.
Jedete v Kurské oblasti autem a nad hlavou dron. Šlápnete na plyn a s trochou štěstí ujedete, ale jedete 50-60 km/hod., dron vás zaměří, vůz zapálí a v něm zůstane plno mrtvol. Navíc vdova dostane poštou pokutu za překročení rychlosti (zhruba 2000 Kč). Je však třeba přiznat ruským úřadům, že v rámci nové situace nyní tyto pokuty zrušily.
30.8.
V Praze odpoledne 33-35°C. Teploty, které zvláště pro starší lidi zavánějí hřbitovem, říká lékař. Tento stav potrvá ještě celý příští týden.
29.8.
Ruské bombardování pokračovalo včera nepřetržitě. Mluvčí Kremlu oznámil, že jakékoliv pokusy o zahájení jednání o přerušení bojových akcí a případném příměří nepřipadají v současnosti v úvahu. Ukrajinská vojska se musí okamžitě stáhnout z území Ruské federace a ze tří oblastí na Ukrajině, které jsou nyní trvale pod ochranou Ruské federace. Teprve po ověření, že tyto požadavky byly splněny, bude vláda Ruské federace ochotna se účastnit případných mezinárodních jednání o řešení ukrajinské otázky. Jakékoliv dvojstranné jednání s tzv. ukrajinskou vládou je za současných podmínek vyloučeno.
Prezident Ukrajiny Zelensky bude v příštích dnech osobně o situaci jednat představiteli USA.
27.8.
Putin začal minulé noci svou strašnou odvetu. Masové bombardování celé země drony, bombami i raketami od Lvova na západě až po ruské hranice stále pokračuje. Stovky bombardérů a ochranných stíhaček rozsévají hrůzu po celé zemi. Desetitisíce lidí se skrývají v prostorách metra a jiných krytech už po desítky hodin. Bomby ničí elektrárny a rozvody sítě, jsou použity i rakety z Íránu a tisíce raket čerstvě vyrobených. Ničeny jsou rovněž přehrady a vodárenské objekty v celé zemi. Opravy těchto zařízení budou trvat léta. Útoky poškozují železniční zařízení a silnice, čímž se značně naruší zásobování. Nezůstávají ušetřeny ani civilní objekty a obytné domy. Takové peklo nezažila Ukrajina ani v době světové války. Mezinárodní zločin ohromného rozsahu se naplňuje. Je to výzva pro OSN a světovou veřejnost.
25.8.
Dvacátá první neděle v mezidobí.
SVATÝ HOSTÝN, prostor před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, Orelská pouť, Mons. Jan Graubner. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
23.8.
ZACHRAŇ SE, KDO MŮŽEŠ, BREŽNĚV SE ZBLÁZNIL! psali jsme v osmašedesátém na zdi. Když nahradíte jméno B jménem P, dostanete v kostce obraz ruské zahraniční politiky tenkrát i dnes.
22.8.
Panna Maria Královna.
Želiv, Kostel narození Panny Marie, P. Radek Tichý. (NOE)
21.8.
BALADA ČESKÁ
Ráno jsem se probudil, protože byl venku podivný hluk a letadla frčela po obloze jedno za druhým. Zapnu rádio a tam hráli pořád jednu písničku: "Lví silou, vzletem sokolím kupředu kráčejme!" Ale slet přeci letos není, dumal jsem. Přiběhla manželka a hned na mě spustila: "Co tady sedíš, musíme pro děti, je válka!" "Odkud to máš?" já na to. "Říkali to v mlíkárně, rychle se oblékni a ..." Bylo na mně jako pána tvorstva, abych uklidnil situaci: "To myslíš, že nemám jít do práce a zejtra vysvětlovat šéfovi, co říkali v mlíkárně?" To už mě ale přerušil hlasatel Československého rozhlasu, stanice Praha 1: "Ústřední výbor... atd." Měl jsem jeden z prvních tranzistoráků, tak jsem si ho vzal i do koupelny a poslouchal při holení. Zase jednou zapracovaly dějiny, napadlo mě a bylo jasné, že dnes do práce nejdu, šéf nešéf.
Tranzistor jsem si vzal s sebou i do vlaku, posadil jsem se do kupé, kde seděl jen jeden chlap a protože to doba vyžadovala, za chvíli už jsme spolu vášnivě probírali situaci a shodovali se v tom, že se to od těch Rusáků dalo čekat. Brzy jsem byl na místě a můj spolucestující vystupoval rovněž. Vysvětloval jsem mu, že tady někde za městem je dětský tábor, kde mám své dva potomky. Snad to najdu. On byl velmi ochotný, překotně mi vysvětloval, kudy se tam dostanu, a když viděl mou nechápavost, rozhodl se že mě tam dovede, neb bydlí nedaleko. Tak jsme vyšli za město a brzy jsem měl příležitost obejmout Jiříčka a Marcelku a pozdravit velitele tábora a dirigenta Dětského sboru v jedné osobě.
Děti byly v pořádku, jen syn (8) poplakával, že bude válka. Zato dcera (7) si mne změřila pohledem ženy a zeptala se, co jsem měl k obědu. Když jsem přiznal, že nic, odběhla do táborové kuchyně a v mžiku mi přinesla ešus plný knedlíků a rajské omáčky. Zatím, co jsem se ládoval, musel jsem sdělovat, co je doma a jestli je máma v pořádku. Přitom jsem v duchu znovu chápal, že ženy máme na to, abychom nezemřeli hlady, kdežto chlapi jsou jedině k tomu, aby obstarávali války a podobné blbosti.
Brzy jsem poznal, že tábor má svůj program a že děti kromě zábavy musí pilně pracovat a nacvičovat plno nových písniček, protože hned po návratu z tábora je čeká řada koncertů. Co se týká zábavy, ta probíhala většinou v lese, za potokem, který stačilo přebrodit, ale bylo jasné, že ode dneška bude všechno jinak. V lese se totiž usídlila "spřátelená" vojenská jednotka a brzy o sobě dala vědět. Do tábora se dostavil její velitel a pohovořil s panem profesorem. Oznámil, že velí oddílu ženistů a že si všiml, jak se ty milé děti
musí brodit v potoce, aby se dostaly do lesa. Přitom pro jeho jednotku nebude žádný problém postavit most, aby ty dětičky mohly přecházet potok suchýma nožičkama. Reakce pana profesora byla ostrá, ať pan voják ihned opustí tábor, kam nemají cizinci přístup, a ať ho ani nenapadne stavět nějaký most, děti si rády nožky namočí, když jdou na schovku nebo na borůvky, a hlavně o žádné styky nestojí, takoví kamarádi zas nejsme. Velitel prý asi pochopil, už ani nemukal a zmizel v lese.
Vrátil jsem se domů, čekal jsem rachot a ten taky přišel. "Jakto že se vracíš bez dětí, když je tady ta situace, tak proč jsi tam teda jezdil, měla jsem tam jet s tebou a přivést je, já teď nebudu celé noci spát a myslet na ně". Marně jsem ji ujišťoval, že jsou děti v pořádku, ale její reakce byla, že si ťukala na čelo a s pláčem volala, že u rozhlasu je plno mrtvol a se mnou se nedá mluvit.
Výše popisovaný příběh se udál dnes před 56 lety.
20.8.
Dopadlo to skvěle, aspoň v Praze byl úplněk parádní, ale i jinde ve světě, třeba ve švýcarských horách. Měsíc sice není modrý, ale to je jenom v té písničce. Ostatně "blue" prý znamená pro Angličany také "smutný".
19.8.
A už je to zase tu! Je tady krásný a obzvláště veliký měsíční úplněk! Dnes ve 20:18 hod. SEČ zazáří na obloze BLUE MOON, což se stává tak jednou za rok. Je třeba poznamenat, že za ten titul náš věčný souputník nemůže; dostalo se mu ho kdysi ve třicátých letech minulého století, kdy se objevil v muzice šlágr s týmž jménem, jehož popularita se udržela i takřka po stu letech. Astronomové to jméno nemají rádi, ale musí připustit, že jde o něco zvláštního; podle nich jde o přiblížení Měsíce k Zemi o méně než 360 000 km, což časem vzniká, protože jeho oběžná dráha je mírně elipsovitá. Tak se dívejte a případně i fotografujte! Nejlépe si to užijete kolem půlnoci, kdy bude Luna tak v polovině své noční dráhy po jižní obloze. Pokud však na obloze převládnou mráčky, nerozčilujte se a jděte klidně spát, příležitost pokochat se "Měsíčkem na nebi vysokém" bude ještě několik dní.
18.8.
Dvacátá neděle v mezidobí.
BRD, Insel Reichenau, Peter und Paulus Kirche. (ZDF)
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Dariusz Sputo, farář v Kunčičkách. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
16.8.
Kroměříž, chrám sv. Mořice, hlavní celebrant Mons. Antonín Basler, kazatel Mons. Zdeněk Wasserbauer. (NOE)
15.8.
Nanebevzetí Panny Marie.
Kroměříž, chrám sv. Mořice, Celostátní setkání 300 animátorů, hlavní celebrant Mons. Zdeněk Wasserbauer, kazatel Mons. Martin David. (NOE)
11.8.
Devatenáctá neděle v mezidobí.
Dolní Lhota, kostel sv, Cyrila a Metoděje (byl dostavěn a vysvěcen právě před 20 lety), Mons. Thaddeus Okolo-papežský nuncius v ČR. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka, menší počet lidí schovaných ve stínu na Náměstí sv. Petra při teplotě 37 °C. (CTV/NOE)
6.8.
Proměnění Páně.
Kristus vyvedl Petra, Jakuba a Jana na horu Tábor a tam se před nimi zázračně proměnil.
5.8.
Bosna a Hercegovina, Medžugorje, Mons. Petr Palič-biskup, růženec, závěrečná mše svatá a loučení. (NOE)
1.8.
Buďte vítáni v prvním dnu letního měsíce srpna!
Kouzelné selfie vítězných sportovců z obou Korejí v olympijské Paříži obdivuje dnes celý svět.
31.7.
Byl jsem odmalička blázen do angličtiny, několikrát jsem v Anglii pobýval, zpíval jsem písničky Beatles, ale když přišla ta nejznámější od Johna Lennona "Imagine", cosi se ve mně zadrhlo. Důvodem byla prostě skutečnost, že jsem věřící, a v té písni se hlásá určitá filosofie, s níž nemohu souhlasit. Překvapilo mě, že jsem se tehdy nikde nesetkal s nějakou kritikou toho textu. Ale to byla jiná doba, kdy pro nás "reakcionáře" všechno ze Západu bylo zkrátka super a jen úplný blázen by to kritizoval. Ostatně ten text dnes najdete snadno na internetu i přeložený do češtiny. V Anglii a později ještě více v Americe bylo Lennonovi vytýkáno, že vlastně hlásá komunismus, a on kupodivu souhlasil. Jednou napsal "velice obdivuji Karla Marxe, a také proto jsem tu písničku stvořil jako takový malý Komunistický manifest". Byla to téměř první věta v jeho životopisu, který se teprve po dlouhém utajování nedávno dostal na veřejnost. V tom životopisu se vážně zabývá krizí společnosti, jež po staletí marně hledala způsob, jak zajistit každému člověku bez rozdílu spokojený život. Ukazuje se, že ani monarchie, ani diktatura ba ani současná demokracie není ideální a že společenský systém je třeba od základů reformovat. Bude to ovšem nesnadné a nedosáhne se toho hned, podle Lennonova názoru však jednou, někdy okolo roku 50 konečně lidstvo dospěje k tomu, že odvrhne všechny dosavadní systémy a navždy nastolí ten jediný ideální, totiž komunismus. Pak, jak zní v jeho písni, teprve nastane dokonalá harmonie: "Představ si, že nebudou rozdíly mezi lidmi, nebudou hranice mezi státy, nebude ani náboženství a navždy povládne jen láska a štěstí". Té své autobiografie stačil napsat jen několik stránek a pak John Lennon zahynul kulkou bláznivého atentátníka.
Génius Lennon se tedy umístil mezi těmi na věky obdivovanými a žádná kritika už mu nemohla ublížit. Ale nebylo tomu tak. Vraťme se do současnosti, protože naším úkolem v těchto dnech je psát o Olympiádě. Na jejím zahájení zazněla také Lennonova "Imagine" a jakýsi pan Morawiecki, který tuto slavnost komentoval pro polské televizní diváky, se zarazil a vyjádřil pak názor, že výběr oné písně nebyl příliš šťastný, protože se vlastně jedná o komunistickou propagandu. Reakce vedení ve Varšavě byla rychlá, komentátor byl okamžitě odvolán a nahrazen jiným. Jeho příznivci ho bránili tvrzením, že mluvil pravdu, a citovali z Lennonových textů třeba názor, že podmínkou úspěšné reformy světa bude konec Boha; teprve až Bůh definitivně prohraje, nastane na zemi ráj. Idea polské televize nepotlačovat v programech různé názory tedy zvítězila (Morawiecki nebyl vyhozen z práce, jen už nebude smět nikdy komentovat).
30.7.
Koukám, že v tomhle týdnu budeme mít na programu samý sport. Tak hurá do toho. Jan Kodeš je ovšem velice úspěšný a u nás asi ten nejlepší profesionální hráč tenisu. Třikrát v kariéře dosáhl na zlato, v letech 1970 a 1971 na French Open v Paříži a v roce 1973 ve Wimbledonu. Tam jezdí i dnes v pokročilém věku každoročně a některým českým tenistům radí a jiné kritizuje. Letos si s chutí zgustnul na Markétě Vondroušové, když v té věci dokonce poskytl rozhovor Blesku. Markéta letos opravdu nebyla ve formě a vypadla hned v prvním kole. Byly v tom zdravotní potíže a Kodeš se vyjádřil, že do Wimbledonu neměla vúbec jezdit. S tím by souhlasila, ale pořadatelé ji přemluvili k účasti vzhledem k jejím nedávným velmi slušným výsledkům. Kodeš se však nezastavil a tvrdil, že "Maky" svým jednáním poškodila dobré jméno českého sportu. A tehdy to nevydržela matka Vondroušové a napadla Blesk, že poskytuje prostor bývalému agentu StB. To museli okamžitě řešit dva redaktoři v příslušném archivu a jejich první zjištění znělo, že všechny materiály týkající se Kodeše byly přišně tajné, a to na jeho vlastní přání. Zřejmě se obával, aby se jeho jednání nedostalo na veřejnost. Nebyl tedy kvalifikovaný agent, ale pouhý "informátor". Jeho krycí jméno pak znělo VÍTĚZ. Poskytoval policii informace o sportovcích, což bylo pro něj snadné, protože v této oblasti měl bohaté styky. Nejvíce soudruhy zajímal Ivan Lendl, který komunisty nenáviděl odjakživa a nedělal z toho žádné tajnosti. V roce 1983 požádal o povolení odejít do USA s tím, že i tam bude ve sportu bojovat za Československo. Byl hrubě odbyt a od té doby se dostal do hledáčku StB. Teprve roce 1986 využil příležitost a emigroval. Kodeš o něm udal, že měl mnoho přátel, kteří mu dávali různé rady, jež vždy vyslechl, ale pak si stejně dělal, co chtěl. Dnes žije na Floridě, má 5 dětí, domů se už nikdy nevrátil, ale uspořádal výstavu svých obrazů od Alfonse Muchy, kterou zde otevřela jeho dcera Isabelle.
Co k tomu dodat? Vlastně nic, Matuška by zazpíval, že "to všechno odnes čas" a my můžeme dodat, že se vlastně nic nestalo. Kodeš si žije ve své luxusní vile a pravidelně jezdí do Wimbledonu, kde sedává v lóži pro zasloužilé a rozdává své moudrosti i kritiky těm, které to zajímá. Má pořád dost přátel, kteří ho hájí, že určitě komunista nikdy nebyl, ale dodávají, že byl "na prachy" a StB za určité informace platila opravdu slušně. A naši občané si pro zábavu mohou přidat do seznamu kromě jména BAREŠ také VÍTĚZ.
29.7.
Tak jako často v dějinách i v evropském starověku byly čas od času vedeny války, v nichž se krutě a nelítostně bojovalo. Existovala však jediná výjimka v tehdejším Řecku, kdy v době konání už tehdy populárních Olympijských her veškeré boje dočasně ustávaly. V moderní době papež římskokatolické církve František projevil přání, aby se také po dobu současné Olympiády sjednalo na Ukrajině příměří. Kritická reakce Ruska byla téměř okamžitá. Ozvaly se různé sdělovací prostředky, že církve se pletou do záležitostí, do nichž jim nic není, a navíc projevují naprostou neznalost věci, protože prý na Ukrajině se o žádnou válku nejedná nýbrž o operaci, kterou nelze přerušit, dokud nebude úspěšně ukončena. I když se kritizují různé církve, zdá se, že největší ruská církev mlčí. Pravoslavný patriarcha Kirill je asi s průběhem speciální operace naprosto spokojen. Aspoň se nedávno vyjádřil, že tato akce přinese duchovní očištění celého prohnilého západního světa. Ani prezident Putin se k žádosti papeže nevyjádřil, i když ho veřejnost často vidí, jak do moskevské katedrály Nejsvětějšího Spasitele přichází se svíčkou, ale zapálí ji teprve tehdy, až jsou televizní kamery patřičně zaostřeny.
28.7.
Sedmnáctá neděle v mezidobí. Den prarodičů a seniorů.
Ostrava-Radvanice, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, primice, P. Vojtěch Buchta (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
27.7.
Jsem poněkud nesvůj, protože jsem šel spát až o půlnoci. Sledoval jsem totiž zahájení Olympijských her v Paříži a tentokrát ta sláva probíhala naprosto jinak, než jsme bývali zvyklí. Francouzi dovedou často překvapovat svými nápady, jak řešit věci jinak zvlášť v oblasti kultury, a tentokrát nám předvedli scénu opravdu hodnou 21. století. Obvykle jsme si představovali Olympiádu probíhající od počátku do konce na nějakém velkém stadionu zaplněném tisíci divákú, ale tentokrát jsme se ocitli pod Eifellovkou, kudy protéká řeka Seina, spolu s dobrými sto tisíci lidí na obou jejích nekonečných nábřežích. Představení trvalo od 18. hodiny do půlnoci a bylo nabito překvapeními, kdy i komentátoři přenosu se přiznávali, že sami netuší, co nás přesně čeká. Nad řekou zazněla árie z Bizetovy Carmen a na trase dlouhé 6 km vyplulo a přes 200 lodí s olympioniky seřazených pode abecedy podle jejich národnosti. Lodičky skromné jen s několika pasažéry až po tu obrovskou se 700 americkými sportovci a pro nás nejzajímavější český parníček střední velikosti. Všichni na lodích mávali praporky a ze břehů se ozývalo nadšené hurá. Současně se ozvala hudba a v prostoru před Radnicí se objevili tanečníci, kteří se pak brzy proměnili na modely a modelky módní přehlídky. Na různých místech náhle stály zlaté sochy slavných sportovců v čele s Pierre de Coubertinem, jenž v roce 1864 dávno zaniklou řeckou Olympiádu obnovil. Pak se už osazenstvo všech lodí shromáždilo pod tou slavnou rozhlednou a hry byly zahájeny prezidentem Olympijského výboru Bachem a prezidentem Macronem. Odněkud se vynořil běžec s hořící pochodní a skupina známých sportovců s ní zaběhla malý maratón až k Louvru, kde zapálili oheň pod balonem, který se i s ohněm vznesl a zůstal viset nad Paříží. Co s ním bude dál jsme nezjistili. Snad bych měl ještě dodat, že během celé doby hustě pršelo, což prozíraví pořadatelé vyřešili tak, že všechny sportovce vybavili igelitovými pláštěnkami.
Olympiáda potrvá do 11. srpna.
26.7.
Prý na svatou Annu lze čekat chladna k ránu, však ani já už nenechávám celou noc okna dokořán. Jisté ale je, že si nějakých veder ještě užijeme, možná zrovna zítra. Jenom mě překvapilo včerejší sdělení meteorologů, že následující zima bude prý zvláště tuhá. Podle mě je předpovídání počasí na půl roku dopředu dost nevědecké. Já chápu, oni své odhady čerpají z těch jejich radarů, i když to někdy vypadá, že se tajně poohlížejí i po kávové sedlině. Oni se asi spoléhají na lidskou zapomnětlivost; až budou zase černé Vánoce a brzy potom se objeví první sněženky, nikdo si ani nevzpomene na nepovedené předpovědi na svatou Annu. V každém případě dnes zdravíme všechny Andulky a zvláště té naší přejeme stálé zdraví a mnoho radostí z jejích tří kluků.
23.7.
Z Petrovic až na Měsíc.
Fotografická konkurence nebyla spokojená s fotografií úplňku (viz 20.7.), provedenou z okna a z ruky stařičkým čínským mobilem, a předvedla, jak se mají úplňky správně fotit, pokud tedy máte vybavení za desítky tisíc. Záběr přesto uveřejňujeme s poznámkou, že pokud by byl použit stativ, mohl být obrázek daleko ostřejší...
22.7.
Joe Biden prokázal svou rezignací státnickou moudrost a vlastenectví. Demokraté teď ovšem nemají mnoho času, aby našli vhodného soupeře poněkud extremistickému Trumpovi. Nabízí se viceprezidentka Kamala Harris, která by nebyla proti tomu stát se první prezidentkou USA a jež by získala velkou podporu žen a afroamerických voličů. Rozhodne sjezd strany v Chicagu.
Nejstarší prezident USA v dějinách (81) je na odchodu.
21.7.
Šestnáctá neděle v mezidobí.
Kroměříž, kostel svatého Mořice, primice, P. Josef Kvaplík. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka; návštěvnost na Náměstí sv. Petra prořídla vzhledem k polední teplotě 40° C. (CTV/NOE)
20.7.
Měsíční úplněk dnes (meteorology v červenci nazývaný "bouřkový"). Dívejte se na jižní oblohu po celou noc; nám se ho podařilo vyfotografovat včera ještě v podvečer.
15.7.
K překvapení všech, a zvláště i Angličanů, se Princezna Kate objevila včera ve Wimbledonu se svou dcerkou Charlottou a předávala trofeje vítězům pánského finále. Protože zde nikdy nebyla uveřejněna informace o léčbě Kate v zahraničí a obyvatelstvo muselo nasávat zprávy o této věci jen z pochybných zdrojů, neví se nic o tom, bylo-li léčení úspěšné, nebo bude ještě v USA pokračovat.
Naše Bára ovšem trofej od Princezny nedostala, ale protože sledovala pánskou dvouhru, měla příležitost se s Kate setkat a na důkaz se i chlubí fotkou. Takovou fotku my nemáme, a tak nabízíme, co máme.
14.7.
Patnáctá neděle v mezidobí.
Brno Výstaviště, Konference CHARIS 5, Mons. Pavel Konzbul - biskup v Brně. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
13.7.
V poslední době se vytvořilo pravicové sdružení středoevropských politiků, maďarského Orbána, českého Babiše, rakouského Kickla a nyní i slovenského Fica, jehož cílem zřejmě je napravovat směřování evropské politiky. Orbán hned potom navštívil Putina v Moskvě, aby ho přesvědčil o nutnosti skoncovat s válkou na Ukrajině, ale neuspěl (Maďarsko je od počátku proti jakékoliv podpoře Ukrajiny).
Podobně se ve Francii v prvním kole ukázala převaha pravicových stran (Le Penové a spol.), což rozčílilo prezidenta Macrona, který působil na voliče, aby v druhém kole tuto převahu umenšili. Ti zčásti poslechli a výsledkem byla pak převaha levice. Ani to ovšem nebylo to pravé.
Co k tomu dodat? V řadě zemí nyní posiluje extrémní pravice. Ale to už tady kdysi bylo, kdyby ještě žil Hitler, měl by radost.
Brno Výstaviště, Konference CHARIS 4, P. Petr Karas - farář v Dolních Bojanovicích. (NOE)
12.7.
Brno Výstaviště, Konference CHARIS 3 (dnes pro děti), P. František Čech - administrátor v Praze Čakovicích. (NOE)
11.7.
Jedna nejmenovaná továrna v oblasti Kolína, která dosud dodávala součásti pro letecký průmysl, se kompletně přeorganizovala na výrobu dronů. Těmi bude zásobovat přednostně Ukrajinu, ale i českou armádu. Zpočátku bude tato firma produkovat alespoň 100 dronů denně.
Brno Výstaviště, Pětidenní Konference CHARIS 2, sv. Benedikt, P. Filip Jan Rathouzský OFM - administrátor farnosti u Panny Marie Sněžné. (NOE)
10.7.
Kreml oznámíl, že nemocnici v Kyjevě nezničil, a přece Ukrajina nemá tolik nepřátel, kteří by bombardovali její hlavní město; má jen jednoho. Počet mrtvých dosáhl na 40, raněných je 200. Putin zřejmě nechápe, že myšlení lidí v 21. století se podstatně liší od toho středověkého, které, jak se zdá, v této největší zemi světa zřejmě stále převládá. Svými zločiny a stálým lhaním svých představitelů si tato země buduje ve světě pozici, kdy většina států (kromě těch několika diktatur) se bude po léta Ruska štítit. Po tom všem, co Rusko světu v poslední době předvádí, jeho sny o nejsilnější a důvěryhodné velmoci postupně vyšuměly.
9.7.
Celý svět se dnes dívá v televizi na zničenou dětskou nemocnici OKHMATDYT (Ochrana matek a dětí) v ukrajinském Kyjevě, což způsobila ruská raketa Ch-101, která letěla velmi nízko (50 m), takže nebylo možné ji běžnými prostředky zlikvidovat. Tato událost otřásla celým Kyjevem, který takový nálet dosud nezažil. Dlouho do noci tam hasiči i dobrovolníci vyhrabávali z trosek mrtvá tělíčka a jen několik nalezených dětí bylo živých.
Není pochyb o tom, že Putin je válečný zločinec. Jako takový už byl s několika dalšími odsouzen Mezinárodním soudem v Haagu, ale to je zatím jediné, co může svět udělat. Stále tady hrozí nebezpečí, že bude použita jaderná zbraň. V nedávném projevu Putin veřejně prohlásil, že po vítězství nad Ukrajinou, o němž on nepochybuje, bude třeba ztrestat další nepřátelské země, jmenovitě Moldávii, pobaltské státy a Polsko.
8.7.
Informace o zdravotním stavu britské princezny Kate jsou poskytovány jen velmi střídmě. To neuspokojuje média, ale pochopitelně hlavně veřejnost. Vždy se však najde nějaký podnikavý novinář, jemuž se podaří zjistit nezjistitelné, ovšem i takový se dělí o své poznatky opatrně v obavě, aby se snad nedopustil nějaké nezákonnosti.
Ale i tak se dozvídáme zhruba toto. Po dokončení chemoterapie se vykonalo příslušné vyšetření stavu, jenž se však ukázal jako neuspokojivý. Následovalo doporučení lékařů, aby se princezna podrobila léčbě v některém zahraničním ústavu, kde aplikují určitou perspektivní léčbu. Doporučení bylo rodinou přijato, a tak byla Kate dopravena armádním letadlem přes oceán do USA. Na utajeném místě v oblasti Houstonu se nyní provádí tzv. protonová terapie, to znamená ozařování.
Nejoblíbenější příslušnici královské rodiny přeje celá britská veřejnost brzké uzdravení.
7.7.
Zůstala mi v paměti jedna demonstrace v poválečné době, kdy levičáci pochodovali Prahou a vykřikovali heslo "Terst Jugoslávii!". Chtěli, aby byla Itálie potrestána za to, že byla donedávna pod vládou fašistů. Jejich heslo se však neprosadilo a Terst zůstal jedním z nejdůležitějších italských přístavů. Píšu o tom proto, že dnes navštívil Terst papež.
Terst, náměstí Jednoty, bohoslužba u příležitosti 50. Sociálního týdne katolíků. Televize NOE přenášela jen krátkou promluvu papeže Františka, modlitbu Anděl Páně a požehnání. (CTV/NOE)
Po krátké návštěvě, kdy se setkal s různými osobnostmi a také s emigranty, odletěl papež vrtulníkem zpátky do Říma.
Litomyšl, kostel Nalezení svatého Kříže, mše sv. k ukončení festivalu Smetanova Litomyšl, Mons. Tomáš Halík, zazněla barokní Korunovační mše zkomponovaná ke korunovaci českého krále Ferdinanda V. (NOE)
6.7.
Den upálení mistra Jana Husa (609 let).
5.7.
sv. Cyrila a Metoděje. Den slovanských věrozvěstů.
Velehrad, Velká národní poutní mše svatá, arcibiskup olomoucký Josef Nuzík. (NOE, ČT2)
4.7.
17. Všesokolský slet se po 6 letech opět koná v Praze, teď už ne na Strahově, ale na stadionu Slavia ve Vršovicích. Tisíce cvičenců všech generací prošly ve slavnostním průvodu středem hlavního města. Sokolové se zůčastnili také na své bohoslužbě v katedrále na Hradčanech. Vstupenky na několikadenní vystoupení jsou už nyní prakticky vyprodány.
NASA oznámila, že v minulých dnech se přiblížil k Zemi největší asteroid za posledních 125 let. Velikost 2310 m, největší přiblížení 6 634 850 km (17 vzdáleností Měsíce od Země). Pokud by dopadl na naši planetu, mohl by zničit některé velkoměsto, případně zlikvidovat celou pozemskou civilizaci.
Nepříjemné je, že NASA neměla toto obrovské těleso dosud ve své evidenci.
3.7.
Stoletá reklama "Mýdlo OTTA Rakovník" na starém domě v Kolíně; tak dlouho na něm neobnovili omítku. Obnovujme své ideály častěji, aby se z nich nestávaly jen dojemné vzpomínky.
2.7.
Svatý Otto, oroduj za nás!
1.7.
Přichází nový měsíc a zdá se, že to bude vstup do období mnoha změn. Vyjmenujeme tři hlavní jen formou hesel; podrobností se dozvíte v denních zprávách:
1. Andrej Babiš vstupuje do evropské politiky.
2. Česká televize se změní k nepoznání, zmizí z ní ty nejznámější tváře a všichni budeme za ni platit.
3. Vláda uznává, že Česko je v ekonomické krizi, a hodlá ji řešit opětovným zavedením šestidenního pracovního týdne.
To není apríl, to slovo používáme jen o dubnu a teď máme červenec. Amen (znamená "Staň se!).
30.6.
Třináctá neděle v mezidobí.
Zlín, kostel sv. Filipa a Jakuba, P. Kamil Obr, děkan a farář. (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
29.6.
Jeden z nejhezčích výletů, jaké jsem kdy podnikal, je pochod po cyklodráze z Nymburku do Poděbrad. Chodil jsem tak několikrát za rok a lituji, že teď by to už nešlo; těch 8,5 km bych dneska asi sotva zvládl. Dříve jsem to málem běhal a navíc jsem celou trasu vášnivě fotografoval, takže mám z těchto akcí spoustu fotek. Teď dva dny po návratu jsem se rozhodl udělat z toho stránku a musím říci, že tak rychle jsem nikdy žádnou stránku nevytvořil. Nazval jsem ji CYKLOSTEZKA a trvalo mi to sotva pár hodin (pan Microsoft mně byl nakloněn a všechno většinou fungovalo na první pokus). Tak se teď na tu nádhernou stezku, která celá vede po nábřeží Labe, může dívat celý svět, třeba i paní Makalová v Arizoně, čímž je všechny tam za oceánem srdečně zdravím.
28.6.
AHOJ LIDI! Tak jsem zase mezi vámi a jsem tu rád. Od počátku tohoto roku jsem prodělal "ozdravná opatření" na třech různých pracovištích: ve fakultní nemocnici, v klášteře a v centru sociální pomoci. Taková zařízení jsou jistě potřebná a pro mnohé i velmi užitečná (viděl jsem řadu lidí v tak zoufalé situaci, že by se o tom daly psát romány) a budou se mi často vybavovat. Jenomže to všechno nebylo nic pro mě, já jsem tam většinou neúspěšně hledal nějaké uplatnění a ani oni nevěděli, co se mnou. Nakonec jsem při různých besídkách vypravoval své různé zážitky, četl jsem ze svých povídek a hlavě jsem hodně zpíval, česky i anglicky. To měly babičky nejraději, říkaly mi, jak pěkně zpívám, ale samy se moc nepřidávaly. Ale teď už je to pasé, půl roku života uplynulo a já jsem šťasten doma. Jen mi dělá trochu potíže přizpůsobit se všeobecnému životnímu tempu, které se velmi liší od "klášterní" pohody, jakou jsem zažíval. Ale já si zvyknu.
23.6.
12. neděle v mezidobí.
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Leoš Ryška SDB. (NOE)
CSOP Radlice, mše svatá ve starokatolickém ritu, Dušan Hejbal, emeritní biskup, P. Václav Váňa, asistent.
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
22.6.
Dnes ve 3:08 hodin bude k vidění nejnižší úplněk po mnoha letech. Sám Měsíc za to nemůže, vinu má Slunce, že ho jednou za čas osvěcuje podle své polohy; když je v zimě nízko, Měsíc je malý a vysoko a naopak, když je vysoko, jak bylo před dvěma dny, uvidíme Měsíc velký a jakoby nízko nad zemí. To je ovšem velmi zjednodušující vysvětlení, těch vlivů je mnohem více, takže jakoby nízko se nám Luna opět ukáže až v roce 2043 ve stejný den jako dnes.
20.6.
Dnes slaví své 37. narozeniny milovaný vnuk Martin. Tak ti přeju všechno nejlepší, hlavně zdraví duše i těla a doufám, že se brzy uvidíme. Jsem teď v Radlicích, ale tady mě už asi nezastihneš, brzy přesídlím do...teď si nemohu vzpomenout na to strašné jméno. Jo, už jsem si vzpomněl: STRAŠNICE!
Dnes ve 22:50 hod. nastává první letní den, také se mu říká "slunovrat" a to na jižním pólu svítí slunce celý den i noc. U nás se začnou zkracovat dny a prodlužovat noci.
V Londýně slavil král KAREL III. své 76. narozeniny.
18.6.
PRVNÍ VÝLET DO "ZAHRANIČÍ"!
Děda před kavárnou v Laurové ulici. Lízala se zmrzlina (dva kopečky) a pila se káva "turek". Náklady 232 Kč.
Režie a foto Ing. Jiří Musil.
17.06.
O víkendu se sešlo ve Švýcarsku shromáždění nejvyšších představitelů 90 zemí světa, aby jednalo o ukrajinské válce.
Rusko nebylo na zasedání pozváno a Čína je odmítla. Bylo předloženo asi 10 požadavků, jmenovitě zastavení válečných akcí a vyhlášení příměří, navrácení ukrajinských hranic do stavu před zahájením ruské agrese, výměna zajatců, návrat unesených ukrajinských dětí, předání obsazené největší jaderné elektrárny do rukou Ukrajiny, zrušení blokace námořní přepravy obilí, právní postih válečných zločinů spáchaných na Ukrajině, náhrada miliardových škod způsobených bombardováním civilních objektů atd.
Krátce předtím se vyjádřil Putin, že celé zasedání bude ztrátou času a předložil své požadavky, jmenovitě obsazení rozsáhlých území na východní hranici Ukrajiny s Ruskem, odstranění "nacistické" vlády na Ukrajině, zákaz Ukrajině vstoupit do NATO, návrat ukrajinských dětí je vyloučen, protože byly na Ukrajině vykořisťovány a teprve nová vlast je zachránila, Rusko nikdy nebombardovalo civilní objekty. Tepve až budou tyto požadavky splněny, bude možno jednat o příměří, pokud se tak nestane, bude ruská operace pokračovat až do konečného vítězství atd.
Zdá se tedy, že válka na Ukrajině může trvat léta, pokud ruské vedení nenajde jiný přístup. V současné době má však ruská vláda podporu většiny obyvatel, z nichž část by jich i dala přednost vyhlášení války celému "prohnilému" Západu.
Na závěrečné tiskové konferenci řekl ukrajinský prezident Volodymir Zelenskij: "Rusko nechce spravedlivý mír, pořád sní o vítězné válce. Pokud by dnes stáhlo svá vojska z území Ukrajiny, můžeme hned zítra začít jednat. Je však třeba upřímně dodat, že současná úroveň pomoci ze Západu nestačí na to, aby Ukrajina v této válce zvítězila."
V krátkém projevu odpověděl Putin z Moskvy: "Ukrajina má poslední příležitost splnit všechny naše požadavky. Pokud tak v krátké době neučiní, přitvrdíme. Jedině tak se dočká svět míru, kterému Rusko vždycky dávalo přednost."
Co k tomu dodat? Kombinované projevy volající střídavě po míru a po válce slyšel svět naposledy od Adolfa Hitlera.
16.6.
11. neděle v mezidobí.
Ostrava, kaple TELEPACE, mše sv. pro CPR, P. Daniel Vícha, biskupský vikář (NOE)
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
Dnes byl pokřtěn pravnuk Václav Ženíšek v kostele sv. Matky Terezy v Praze na Hájích.
14.6.
CSOP Radlice, Bohoslužba slova, P. Václav Váňa.
Beuronský interiér kostela Svaté Rodiny v Řepích.
9.6.
10. neděle v mezidobí.
Řepy, kostel Svaté Rodiny.
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
7. a 8.6. (Medardovo kápě)
Slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.
VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU. Volte 17
Raketa STARLINER společnosti Boeing odstartovala se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici.
Připojení na stanici ISS bylo ještě dnes úspěšně provedeno.
Dnes od večera zhruba do půlnoci proběhne v celé republice NOC KOSTELŮ.
6.6.
Furt z okna čumím, už mě to mérzi, připadám si jako vězeň na Bezdézi.
4.6.
Ruský voják přišel v ukrajinské válce o části obou svých paží a prezident Putin se nechal s ním vyfotografovat (snímek je zablokován a nelze ho reprodukovat). Voják stojí se svými pahýly vedle hlavy státu a ten ho podle tiskové agentury nabádá k optimismu: "Jsme Rusové a bůh stojí na naší straně". Pokud bůh neexistuje, je málo platné, na čí straně stojí, pokud však Bůh existuje, je nutno jeho jméno vyjádřit podle pravopisných pravidel. V tom případě se však musíme ptát, jaký Bůh stojí na straně těch, kteří hromadně vraždí, aby dosáhli svých cílů. V žádném případě tedy nejde o optimismus. Postiženému muži je prý teprve 25 let.
2.6.
9. neděle v mezidobí.
Řepy, kostel Svaté Rodiny, první sv. přijímání dětí a adorace k Eucharistii na slavnost Těla a Krve Páně.
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
1.6.
SVĚTOVÝ DEN DĚTÍ vyhlášený papežem Františkem.
31.5.
Severokorejský diktátor Kim promluvil v televizi o nepřátelích jeho vlasti a je jich docela dost. Největší jsou ovšem USA a Japonsko, také Jižní Korea a řada dalších asijských zemí. Překvapivě je to i celá Evropská Unie a to prý je velice vážné, a bude proto nutné zavést příslušná opatření. Kim rovněž jmenoval několik spřátelených státú, ale nezmínil Rusko ani Čínu. Připomenul však, že Severní Korea se nemá čeho obávat, protože je dobře vyzbrojená včetně jaderných zbraní.
(Ale co se týká boje s nepřáteli, je strýček KIM vynalézavý. Poručil svým věrným poddaným, aby sebrali co nejvíc páchnoucího odpadu - hnoje apod. - naložil to do balónů a ty poslal po větru na jih, aby to těm bíďákům nasypaly na hlavu.)
30.5.
Slavnost Těla a Krve Páně.
26.5.
Slavnost Nejsvětější Trojice.
Řepy, kostel Svaté Rodiny.
Vatikán, Papež František vyhlásil Světový den dětí. Již včera se setkal s 50 000 dětmi na Olympijském stadionu a také dnes bylo na Náměstí svatého Petra mnoho dětí. Papež se s nimi pomodlil Zdrávas a požehnal jim. (CTV/NOE)
A ještě jedna dnešní událost, která stojí za zmínku: 2:0 se Švýcarskem a jsme Mistři světa v ledním hokeji, historicky už potřinácté.
25.5.
LOUČENÍ.
Když jsem na počátku roku (z rozhodnutí mé rodiny) nastupoval do Vinohradské nemocnice, byl jsem zvážen na 80 kg. Když jsem pak nastoupil (z rozhodnutí mé rodiny) do klášterní nemocnice sv. Karla Boromejského, ocenila mě příruční váha na pouhých 70 kg. Přichází rozloučení s Řepy a opětné vážení s výsledkem 60 kg a při té příležitosti se obracím na ctihodnou představenou ústavu Consolatu s prosbou: Prosím, ponechte mě zde ještě nějaký čas, já jsem byl až dosud s pobytem naprosto spokojen, střídmá strava mně vyhovuje, jsem štíhlý, svižný a příjemný rozvoj duchovního života je tu nedostižný, jen se obávám, abych se (z rozhodnutí mé rodiny) nyní nedostal do nějakého obskurního podniku, kde by mi poslední dny mého života možná zhořkly.
Můj krásný a pohodlný hrob.
23.5.
Letniční úplněk bývá kouzelný, pokud se stydlivě neschovává za mraky. Ten dnešní nastane přesně v 15:52 hodin.
19.5.
Slavnost Seslání Ducha Svatého.
Madona kachlíčková v klášterní zahradě v Řepích. P. Marián Pospěchal v TELEPACE
Ostrava, kaple TELEPACE, P. Marián Pospěchal, farář v Dolní Lutyni. (NOE)
18.5.
Média na celém světě se zabývají atentátem na premiéra Fica. V dopisu prezidentce Čaputové vyjádřil svou soustrast i prezident Putin. V té době už seděl v obrněném vlaku na cestě do Pekingu, kde má vykonat státní návštěvu. Po otřesné informaci ze Slovenska totiž změnil svůj původní záměr použít letadlo. Podle informací z Kremlu byla v posledních hodinách zostřena bezpečnostní opatření v zemi. Existují prý nejmodernější útočné drony vybavené umělou inteligencí, které jsou schopné zasáhnout jakékoliv letadlo, na něž se zaměří.
Zdravotní stav premiéra Fica je podle lékařů vážný. V nemocnici v Banské Bystrici už provedli asi pěthodinovou operaci a v pondělí se sejde konzílium, aby rozhodlo o dalším postupu. Atentátník vypálil na premiéra 5 ran, z toho 2 do břicha a 2 do ruky a na horní část těla. 1 střela šla mimo. Útočník měl legálně drženou zbraň. Jedná se o 71letého muže, básníka a spisovatele, který vydal na Slovensku několik knih. Útok provedl proto, že nesouhlasil s Ficovou politikou, obzvláště s propuštěním několika osobností z vlády. Další zprávy jsou přinejmenším překvapivé: Juraj Cintula z Levic je příznivcem Putina, stejně jako Fico, ale před 8 lety založil Hnutí proti násilí a má své internetové stránky, na jejichž titulu stojí "Každý normální člověk násilí odmítá". Po celém Slovensku se policie zabývala občany, kteří atentát veřejně schvalovali.
Po kontrole na CT byla dnes v noci provedena další neplánovaná dvouhodinová operace. Nepředpokládá se, že by se Fico v nejbližší době mohl opět ujmout své funkce a je zřejmé, že se do čela vlády postaví Robert Kaliňák. Politická linie Slovenska, definovaná stranou SMER, by se pak asi příliš nezměnila.
17.5.
Nestává se to často, ale letos se Ledoví muži poněkud opozdili. V důsledku toho nás počasí v nejbližších dnech mírně řečeno překvapí. Poznávají to nyní často v daleko drsnější formě v celé Evropě.
16.5.
Sláva našich stránek roste. Sám veliký GOOGLE CHROME rozsáhle přebírá naše materiály, třeba o situaci na Ukrajině. Jsme na to pyšní, neb je to pro nás vítaná reklama.
15.5.
Svatý Jan Nepomucký.
Průvod z Hradčanského náměstí na Karlův most a v podvečer projekt NOVALIS na řece Vltavě.
Provedení bylo tentokrát velkolepé a překonalo všechna očekávání. Nelze se nezmínit, že vítaným komentátorem byl P. Marián Pospěcha, takže
"moravský duch" prostě ovládl Prahu. (NOE)
12.5.
Sedmá neděle velikonoční.
Klášter v Řepích
Řepy, kostel" Svaté Rodiny.
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. Promluvu věnoval Nanebevstoupení Páně, které se v Itálii připomíná dnes. (CTV/NOE)
9.5.
Nanebevstoupení Páně.
Dnes v podvečer vyhlásil papež František SVATÝ ROK 2025. Současně byla přednesena bula Spes non confundit (Naděje nezklame).
8.5.
Den vítězství.)
6.5.
Při pohledu na dnešní datum se vracejí staré vzpomínky. Byla neděle 6. května 1945, skončila válka a u nás doma jsem slyšel, že se teď budou dít věci. Na to jsem byl zvědav, a tak jsem postával před naším domem číslo 60 v ulici Matyáše Brauna (dnes je to opět Zborovská). Nedělo se však nic a byla to nuda. V protějším domě bydlela asi dvacetiletá Němka, která měla vztek, že Germáni prohráli, a chtěla se mstít. Měla zbraň, dívala se z okna do prázdné ulice, kde se najednou objevil malý kluk. A tu se něco dělo. Na místě, kde jsem stál, se začala tu a tam odlupovat omítka, a to se mi líbilo. Na konci bloku stál nějaký pán a mával na mě a ukazoval směrem k domu. Byl však daleko a já jsem mu nerozuměl. Pak se náhle ke mně rozběhl, bleskově mě chytil za ruku a zatáhl do nebližšího vchodu. Teprve mnohem později jsem si uvědomil, že mi ten zcela neznámý člověk zachránil život.
Pak už se objevili muži se samopaly a s páskami na rukávech RG (Revoluční garda). Vedli tu holku k řece a v ulici se dost lidí včetně mě
přidalo k průvodu. Na nábřeží postavili slečnu na okraj hráze a stříleli do ní tak dlouho, až spadla do vody, kde se ještě chvíli třepala.
Přišel nějaký muž od pobřežní služby a trval na tom, že se musí mrtvola z vody vytáhnout, aby neucpala přívod vody do zdymadla. Řada kaštanů byla tehdy plná bílých květů a mně bylo zrovna 11 let. Od té doby jsem už žádnou popravu neviděl.
5.5.
Šestá neděle velikonoční.
Řepy, kostel Svaté Rodiny, dětská mše svatá.
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
Dnes slaví Pravoslavná církev Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoce.
1.5.
Dělník svatý Josef.
Svátek práce.
Svátek si připomínali nejrůznější spolky a politické strany, mezi nimi i jedna zasloužilá soudružka.
26.4.
Právě dnes se narodil Václav Ženíšek, a tak se zvýšil počet Musilových pravnuků na 11. Pán Bůh požehnej!
23.4.
Naše redakce získala nejmodernější počítač HEWLETT PACKARD, tak snad se naše výkony o něco zlepší, jen co se naučíme ho jaksepatří ovládat.
22.4.
Čas letí jako bláznivý, nezastavím ho já ani vy. A je tu opět měsíční úplněk! Není rudý ani nezvykle veliký, ale vždycky je z něj radost.
21.4.
Čtvrtá neděle velikonoční.
Vatikán, Promluva a požehnání papeže Františka. (CTV/NOE)
18.4.
Dobrý den! trvalo to celý měsíc od mých narozenin, než jsem se dostal k pokračování stránek. Za neobyčejně obtížných podmínek a s pomocí starodávného počítače, který jsem se nejprve musel učit obsluhovat, se konečně dostávám k normální práci.
1.1.2024
Ochraňuj nás Matko Boží i v tomto novém roce!